Skip to content
top banner

سرمایه گذاری در بیت کوین چگونه است؟

سرمایه گذاری در بیت کوین
در
خواندن در ۷ دقیقه

چکیده

بیت کوین یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز است که در سال ۲۰۰۹ توسط فرد یا گروهی به نام ساتوشی ناکاموتو ایجاد شد. ۴ استراتژی مختلف هولد، میانگین هزینه دلاری، ترید و استخراج برای سرمایه گذاری در بیت کوین وجود دارد. بهترین راه سرمایه گذاری در بیت کوین، خرید و نگهداری آن از یک صرافی معتبر است. قبل از شروع سرمایه گذاری میزان ریسک پذیری خود را بررسی کنید.

بیت کوین به‌عنوان ارزشمندترین ارز دیجیتال، بیشترین حجم معاملات را در بازار کریپتو و صرافی ارز دیجیتال به خود اختصاص داده و از ۱۵ سال پیش تا کنون، همواره رهبر بازار بوده است.

اخیراً روند سرمایه گذاری در بیت کوین آسان‌تر از همیشه شده است. بااین‌حال، مهم است که توجه داشته باشید که بیت کوین یک دارایی معمولی نیست و قیمت آن درگیر نوسانات بسیاری می‌شود. به همین جهت بهتر است خطرات احتمالی این بازار را بشناسید.

اگر می‌خواهید به جمع سرمایه‌گذاران بیت کوین بپیوندید، گزینه‌های مختلفی برای خرید بزرگ‌ترین و محبوب‌ترین ارز دیجیتال دنیا دارید. در ادامه این مطلب نگاهی دقیق به روش‌های سرمایه گذاری در بیت کوین می‌اندازیم. با تبدیل همراه شوید.

تاریخچه بیت کوین، از ابتدا تا به امروز

بیت کوین یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز است که در سال ۲۰۰۹ توسط فرد یا گروهی از افراد ناشناس با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) ایجاد شد. این اولین ارز غیرمتمرکز است که بدون بانک مرکزی یا مدیر واحد عمل می‌کند و آن را به یک سیستم ارز الکترونیکی همتا به همتا تبدیل می‌کند.

تاریخچه بیت کوین

عرضه بیت کوین با انتشار نقشه راهی در سال ۲۰۰۸ توسط ساتوشی ناکاموتو آغاز شد. این نقشه طراحی و اجرای یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز را نشان می‌داد که بر روی یک بلاک ‌چین کار می‌کند، یک فناوری دفترکل توزیع‌شده که امکان تراکنش‌های ایمن و شفاف را بدون نیاز به واسطه‌ها فراهم می‌کند.

اولین تراکنش بیت کوین در ۱۲ ژانویه ۲۰۰۹ اتفاق افتاد، زمانی که ساتوشی ناکاموتو ۱۰ بیت کوین را برای هال فینی (Hal Finney)، برنامه‌نویس کامپیوتر و یکی از اولین پذیرندگان بیت کوین ارسال کرد. با گذشت زمان، افراد بیشتری شروع به استفاده از بیت کوین به‌عنوان یک وسیله پرداخت و سرمایه گذاری کردند که منجر به رشد محبوبیت و ارزش آن شد.

در سال ۲۰۱۰، اولین سایت خرید ارز دیجیتال به نام BitcoinMarket.com راه اندازی شد که به کاربران امکان داد بیت کوین را با ارزهای فیات مانند دلار آمریکا معامله کنند.

بیت کوین در سال ۲۰۲۱ به بالاترین حد خود یعنی ۶۸ دلار رسید. بااین‌حال، از آن زمان به طور قابل‌توجهی کاهش‌یافته است. در آخرین روزهای سال ۲۰۲۳ قیمت این ارز جنجالی به ۴۳ هزار دلار رسید.

 ۴ استراتژی مختلف سرمایه گذاری در بیت کوین

از زمان ظهور بیت کوین در سال ۲۰۰۹، ارزش آن از کمتر از ۱ دلار به‌ازای هر واحد به ۶۹ هزار دلار افزایش‌یافته است. حتی زمانی که همه فکر می‌کردند بیت کوین و سایر آلت‌کوین‌ها دیگر رشد نمی‌کنند، این بازار در پایان سال ۲۰۲۳ جانی دوباره گرفت.

