امنیت ارز ورلد کوین

آیا سرمایه‌گذاری روی WLD امنیت کافی را دارد؟

از همان وقتی که چت جی‌پی‌تی وارد دنیای ما شد و صحبت از یک تیم برنامه‌نویسی خارق‌العاده پشت این اَبَر هوش مصنوعی بود، اولین نکته‌ای که برای همه ما سؤال شده بود، چرا این تیم در بازار ارز دیجیتال و دنیای فناوری بلاکچین وارد نشده که ورلد کوین پاسخی برای این چالش بود. ارز دیجیتال ورلد کوین با نماد WLD چقدر شبیه همان هوش مصنوعی چت جی‌پی‌تی است که با ورود خود به بازار رمزارزها خون تازه‌ای به این بازار تزریق کرد و یک‌بار دیگر متوجه شدیم که بازار ارز دیجیتال چقدر می‌تواند مستعد باشد و شاهد رونمایی از پروژه‌های جذابی در این بازار باشیم.

ارز دیجیتال ورلد کوین در تاریخ ۲ مرداد و هم‌زمان با لیست‌شدن آن در تمام پلتفرم‌های بین‌المللی در صرافی تبدیل نیز لیست شد و از همان تاریخ کاربران ایرانی هم می‌توانند برای خرید توکن این پروژه اقدام نمایند. مگر سرمایه‌گذاری از این جذاب‌تر هم پیش می‌آید. برای کسانی که به دنبال خرید یک توکن مستعد، با ویژگی‌ها و اهداف بسیار خاص هستند، ورلد کوین یک انتخاب عالی است؛ اما همراه با ورود WLD به بازار، صحبت‌هایی مبنی بر ناامن بودن پروژه آن نیز به میان آمد. امنیت کلیدواژه‌ای است که در تبدیل هیچ شوخی با آن نداریم و همه چیز باید زیر سایه آن قرار گیرد. ازاین‌رو تحقیقات مفصلی در این باره داشتیم که نتیجه این تحقیقات می‌تواند برای شما نیز شنیدنی و جذاب باشد.

ارز دیجیتال ورلد کوین

ارز دیجیتال ورلد کوین همین چندی پیش و در ۲ مرداد ۱۴۰۲ به عنوان یک توکن با استاندارد ERC-20 در بازار ارز دیجیتال معرفی شد. قرارگرفتن در شبکه بلاکچین اتریوم هر چند مزیت‌های زیادی را برای این ارز به دنبال داشته، اما در همین ابتدا انتقادهایی را از سوی ویتالیک بوترین به همراه داشت که در ادامه بیشتر به آن می‌پردازیم. ورلد کوین یک پروژه متن‌باز است که از سوی تیم توسعه‌دهنده چت جی‌پی‌تی یعنی سم آلتمن (Sam Altman) به عنوان مؤسس و مدیرعامل و الکس بلانیا (Alex Blania) توسعه پیدا کرد. همین که یک تیم توسعه‌دهنده مشهور و با رزومه عالی آن هم در توسعه بهترین هوش مصنوعی جهان، پشت این رمزارز قرار گرفته است، هم سرمایه‌گذاری روی آن را جذاب می‌کند و هم خوش‌بینی به امنیت آن را برای ما تقویت می‌کند.

پروژه ورلد کوین

جذاب‌ترین بخشی که در پلتفرم ورلد کوین می‌توانیم مشاهده کنیم، هدف و کاربردی است که در پس آن قرار گرفته است. هدفی که تا قبل از این در هیچ پلتفرم و هیچ پروژه‌ای در بازار ارز دیجیتال به این شکل ندیده بودیم. این اتفاقی کاملاً تازه در این بازار محسوب می‌شود. پروژه ورلد کوین سیستمی برای واردکردن تمام کاربران جهان به دنیای دیجیتال با اسکن عنبیه چشم است. ممکن است بگویید چقدر عجیب و چقدر شبیه به فیلم‌های تخیلی هالیوودی! در این پروژه هر کسی با اسکن عنبیه چشم خود یک آی‌دی دیجیتال دریافت خواهد کرد که این آی‌دی معرف وی در فضای دیجیتال است. تازه ورلد کوین برای تشویق تمام کاربران تصمیم گرفته تا به تمام کسانی که در آن ثبت‌نام می‌کنند، توکن WLD جایزه بدهد. شاید به همین دلیل هم تعداد کل توکن‌های در نظر گرفته شده برای آن ۱۰ میلیارد توکن، نزدیک به تمام جمعیت جهان است.

برای اجرای این پروژه سخت‌افزارهایی به نام Orb در نظر گرفته که با مشارکت برخی از سرمایه‌گذاران در کشورهای مختلف قرار گرفته و در حال حاضر نیز بسیاری از کاربران در حال استفاده از آن هستند. این سخت‌افزار که نوعی دوربین تصویربرداری خاص است، برای اسکن عنبیه مورداستفاده قرار می‌گیرد و افراد با اسکن عنبیه چشم خود می‌توانند به جامعه جهانی ورلد کوین وارد شوند. هوش مصنوعی به عنوان پشتیبان و مکانیزم اثبات دانش صفر (ZKP) به عنوان عامل امنیتی، این پروژه را همراهی می‌کند.

امنیت ارز دیجیتال ورلد کوین چگونه است؟

حالا نوبت به این رسیده تا گذری تخصصی به شرایط امنیتی پروژه ورلد کوین داشته باشیم که اهمیت بسیار زیادی برای سرمایه‌گذاران امروزی دارد. واقعاً اگر امنیت را از هر روش سرمایه‌گذاری بگیریم، چیزی از آن باقی نمی‌ماند. ما در تبدیل این کلیدواژه را سرلوحه اصلی تمام کارهای خود قرار داده‌ایم. تمام توکن‌هایی که در تبدیل لیست می‌شوند، بایستی معیارهای مختلفی از نظر امنیتی داشته باشند و تیم ما در این مسیر از هیچ متر و معیاری برای سنجش امنیت توکن‌ها فروگذار نمی‌کند. اگر پروژه‌ای در تبدیل نیست ولی در سایر پلتفرم‌های داخلی می‌توانید آن را معامله کنید، احتمالاً از نظر امنیتی نتوانسته است این متر و معیارها را به طور کامل داشته باشد. اما ورلد کوین چطور؟

تیم توسعه‌دهنده، موارد امنیتی مختلفی را برای پروژه ورلد کوین در نظر گرفته و این موارد امنیتی حتی بعد از انتقادهای ویتالیک بوترین بهینه‌سازی شدند. بخشی از ابزار امنیتی پروژه به مکانیزم اثبات شخصیت بر می‌گردد. Orb‌ها برای اینکه بتوانند در بالاترین سطح امنیتی اسکن عنبیه کاربران را انجام دهند، دائماً از سوی هوش مصنوعی مدیریت می‌شوند. ازاین‌گذشته الگوریتم اثبات دانش صفر هم کلیت شبکه این پروژه را ایمن می‌کند. این الگوریتم نیز برای بالابردن سطح امنیتی پروژه بدون نیاز به افشای اطلاعات کاربران، می‌تواند عملکردی استثنایی داشته باشد.

در کنار این دو موضوع، رمزنگاری پروژه ورلد کوین نیز به صورت کاملاً ویژه‌ای توسعه پیدا گرده است. در این فرایند اطلاعات کاربران با حساسیت بالایی در شبکه مراقبت می‌شود. از طرف دیگر در فرایند ثبت اطلاعات، خبری از دریافت اطلاعات اضافی مانند شماره تلفن، ایمیل و هیچ اطلاعات دیگری از کاربران نخواهد بود.

ویتالیک بوترین به عنوان منتقد وارد می‌شود

پروژه ورلد کوین در بلاکچین همه‌چیزتمام اتریوم توسعه پیدا کرده و ازاین‌رو بلافاصله شاهد نطق قابل‌توجه ویتالیک در بلاگ خصوصی خود درباره امنیت این رمزارز بودیم. ویتالیک موارد امنیتی متفاوتی را درباره پروژه ورلد کوین مطرح می‌کند که شنیدن آنها خالی‌ازلطف نیست. البته از اقدام متقابل و سریع تیم توسعه‌دهنده WLD نیز نباید در این باره ساده بگذریم.

آقای بوترین در ۴ مورد زیر نسبت به امنیت پروژه ایراد وارد کرده است:

  • در کنار اسکن عنبیه چشم افراد برای ارائه یک کد شناسایی دیجیتال منحصربه‌فرد برای هر فرد، اطلاعات دیگری هم از این اسکن در دسترس قرار می‌گیرد. اطلاعاتی مانند جنسیت، مدارک پزشکی و… که برای هر فردی حریم شخصی محسوب می‌شوند.
  • Orb‌ها سخت‌افزارهایی هستند که ممکن است دولت‌ها برای تحریم و یا خرابکاری روی آنها اقدام نمایند. این می‌تواند اطلاعات کاربران را به خطر بیندازد. متمرکز بودن این سخت‌افزارها می‌تواند دردسر بزرگی باشد.
  • هک‌شدن هر Orb و یا بروز ایراد در آن باعث می‌شود که عملاً امکان توسعه هویت‌های جعلی در شبکه بالا رود. حتی می‌توان با پرینت سه‌بعدی یا هوش مصنوعی در این مواقع اقدام به تولید هویت‌های غیرواقعی و جعلی کرد که عملاً پروژه را زیر سؤال می‌برد.
  • از طرف دیگر بوترین معتقد است که به‌طورکلی سیستم می‌تواند بسیار کند باشد؛ زیرا هم اکنون تنها ۲ میلیون نفر در این پروژه ثبت‌نام کرده‌اند و ثبت‌نام همه افراد در آن نیاز به گسترش بسیار زیاد شبکه دارد. درحالی‌که تلفن هوشمند تبدیل به یک سخت‌افزار همه‌گیر شده و همه در حال استفاده از آن هستند، می‌شد با ترکیب پلتفرم‌های این‌چنینی شرایط بهتری را برای بالاتر بردن سرعت ثبت‌نام کاربران ایجاد کرد.

تمهیدات امنیتی تیم پروژه ورلد کوین

تیم توسعه‌دهنده WLD نیز تمام تمهیدات لازم برای برطرف‌کردن این چالش‌ها در نظر گرفته است. ورلد کوین متعهد است که با ممیزی‌های بسیار گسترده و منظم از سوی هوش مصنوعی، نحوه عملکرد اورب‌ها را به صورت کامل تحت‌نظر قرار دهد. این مهم مانع از هرگونه دست‌کاری، هک و یا ایجاد هویت جعلی در شبکه خواهد شد. از سوی دیگر، هیچ اطلاعات اضافی از کاربران چه به صورت متمرکز و چه به صورت غیرمتمرکز در شبکه ذخیره نمی‌شود تا امکان دسترسی به آنها برای هیچ شخص و نهادی هم وجود نداشته باشد.

نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید