ژورنال معاملاتی یک ابزار پیچیده یا یک نرم‌افزار نیست. ژورنال معاملاتی دفترچه‌ایست که اطلاعات مربوط به مدیریت ریسک استراتژی‌های معاملاتی روانشناسی‌های معاملاتی و دیگر مواردی را که حین انجام یک معامله در نظر می‌گیرید در خود جای داده است.

معامله‌گران برای ثبت و ضبط آمار فعالیت‌های خود در بازار به این دفترچه نیاز دارند. ژونالی که برای معاملات خود در نظر می‌گیرید حاوی تمام اطلاعاتی است که برای ورود به معاملات قبلی مورد استفاده قرار داده‌اید. به این ترتیب شما همیشه دورنمایی از عملکرد خود در بازار را در دست خواهید داشت. می‌توانید ببینید که چه محرک‌هایی منجر به ورود یا خروج شما از معاملات شده‌اند. ژورنالی که برای معاملات خود تهیه می‌کنید بهترین معیار برای ارزیابی مهارت شما در معامله است. در این مقاله از تبدیل در مورد اهمیت داشتن ژورنال و نحوه ساخت آن بیشتر صحبت می‌کنیم. اگر می‌خواهید بدانید که عملکرد شما در بازار مالی تا چه اندازه حساب شده بوده است بهتر است دست به کار شوید و این ژورنال را تهیه کنید.

چکیده

ژورنال معاملاتی چیست؟

ژورنال معاملاتی دفترچه مجازی یا فیزیکی است که برای ثبت تاریخچه معاملات خود در نظر می‌گیرید. این ژورنال می‌تواند در اکسل یا در یک دفترچه ثبت شود.

چه اطلاعاتی در ژورنال ثبت می‌شوند؟

حجم معامله، نوع دارایی، قیمت ورود و خروج به معامله، محرک‌ها (اخبار یا نموداری که شما را به معامله تحریک کرده است)، احساس شخصی شما در مورد معامله بخشی از اطلاعاتی هستند که در یک ژورنال ثبت می‌شوند.

چرا باید ژورنال معاملاتی داشتهباشیم؟

بدون داشتن ژورنال، نمی‌توانید عملکرد خود را در معاملات قبلی زیر نظر بگیرید. در واقع به نقاط قوت و ضعف خود پی نمی‌برید.

در چه فواصل زمانی باید ژورنال را کامل کرد؟

هر روز باید سری به ژورنال خود بزنید و تاریخچه معاملات خود را با معاملاتی که در حال حاضر در جریان دارید مقایسه کنید. پس از هر معامله نیز باید اطلاعات جدید را به ژورنال اضافه کنید.

ثبت نام با موفقیت انجام شد

عکس خبرنامه
چکیده دنیای کریپتو در یک ایمیل

با عضویت در خبرنامه تبدیل از جدیدترین مقالات آموزشی و تاثیرگذارترین اتفاقات ارزهای دیجیتال در یک ایمیل مطلع شوید.

ژورنال معاملاتی چیست؟

چگونه ژورنال معاملاتی تهیه کنیم

درست کردن ژورنال یا دفتر معاملاتی بهترین راه برای دنبال کردن رد پای خودتان است آن هم در معاملاتی که به‌دست خودتان باز یا بسته شده‌است. به این ترتیب متوجه می‌شوید که بیشتر به‌سمت چه نوع معاملاتی جذب می‌شوید. در چه مواردی نگران از دست دادن سرمایه بوده‌اید و تحمل ریسک شما چقدر است.

در این صورت می‌توانید از موفقیت‌ها و ناکامی‌های خود در بازار درس بگیرید و روی مهارت معامله خود کار کنید. با بررسی رد پای خود در معاملات از اشتباهات‌تان می‌آموزید و می‌توانید در موارد مشابه تصمیم متفاوتی بگیرید. البته احتمال تکرار شدن یک موقعیت در بازار بسیار کم است اما نگاه کردن به گذشته به شما اجازه می‌دهد خود را به‌عنوان یک معامله‌گر بهتر بشناسید. به این ترتیب متوجه می‌شوید که در چه مواردی تصمیم‌گیری‌های احساسی داشته‌اید و در چه مواردی آگاهانه انتخاب کرده‌اید.