سرمایه گذاری در بیت کوین

با دستاوردهای نجومی بازار کریپتو و افزایش نگرانی مردم در مورد سیستم بانکداری فیات، جای تعجب نیست که بسیاری از سرمایه‌گذاران همچنان در سال ۲۰۲۴ به فکر خرید و فروش بیت کوین هستند و به ارزهای دیجیتال چشم دوخته‌اند.

چه بخواهید از چشم‌انداز بیت کوین در مورد امور مالی غیرمتمرکز حمایت کنید، یا صرفاً به دنبال تنوع بخشیدن به سبد خود با دارایی قدرتمند و امیدوارکننده باشید، ما اینجا هستیم تا به شما در سفر سرمایه گذاری در بیت کوین کمک کنیم.

در اینجا می‌خواهیم ۴ روش سرمایه گذاری در بیت کوین را معرفی کنیم.

خرید و هولد بیت کوین

استراتژی خرید و نگهداری ساده‌ترین و محبوب‌ترین روش برای سرمایه گذاری در بیت کوین است. ایده پشت این استراتژی این است که بیت کوین را بخرید و آن را برای طولانی‌مدت نگه دارید و منتظر باشید که قیمت بیت کوین در طول زمان افزایش یابد. این استراتژی بر این فرض استوار است که بیت‌کوین به‌عنوان وسیله‌ای برای پرداخت و سرمایه‌گذاری بیشتر پذیرفته‌تر خواهد شد و منجر به افزایش تقاضا و ارزش می‌شود.

مزایا:

 • روشی ساده و آسان برای سرمایه‌گذاری است.
 • به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهد تا از رشد بیت کوین در طولانی‌مدت سود دریافت کنند.

معایب:

 • این استراتژی برای سرمایه‌گذاران کوتاه‌مدت یا کسانی که به دنبال بازدهی سریع هستند مناسب نیست.
 • ارزش بیت کوین می‌تواند بی‌ثبات باشد و در معرض نوسانات ناگهانی قرار بگیرد که می‌تواند منجر به زیان‌های زیادی برای سرمایه‌گذاران شود.
چکیده دنیای کریپتو در سکه‌نامه تبدیل
چکیده دنیای کریپتو در سکه‌نامه تبدیل معاملات شما با مطالعه ماهنامه اختصاصی تبدیل، سکه می‌شود.
دانلود رایگان سکه‌نامه

میانگین هزینه دلاری DCA

استراتژی میانگین‌گیری هزینه دلار شامل سرمایه‌گذاری مقدار ثابتی پول در بیت‌کوین در فواصل زمانی منظم، صرف‌نظر از قیمت آن است. به‌عنوان‌مثال، یک سرمایه‌گذار ممکن است هر ماه ۱۰۰ دلار در بیت‌کوین سرمایه‌گذاری کند، صرف‌نظر از اینکه قیمت آن بالا یا پایین شده است. این استراتژی به شما کمک می‌کند تا در طولانی‌مدت میانگین قیمت خرید بیت کوین را کاهش دهید. همچنین این روش بهترین راه برای ازبین‌بردن احساسات ناشی از تصمیمات سرمایه‌گذاری است و فرصت‌هایی را برای بازدهی بیشتر در طول زمان فراهم می‌کند.

مزایا:

 • سرمایه‌گذاران با کمک زمان‌بندی این استراتژی از نوسانات و برخی ریسک‌های بازار در امان می‌مانند.
 • همچنین می‌تواند به سرمایه‌گذاران در ایجاد موقعیت خرید بیت کوین در طول زمان، بدون نیاز به سرمایه‌گذاری بزرگ کمک کند.

معایب:

 • استراتژی میانگین‌گیری هزینه دلار ممکن است برای سرمایه‌گذارانی که به دنبال بازدهی سریع هستند یا کسانی که معتقدند قیمت بیت کوین در کوتاه‌مدت به میزان قابل‌توجهی افزایش می‌یابد، مناسب نباشد.
 • در صورت افزایش ناگهانی قیمت بیت کوین، این استراتژی ممکن است به فرصت‌های ازدست‌رفته منجر شود.

