چکیده

Bitcoin Dominance در واقع شاخصی است که میزان تسلط بیت کوین روی کل بازار رمزارزها را نشان می‌دهد. این شاخص که به درصد تعیین می‌شود، درصد تأثیر بیت کوین روی مارکت کپ کل بازار را مشخص می‌نماید. اگر دامیننس بیت کوین ۵۰ درصد باشد، یعنی ۵۰ درصد از ارزش کل بازار ارز دیجیتال در اختیار بیت کوین است و بقیه آلت‌کوین‌ها با هم بقیه ۵۰ درصد را تشکیل می‌دهند. با آنالیز نمودار شاخص می‌توان تعیین کرد که ورود پول یا خروج پول روی آلت‌کوین‌ها به چه صورت است و از آن می‌توان به عنوان سیگنال خرید یا فروش آلت‌کوین‌ها استفاده نمود. برای مشاهده نمودار شاخص دامیننس بیت کوین می‌توانید از سایت تریدینگ ویو استفاده کرده و با تحلیل تکنیکال این شاخص از آن در معاملات خود بهره ببرید.

دامیننس بیت کوین چیست و چگونه می‌توانیم از آن برای معامله‌گری در این بازار استفاده کنیم؟ دامیننس بیت کوین از آن دسته از اصطلاحاتی است که در معامله‌گری به کاربردهای آن نیاز خواهیم داشت و تحلیل این شاخص می‌تواند مسیر درست خرید و فروش بیت کوین و آلت‌کوین‌ها را به ما نشان دهد. باتوجه‌به اینکه تحلیل این شاخص اهمیت بسیار زیادی برای تعیین جهت روند آلت‌کوین‌ها و بیت کوین دارد و تمام معامله‌گران این بازار باید قبل از هر معامله‌ای نیم‌نگاهی به شرایط آن داشته باشند، ازاین‌رو بر آن شدیم تا در یک مقاله کامل و جامع شرایط آن را برای شما بررسی نماییم. با ما در تبدیل همراه باشید.

منظور از دامیننس بیت کوین چیست

شاخص دامیننس بیت کوین شاخصی برای نشان‌دادن میزان تسلط بیت کوین به بازار رمزارزها است. Market Cap یا ارزش کل بازار ارز دیجیتال تحت‌تأثیر ارزش تمام رمزارزهای تعریف شده در آن است. مجموع ارزش تمام ارزهای دیجیتال است که مارکت کپ کل بازار را تشکیل می‌دهد؛ اما نکته مهم اینجاست که میزان تأثیر هر یک  از رمزارزها در این ارزش‌گذاری یکسان نیست. قرار نیست بیت کوین و سولانا میزان تأثیر یکسانی در مارکت کپ کل بازار داشته باشند. تأثیر هر یک از رمزارزها را به صورت جداگانه می‌توان با چند رابطه و فرمول ساده به دست آورد.

دامیننس بیت کوین شاخصی است که می‌تواند میزان تسلط بیت کوین روی کل بازار رمزارزها را نشان دهد. در واقع این شاخص میزان تأثیرگذاری بیت کوین روی مارکت کپ کل بازار را نشان می‌دهد. نمودار شاخص بیت کوین نموداری بر حسب زمان و درصد تسلط بیت کوین روی بازار است. اگر همین‌الان این شاخص ۴۵ درصد است، به این معنی است که ۴۵ درصد از ارزش کل بازار رمزارزها مربوط به بیت کوین است. هر چقدر این شاخص افزایش پیدا کند، نشان‌دهنده قوی‌تر شدن بیت کوین نسبت به تمام آلت‌کوین‌ها است و هر چقدر کاهش یابد، ضعیف‌تر شدن بیت کوین نسبت به آلت‌کوین‌ها را نشان می‌دهد.

ثبت نام با موفقیت انجام شد

عکس خبرنامه
چکیده دنیای کریپتو در یک ایمیل

با عضویت در خبرنامه تبدیل از جدیدترین مقالات آموزشی و تاثیرگذارترین اتفاقات ارزهای دیجیتال در یک ایمیل مطلع شوید.

اهمیت دامیننس بیت کوین در معاملات بازار

دامیننس بیت کوین چیست؟

برخلاف برخی از اصطلاحات رایج در بازار کریپتوکارنسی که فقط اسم‌ورسم قشنگی دارند، دامیننس بیت کوین اصطلاح کاملاً کاربردی در بازار محسوب می‌شود. اهمیت این شاخص در بررسی میزان تأثیرگذاری بیت کوین روی کل بازار است. وقتی دامیننس بیت کوین روند صعودی به خود بگیرد، به این معنی است که تسلط بیت کوین روی بازار در حال افزایش است و این موضوع می‌تواند دست‌مایه یک بررسی دقیق روی قیمت رمزارزها باشد. در واقع شما می‌توانید از این نمودار یک سرنخ بزرگ برای تعیین روند قیمت‌ها بگیرید. ازاین‌رو تحلیل آن را نیز باید در دستور کار خود قرار دهید.

کاربرد دامیننس بیت کوین چیست

هر چند استفاده از دامیننس به‌تنهایی برای تعیین جهت روند حرکت بیت کوین و آلت‌کوین‌ها مناسب نیست و شاخص‌های دیگری نیز باید در بازار مورد آنالیز قرار بگیرد، اما کاربردهای مختلفی را می‌توانیم برای دامیننس بیت کوین تعریف کنیم که اتفاقاً این کاربردها اصلی‌ترین دلیلی است که باعث شد تا ما به دنبال تدوین این مقاله و تفسیر کامل دامیننس باشیم. از دامیننس بیت کوین می‌توان برای کاربردهای زیر استفاده کرد:

اولین و احتمالاً مهم‌ترین کاربرد Bitcoin Dominance در تعیین میزان ورود و خروج پول به آلت‌کوین‌ها و  بیت کوین است. وقتی روند دامیننس صعودی می‌شود، به این معنی است که پول از آلت‌کوین‌ها خارج شده و بیشتر به سمت بیت کوین حرکت می‌کند. همچنین نزولی شدن دامیننس نیز می‌تواند نشانه‌ای برای خروج پول از بیت کوین و ورود آن به آلت‌کوین‌ها باشد.

یکی دیگر از کاربردهای این شاخص تعیین میزان ریسک‌گریزی سرمایه‌گذاران در بازار است. افزایش تسلط بیت کوین در بازار نشانه‌ای برای ریسک‌گریزی کاربران است. در واقع در این حالت کاربران خرید بیت کوین را نسبت به خرید سایر آلت‌کوین‌ها ترجیح می‌دهند.

معامله‌گرانی که به دنبال تحلیل بازار بر اساس شرایط عرضه و تقاضا هستند و از تحلیل بنیادی برای تحلیل قیمت رمزارزها در آینده استفاده می‌نمایند، حتماً لازم است تا این شاخص را برای بازه‌های زمانی طولانی‌مدت آنالیز کنند. Bitcoin Dominance در واقع می‌تواند به‌نوعی نشان‌دهنده احساسات تریدرها در بازار باشد.

تقابل تتر با دامیننس بیت کوین

رابطه بیت کوین و آلت کوین ها با توجه به دامیننس

یکی دیگر از شاخص‌های کاربردی در بازار ارز دیجیتال شاخص تتر است که نشان‌دهنده میزان تسلط تتر در بازار رمزارزها است. تحلیل و آنالیز شاخص تتر در برابر شاخص دامیننس بیت کوین می‌تواند نتایج بسیار خوبی را برای معامله‌گران این بازار آشکار کند. تتر و بیت کوین در بازار کریپتوکارنسی دقیقاً همان رابطه طلا و دلار در بازار جهانی را دارند. وقتی شاخص تتر روند افزایشی به خود بگیرد، در بسیاری از مواقع به این معنی است که کاربران به دنبال خروج از بیت ‌کوین و آلت‌کوین‌ها و خرید تتر هستند. این موضوع نشان‌دهنده کاهش تقاضا برای خرید بیت کوین و سایر آلت‌کوین‌ها است و سیگنالی بزرگ و عالی برای خروج پول از بازار نیز در نظر گرفته می‌شود.

در طرف مقابل وقتی دامیننس تتر روند نزولی به خود بگیرد نشان‌دهنده ورود پول به بازار و خرید بیت کوین و سایر رمزارزهای موجود در بازار توسط کاربران است. با این حساب به‌راحتی می‌توان درک کرد که دامیننس بیت کوین و تتر رابطه معکوس با یکدیگر دارند و افزایش یکی می‌تواند نشان‌دهنده کاهش دیگری باشد.

البته شایان‌ذکر است که گاهی اوقات هم ممکن است‌ این رابطه کمی پیچیده شود. در مواقعی که استقبال از بازار رمزارزها افزایش شدیدی دارد و شاهد ورود پول‌های بزرگ تازه‌وارد به بازار هستیم، هم شاخص دامیننس تتر و هم شاخص Bitcoin Dominance ممکن است با هم روند صعودی بگیرند؛ زیرا این پول‌های بزرگ تازه‌وارد تقاضا برای خرید تتر را افزایش می‌دهند و می‌تواند باعث افزایشی شدن روند شاخص شوند. در طرف دیگر قسمت قابل‌توجهی از این پول‌ها نیز می‌تواند برای خرید بیت کوین وارد بازار شده باشد که Bitcoin Dominance را افزایش خواهد داد. در ادامه درباره استراتژی معاملاتی با دامیننس بیت کوین بیشتر صحبت می‌کنیم.

وبینار یادگیری روش‌های سفارش‌گذاری با یادگیری انواع روش‌های سفارش‌گذاری در صرافی تبدیل به بهترین شکل ممکن از پتانسیل سوددهی محصولات نوین صرافی مانند معاملات اهرم‌دار، ربات نوسان‌گیر، سبد برنده و … بهره‌مند شوید.
ثبت‌نام رایگان

چطور از دامیننس بیت کوین برای ترید استفاده کنیم؟

استفاده از استراتژی‌های مبتنی بر دامیننس بیت کوین

حالا سؤال بسیار مهمی که باید به آن پاسخ دهیم این است که چگونه از دامیننس بیت کوین برای تحلیل بازار و ترید استفاده کنیم؟ این موضوع البته با بالاتر رفتن تجربه معامله‌گری در بازار برای شما ساده‌تر خواهد شد؛ اما در این ‌بخش نکاتی کاملاً حرفه‌ای را با شما در میان می‌گذاریم که می‌توانید از آن برای سیگنال‌گیری و تشخیص درست روند آلت‌کوین ها استفاده کنید. در جدول زیر فرض می‌کنیم که شما نمودار Bitcoin Dominance و خود بیت کوین را تجزیه‌وتحلیل کرده و صعودی، نزولی یا ثابت بودن مقدار این دو را می‌دانید. حالا باید تعیین کنیم که جهت روند آلت‌کوین‌ها بر اساس این دو تحلیل چه خواهد شد.

دامیننس بیت کوین قیمت بیت کوین قیمت آلت‌کوین‌ها
افزایش افزایش کاهش
افزایش کاهش دامپ (ریزش زیاد)
افزایش ثابت ثابت
ثابت افزایش افزایش
ثابت ثابت ثابت
ثابت کاهش کاهش
کاهش افزایش پامپ (آلت سیزن)
کاهش ثابت افزایش
کاهش کاهش ثابت

البته قرار نیست این جدول را حفظ کنید؛ بلکه با کمی نکته‌بینی می‌توانید مفهوم آن را به‌خوبی درک کرده و در بازار استفاده نمایید. متوجه شدیم که دامیننس بیت کوین ممکن است در تایم‌های کوتاه با خود بیت کوین رابطه مستقیمی نداشته باشد. وقتی قیمت خود بیت کوین افزایش پیدا می‌کند و دامیننس روند نزولی به خود گرفته یا ثابت است، نشان‌دهنده این است که آلت‌کوین‌ها با شدت بیشتری نسبت به بیت کوین در حال افزایش قیمت هستند. این نکته همان آلت سیزن‌ها یا پامپ شدن آلت‌کوین‌ها در بازار را به ما نشان می‌دهد. در واقع با وجود افزایش قیمت بیت کوین، افزایش آلت‌کوین‌ها به قدری بیشتر است که باعث شده تا تسلط بیت کوین کمتر هم شود.

در نقطه مقابل وقتی قیمت بیت کوین روند نزولی به خود می‌گیرد و Bitcoin Dominance روند صعودی دارد، نشان از این نکته خواهد داشت که خروج پول بسیار بزرگی را از آلت‌کوین‌ها شاهد هستیم. در این مواقع خروج پول از آلت‌کوین به‌مراتب بیشتر از بیت کوین است و به همین دلیل باید شاهد دامپ شدن یا سقوط شدید قیمتی آنها باشیم. در زمان اعلام اخبار منفی درباره بازار کریپتوکارنسی ممکن است چنین شرایطی را در بازار مشاهده کنید. این نکات در واقع سیگنال‌های خرید و فروش آلت‌کوین‌ها برای شما در بازار هستند که می‌توانید از آنها استفاده نمایید.

مشاهده نمودار دامیننس بیت کوین

با اهمیت تحلیل شاخص Bitcoin Dominance آشنا شدیم و اکنون می‌دانیم که تحلیل این شاخص چقدر می‌تواند در تعیین روند رمزارزهای موجود در بازار اهمیت داشته باشد. برای کسانی که علاقه به تحلیل تکنیکال و بررسی نمودار قیمت شاخص دارند، باید اشاره کنیم که این شاخص را می‌توانید از طریق خدمات سایت تردینگ ویو مشاهده و آنالیز نمایید. در این سایت نمودار لحظه‌ای دامیننس بیت کوین محاسبه شده و شما در لحظه می‌توانید تسلط بیت کوین روی بازار را به درصد روی نمودار مشاهده نمایید.

سخن پایانی

در این مقاله با دامیننس بیت کوین و اهمیت آن آشنا شدیم. با استفاده از استراتژی‌های معرفی شده می‌توانید روند بازار را با توجه به میزان دامیننس بیت کوین پیش‌ بینی کنید و خریدهای موفق‌تری داشته باشید. امیدواریم با استفاده از این استراتژی‌ها بتوانید پرسود و موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید