چکیده

به کپی کردن تریدهای سایر تریدرها در بازارهای مالی کپی تریدینگ گفته می‌شود.کپی تریدنگ برای افراد تازه‌کار یا کسانی که دانش تحلیلی مناسبی ندارند می‌تواند مفید باشد. هزینه کم، امکان استفاده از تجربه معامله‌گران باتجربه، بهبود پرتفولیو و… از مزایای این روش است. از جمله ریسک‌های استفاده از این روش، اشتباه در شناخت معامله‌گر حرفه‌ای و گرفتار شدن در دام افراد بی‌تجربه یا کلاهبردار است.

کپی تریدینگ چیست و چگونه می‌توانیم از آن برای انجام معاملات در بازارهای مالی استفاده کنیم؟ آیا کپی تریدینگ کلاهبرداری مدرنی است که در نهایت تمام دارایی‌های کاربران را به باد خواهد داد؟ چقدر شانس موفقیت در این استراتژی معاملاتی در بازار کریپتو خواهیم داشت؟ این دست از سؤالات و ابهامات درباره کپی تریدینگ بسیار زیاد هستند و روز به روز نیز به تعداد آنها اضافه می‌شود. بسیاری از منابع کاربران را به استفاده از این فرایند معاملاتی جذاب هدایت می‌نمایند و خیلی‌ها نیز کاربران را بر حذر می‌دارند تا مبادا سرمایه‌های خود را به‌راحتی از دست بدهند. همچنین پلتفرم‌های مختلفی نیز برای آن در دسترس است و انتخاب بهترین پلتفرم برای Copy Trading نیز یکی دیگر از چالش‌های این استراتژی معاملاتی در بازارهای مالی است.

اگر تمام این موارد را در کنار یکدیگر بگذاریم، استفاده از این استراتژی معاملاتی چندان هم ساده نخواهد بود و خیلی‌ها ممکن است با ریسک‌های موجود در این استراتژی، سرمایه‌های خود را از دست بدهند. بر این اساس و همچنین با توجه به استقبالی که کاربران ایرانی از Copy Trading داشته‌اند، در آکادمی صرافی تبدیل بر آن شدیم تا به‌صورت کامل و جامع این روش معاملاتی را برای شما تشریح کنیم. هم به آموزش استفاده از آن خواهیم پرداخت و هم مزیت‌ها و ریسک‌های کپی تریدینگ را نیز با شما در میان می‌گذاریم. در انتهای این مقاله شما می‌توانید به‌صورت کاملاً آگاهانه درباره استفاده از این استراتژی معاملاتی تصمیم گیری کنید. با ما همراه بمانید.

کپی تریدینگ چیست؟

قبل از هر چیزی باید بدانید که کپی تریدینگ چیست و چه کاربردی در بازارهای مالی دارد. Copy Trading اصطلاحی است که به کپی کردن تریدهای سایر تریدرها در بازارهای مالی آن هم به‌صورت خودکار در پلتفرم‌های مختلف توسط کاربران اطلاق می‌شود. فرض کنید که شما به‌عنوان یک تریدر در بازار کریپتوکارنسی در حال معامله هستید و تسلط کاملی به انجام این دست از معاملات پیدا کرده‌اید. دوست شما تصمیم گرفته تا از این قابلیت شما استفاده کرده و همان معاملات شما را در حساب کاربری خود نیز انجام دهد. در این شرایط در پلتفرم‌های توسعه‌یافته برای کپی تریدینگ این امکان برای دوست شما وجود دارد تا در صورت رضایت شما، تمام معاملات شما را به‌صورت خودکار در حساب کاربری خود داشته‌باشد.

ماهیت کپی تریدینگ در بازارهای مالی مانند بازار ارزهای دیجیتال بیشتر برای استفاده از قدرت تحلیل‌گری و معامله‌گری افراد حرفه‌ای توسط افراد تازه‌کار یا ناموفق بنا نهاده شده‌است. به‌راستی با استفاده از این استراتژی معاملاتی، هر کسی حتی بدون کوچک‌ترین تجربه و شناختی نسبت به روش‌های تحلیلی می‌تواند حساب معاملاتی موفقی داشته‌باشد. اتفاقی که البته با ریسک‌هایی هم همراه خواهد بود.

ثبت نام با موفقیت انجام شد

عکس خبرنامه
چکیده دنیای کریپتو در یک ایمیل

با عضویت در خبرنامه تبدیل از جدیدترین مقالات آموزشی و تاثیرگذارترین اتفاقات ارزهای دیجیتال در یک ایمیل مطلع شوید.

