Skip to content
top banner

چطور وارد بازار ارز دیجیتال شویم، چقدر سرمایه نیاز است؟

در
خواندن در ۱۵ دقیقه

ورود به بازار ارزهای دیجیتال، می‌تواند هیجان‌انگیز و در عین حال دلهره‌آور باشد. با این حال، اگر از روند ورود به بازار مطلع شوید و مراحل ضروری شروع کار را بدانید، سرمایه گذاری در ارز دیجیتال آن‌قدرها هم ترسناک نیست. برای این کار، باید با سرمایه اولیه مورد نیاز استراتژی سرمایه‌گذاری و مدیریت ریسک آشنا شوید. اگر به دنبال ورود متوسط و ارزان یا یک سرمایه‌گذاری قابل توجه باشید، شناخت پویایی بازار و ابزارهایی که در اختیار دارید، بسیار مهم است.

آنچه باید قبل از سرمایه گذاری در ارز دیجیتال بدانید

سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال ریسک قابل‌توجهی به همراه دارد. قیمت ارزهای دیجیتال، حتی معتبرترین آن‌ها، به‌مراتب پرنوسان‌تر از دارایی‌های سنتی مانند سهام است. قیمت‌های آتی، می‌توانند به‌شدت تحت تاثیر تغییرات نظارتی و احساسات بازار قرار گیرند.

علیرغم این ریسک‌ها، بسیاری از افراد به سمت بازده بالای سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال جذب می‌شوند. اگر روش سرمایه‌گذاری را به‌کار می‌برید، بسیار مهم است که قبل از خرید در مورد هر ارز دیجیتال تحقیق کنید. ضمنا، به کارمزد تراکنش‌ها در صرافی ارز دیجیتال توجه زیادی داشته باشید.

چشم‌انداز ارزهای دیجیتال، به‌سرعت در حال تحول است. بنابراین، اطلاع از پیشرفت‌های جدید می‌تواند بر سرمایه‌گذاری شما تاثیر مثبت بگذارد. ضمنا با توجه به ماهیت پرخطر ارزهای دیجیتال، بسیار مهم است که بیش از میزان تحمل ریسک خود سرمایه‌گذاری نکنید. درنهایت، هرگز سرمایه‌های حیاتی خود را برای ترید ارز دیجیتال به‌کار نبرید.

سرمایه اولیه در بازار ارز دیجیتال چقدر است؟

پول اولیه مورد نیاز برای سرمایه گذاری در ارز دیجیتال، به عوامل مختلفی نظیر نوع رمز ارز، استراتژی سرمایه‌گذاری و میزان تحمل ریسک خودتان بستگی دارد. در صرافی ارز دیجیتال تبدیل، می‌توانید تنها با ۵۰ هزار تومان ثبت‌نام و شروع به معامله کنید. سپس، سرمایه خود را با ترید اصولی افزایش دهید و درآمد دلاری داشته باشید. در ادامه، نگاهی دقیق‌تر به ملاحظات درباره سرمایه اولیه در بازار ارز دیجیتال خواهیم داشت.

انتخاب ارز دیجیتال

انتخاب ارز دیجیتال، تاثیر مهمی در تعیین سرمایه اولیه مورد نیاز شما برای ورود به بازار کریپتو خواهد داشت. به‌طور کلی، دو گزینه زیر برای انتخاب ارز دیجیتال پیش روی شما قرار دارد.

چکیده دنیای کریپتو در یک ایمیل با عضویت در خبرنامه دیجیتال از جدیدترین مقالات آموزشی و تاثیرگذار ترین اتفاقات ارزهای دیجیتال در یک ایمیل مطلع شوید.

۱. ارزهای دیجیتال اصلی

در حال حاضر ارزهای دیجیتال اصلی بازار، بیت کوین (BTC) و اتریوم (ETH) هستند. این دو ارز، به دلیل قیمت نسبتا بالای خود در مقایسه با سایر دارایی‌های دیجیتال، اغلب به سرمایه اولیه بیشتری نیاز دارند. در اوایل سال ۲۰۲۴، قیمت یک بیت کوین در حدود ده‌ها هزار دلار است. در حالی که اتریوم با چندین هزار دلار به ازای هر کوین معامله می‌شود.

