Skip to content
top banner

تحلیل سنتیمنت (Sentiment) یا تحلیل احساسات بازار ارزهای دیجیتال چیست؟

تحلیل سنتیمنت یا احساسات بازار
در
خواندن در ۶ دقیقه

احساسات یا سنتیمنت (Sentiment) بازار به افکار، احساسات و حالات روحی سرمایه‌گذاران نسبت به یک دارایی اشاره دارد. این احساسات همیشه بازتابی از وضعیت بنیادی یک دارایی یا پروژه نیستند، اما می‌توانند به شکل چشمگیری روی قیمت آن تاثیر بگذارند.

تحلیل احساسات بازار نوعی تحقیق است که از این اطلاعات برای پیش‌بینی حرکت قیمت‌ها استفاده می‌کند. با دنبال کردن وضعیت بازار و نگرش کلی معامله‌گران، می‌توانید میزان هیجان یا ترس پیرامون یک ارز دیجیتال خاص را درک کنید.

قیمت یک ارز دیجیتال، درست مانند سایر دارایی‌ها، ارتباط مستقیمی با عرضه و تقاضای بازار دارد. نیروهای بازار می‌توانند با ابزارهای مختلفی از جمله افکار عمومی، مطبوعات و رسانه‌های اجتماعی تغییر کنند.

بسیاری از معامله‌گران برای پیش‌بینی پتانسیل کوتاه‌مدت و میان‌مدت یک ارز دیجیتال، احساسات بازار (Sentiment) را تجزیه و تحلیل می‌کنند. بررسی احساسات بازار ارزهای دیجیتال در کنار تحلیل تکنیکال و بنیادی می‌تواند ابزار ارزشمندی به مجموعه ابزار معامله‌گران اضافه کند.

 

احساسات بازار چیست؟

احساسات بازار نگرش جمعی معامله‌گران و سرمایه‌گذاران نسبت به یک دارایی یا بازار است. این مفهوم در تمام بازارهای مالی، از جمله ارزهای دیجیتال وجود دارد. سنتیمنت بازار قدرت تاثیرگذاری بر چرخه‌های بازار را دارد.

تحلیل سنتیمنت و احساسات بازار

با این حال، احساسات مثبت بازار همیشه منجر به شرایط مطلوب نمی‌شود. گاهی اوقات، احساسات مثبت قوی، زمانی که همه از رسیدن یک ارز دیجیتال به آسمان‌ها حرف می‌زنند، ممکن است درست در بالاترین قسمت قله و قبل از وقوع اصلاح بازار یا حتی آغاز بازار نزولی و ریزش رخ دهد.

معامله‌گران علاوه بر ارائه بینش در مورد تقاضای بازار، می‌توانند این احساسات را برای پیش‌بینی روندهای سودآور تجزیه و تحلیل کنند. احساسات بازار همیشه به بنیاد یک پروژه توجه نمی‌کند، اما گاهی اوقات ممکن است با هم مرتبط باشند.

بیایید دوج‌ کوین (DOGE) را به عنوان مثال در نظر بگیریم. به احتمال زیاد تقاضای زیادی برای دوج ‌کوین در روند صعودی آن از طریق تبلیغات شبکه‌های اجتماعی (که منجر به احساسات مثبت بازار شد) به وجود آمد. بسیاری از معامله‌گران و سرمایه‌گذاران در چرخه پیشین بدون توجه به اقتصاد توکنی یا اهداف پروژه، فقط به دلیل احساسات جاری بازار، خرید دوج ‌کوین را انجام داند.  حتی یک توییت از شخصیتی مانند ایلان ماسک گاهی اوقات برای ایجاد احساسات مثبت یا منفی بازار کافی است.

توییت ایلان ماسک برای دوج کوین
چرا تحلیل احساسات بازار مهم است؟

تحلیل احساسات (تحلیل سنتیمنت) بازار یکی از بخش‌های اصلی بسیاری از استراتژی‌های معاملاتی است. درست مثل تحلیل تکنیکال یا بنیادی، بهتر است تصمیمات خود را با استفاده از ترکیبی از تمام اطلاعات موجود بگیرید.

