با تبدیل توکن BEP2 به BEP20 مرزها را بشکنید

شما به عنوان معامله‌گر در بازار ارز دیجیتال با توکن‌ها و استانداردهای متفاوتی روبرو می‌شوید. توکن‌هایی که بر بستر شبکه اتریوم راه‌اندازی می‌شوند از استاندارد ERC20 تبعیت می‌کنند توکن‌هایی که در شبکه بایننس راه‌اندازی می‌شوند استاندارد دیگری را دنبال می‌کنند. بایننس یکی از بزرگ‌ترین صرافی‌های ارز دیجیتال در جهان است. این صرافی یک شبکه بلاکچین منحصربه‌فرد شامل دو بلاک‌چین موازی بایننس چین (Binance Chain) و شبکه هوشمند بایننس (Binance Smart Chain) را به کار گرفته است. هر یک از این دو شبکه استاندارد متفاوتی را برای ایجاد توکن به کار می‌گیرند. BEP2 توکن بومی بایننس چین و BEP20 توکن بومی شبکه هوشمند بایننس است.

در این راهنما ابتدا به بررسی هر یک از این توکن‌ها می‌پردازیم تا به تفاوت آنها پی ببرید. در ادامه به بررسی راه‌های تبدیل این دو توکن خواهیم پرداخت.

BEP2 چیست؟

تبدیل BEP2 به BEP20

اولین اقدام برای پی‌بردن به تفاوت این دو توکن، بررسی تعریف آنهاست. BEP2 استانداردی است که در ساخت توکن بومی شبکه بایننس یعنی بایننس کوین (BNB) نیز به کار گرفته شده است. توکن‌هایی که با این استاندارد ایجاد شده‌اند به‌سادگی در شبکه بایننس به کار گرفته می‌شوند، چرا که از آغاز استاندارد BEP2 با هدف استفاده در صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز به کار گرفته شد. 

اما فرمت توکن‌های BEP2 برای استفاده در بلاکچین‌های دیگر مناسب نیست کاربر را با محدودیت‌هایی روبه‌رو می‌کند. به همین دلیل شما تنها می‌توانید از توکن‌های BEP2 برای پرداخت کارمزد تراکنش‌های بایننس و دیگر صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز استفاده کنید. اما اگر بخواهید این توکن را در دیگر شبکه‌ها به کار بگیرید باید آن را به توکن BEP20 تبدیل کنید. 

شبکه بایننس‌چین اولین شبکه بلاک‌چین این صرافی است که با تمرکز روی پردازش تراکنش‌های غیرمتمرکز ارز دیجیتال ایجاد شد. این شبکه از Tendermint BFT و بر روی آن در لایه اپلیکیشنی جداگانه از الگوریتم اثبات سهام نیابتی استفاده می‌کند. در شبکه بایننس امکان استفاده از قراردادهای هوشمند و یا ایجاد دپ (dApp) وجود ندارد. 

استاندارد BEP20 چیست؟

استاندارد BEP20 برای ساخت توکن بومی شبکه بایننس یعنی BNB در بستر شبکه هوشمند بایننس به کار گرفته شد. در ساخت این استاندارد از استاندارد شبکه اتریوم یعنی ERC20 الهام گرفته شده است. استاندارد BEP20 شباهت‌های زیادی به استاندارد شبکه اتریوم دارد. از سوی دیگر شما می‌توانید از این توکن به عنوان پلی میان شبکه بایننس و شبکه هوشمند بایننس و دیگر شبکه‌های بلاک‌چین استفاده کنید.

این پل ارتباطی برای تبدیل توکن‌های BEP20 به توکن‌های ERC20 از اهمیت بالایی برخوردار است. چرا که با این تبدیل ارتباط میان شبکه هوشمند بایننس با دیگر شبکه‌های بلاکچین برقرار می‌شود. 

مهم‌ترین تفاوت میان توکن BEP20 و توکن BEP2 در شبکه بایننس و شبکه هوشمند بایننس نهفته است. شبکه هوشمند بایننس در آوریل سال ۲۰۲۰ معرفی و در سپتامبر همان سال راه‌اندازی شد. در همان سال شبکه اتریوم با راه‌اندازی برنامه‌های غیرمتمرکز یا dApp به‌شدت محبوب شده بود، بایننس نیز برای همراهی با این موج جدید شبکه هوشمند را راه‌اندازی کرد تا بتواند قابلیت‌هایی مانند NFT و بازی‌های کریپتو را به کار بگیرد. صرافی بایننس برای دسترسی به چنین قابلیت‌هایی باید قراردادهای هوشمند را به کار می‌گرفت و برای پشتیبانی از این قراردادها به یک شبکه بلاک‌چین جدید نیاز داشت.

شبکه بایننس اولیه بسیار کارآمد بود؛ اما قادر به پشتیبانی از قراردادهای هوشمند یا زبان‌های برنامه‌نویسی پیچیده نبود. در نهایت برای ازبین‌بردن محدودیت‌های شبکه بایننس، ایده راه‌اندازی شبکه بایننس هوشمند با استفاده از الگوریتم PoSA مطرح شد.

این الگوریتم وجه تمایز شبکه هوشمند بایننس و شبکه بایننس اولیه است که منجر به ایجاد پل بایننس شد. 

تفاوت توکن BEP2 و BEP20 

زمانی که به هر دو توکن نگاه می‌اندازیم متوجه می‌شویم که تفاوت میان این دو توکن از تفاوت شبکه‌های بایننس و هوشمند بایننس فراتر است. در این بخش به بررسی برخی از تفاوت‌های این دو توکن می‌پردازیم:

متفاوت از نظرBEP2BEP20
شبکه بلاک‌چین شبکه بایننس  شبکه هوشمند بایننس
 پشتیبانی از قراردادهای هوشمند ندارد دارد
 آدرس توکن با bnb شروع می‌شودمانند اتریوم با 0X شروع می‌شود 
سازگاری با اتریوماز تراکنش میان‌شبکه‌ای پشتیبانی نمی‌کند سازگار با شبکه اتریوم 
الگوریتم اجماعتندرمینت و اثبات سهام نیابتی (DPoS)اثبات اعتبار سهام‌ یا PoSA 
هزینه تراکنش‌های بایننسکارمزد کمتر برای تراکنش‌هاکارمزد بیشتر نسبت به BEP2
مقیاس پذیری پشتیبانی اندک انعطاف‌پذیری بالا در مورد ایجاد و سوزاندن توکن‌ها و رفع مشکل مقیاس‌پذیری

 تبدیل توکن BEP2 به توکن BEP20 

روش‌های متعددی برای تبدیل این دو توکن وجود دارد. در ادامه با برخی از معروف‌ترین روش‌های تبدیل آنها آشنا می‌شوید:

تبدیل Bep2 به Bep20 با کیف پول تراست والت

تبدیل BEP2 به BEP20

تراست والت (Trust Wallet) یکی از معروف‌ترین والت‌هایی است که برای نگهداری توکن‌هایی که با استفاده از استاندارد ERC20 و BEP20 ساخته شده‌اند به کار گرفته می‌شود. برای تبدیل توکن BEP2 به توکن BEP20 در این والت با ما همراه باشید.

برای انتقال Bep2 به Bep20 و برعکس ابتدا باید ارز مبدأ را انتخاب کنید. توجه داشته باشید که شبکه این دو ارز با یکدیگر متفاوت است و BEP2 روی شبکه بایننس و BEP20 روی شبکه هوشمند بایننس منتقل می‌شوند. 

تبدیل BEP2 به BEP20

با کلیک روی ارز موردنظر گزینه Swap را انتخاب کنید. درست مانند تصویر بالا دو گزینه به شما نمایش داده می‌شود. گزینه اول Swap BNB به شما اجازه می‌دهد که بایننس کوین را با دیگر ارزها معاوضه کنید. اما گزینه دوم یعنی Swap to Binance Chain به شما اجازه می‌دهد که بایننس کوین را بین دو زنجیره بایننس جابه‌جا کنید. 

همان‌طور که تصویر بالا مشاهده می‌کنید مقدار توکن Bep2 باید با مقدار BEP20 برابر باشد پس از بررسی اطلاعات روی گزینه Confirm یا تأیید کلیک کنید. 

تبدیل Bep2 به Bep20 با افزونه صرافی بایننس

والت متامسک ابزار بسیار خوبی برای دسترسی به پروژه‌های دیفای است شما می‌توانید این افزونه را روی جستجوگر اینترنت خود نصب و از خدمات آن استفاده کنید. برای تبدیل Bep2 به Bep20 با استفاده از والت متامسک ابتدا باید افزونه را نصب کنید. با جستجوی افزونه متامسک در گوگل به صفحه افزونه‌های گوگل هدایت می‌شوید.