با این حال، در صرافی تبدیل شما نیازی به خرید یک کوین کامل ندارید. بلکه، می‌توانید بخش‌هایی از این ارزهای دیجیتال را بخرید. به‌عنوان مثال، با حداقل ۱ دلار این امکان وجود دارد که کسری از بیت کوین یا اتریوم را به موجودی حساب خود اضافه کنید.

۲. آلت کوین ها

بسیاری از ارزهای دیجیتال جایگزین (آلت کوین‌ها)، به‌طور قابل توجهی ارزان‌تر از بیت کوین (BTC) و اتریوم (ETH) هستند. از برخی آلت کوین‌های محبوب بازار می‌توان به کاردانو (ADA)، پولکادات (DOT) و سولانا (SOL) اشاره کرد. این امکان وجود دارد که کوین‌ها را با چند دلار به ازای هر کوین بخرید. این امر، به سرمایه‌گذاران با پول کمتر اجازه می‌دهد تا پرتفوی خود را در چندین دارایی متنوع پخش کنند.

استراتژی سرمایه گذاری

فعالان بازار ارزهای دیجیتال، به دو دسته معامله‌گر و سرمایه‌گذار تقسیم می‌شوند.

۱. معاملات کوتاه مدت

اگر به معاملات روزانه یا کوتاه‌مدت علاقه‌مند هستید، برای پرداخت کارمزد معاملات و اطمینان از نقدینگی کافی به سرمایه اولیه بیشتری نیاز دارید. داشتن سرمایه اولیه لازم، برای مدیریت موثر معاملات و بهره‌برداری از حرکات بازار توصیه می‌شود.

۲. سرمایه گذاری بلند مدت

سرمایه‌گذاران بلندمدت ارزهای دیجیتال که با عنوان «HODLers» نیز شناخته می‌شوند، می‌توانند سرمایه گذاری در ارز دیجیتال را با هر مبلغی شروع کنند. از آن‌جایی که استراتژی بلندمدت شامل نگهداری دارایی‌ها در یک دوره طولانی است، تاکید بر انباشت تدریجی به جای معاملات مکرر خواهد بود. میزان سرمایه اولیه، به بودجه خودتان بستگی دارد و می‌تواند از یک تا ۱۰۰ میلیون تومان و بیشتر باشد.

کارمزدهای پلتفرم

اطلاع از کارمزدهای پلتفرم ارز دیجیتال، برای کسب سود هر چه بیشتر از معاملات ضروری است. به‌طور کلی، دو دسته کارمزد در صرافی‌های خرید ارز دیجیتال وجود دارد.

۱. کارمزد تراکنش

صرافی‌ها و پلتفرم‌ها، هزینه‌های متفاوتی را برای خرید، فروش و انتقال ارزهای دیجیتال دریافت می‌کنند. کارمزدها، می‌تواند از ۰.۱ تا ۰.۲ درصد در صرافی‌های بزرگ مانند تبدیل تا بیش از ۱ درصد از حجم معامله در برخی پلتفرم‌های دیگر متغیر باشد. بسیار مهم است که این کارمزدها را در نظر بگیرید. به‌خصوص، اگر با مبلغ بیشتری شروع می‌کنید.

۲. کارمزد واریز و برداشت

برخی از پلتفرم‌ها برای واریز وجه از طریق انتقال بانکی، کارت اعتباری یا سایر روش‌های پرداخت هزینه دریافت می‌کنند. علاوه‌بر این، برداشت وجوه شما از پلتفرم نیز می‌تواند هزینه‌هایی را به همراه داشته باشد. این هزینه‌ها، باید هنگام برنامه‌ریزی سرمایه‌گذاری اولیه در نظر گرفته شود. صرافی تبدیل، هیچ‌گونه کارمزدی برای واریز و برداشت وجوه اخذ نمی‌کند.

ملاحظات نظارتی

قوانین نظارتی، می‌توانند بر میزان پول اولیه مورد نیاز شما برای سرمایه گذاری در ارز دیجیتال تاثیر بگذارند. مقررات سختگیرانه «احراز هویت» (KYC) و «ضد پولشویی» (AML)، نیازمند فرآیندهای راستی‌آزمایی کامل اطلاعات مشتری هستند. امری که گاهی اوقات می‌تواند شامل حداقل الزامات سپرده باشد. در صرافی تبدیل، این امکان وجود دارد که با ۵۰ هزار تومان واریز اولیه اقدام به ترید کنید.