چرا ژورنال معاملاتی تا این اندازه مهم است؟

مهم‌ترین دلایل برای درست کردن یک ژورنال معاملاتی را بخوانید:

 • با کمک ژورنال به نقاط قوت و ضعف خود در معامله پی می‌برید.
 • با داشتن چنین دفتری به‌صورت مداوم در بازار معامله می‌کنید. چرا که همواره می‌خواهید آموخته‌های خود را بیازمایید.
 • داشتن این دفتر شما را در برابر دارایی و معاملات‌تان مسئول‌تر می‌کند.
 • با استفاده از تاریخچه معاملات می‌توانید بهترین استراتژی را انتخاب کنید.
 • ژورنال مانع از تصمیم‌گیری عجولانه می‌شود.
 • اهداف معاملاتی واقع‌بینانه‌تری را انتخاب می‌کنید.
 • مهارت مدیریت ریسک را بهبود می‌بخشد.
 • اعتماد به نفس شما افزایش پیدا می‌کند چرا که به مهارت‌های خود واقف می‌شوید.

با در نظر گرفتن تمام مزایا، همین حالا باید ژورنال مخصوصی برای معاملات خود تهیه کنید. برای معامله حرفه‌ای آماده هستید؟

چگونه یک ژورنال معاملاتی بسازیم؟

تهیه ژورنال معاملاتی

اگر دفترهای کاغذی را ترجیح می‌دهید یک دفتر مناسب انتخاب کنید اما اگر اهل تکنولوژی هستید، می‌توانید از اسپردشیت‌هایی (spreadsheet) مانند اکسل (Excel) یا گوگل شیتز (Google Sheets) استفاده‌کنید. فرقی نمی‌کند از چه ابزاری برای نوشتن استفاده می‌کنید بنابراین بهتر است زمان خود را برای انتخاب میان دفتر و اکسل هدر ندهید.

در قدم بعدی باید مشخص کنید که می‌خواهید چه نوع اطلاعاتی را در این دفتر ثبت کنید. به‌عنوان مثال آیا می‌خواهید مقدار، تاریخ و نوع پوزیشن معاملاتی را ثبت کنید؟

به یاد داشته‌باشید که برای داشتن یک ژورنال باید همیشه بعد از انجام معامله و بعد از تعیین حد ضرر و کسب سود اطلاعات را دفتر ثبت کنید. پس از گذشت مدتی می‌توانید یادداشت‌های خود را بررسی و عملکرد خود را زیر نظر بگیرید.

چه اطلاعاتی را باید در ژورنال معاملاتی ثبت کنید؟

انتخاب به عهده شماست اما روی هم رفته بهتر است اطلاعاتی که در این بخش معرفی می‌کنیم را در ژورنال ثبت کنید.

نوع بازار

قبل از هرچیز باید تعیین کنید که معامله در چه بازاری انجام‌می‌شود. (شما می‌توانید از این ژورنال برای معامله در تمامی بازارهای مالی مانند سهام، بورس، فارکس و… استفاده‌کنید)

تاریخ و زمان

زمان و تاریخ ورود به معامله را ثبت کنید. به‌عنوان مثال باید بنویسید در تاریخ 13 اردیبهشت در اواسط روز آن هم زمانی که قیمت کاردانو (ADA) 0.1 درصد کاهش داشت 1 میلیون تومان ADA خریداری کردم. به این ترتیب نه‌تنها زمان ورود را ثبت می‌کنید، دلیل و شرایطی که شما را به معامله واداشته است را نیز ثبت می‌کنید.

نوع معامله (خرید یا فروش)

ژورنال معاملاتی چیست

معامله‌گر با امید به افزایش قیمت ارزهای دیجیتال در این بازار خرید یا long انجام می‌دهد تا با فروش دوباره دارایی به سود برسد. در معاملات فروش نیز معامله‌گر ممکن است ارز دیجیتالی که قرض گرفته شده‌است را بفروشد تا با کاهش قیمت علاوه بر بازگرداندن قرض اولیه، به سود برسد. بنابراین باید تعیین کنید که چرا و چه معامله‌ای را انجام داده‌اید.

قیمت ورود، قیمت خروج و حد ضرر

قیمت ورود قیمتی است که برای آغاز معامله در نظر گرفته‌اید و قیمت خروج نیز ارز دارایی در هنگام بستن پوزیشن است. اگر برای معامله حدضرر تعیین کرده‌اید نیز باید این اطلاعات را در ژورنال ثبت کنید.

وبینار یادگیری روش‌های سفارش‌گذاری با یادگیری انواع روش‌های سفارش‌گذاری در صرافی تبدیل به بهترین شکل ممکن از پتانسیل سوددهی محصولات نوین صرافی مانند معاملات اهرم‌دار، ربات نوسان‌گیر، سبد برنده و … بهره‌مند شوید.
ثبت‌نام رایگان

حجم معامله

برای اینکه بدانید در هر معامله چه میزان ریسک کرده‌اید باید حجم معامله را درج کنید. به‌عنوان مثال اگر بودجه شما برای معامله 200 دلار است و شما 170 دلار را برای سوئینگ (Swing) کاردانو در نظر گرفته باشید روی 70 درصد از دارایی خود ریسک کرده‌اید.

