اندیکاتور پامپ و دامپ با نام Ammo Pump And Dump Index یا APDI نیز شناخته می‌شود. این اندیکاتور با پیش‌بینی تغییرات قیمتی صعودی و نزولی شدید می‌تواند ابزار مفیدی برای کسب سود از بازار ارزهای دیجیتال باشد. این اندیکاتور در زیر و بر روی نمودار قیمتی قابل مشاهده است.

APDI با استفاده از هوش مصنوعی، حجم معاملات و محاسبات ریاضی پیچیده می‌تواند الگوهای بازار را شناسایی کند. به هر حال توجه داشته باشید که پیش‌بینی‌های آن خطا پذیر هستند. در صورتی که به ابعاد مختلف تحلیل تکنیکال تسلط بالایی داشته و از ابزارها و اندیکاتورهای دیگر نیز استفاده کنید به احتمال زیاد معاملاتی پر سود خواهید داشت.

چرا توجه به پامپ و دامپ اهمیت دارد؟

می‌دانیم که غالب ارزهای دیجیتال (به جز استیبل کوین‌ ها) به‌طور دائم در نوسان قیمتی هستند. این نوسانات در غالب موارد چندان شدید نیست و در حوالی ۱۰ درصد قرار دارد؛ اما برخی نوسانات به نسبت شدت بیشتری داشته و به چند صد درصد نیز می‌رسند.

بدیهی است که پیش‌بینی تغییرات قیمتی شدید یا همان پامپ (Pump) و دامپ (Dump) می‌تواند به کسب حداکثر سود منجر شود. پامپ به حالتی می‌گویند که در آن قیمت به صورت ناگهانی و شدید افزایش می‌یابد. دامپ مفهومی دقیقا متضاد پامپ داشته و به معنای کاهش قیمتی شدید و ناگهانی است. در صورت خرید در انتهای دامپ و فروش در پایان پامپ، می‌توان حداکثر سود را به دست آورد.

به همین دلیل است که APDI برای شناسایی این دو نوع تغییر قیمتی ابداع شد. این راهنما با تحلیل دائمی الگوریتم‌ها و وضعیت بازار می‌تواند برای داشتن معاملاتی با سود بالا مناسب باشد.

حتما بخوانید: تحلیل تتر امروز ۴ خرداد - تحلیل تکنیکال تتر

ثبت نام با موفقیت انجام شد

عکس خبرنامه
چکیده دنیای کریپتو در یک ایمیل

با عضویت در خبرنامه تبدیل از جدیدترین مقالات آموزشی و تاثیرگذارترین اتفاقات ارزهای دیجیتال در یک ایمیل مطلع شوید.

کاربردهای APDI

اندیکاتور تشخیص پامپ و دامپ چیست؟ چطور پامپ و دامپ ها را از دست ندهیم؟

علاوه بر مواردی که تا این بخش مورد بررسی قرار گرفتند می‌توان گفت که اندیکاتور پامپ و دامپ کاربردهای مهم دیگری نیز دارد.

APDI‌ با استفاده از امکاناتی متعدد و به‌روز به تحلیل بازار پرداخته و کاربران را هدایت می‌کند. در عین حال می‌دانیم که تعداد زیادی اندیکاتور دیگر نیز در بازار رمز ارزها وجود دارند که قیمت و وضعیت ارزها را در ابعادی متفاوت مورد بررسی قرار می‌دهند. استفاده از APDI در کنار اندیکاتورهای دیگر می‌تواند ریسک معاملات را به حداقل برساند.

یکی از معضلات معامله‌گران در بازارهای ارز دیجیتال این است که نمی‌دانند دقیقا در چه زمانی به معاملات ورود کنند. به‌طور معمول این احتمال در نظر گرفته می‌شود که با ورود به بازار ارزش به‌طور ناگهانی افت کند. APDI با ارائه سیگنال‌هایی نسبتا دقیق مشخص می‌کند که چه زمانی بهترین فرصت برای خرید ارز به حساب می‌آید. در این صورت تحلیل‌های شخصی می‌توانند بهتر صحت سنجی شده و خریدها با اطمینان بیشتری انجام شوند.

چگونه از اندیکاتور پامپ و دامپ استفاده کنیم؟

APDI دارای سیگنال‌های متعددی است که به کاربران نشان می‌دهند در چه زمانی و چگونه از تغییرات قیمتی کسب سود کنند. اندیکاتور دامپ و پامپ برای خرید دارایی‌ها سیگنال صادر می‌کند. همچنین در زمان مناسب فروش نیز سیگنالی مجزا به کاربران ارائه می‌دهد.

با استفاده از این راهنما می‌توان حد ضرر و حد سود را مشخص کرد که به معاملاتی حرفه‌ای‌تر کمک می‌کنند. 

بهترین بازه‌های زمانی برای استفاده از سیگنال‌های APDI‌ تایم فریم (Time Frame) نیم ساعته و ۱ ساعته است. در واقع دقت اندیکاتور در این بازه‌های زمانی بیشتر است. به هر حال پامپ و دامپ‌ها نیز به‌طور معمول در همین بازه‌های زمانی صورت می‌گیرند.

توجه داشته باشید که هر یک از سیگنال‌های اندیکاتور به رنگ‌هایی منحصر به فرد نمایش داده می‌شوند و معنای این رنگ‌ها در نمودار مشخص شده‌اند.

چگونه از سیگنال‌ های APDI مطلع شویم؟

برای بهره‌مندی از سیگنال‌های اندیکاتور پامپ و دامپ، نیازی به صرف دائمی وقت در مقابل نمودارهای قیمتی نیست. می‌توان با استفاده از فعال‌سازی هشدار در تریدینگ ویو (Tradingview) به‌طور خودکار از سیگنال‌های معاملاتی مطلع شد.

بدین منظور کافی است وارد بخش Chart شده و در قسمت Alert گزینه Add Alert را انتخاب ‌کنید. در نهایت می‌توان برای شرایط مختلف پامپ و دامپ قیمتی، هشدار تنظیم کرد.

مزایای استفاده از اندیکاتور پامپ و دامپ

اندیکاتور تشخیص پامپ و دامپ چیست؟ چطور پامپ و دامپ ها را از دست ندهیم؟

کسب سود از پامپ و دامپ می‌تواند پر ریسک باشد. تغییر قیمتی با پامپ معمولا یک دامپ شدید را نیز به همراه خواهد داشت. در صورتی که افراد بدون آگاهی و تجربه قصد کسب سود از این نوسانات شدید را داشته باشند ممکن است با ضررهای جبران‌ ناپذیری مواجه شوند.

APDI یکی از بهترین ابزارها برای کسب درآمد از پامپ‌ها و جلوگیری از ضررهای مالی این شکل از سرمایه‌گذاری است. در ادامه به مزایای این اندیکاتور اشاره کرده‌ایم:

  • کاهش ریسک: APDI با تحلیل دقیق و جامع الگوهای قیمتی و بررسی حجم معاملات، راهنمایی‌هایی ارائه می‌کند که ریسک سرمایه گذاری بر روی تغییرات قیمتی شدید را کاهش می‌دهند.
  • آشنایی با الگوهای قیمتی: اندیکاتور دامپ و پامپ کمک می‌کند که که کاربران با الگوهای تغییر قیمتی و نوسانات بازار آشنایی بیشتری پیدا کنند.
  • استفاده آسان: APDI در زیر یا بر روی نمودار قیمتی قرار می‌گیرد. سیگنال‌های مختلف در این اندیکاتور با رنگ‌های متنوعی نمایش داده می‌شوند و معنای هر یک از آن‌ها در نمودار مشخص شده است.
پرسشنامه آکادمی تبدیل لطفا با شرکت در پرسشنامه زیر، دیدگاه خود درباره آکادمی تبدیل و کیفیت مقاله‌ها را با ما در میان بگذارید.
شرکت در پرسشنامه

معایب استفاده از اندیکاتور پامپ و دامپ

پیش از هر چیز باید اشاره کنیم که استفاده از APDI رایگان نیست. این می‌تواند بزرگترین نکته منفی در رابطه با این راهنما باشد. در ادامه به دیگر معایب آن اشاره کرده‌ایم:

  • امکان خطا: نباید فراموش کنیم که APDI با وجود تمام مزایا خطاپذیر است.
  • محدودیت زمانی در شناسایی تغییرات بازار: APDI بر اساس حجم معاملات و به‌طور کلی معیارهایی تغییرات بازار را بررسی می‌کند که اتفاق افتاده‌اند. همین مسئله می‌تواند منجر به تأخیر در ارائه تحلیل‌ها شده و کسب سود حداکثری را مشکل کند.

بهترین اندیکاتور کمکی APDI

اندیکاتورهای مختلفی وجود دارند که برای تحلیل و بررسی قیمت ارز دیجیتال مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ گرچه استفاده از تمامی آن‌ها می‌تواند به نوبه خود مفید باشد؛ اما اندیکاتور ایچیموکو در این میان بهترین مکمل APDI به حساب می‌آید.

ایچیموکو به شناسایی روندهای قیمتی بازار کمک می‌کند و مهم‌ترین کاربرد آن مشخص کردن حمایت‌ها و مقاومت‌های قیمتی است. با استفاده از ایچیموکو می‌توان شرایط قیمتی مناسب برای خرید و فروش را شناسایی کرد. با این حال توجه داشته باشید که این اندیکاتور نیز مانند APDI خطاپذیر است.

استفاده و توجه هم‌ز‌‌مان به این دو راهنمای معاملاتی می‌تواند به مراتب بهتر از استفاده مستقل آن‌ها باشد.

حتما بخوانید: اندیکاتور تشخیص پامپ و دامپ چیست؟ چطور پامپ و دامپ ها را از دست ندهیم؟

جمع بندی

اندیکاتور تشخیص پامپ و دامپ چیست؟ چطور پامپ و دامپ ها را از دست ندهیم؟

اندیکاتور پامپ و دامپ اجازه می‌دهد که با استفاده از یک صرافی ارز دیجیتال معتبر به کسب‌ سودهای کلان در بازار این حوزه بپردازید. APDI از فناوری‌ها و عوامل پیچیده‌ای برای شناسایی و پیش‌بینی الگوهای قیمتی استفاده می‌کند. با این حال الگوریتم‌های این راهنمای معاملاتی نمی‌توانند پیش‌بینی‌های دقیق و بدون خطایی داشته باشند.

در صورتی که می‌خواهید ریسک معاملات با استفاده از APDI را کاهش دهید، می‌توانید از یک اندیکاتور دیگر مانند ایچیموکو کمک بگیرید. کاربرد اصلی ایچیموکو شناسایی مقاومت‌ها و حمایت‌های قیمتی است.

اگر می‌خواهید با کمک APDI یا هر اندیکاتور دیگری به معامله بپردازید، برای خرید ارز دیجیتال کلیک کنید.

منابع:

Fxtrendo.com

Colibritrader.com

دیدگاهتان را بنویسید