ترید بیت کوین

استراتژی ترید شامل خرید و فروش بیت کوین بر اساس حرکات قیمت آن است. معامله‌گران اغلب از تحلیل تکنیکال برای شناسایی الگوها و روند قیمت بیت کوین استفاده می‌کنند تا در مورد زمان خرید یا فروش تصمیم‌گیری کنند.

مزایا:

 • این روش به سرمایه‌گذاران اجازه دهد از حرکات قیمتی بیت کوین سود بگیرند و بازدهی سریع‌تری داشته باشند.
 • همچنین می‌توانند با استفاده از ابزارهای مدیریت ریسک، معاملات خود را مدیریت کنند.

معایب:

 • ترید ارز دیجیتال به مهارت و دانش زیادی نیاز دارد و همچنین وقت زیادی باید صرف آن کنید.
 • این معاملات ریسک بالایی دارند، زیرا قیمت بیت کوین نوسانات پیش‌بینی‌نشده زیادی دارد.

استخراج بیت کوین

یکی از روش‌های محبوب سرمایه گذاری در بیت کوین، استخراج (Mining) است. استخراج بیت کوین توسط سخت افزاره‌های قدرتمند به نام ماینر انجام می‌شود. پس از راه‌اندازی این دستگاه‌ها و معرفی یک کیف پول به شبکه، می‌توانید در عملیات پردازش تراکنش‌ها شرکت کنید و در ازای آن بیت کوین بگیرید. هر چقدر تعداد ماینرها و توان پردازشی آنها بیشتر باشد، به سرمایه اولیه بیشتری نیاز دارید و طبیعتاً درآمد و سود بیشتری دریافت می‌کنید.

مزایا:

 • ماینینگ بیت کوین جریان ثابتی از ارزهای تازه استخراج شده را برای سرمایه‌گذاران فراهم کند که می‌تواند برای سرمایه گذاری یا اهداف دیگر مورداستفاده قرار گیرد.
 • سرمایه‌گذاران می‌توانند شبکه بیت کوین و معماری غیرمتمرکز آن حمایت کنند.

معایب:

 • سودآوری استخراج بیت کوین تحت‌تأثیر عواملی مانند قیمت بیت کوین، مشکل شبکه و هزینه برق قرار می‌گیرد.
 • این روش سرمایه گذاری در بیت کوین به سرمایه زیادی برای شروع نیاز دارد.

 

نحوه خرید بیت کوین در ۴ مرحله

صرافی‌های ارزهای دیجیتال پلتفرم‌های آنلاینی هستند که به کاربران امکان خرید و فروش ارزهای دیجیتال مختلف از جمله بیت‌کوین را می‌دهند. این صرافی‌ها راه مناسبی را برای سرمایه‌گذاران، خرید و ذخیره بیت کوین فراهم می‌کنند و طیف وسیعی از ویژگی‌ها و ابزارهای معاملاتی را برای کمک به کاربران در مدیریت سرمایه گذاری ارائه می‌دهند.

مراحل خرید بیت کوین

اگر به‌تازگی سفر سرمایه گذاری خود را شروع کرده‌اید، یا زمان کافی برای بررسی روش‌های سرمایه گذاری دیگر را ندارید، خرید بیت کوین از صرافی تبدیل ممکن است برای شما بهترین گزینه باشد. سرمایه‌گذاری در بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال بسیار آسان است. شما می‌توانید بیت کوین را با استفاده از اکثر کیف پول‌های دیجیتالی نیز خریداری کنید، اما در این بخش به معرفی ساده‌ترین راه برای خرید می‌پردازیم:

  انتخاب یک صرافی مطمئن برای سرمایه گذاری در بیت کوین

خرید بیت کوین خود را با انتخاب بهترین پلتفرم برای خرید و ذخیره ارز دیجیتال شروع کنید. صرافی‌های محبوبی مانند Coinbase، Robinhood، eToro، FTX، Gemini، و BlockFi می‌توانند بهترین انتخاب باشند. اما ازآنجایی‌که به کاربران ایرانی خدماتی ارائه نمی‌دهند بهتر است از یک پلتفرم ایرانی برای سرمایه گذاری در بیت کوین استفاده کنید. هنگام انتخاب صرافی، به کارمزدها و اعتبار صرافی توجه کنید. همچنین، اگر قصد دارید بیت کوین خود را به از پلتفرم خارج کنید، مطمئن شوید که  صرافی این ویژگی را پشتیبانی می‌کند.