اقدامات امنیتی

برای محافظت از سرمایه‌گذاری خود، باید روی یک کیف پول رمزنگاری امن سرمایه‌گذاری کنید. یک کیف پول سخت‌افزاری، می‌تواند به نگهداری وجوه شما به امن‌ترین شکل ممکن بپردازد. با این حال، کار کردن با آن سخت است و هزینه زیادی خواهد داشت. درحالی‌که نگهداری وجوه در صرافی آسان‌ترین انتخاب شما خواهد بود. صرافی تبدیل، یک کیف پول امن و اختصاصی به شما اختصاص می‌دهد و وجوه شما را به دور از حملات هکری نگهداری می‌کند.

منابع آموزشی

قبل از سرمایه گذاری در ارز دیجیتال، توصیه می‌شود مقداری از وقت خود را برای منابع آموزشی مانند کتاب، دوره‌های آنلاین یا حضوری ارز دیجیتال صرف کنید. تخصیص مقداری وقت و پول به آموزش، به شما کمک می‌کند تا تصمیمات آگاهانه و به دور از احساسات بگیرید. امری که به‌طور بالقوه شما را از اشتباهات پرهزینه نجات خواهد داد.

بنابراین، سرمایه اولیه در بازار ارز دیجیتال بسیار انعطاف‌پذیر است و بسته به اهداف و استراتژی شما می‌تواند از ۵۰ هزار تومان تا چند میلیون تومان متغیر باشد. عوامل اصلی موثر بر این مبلغ عبارت از نوع ارز دیجیتال، استراتژی سرمایه‌گذاری، کارمزدهای پلتفرم، محیط نظارتی، اقدامات امنیتی و استفاده از منابع آموزشی غیر رایگان هستند.

ابزارهای سرمایه گذاری در ارز دیجیتال کدامند؟

قبل از ورود به بازار معاملات ارزهای دیجیتال، باید با ابزارهای معاملاتی مختلف برای پیمایش موثر در این محیط ناپایدار آشنا شوید. این آشنایی نه‌تنها اعتماد به نفس شما را افزایش می‌دهد. بلکه، شما را به مهارت‌های لازم برای به حداکثر رساندن سود و به حداقل رساندن ریسک مجهز می‌کند. در این بخش، برخی از جنبه‌ها و ابزارهای کلیدی معرفی می‌شوند که هر معامله‌گر ارز دیجیتال بالقوه باید آن‌ها را بشناسد.

صرافی ارز دیجیتال

صرافی ارز دیجیتال، پلتفرمی است که در آن می‌توانید رمز ارزها را بخرید، بفروشید و معامله کنید. برخی از محبوب‌ترین صرافی‌ها در جهان، عبارت از Binance، Coinbase، Kraken و Bitfinex هستند. هر صرافی، ویژگی‌ها، کارمزدها و اقدامات امنیتی متفاوتی دارد. بنابراین، باید یکی از آن‌ها را انتخاب کنید که با نیازهای معاملاتی شما هماهنگ باشد. صرافی ارز دیجیتال تبدیل، محیطی امن برای شما است تا به دور از تحریم‌ها به کسب درآمد دلاری از معاملات ارز دیجیتال بپردازید.

جفت ارز معاملاتی

معاملات ارزهای دیجیتال، اغلب شامل جفت ارزهای معاملاتی است که در آن یک ارز با ارز دیگری معامله می‌شود. آشنایی با جفت ارزهای معاملاتی محبوب مانند ETH/BTC (اتریوم/بیت کوین) و USDT/BTC (بیت کوین/تتر) مهم است. معاملات ارز دیجیتال در صرافی تبدیل، با ارزهای پایه تومان یا تتر صورت می‌گیرد.