به عنوان یک کاربر ایرانی قادر به ورود مستقیم به صرافی بایننس نیستید و برای استفاده از خدمات این صرافی باید به فکر استفاده از یک وی‌پی‌ان قوی و ثابت نگه‌داشتن آی‌پی آدرس خود باشید. عبارت binance chain wallet را در گوگل وارد کنید و وارد صفحه زیر شوید. 

تبدیل BEP2 به BEP20

در chrome web store روی گزینه Add to Chrome کلیک کنید. در ادامه افزونه را باز کنید و با در اختیار داشتن کلید خود وارد والت خود شوید. ابتدا باید کیف پول بسازید در این مرحله باید عبارت Mnemonic که متشکل از ۱۲ کلمه است را در محل امنی ذخیره کنید تا بتوانید در آینده والت خود را بازیابی کنید. 

 اکنون باید ارز بایننس کوین را انتخاب کنید. در پنجره افزونه گزینه Binance Chain Network را انتخاب کنید تا بتوانید توکن Bep2 را به Bep20 تبدیل کنید. برای این منظور ابتدا باید روی گزینه Receive کلیک کرده و آدرس بایننس هوشمند خود را کپی کنید. 

اکنون روی گزینه Send کلیک کنید. توکن Bep2 که برای انتقال در نظر گرفته‌اید را انتخاب کنید و آدرس بایننس هوشمندی که کپی کرده‌اید را در باکس موجود در تصویر ۶ وارد کنید. 

تبدیل BEP2 به BEP20

مقداری که برای تبدیل در نظر دارید را وارد و روی گزینه Send کلیک کنید. اکنون به Binance Smart Chain برگردید و مطمئن شوید که جابه‌جایی انجام شده است. انتقال توکن در کمتر از ۵ دقیقه انجام می‌شود. اکنون می‌توانید ارز BEP20 را به والت متامسک یا تراست والت خود انتقال دهید. 

تبدیل روی پل بایننس

توکن BEP2 اولین استانداردی بود که برای انجام تراکنش‌های درون‌شبکه‌ای توسط بایننس به کار گرفته شد. اما با قابلیت‌ها و امکانات جدیدی که شبکه اتریوم در اختیار کاربران گذاشت، بایننس متوجه نیاز تازه‌ای شد: نیاز به شبکه‌ای که قادر به پشتیبانی از قراردادهای هوشمند باشد.

شبکه هوشمند بایننس با استفاده از استاندارد BEP20 که شباهت بسیار زیادی به استاندارد ERC20 شبکه اتریوم دارد این نیاز را برطرف کرد. اما نیاز دیگری در شبکه ایجاد شد نیاز به تبدیل توکن Bep2 به BEP20 که به‌سادگی از طریق پل بایننس امکان‌پذیر است. شما می‌توانید با استفاده از تراست والت و یا صرافی بایننس این توکن‌ها را به یکدیگر تبدیل و به کار بگیرید.

اصلی‌ترین دلیلی که می‌تواند شما را به سمت تبدیل Bep2 به BEP20 سوق دهد نیاز به استفاده از توکن در شبکه‌هایی به‌غیراز شبکه بایننس است. توکن BEP2 تنها در شبکه بایننس کارایی دارد و شما برای استفاده از این توکن‌ها در دیگر شبکه‌ها باید به فکر تبدیل توکن باشید. 

سوالات متداول
توکن BEP2 و BEP20 از کجا آمده‌اند؟

این دو توکن به شبکه بایننس تعلق دارند. یک توکن متعلق به شبکه اولیه بایننس و توکن دوم متعلق به شبکه هوشمند بایننس است. شبکه هوشمند بایننس با شبکه اتریوم سازگار است و از قراردادهای هوشمند تبعیت می‌کند.

چرا باید به دنبال تبدیل این دو توکن باشیم؟

مادامی که تراکنش‌های شما در شبکه بایننس انجام می‌شوند شما مشکلی با توکن BEP2 نخواهید داشت؛ اما این توکن در خارج از مرزهای بایننس شما را با محدودیت‌هایی روبه‌رو می‌کند. اینجاست که باید به فکر تبدیل BEP2 به BEP20 باشید تا بتوانید از توکن موردنظر خود در تمام بلاک‌چین‌های سازگار با اتریوم استفاده کنید.

روش تبدیل توکن BEP2 به BEP20 ساده‌ترین راه استفاده از تراست والت است که در این مقاله به‌تفصیل آن را بررسی کردیم.

نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید