چکیده

به دیجیتالی کردن یک اثر هنری و ایجاد‌ یک امضای دیجیتال برای آن کریپتو آرت گفته می‌شود. کریپتو آرت بیشتر به توکنیزه کردن آثار هنری معروف شده که قیمت‌های بسیار گرانی هم برای آنها در نظر گرفته می‌شود. نمونه اصلی هر کریپتو آرت با یک امضای دیجیتال کاملاً مشخص متعلق به کسی است که توکن مربوط به آن را در اختیار دارد و باقی کپی‌ها غیراصل محسوب می‌شوند. هنر دیجیتالی برای هر اثری می‌توان امضای دیجیتال ایجاد کرد. به دید سرمایه‌گذاری و خرید برای طولانی‌مدت می‌توانیم هنر دیجیتالی را کاملاً آینده‌دار معرفی کنیم.

کریپتو آرت چیست و اصلاً چرا باید درباره آن بدانیم؟ هنر دیجیتالی نه فقط یک اصطلاح کم‌ارزش عامیانه بلکه بیانی از یک هنر جدید و نو است که احتمالاً در آینده‌ای نه‌چندان دور سرتاسر زندگی بشر را به خود مشغول خواهد کرد. دیجیتالی‌شدن زندگی انسان در همه ابعاد امری کاملاً قابل‌پیش‌بینی است و احتمالاً حتی بچه‌های مدرسه همت هم می‌دانند که قرار است در چند دهه آینده زندگی سراسر دیجیتالی را تجربه کنیم. از همین اکنون هم تمام صنایع و ابعاد زندگی راهی به دنیای دیجیتال پیدا کرده و کریپتو آرت هم مسیر ورود هنر به این فضا است.

همین که بدانید کریپتو آرت چیست و چه کاربردی در هنر امروزی دارد، درک خواهید کرد که سایر ابعاد زندگی بشر هم به همین ترتیب می‌تواند در ورودی فضای دیجیتال قرار بگیرد. البته قبل از آن باید تا حدی آشنایی با توکن‌ های غیرمثلی یا NFT داشته باشید تا فضای تجاری‌سازی هنر در دنیای دیجیتال را نیز بهتر درک کنید.

کریپتو آرت چیست؟

در اولین قدم باید بدانید که کریپتو آرت چیست و چه تعریفی از آن می‌توان داشت. به صورت کلی به فرایند دیجیتالی کردن یک اثر هنری و ایجاد‌ یک امضای دیجیتال برای آن کریپتو آرت گفته می‌شود. روی تابلو اصلی مونالیزا داوینچی به‌هیچ‌وجه نمی‌توان قیمت گذاشت. برخی از نمونه‌های کپی شده آن با قیمت‌های کمتری در بازار به فروش می‌رسد. البته نمونه‌های کپی شده نقاشی. تابلوهای چاپی مونالیزا را هم می‌توانید در بازار بزرگ تهران با قیمت‌های چند صد هزار تومانی بخرید و در نهایت همین تابلو را به‌راحتی می‌توانید به صورت رایگان و یک فایل تصویری دانلود کرده و روی دسکتاپ لپ‌تاپ خود بگذارید. از اثری که نمی‌توان روی آن قیمت گذاشت، به اثری رسیدیم که رایگان در دسترس است؛ اما موضوع اینجاست که همه می‌دانند که مونالیزا اثر داوینچی است و نمونه اصلی آن چقدر ارزشمند است.

کریپتو آرت ترفندی است که در آن یک هنرمند می‌تواند اثر هنری را خود توکنیزه کرده و یک امضای دیجیتال خاص روی آن قرار دهد. ازاین‌پس این اثر در فضای دیجیتال به نام هنرمند اصلی آن شناخته می‌شود و مالک اثر نیز کسی است که توکن معادل آن را در اختیار داشته باشد. البته اگر به دنبال دریافت رایگان ان اف تی هستید، احتمالاً نتوانید اثر هنری خیلی با ارزشی بخرید، اما کریپتو آرت‌های خیلی ارزشمندی با قیمت‌های بسیار بالا در پلتفرم‌های خرید و فروش NFT عرضه می‌شوند که هزینه آنها معادل با یک اثر هنری کاملاً اصیل و واقعی است.

ثبت نام با موفقیت انجام شد

عکس خبرنامه
چکیده دنیای کریپتو در یک ایمیل

با عضویت در خبرنامه تبدیل از جدیدترین مقالات آموزشی و تاثیرگذارترین اتفاقات ارزهای دیجیتال در یک ایمیل مطلع شوید.

آیا کریپتو آرت همان NFT است؟

کریپتو آرت

سعی کردیم تا خیلی ساده برای شما تعریف کنیم که کریپتو آرت چیست و چه کاربردی در هنر دارد؛ اما به‌هرحال ممکن است این اصطلاح را با NFT اشتباه بگیرید و این دو را یکی بدانید. در کریپتو آرت قرار است از کاربرد و ماهیت NFT برای توکنیزه کردن آثار هنری استفاده شود، اما این ماهیت با NFT متفاوت است.