ابزارهای تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال، شامل بررسی داده‌های تاریخی قیمت یک ارز دیجیتال برای پیش‌بینی تغییرات احتمالی آن در آینده است. ابزارها و مفاهیم کلیدی تحلیل تکنیکال برای سرمایه گذاری در ارز دیجیتال، به‌شرح زیر هستند:

 •   نمودارهای کندل استیک – این نمودارها، نمایشی بصری از حرکات قیمت در طول زمان به‌شمار می‌روند. هر کندل استیک، قیمت‌های باز و بسته شدن و اوج و فرود را برای یک دوره خاص نشان می‌دهد.
 •   میانگین متحرک (MA) – این شاخص تکنیکال، برای میانگین گرفتن از داده‌های قیمت و شناسایی روندها استفاده می‌شود. انواع متداول آن، عبارت از میانگین متحرک ساده (SMA) و میانگین متحرک نمایی (EMA) هستند.
 •   شاخص قدرت نسبی (RSI) – این نوسانگر مومنتوم، با اندازه‌گیری سرعت و تغییر پرایس اکشن یک ارز دیجیتال به شناسایی شرایط خرید یا فروش بیش از حد آن کمک می‌کند.
 •   باندهای بولینگر – نوارهای نوسانی محسوب می‌شوند که در بالا و پایین میانگین متحرک قرار می‌گیرند. باندهای بولینگر نیز، در شناسایی شرایط خرید یا فروش بیش از حد یک رمز ارز موثر هستند.

ابزارهای تحلیل تکنیکال، فراتر از موارد چهارگانه فوق است که آشنایی با آن‌ها برای موفقیت تمام تریدرها ضروری خواهد بود.

تحلیل بنیادی

تحلیل بنیادی، شامل ارزیابی ارزش ذاتی یک ارز دیجیتال است. عواملی که باید در نظر گرفته شوند، عبارت از وایت پیپر پروژه، تیم پشت پروژه، موارد استفاده، تقاضای بازار و اخبار نظارتی درباره کوین هستند. مطلع ماندن از اخبار و تحولات در فضای ارزهای دیجیتال، می‌تواند به‌طور قابل‌توجهی بر تصمیمات معاملاتی شما تاثیر بگذارد.

استراتژی های معاملاتی

توسعه و پایبندی به یک استراتژی معاملاتی برای موفقیت در بازار ارزهای دیجیتال حیاتی به‌شمار می‌رود. استراتژی‌های معاملاتی رایج در بازار کریپتو، به‌شرح زیر هستند:

 •   کوتاه‌مدت – شامل خرید و فروش سریع برای کسب سود از حرکات کوتاه‌مدت قیمت‌ها.
 •   میان‌مدت – کسب سود در یک دوره چند روزه یا چند هفته‌ای.
 •   بلندمدت – حفظ دارایی با وجود نوسانات بازار برای کسب سود درازمدت.

البته، استراتژی‌های معاملاتی به موارد فوق خلاصه نمی‌شوند و تریدرها راهبردهای بیشتری برای در امان ماندن از اشتباهات رایج کریپتو در اختیار دارند.

مدیریت ریسک

مدیریت ریسک موثر برای سرمایه گذاری در ارز دیجیتال به دلیل نوسانات زیاد بازار کریپتو بسیار اهمیت دارد. شیوه‌های کلیدی مدیریت ریسک، به‌شرح زیر هستند:

 •   سفارش حد ضرر – فروش ارز دیجیتال شما به‌طور خودکار در صورت رسیدن قیمت آن به سطح مشخص‌شده
 •   تنوع – گسترش سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال گوناگون برای کاهش خطر انحلال سرمایه
 •   حجم معامله – تعیین اندازه یک موقعیت بر اساس میزان تحمل ریسک معامله‌گر و کل سرمایه موجود

در صرافی تبدیل می‌توانید سفارش حد ضرر را به‌صورت خودکار تنظیم کنید. ضمنا تنوع ارزهای فهرست شده در صرافی بسیار زیاد است. بنابراین، می‌توانید سبد ارز دیجیتال خود را تا حد امکان متنوع سازید. برای کسب اطلاعات بیشتر، به آموزش صرافی تبدیل مراجعه کنید.

ربات های معاملاتی و اتوماسیون

ربات معامله گر، می‌تواند معاملات شما را بر اساس معیارهای از پیش تعریف شده انجام دهد و مزایایی مانند سرعت و توانایی ترید شبانه‌روزی را بدون دخالت انسان ارائه کند. شناخت نحوه پیکربندی و استفاده از این ربات‌ها، کارایی معاملات شما را افزایش می‌دهد. صرافی تبدیل، امکان ساخت ربات معامله‌گر را در اختیار تمام کاربران خود قرار می‌دهد.

ورود به بازار معاملات ارزهای دیجیتال، مستلزم شناخت کامل ابزارها و استراتژی‌های معاملاتی گوناگون است. آشنایی با صرافی‌ها، جفت ارزها، تحلیل‌های تکنیکال و بنیادی، استراتژی‌های معاملاتی، تکنیک‌های مدیریت ریسک و خودکارسازی معاملات عصای دست شما خواهد بود.

معاملات اهرم دار

معامله اهرم دار در ارزهای دیجیتال، استقراض وجوه برای افزایش حجم معامله به فراتر از توان سرمایه‌ای معامله‌گر را شامل می‌شود. این کار، می‌تواند سود و زیان بالقوه معاملات را تقویت کند. به‌عنوان مثال، معامله‌گر با یک اهرم ۱۰ برابری می‌تواند موقعیتی به ارزش ۱۰۰ هزار تومان را تنها با ۱۰ هزار تومان از سرمایه خود انجام دهد. معاملات اهرمی مستلزم درک کامل پویایی بازار، مدیریت ریسک موثر و رویکردی منظم برای جلوگیری از انحلال سرمایه و زیان مالی قابل توجه است.

چطور وارد بازار ارز دیجیتال شویم؟

حالا که با سرمایه اولیه در بازار ارز دیجیتال و ابزارهای سرمایه گذاری در ارز دیجیتال آشنا شدید، نوبت ورود شما به بازار ارز دیجیتال می‌رسد. ورود به بازار ارزهای دیجیتال، سفری است که به برنامه‌ریزی دقیق و داشتن چشم‌انداز واقع‌بینانه نیاز دارد. در این بخش، یک راهنمای گام به گام برای ورود آگاهانه شما به بازار ارزهای دیجیتال ذکر شده است.

پرسشنامه آکادمی تبدیل لطفا با شرکت در پرسشنامه زیر، دیدگاه خود درباره آکادمی تبدیل و کیفیت مقاله‌ها را با ما در میان بگذارید.
شرکت در پرسشنامه

۱. تحقیق و آموزش

کار خود را با آموزش در مورد ارزهای دیجیتال شروع کنید. اصول اولیه مانند فناوری بلاک چین، نحوه عملکرد ارزهای دیجیتال مختلف و خطرات موجود را بشناسید. مشاهده منابعی مانند ویدیوهای آموزشی و مقالات رایگان در بلاگ صرافی تبدیل، می‌تواند بینش ارزشمندی را ارائه دهد.

۲. ارزیابی میزان تحمل ریسک

ارزهای دیجیتال، به داشتن نوسانات بالا شهرت دارند. پس به ارزیابی تحمل ریسک خود بپردازید؛ یعنی مشخص کنید چه میزان سرمایه‌گذاری انجام می‌دهید و به‌طور بالقوه تحمل از دست دادن آن را دارید. این کار، به شما کمک می‌کند تا از معاملات هیجانی بپرهیزید.

۳. انتخاب صرافی ارز دیجیتال

یک صرافی معتبر ارز دیجیتال را انتخاب کنید که مطابق با نیازهای شما باشد. عواملی مانند امنیت، رابط کاربری، هزینه‌ها و ارزهای موجود را در نظر بگیرید. صرافی ارز دیجیتال تبدیل با سال‌ها سابقه، مطمئن‌ترین انتخاب داخلی شما خواهد بود.

۴. ثبت نام و احراز هویت

با استفاده از رمزهای عبور قوی، یک حساب کاربری در صرافی انتخابی خود به‌وجود آورید و برای امنیت بیشتر، احراز هویت دومرحله‌ای را فعال کنید. حالا برای احراز هویت خود آماده باشید؛ زیرا، اکثر صرافی‌ها تابع مقررات احراز هویت (KYC) هستند.

۵. تامین مالی حساب کاربری

می‌توانید حساب صرافی خود را از طریق انتقال بانکی، کارت اعتباری یا سایر روش‌های پرداخت ارائه شده توسط صرافی تامین کنید. برخی از صرافی‌ها، همچنین به شما اجازه می‌دهند که به واریز ارزهای دیجیتال فعلی به حساب کاربری خود بپردازید. در صرافی تبدیل، سرمایه گذاری در ارز دیجیتال با استفاده کارت بانکی داخلی و ارز ریال قابل انجام است.

۶. انتخاب یک ارز دیجیتال

در حال حاضر، هزاران ارز دیجیتال در بازار وجود دارد. اما، همه آن‌ها با هم برابر نیستند. بیت کوین و اتریوم معتبرترین رمز ارزهای بازار به‌شمار می‌روند. اما، ارزهای دیجیتال بسیار زیاد دیگری هم وجود دارد که به نام آلت کوین شناخته می‌شوند.

۷. انجام اولین خرید

پس از تامین مالی حساب خود و انتخاب یک ارز دیجیتال، آماده انجام اولین خرید خود هستید. برای درک پویایی بازار و کسب تجربه عملی، بهتر است با یک خرید کوچک شروع کنید. شما می‌توانید به ثبت یک سفارش خرید با قیمت فعلی ارز دیجیتال را در بازار معاملاتی تبدیل بپردازید. همچنین، امکان خرید آسان وجود دارد که در آن میزان ارز دیجیتال خود را انتخاب می‌کنید و آن را از صرافی می‌خرید.

۸. ذخیره ایمن ارز دیجیتال

پس از خرید ارز دیجیتال، می‌توانید آن را در حساب کاربری صرافی نگه دارید یا برای امنیت بیشتر به کیف پول شخصی خودتان منتقل کنید. کیف پول‌های سخت‌افزاری، امن‌ترین گزینه برای ذخیره‌سازی طولانی‌مدت ارز دیجیتال هستند.

۹. تدوین استراتژی معاملاتی

وقتی تجربه لازم را کسب کردید، باید به دنبال تدوین استراتژی معاملاتی بلندمدت یا کوتاه‌مدت باشید. داشتن یک استراتژی برای موفقیت بلندمدت شما در امر معامله گری ارز دیجیتال بسیار مهم است. استفاده از تحلیل تکنیکال، تحلیل بنیادی یا ترکیبی از هر دو در این زمینه توصیه می‌شود.

۱۰. آگاه و به‌روز ماندن

بازار ارزهای دیجیتال، دائما در حال تغییر و تحول است. بنابراین از روند بازار، تغییرات نظارتی و پیشرفت‌های تکنولوژیکی مطلع باشید و استراتژی خود را با تغییرات بازار تطبیق دهید.

جمع بندی

به یاد داشته باشید که ورود به بازار ارز دیجیتال یک مسیر تضمینی برای کسب سود نیست. مهم این است که با انضباط کامل و با صبر و حوصله به معامله بپردازید. با دانش و ابزار مناسب، این امکان وجود دارد که رویای درآمد دلاری را با سرمایه گذاری در ارز دیجیتال تحقق ببخشید.

سوالات متداول

 1. برای ورود به بازار ارز دیجیتال چه مراحلی باید طی شود؟

برای ورود به بازار ارز دیجیتال، ابتدا در صرافی تبدیل ثبت‌نام و احراز هویت کنید. سپس با شارژ حساب خود از طریق واریز وجه، ارز دیجیتال مورد نظر خود را بخرید.

 1. چقدر سرمایه اولیه برای شروع معاملات ارز دیجیتال نیاز دارید؟

میزان سرمایه اولیه برای شروع معاملات ارز دیجیتال به استراتژی شخصی شما بستگی دارد. به‌طور کلی، با حداقل سرمایه حدود ۵۰ هزار تومان می‌توانید در صرافی تبدیل شروع به معامله کنید.

 1. چه نکاتی را باید قبل از ورود به بازار ارز دیجیتال در نظر گرفت؟

قبل از ورود به بازار دیجیتال، باید تحقیقات کافی را انجام دهید. با مفاهیم تکنیکال و دانش پایه کریپتو آشنا شوید. استراتژی معاملاتی مناسبی را انتخاب کنید و مدیریت ریسک را در نظر بگیرید.

منابع

 1.   www.investopedia.com
 2.   www.bankrate.com
 3.   www.stash.com

دیدگاه‌ها

جهت دریافت آخرین اخبار و مقالات به خبرنامه بپیوندید.

عکس مجله خبرنامه