اعتقادات

در این بخش باید بنویسید که چه چیزی شما را متقاعد کرده است که وارد معامله شوید. آیا الگوی خاصی را در نمودارها مشاهده کرده‌اید؟ برداشت شما از نمودارها و تحلیل‌های تکنیکال چیست؟ می‌توانید نظر خود را با عالی، متوسط و ضعیف مشخص کنید. به این ترتیب در آینده متوجه می‌شوید که میزان موفقیت شما در معاملاتی چه ارتباطی با میزان اعتقاد شما به‌درستی اطلاعات اولیه داشته است.

میزان سود و ضرر

حتماً باید میزان سود و ضرر یک معامله را در ژورنال معاملاتی ثبت کنید. به این ترتیب متوجه می‌شوید که چه رویکردی برای معاملات شما مناسب‌تر است.

یادداشت‌برداری

سعی کنید افکار و احساسات خود را در مورد تک تک معاملات در ژورنال بنویسید. درواقع باید مشخص کنید که چرا معامله در آن حجم و آن دارایی را انتخاب کرده‌اید. آیا با کپی تریدینگ وارد معامله‌شده‌اید یا از یک استراتژی خاص استفاده کرده‌اید. در یادداشت‌برداری دست و دلباز باشید و نکته‌ای را از قلم نیندازید.

چطور از ژورنال معاملاتی استفاده کنیم؟

ژورنال معاملاتی

به یاد داشته‌باشید که امکان ندارد بتوانید دفترچه‌ای را برای معاملات خود طراحی کنید که بدون هیچ نقصی باشد. هر معامله‌گری به‌مرور زمان متوجه اشتباهات خود در وارد کردن اطلاعات می‌شود. به همین دلیل است که قاعده خاصی برای نوشتن اطلاعات در نظر گرفته نشده است و این شما هستید که تعیین می‌کنید چه اطلاعاتی باید ثبت شوند.

با بررسی اطلاعات این ژورنال به‌دلیل تصمیم‌گیری‌های خود پی می‌برید. از این گذشته متوجه می‌شوید که آیا دلایل و احساسات شما هنگام ورود یا خروج از معامله منطقی بوده‌اند یا خیر. سعی کنید هر روز دفترچه معاملاتی خود را به‌روز کرده و آن را مطالعه کنید. فرقی نمی‌کند از معامله روی سینگیولاریتی نت (SingularityNET) 2000 درصد سود به جیب زده باشید یا 70 درصد از دارایی خود را در معامله روی یک ارز دیگر از دست داده باشید. این اطلاعات آینده شما را تضمین می‌کنند. زیر نظر داشتن خودتان، مهم‌ترین وظیفه شما به‌عنوان یک معامله‌گر است.

تریدرها به ژورنال معاملاتی نیاز دارند

تهیه یک ژورنال معاملاتی اولین قدم برای تبدیل شدن به یک معامله‌گر حرفه‌ای است. ژورنال بهترین ابزار برای سنجش میزان موفقیت استراتژی‌های متفاوت است. به این ترتیب متوجه می‌شوید که آیا برنامه‌ای که برای معامله در نظر گرفته‌اید جواب می‌دهد یا خیر. برای پی بردن به جواب کافی است نگاهی به تاریخچه فعالیت‌های خود و استراتژی‌هایی که در معاملات به کار گرفته‌اید داشته‌باشید.

در یک‌کلام:

 • ژورنال به شما کمک می‌کند عملکرد خود را در یک نگاه مشاهده کنید.
 • با استفاده از این ژورنال می‌توانید استراتژی‌های منتخب را بیازمایید.
 • از همه مهم‌تر خود را به‌عنوان یک معامله‌گر بهتر بشناسید و با ضعف‌ها و قوت‌های خود آشنا شوید.

اشتباهاتی که در معاملات مرتکب می‌شوید بهترین منبع آموزشی برای ادامه مسیر هستند. اشتباهاتی که بسیاری از معامله‌گران مرتکب شده‌اند اما هرگز به‌درستی علت‌ها را بررسی نکرده‌اند. ژورنال معاملاتی می‌تواند شما را به معامله‌گر بهتری تبدیل کند.

منابع

Dailyfx.com

Cointelegraph.com

Axi.com

دیدگاهتان را بنویسید