به‌هرحال در هر دو از قدرت فناوری بلاکچین استفاده شده و نمی‌توانیم آنها را پدیده‌هایی کاملاً مجزا از هم بدانیم؛ اما کریپتو آرت بیشتر به توکنیزه کردن آثار هنری معروف شده که قیمت‌های بسیار گرانی هم برای آنها در نظر گرفته می‌شود.

امکان کپی کردن در کریپتو آرت

حالا که متوجه شدیم کریپتو آرت چیست و چه کاربردی دارد؛ سؤال مهم اینجاست که چرا ما نتوانیم کریپتو آرت‌های ایجاد شده از روی آثار هنری فاخر را کپی کنیم. مگر قرار نیست که این آثار توکنیزه شوند و توکنیزه کردن هم که خیلی کار پیچیده‌ای نیست. در حقیقت امکان ساخت نمونه‌های کپی از کریپتو آرت‌ها وجود دارد، اما آنها از نظر قیمتی فاصله زیادی با نمونه اصلی دارند. نمونه اصلی با یک امضای دیجیتال کاملاً مشخص متعلق به کسی است که توکن مربوط به آن را در اختیار دارد. باقی نمونه‌ها دیگر ارزش اثر اصلی را نداشته و عملاً یک کپی بیشتر نیستند. این همان قابلیتی است که فناوری بلاکچین و NFT در هنر دیجیتالی ایجاد کرده است.

وبینار یادگیری روش‌های سفارش‌گذاری با یادگیری انواع روش‌های سفارش‌گذاری در صرافی تبدیل به بهترین شکل ممکن از پتانسیل سوددهی محصولات نوین صرافی مانند معاملات اهرم‌دار، ربات نوسان‌گیر، سبد برنده و … بهره‌مند شوید.
ثبت‌نام رایگان

آیا کریپتو آرت فقط برای نقاشی است؟

تصوری میان اکثر کاربران جامعه رایج شده که NFT و حالا هنر دیجیتالی تنها مختص هنر نقاشی است و از این قابلیت بلاکچین تنها می‌توان برای ایجاد امضای دیجیتال برای تابلوهای نقاشی استفاده کرد، درحالی‌که این تصور کاملاً اشتباه است. در هنر دیجیتالی برای هر اثری می‌توان امضای دیجیتال ایجاد کرد.

اولین توییت در پلتفرم توییتر بعد از تبدیل‌شدن به کریپتو آرت به ارزش ۲ میلیون یورو فروخته شد. یک آلبوم موسیقی NFT شده به ارزش ۱۱٫۶ میلیون یورو فروخته شد. به همین ترتیب می‌توان یک قطعه شعر، یک موسیقی، یک تصویر و حتی یک ویدئو را نیز با فناوری بلاکچین تبدیل به هنر دیجیتالی کرد و برای آن امضای مخصوصی در نظر گرفت. ازاین‌رو کاربرد هنر دیجیتالی را تنها محدود به نقاشی نکنید.

آینده هنر دیجیتالی

هنر بر بستر ارز دیجیتال

اکنون تا حدی به شناخت کریپتو آرت رسیده‌ایم و کاربردهای آن را می‌دانیم. حالا نوبت به این رسیده تا درباره آینده هنر دیجیتالی هم با هم صحبت کنیم. ترکیب هنر و دیجیتال پدیده بسیار جالبی را رقم زده است و در حال حاضر شاهد استقبال بسیار بی‌نظیری از آن هستیم. شما می‌توانید این توکن‌ها را بخرید، بفروشید، هدیه بدهید و یا حتی آنها را به حراج بگذارید. تمام این قابلیت‌ها نشان از این دارد که هنر دیجیتالی بسیار سریع‌تر از هنر واقعی وارد عرصه تجارت شده و همین مهم نیز باعث استقبال بی‌نظیر کاربران از آن شده است.

به دید سرمایه‌گذاری و خرید برای طولانی‌مدت می‌توانیم هنر دیجیتالی را کاملاً آینده‌دار معرفی کنیم. ورود سرمایه‌گذاران بسیار بزرگ و اضافه‌شدن هنرمندان زیادی در سرتاسر جهان به این فضا باعث شده تا آینده آن روشن به نظر برسد. هر چند اگر بخواهیم واقع‌بین باشیم، درک هنر دیجیتالی یا کریپتو آرت برای بسیاری از کاربران در جامعه امروز سخت است، اما جامعه هنرمند به‌خوبی اهمیت هنر دیجیتالی را درک کرده و این موضوع را می‌توانید در پلتفرم‌های خرید و فروش NFT به‌راحتی مشاهده کنید. دیریازود همه ما مانند یک نقاشی ساده روی دیوار خانه، با کریپتو آرت هم ارتباط برقرار خواهیم کرد.

دیدگاهتان را بنویسید