  ثبت‌نام و احراز هویت در صرافی

هنگامی که پلتفرم ایدئال خود را انتخاب کردید، وقت آن است که حساب کاربری خود را ایجاد کنید. در صرافی‌های ایرانی، پس از ثبت‌نام باید با ارسال تصویر مدارک شناسایی خود، احراز هویت کنید. این کار برای جلوگیری از کلاهبرداری و پول‌شویی احتمالی انجام می‌شود.

  شارژ حساب کاربری با استفاده از کارت‌بانکی

هنگامی که حساب کاربری شما تأیید شد، می‌توانید وجوه خود را از حساب بانکی خود به کیف پول صرافی منتقل کنید.

  ایجاد سفارش خرید در بازار بیت کوین

در تبدیل شما می‌توانید با خرید تتر از صرافی، در بازار تتری معامله خود را انجام دهید. همچنین می‌توانید با استفاده از تومان سفارش خرید بیت کوین را ثبت کنید. پس از خرید بیت کوین، کوین‌های شما بر روی کیف پول پلتفرم ذخیره می‌شود. با توجه به کارمزدهای بالای انتقال در شبکه بیت کوین، اگر مقدار کمی بیت کوین خریداری کرده‌اید بهتر است از بستر صرافی برای نگهداری آن استفاده کنید.

تتر یک استیبل کوین با قیمت ثابت است که پشتوانه آن دلار آمریکاست. به همین دلیل قیمت تتر همواره با دلار آمریکا برابر است.

پرسشنامه آکادمی تبدیل لطفا با شرکت در پرسشنامه زیر، دیدگاه خود درباره آکادمی تبدیل و کیفیت مقاله‌ها را با ما در میان بگذارید.
شرکت در پرسشنامه

مزایا و معایب سرمایه گذاری در بیت کوین

در زمان سرمایه‌گذاری در بیت کوین و کسب درآمد از این رمز ارز، بهتر است نکاتی را پیرامون مزایا و معایب آن بدانید و در ابتدا به سراغ ویژگی‌های مثبت این کوین می‌رویم.

 • بیت کوین نقدشوندگی بالایی دارد و شما هر زمان که تمایل و نیاز داشته باشید، می‌توانید بیت کوین را با پول رایج کشور خود تعویض کنید.
 • می‌توانید از بیت کوین برای انجام تراکنش‌ها به‌صورت بین‌المللی استفاده کنید.
 • معاملات بیت کوین سوددهی بسیار بالایی دارد و با کمک تحلیل تکنیکال بیت کوین می‌توانید معاملات پر سودی را انجام دهید.
 • برای سرمایه گذاری در بیت کوین به هیچ واسطه‌ای مانند بانک‌ها نیاز ندارید.
 • معاملات بیت کوین در فضای امن بلاکچین انجام می‌شوند.

ویژگی‌های مثبت بیت کوین به همین موارد ختم می‌شود. حالا به سراغ معایب موجود در این ارز می‌رویم. شما می‌توانید با سبک‌وسنگین کردن این ویژگی‌ها، در نهایت بهترین تصمیم برای سرمایه گذاری در بیت کوین را بگیرید.

 • ناشناس بودن خالقان بیت کوین
 • سرعت پایین تراکنش‌ها
 • نوسانات بالای بیت کوین
 • کاهش احتمالی قیمت ارز دیجیتال در آینده

نکات مهمی که قبل از سرمایه گذاری در بیت کوین باید بدانید؟

اگر تصمیم دارید سرمایه‌گذاری در بزرگ‌ترین ارز دیجیتال بازار را شروع کنید، بهتر است برخی نکات را بررسی کنید تا بتوانید معاملات پر سود تری را تجربه کنید.

میزان تحمل ریسک خود را بشناسید.

همان‌طور که قبلاً ذکر شد، بیت کوین یک سرمایه گذاری با ریسک بالا است و قبل از سرمایه گذاری باید میزان تحمل ریسک خود را به‌دقت بررسی کنید. اگر برای سرمایه گذاری در دارایی‌های بی‌ثبات احساس راحتی نمی‌کنید یا فقط مقدار کمی پول برای سرمایه گذاری دارید، بهتر است گزینه‌های سرمایه گذاری دیگری را انتخاب کنید.

سبد سرمایه گذاری متنوعی داشته باشید.

بهترین راه برای محافظت از خود در برابر ضررهای سرمایه گذاری، تنوع بخشیدن به سبد سرمایه‌گذاری است. سرمایه‌گذاری‌های اولیه شما باید کم‌ریسک باشد، مانند اوراق قرضه دولتی یا صندوق‌های شاخص. در مرحله بعد، باید به سراغ سرمایه‌گذاری‌های با ریسک متوسط، مانند املاک و مستغلات یا سهام شرکت‌ها بروید. سرمایه‌گذاری‌های پرریسک، مانند بیت کوین، باید کوچک‌ترین و کم‌اولویت‌ترین سرمایه گذاری شما باشد.

با سرمایه کم شروع کنید.

کلیف آئورسوالد، رئیس All Reverse Mortgage، سرمایه گذاری ۱۰ دلاری در هفته را توصیه می‌کند. بسیاری از مردم هنوز مطمئن نیستند که آیا ارزهای دیجیتال به بازار خواهند آمد یا خیر. بااین‌حال، با وجود همهمه‌ای که پیرامون ارزهای دیجیتال وجود دارد، بسیاری هنوز علاقه‌مند هستند و نمی‌خواهند آن را از دست بدهند. یکی از مؤثرترین راه‌ها برای سرمایه‌گذاری در بیت‌کوین این است که هفته‌ای ۱۰ دلار در آن سرمایه‌گذاری کنید. به‌این‌ترتیب، اگر به نتیجه نرسد، با گذشت زمان، سرمایه‌ شما از بین نمی‌رود.

آیا سرمایه گذاری در بیت کوین خوب است؟

پاسخ واقعی این است که هیچ سرمایه‌گذاری ذاتاً «خوب» یا «بد» نیست. موفق‌بودن یک سرمایه‌گذاری کاملاً به میزان تحمل ریسک، استراتژی و اهداف مالی شما بستگی دارد. قبل از اینکه به سرمایه گذاری در بیت کوین فکر کنید، باید اهداف خود را با دقت در نظر بگیرید و مشخص کنید که می‌خواهید به چه چیزی برسید. آیا می‌خواهید یک درآمد غیرفعال ایجاد کنید؟ یک سرمایه‌گذار تمام‌وقت شوید؟ پس‌اندازی برای بازنشستگی؟ پاسخ به این سؤالات به شما کمک می‌کند تا بفهمید که آیا بیت کوین گزینه سرمایه گذاری مناسبی برای شماست یا خیر.

سرمایه گذاری بیت کوین خوب است

بیت کوین یک سرمایه گذاری بسیار پرخطر است؛ زیرا دارایی بی‌ثباتی است. این بدان معناست که ارزش بیت کوین ممکن است در یک دوره زمانی بسیار کوتاه، حتی چند ساعت یا چند روز  به طور چشمگیری افزایش یا کاهش یابد.

مانند همه ارزهای دیجیتال، بیت کوین ارزش ذاتی ندارد. توسط هیچ دارایی فیزیکی مانند طلا یا نقره پشتیبانی نمی‌شود و هیچ تنظیم‌کننده مرکزی برای اطمینان از ثابت ماندن ارزش آن وجود ندارد. علاوه بر این، ارزش بیت کوین به سود هیچ شرکتی مرتبط نیست و ارزش بیت کوین به تقاضای بازار بستگی دارد. وقتی افراد بیشتری بیت کوین می‌خرند، ارزش آن افزایش می‌یابد. در مقابل زمانی که افراد کمتری بیت کوین بخرند، ارزش آن کاهش می‌یابد.

برای به‌دست‌آوردن سود قابل‌توجه در بیت کوین، ممکن است لازم باشد به “زمان‌بندی بازار” تکیه کنید که یک استراتژی سرمایه گذاری دشوار و به‌طورکلی نادرست است. بااین‌حال، پتانسیل کسب سود از این ارز قدرتمند وجود دارد.

شما تجربه سرمایه گذاری در بیت کوین دارید؟ از تجربه خود برای ما بنویسید.

منبع:

investopedia

 

دیدگاه‌ها

جهت دریافت آخرین اخبار و مقالات به خبرنامه بپیوندید.

عکس مجله خبرنامه