به عنوان مثال، تحلیل احساسات بازار می‌تواند به شما کمک کند بررسی کنید که آیا ترس از دست دادن یا فومو (FOMO) موجه است یا صرفاً نتیجه‌ رفتار جمعی و پیروی کورکورانه مردم از جو موجود است. به طور کلی، ترکیب تحلیل تکنیکال و بنیادی با مطالعات احساسات بازار به شما امکان می‌دهد:

  • دید بهتری نسبت به رفتار قیمت در کوتاه مدت و میان مدت به دست آورید.
  • کنترل بهتری بر وضعیت احساسی خود داشته باشید.
  • فرصت‌های بالقوه سودآور را کشف کنید.

تحلیل احساسات بازار چگونه انجام می‌شود؟

برای درک احساسات بازار، باید دیدگاه‌ها، ایده‌ها و نظرات حاضران در بازار را جمع‌آوری کنید. به خاطر داشته باشید که نباید تنها به تحلیل احساسات بازار تکیه کنید، بلکه بهتر است از این اطلاعات در کنار دانش و تجربه موجود خود برای رسیدن به نتایج عملیاتی بهره ببرید.

در اینجا چند روش برای به دست آوردن یک دید کلی از احساسات بازار را بررسی می‌کنیم:

۱. ردیابی شبکه‌های اجتماعی با ابزارهای جمع‌آوری داده: با استفاده از این ابزارها می‌توانید ببینید چه چیزی در مورد ارزهای دیجیتال خاص در شبکه‌های اجتماعی مانند توییتر، فیسبوک و تلگرام مورد بحث قرار می‌گیرد.

ردیابی شبکه‌های اجتماعی

۲. مطلع ماندن از آخرین اخبار صنعت کریپتو: وب‌سایت‌های خبری و وبلاگ‌های مرتبط با ارزهای دیجیتال را دنبال کنید. برخی از نمونه‌های انگلیسی و فارسی که می‌توانید دنبال کنید عبارتند از کوین‌دسک، کوین‌تلگراف و آکادمی و کانال تلگرام صرافی تبدیل.

 

۳. دنبال کردن تراکنش‌های بزرگ نهنگ‌ها: برخی از سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال به شکل منظم این حرکات را ردیابی می‌کنند، زیرا گاهی اوقات می‌تواند بر احساسات بازار تأثیر بگذارد. ربات‌های هشدار نهنگ‌ ها (Whale Alert) را می‌توانید به صورت رایگان در تلگرام و توییتر پیدا کنید.

۴. بررسی شاخص‌های احساسات بازار و سیگنال‌های قیمت در CoinMarketCap: این شاخص‌ها مجموعه‌ای از منابع مختلف را تجزیه و تحلیل می‌کنند و خلاصه‌ای از احساسات فعلی بازار ارائه می‌دهند.

۵. سنجش سطح هیجان با گوگل ترندز: به عنوان مثال، حجم بالای جستجو برای «چگونه کریپتو بفروشیم» می‌تواند نشان دهد که احساسات منفی بازار باشد.

چکیده دنیای کریپتو در سکه‌نامه تبدیل
چکیده دنیای کریپتو در سکه‌نامه تبدیل معاملات شما با مطالعه ماهنامه اختصاصی تبدیل، سکه می‌شود.
دانلود رایگان سکه‌نامه

شاخص‌های احساسات بازار

سرمایه‌گذاران برای درک بهتر احساسات صعودی (گاوی) یا نزولی (خرسی) بازار، می‌توانند شاخص‌های احساسات بازار را بررسی کنند. این شاخص‌ها، احساسات بازار را به صورت گرافیکی یا با استفاده از مقیاس خاصی نشان می‌دهند. این ابزارها می‌توانند بخشی از جعبه ابزار تحلیل سنتیمنت شما باشند، اما نباید تنها به آن‌ها تکیه کنید. بهترین روش این است که از چندین شاخص برای به دست آوردن دیدگاهی متعادل‌تر از بازار استفاده کنید.

شاخص ترس و طمع

اکثر شاخص‌های احساسات بازار بر روی بیت ‌کوین (BTC) متمرکز هستند، اما می‌توانید شاخص‌های احساسات اتریوم (ETH) را نیز پیدا کنید. شاخص ترس و طمع بیت ‌کوین (The Bitcoin Fear & Greed Index) شاید شناخته‌شده‌ترین شاخص احساسات بازار ارزهای دیجیتال باشد. این شاخص با تجزیه و تحلیل پنج منبع اطلاعات مختلف – نوسانات، حجم معاملات بازار، شبکه‌های اجتماعی، دامیننس و روندها – میزان ترس یا طمع بازار بیت‌کوین را در مقیاسی از صفر تا ۱۰۰ نشان می‌دهد.

شاخص گاوی و خرسی (BULL and Bear Index)

شاخص گاوی و خرسی (The Bull & Bear Index) که از سوی Augmento توسعه داده شده است، یک شاخص احساسات متفاوت است که بر روی رسانه‌های اجتماعی تمرکز دارد. نرم‌افزار هوش مصنوعی (AI) با استفاده از مکالمات انجام‌شده در شبکه‌های اجتماعی توییتر، ردیت و بیت‌کوین‌تاک ۹۳ احساس و موضوع را تجزیه و تحلیل می‌کند. سازندگان این شاخص روش‌شناسی شاخص خود را با یک سال داده‌ موجود مقایسه و بررسی کرده‌اند. در مقیاس این شاخص، صفر نشان‌دهنده‌ احساس بسیار خرسی (نزولی) و یک نشان‌دهنده‌ احساس بسیار گاوی (صعودی) است.

جمع‌بندی

تحلیل شبکه‌های اجتماعی، معیارهای تحلیل آنچین یا درون-زنجیره‌ای (آمار و اطلاعات مربوط به تراکنش‌های بلاکچینی) و سایر شاخص‌های ارزهای دیجیتال می‌تواند بینش و دیدگاه خوبی در مورد احساسات بازار نسبت به یک کوین یا پروژه خاص ارائه دهد. با درک بهتر نگرش‌های فعلی بازار، به احتمال زیاد تصمیمات معاملاتی یا سرمایه‌گذاری بهتری خواهید گرفت.

برای به حداکثر رساندن اثربخشی تحلیل احساسات بازار، بهتر است آن را با موارد زیر ترکیب کنید:

تحلیل تکنیکال: ممکن است به شما در پیش‌بینی بهتر نوسانات قیمت در کوتاه‌مدت کمک کند.

تحلیل بنیادی: برای تعیین اینکه آیا اطلاعات جنجالی موجه است یا برای ارزیابی پتانسیل بلندمدت یک کوین به کار می‌رود.

نتیجه‌گیری

در حالی که بسیاری از معامله‌گران از تحلیل احساسات بازار در بازارهای سرمایه‌گذاری استفاده می‌کنند، این تحلیل می‌تواند به شکل ویژه‌ای در بازار ارزهای دیجیتال مفید باشد. از آنجایی که صنعت بلاک‌ چین و بازار ارزهای دیجیتال هنوز نسبتاً کوچک هستند، ادراک و احساسات عمومی می‌تواند باعث نوسانات شدید قیمت شود.

با استفاده از روش‌های مورد بحث، می‌توانید شروع به درک احساسات بازار کرده و امیدواریم انتخاب‌های سرمایه‌گذاری بهتری انجام دهید. به طور خلاصه، اگر می‌خواهید تحلیل احساسات بازار را شروع کنید، می‌توانید موارد زیر را در نظر بگیرید:

  • ردیابی شبکه‌های اجتماعی و احساسات پیرامون یک پروژه
  • مطلع ماندن از آخرین اخبار و رویدادهای آینده صنعت
  • استفاده از شاخص‌هایی که به شما کمک می‌کنند تا دید بهتری از علاقه عمومی به یک کوین خاص به دست آورید

تحلیل احساسات بازار با تمرین و تجربه بیشتر نتایج بهتری ارائه می‌دهد، اما ممکن است در برخی موارد کارساز نباشد. قبل از معامله یا سرمایه‌گذاری، حتما بررسی‌های لازم را انجام دهید، زیرا هر تصمیمی با مقداری ریسک همراه است.

دیدگاه‌ها

مقالات مرتبط

جهت دریافت آخرین اخبار و مقالات به خبرنامه بپیوندید.

عکس مجله خبرنامه