کاربردهای کپی تریدینگ در بازارهای مالی

ماهیت کپی تریدینگ را به‌صورت کامل به شما معرفی کردیم و سعی کردیم تا خیلی ساده این استراتژی معاملاتی را برای شما تعریف کنیم. دقت داشته‌باشید که Copy Trading با کپی کردن تریدها و معاملات سایر افراد حرفه‌ای یا استفاده از سیگنال‌های آنها کاملاً متفاوت است. در این روش دیگر خبری از هیچ فرایند دستی نخواهد بود و شما بعد از انتخاب تریدر، دقیقاً می‌توانید تریدهای وی را روی حساب کاربری خود داشته‌باشید، حتی اگر حساب کاربری خود را باز نکنید و خبری از آن نگیرید.

در این روش اگر تریدری که شما انتخاب کرده‌اید، یک معامله 100 دلاری خرید بیت کوین باز کند، دقیقاً یک معامله 100 دلاری خرید بیت کوین در حساب کاربری شما نیز باز خواهد شد. البته این موضوع به تنظیمات پلتفرم و حساب کاربری شما نیز بستگی دارد. مثلاً می‌توانید از پلتفرم بخواهید تا تنها 50 درصد از معاملات تریدر مورد نظر را برای شما کپی نماید و تنظیمات این چنینی که دسترسی به آنها به پلتفرم انتخاب شده بستگی خواهد داشت.

کاربردهای کپی تریدینگ

اگر با ماهیت کپی تریدینگ آشنا شدید، درک این موضوع برای شما ساده‌تر خواهد بود که این استراتژی معاملاتی را می‌توان در هر بازار مالی پیاده‌سازی کرد. این روش از گذشته در بازار فارکس و میان کاربران این بازار رایج بوده و چند سالی است که در بازار ارز دیجیتال نیز با روی کار آمدن پلتفرم‌های مختلف رایج شده‌است. البته استفاده از آن هیچ محدودیتی در دیگر بازارهای مالی ندارد و این موضوع تنها به وجود پلتفرم‌های مربوطه بستگی خواهد داشت.

کپی تریدینگ چگونه کار می‌کند؟

اما سؤال بسیار مهمی که ممکن است ذهن شما را به خود مشغول کرده باشد، این است که کپی تریدینگ چگونه کار می‌کند و قرار است چه مسیری را برای این روش معاملاتی چه در بازار رمز ارزها و چه در دیگر بازارهای مالی بپیماییم؟ برای این منظور شما باید در قدم اول یک پلتفرم معاملاتی را انتخاب کنید که از کپی تریدینگ پشتیبانی می‌نماید. در قدم بعدی هم نوبت به انتخاب تریدر و تنظیم حساب کاربری روی معاملات وی است. بعد از این دیگر هیچ اقدامی برای استفاده از این روش معاملاتی نیاز نخواهد بود و می‌توانید از مزیت‌های آن استفاده‌کنید.

کپی تریدینگ برای چه کسانی مناسب است؟

آیا همه می‌توانند از Copy Trading و مزیت‌های آن برای معاملات در بازارهای مالی استفاده نمایند؟ بله. هر کسی حتی افرادی که هیچ دانش تحلیلی ندارند و کمترین شناخت را نیز نسبت به بازار ارز دیجیتال یا فارکس پیدا نکرده‌اند، می‌توانند از این استراتژی معاملاتی بهره‌مند شده و مزیت‌های آن را در دسترس داشته‌باشند. البته بیشتر افرادی وارد فرایند استفاده از کپی تریدینگ می‌شوند که:

 • دانش تحلیلی برای انجام معامله در بازار را نداشته‌باشند.
 • هنوز آموزش‌های لازم را سپری نکرده یا آنها را به اتمام نرسانده باشند.
 • کسانی که نمی‌توانند معاملات موفقی را در بازار برای خود رقم بزنند و دائماً شکست می‌خورند.
 • افرادی که به‌نوعی به‌دنبال شناخت تصمیمات معاملاتی تریدرهای حرفه‌ای در بازار کریپتوکارنسی هستند.

البته اگر شما جزء هیچ‌یک از این دسته از افراد هم نباشید، Copy Trading در دسترس شما قرار دارد و می‌توانید از آن بهره‌مند شوید.

کپی رایتینگ برای چه کسانی مناسب است

مزایای کپی تریدینگ

اما مزیت‌های کپی تریدینگ چیست و چرا این استراتژی خرید و فروش در بازار ارز دیجیتال تا این حد محبوب شده‌است؟ مزیت‌های زیر این موضوع را برای شما کاملاً روشن می‌نماید:

 • امکان بهره‌مندی از قدرت تحلیلی بهترین تریدرها در سرتاسر جهان
 • هزینه‌های بسیار کم (بسته به نوع پلتفرم انتخاب شده در حدود 7 درصد از سود حاصل از معاملات به‌عنوان کارمزد پرداخت خواهد شد)
 • عدم نیاز به دانش تحلیلی برای سودآوری در بازار
 • بهینه کردن پرتفوی معاملاتی
 • عدم نیاز به مدیریت دائمی حساب
 • عدم نیاز به بررسی دائمی بازار

ریسک‌های کپی تریدینگ

شناخت ریسک‌های کپی تریدینگ نیز از جمله نکات بسیار مهم این مقاله است که باید به آن دقت بیشتری هم داشته‌باشید؛ زیرا عملاً عدم دقت به این ریسک‌ها است که ممکن است باعث نابودی حساب شما شود.

دقت کنید که هر تریدری در هر بازاری از جمله بازار ارز دیجیتال احتمال اشتباه دارد. هر اشتباهی که از سوی تریدر انتخاب شده از سوی شما به وجود آید، همان اشتباه را در حساب معاملاتی شما نیز رقم خواهد زد. از این رو حتی امکان از دست رفتن کامل دارایی را نیز باید برای این استراتژی معاملاتی متصور باشیم. به‌راستی اگر تریدر انتخاب شده سودآور نباشد و معاملات زیان‌ده را دنبال کند، همان اتفاق برای شما نیز رخ می‌دهد. این مهم بزرگ‌ترین و اصلی‌ترین ریسک کپی تریدینگ است.

افزایش سرمایه با استراتژی های پیشرفته در کپی تریدینگ

آموزش کپی تریدینگ

برای بهره‌مندی حداکثری از کپی تریدینگ باید با استراتژی‌های آن آشنایی داشته باشید. در این صورت شانس افزایش سرمایه به حداکثر رسیده و احتمال ضررهای مالی بسیار کم می‌شود.

پیش از کپی کردن یک یا چند معامله باید به این نکته توجه داشته باشید که به هر حال دنیای ارز های دیجیتال با ریسک‌هایی همراه است؛ بر همین اساس می‌توان از برترین تریدرهای دنیا نیز انتظار اشتباه را داشت. به‌طور کلی کپی ترید سود مالی را تضمین نخواهد کرد؛ اما اگر با آگاهی صورت گرفته باشد احتمال سود دهی بالایی دارد.

در ادامه به برترین استراتژی‌ها برای استفاده از این سبک معاملاتی اشاره کرده‌ایم:

با توجه به میزان ریسک پذیری خود کپی تریدینگ کنید

پیش از هر چیز باید مشخص کنید که تا چه میزان قصد ریسک کردن دارید؟ پاسخ به این پرسش برای کپی کردن معاملات بسیار ضروری است؛ زیرا برخی معامله‌گران به‌طور کلی برای کسب سود بیشتر، ریسک بیشتری تقبل می‌کنند‌. دسته‌ای از آن‌ها نیز ریسک کم را در عین سود دهی پایین می‌پذیرند و سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال را در این راستا دنبال می‌کنند.

سابقه تریدرها را بررسی کنید

در صورتی که قصد داشته باشید معاملات خود را مشابه با شخص دیگری انجام دهید باید از سابقه معاملات و سود و زیان او اطلاعاتی کامل کسب کنید. 

یکی از شاخص‌های مهم برای پیش‌بینی سودآوری فعالیت‌های یک تریدر در آینده، توجه به پایداری استراتژی‌های معاملاتی او در گذشته است. معامله‌گرانی که به‌طور مداوم استراتژی‌های خود را تغییر می‌دهند ممکن است با شکست‌های بیشتری رو به رو شوند. از طرفی این حالت را می‌توان نشانی از نداشتن تجربه کافی تریدر به حساب آورد.

تنها بر روی یک معامله گر سرمایه گذاری نکنید

آموزش کپی تریدینگ

یکی از بهترین استراتژی‌ها برای کاهش ضررهای مالی در Copy Trading این است که سرمایه خود را به کپی تریدهای تنها یک معامله‌گر محدود نکنید.

در صورتی که چند ترید مختلف را کپی کرده باشید زیان‌دهی تا حد بسیار زیادی کاهش پیدا می‌کند. در این حالت احتمال کسب سود نیز بالاتر می‌رود. ممکن است یکی از تریدرها روندی را پیش بگیرد که به سوددهی چشم‌گیری منجر شود؛ زیرا می توان با الگوبرداری از چند معامله‌گر کم ریسک بر روی یک یا دو معامله‌گر پر ریسک نیز سرمایه‌گذاری کرد.

رصد تریدها را فراموش نکنید

گرچه پس از انتخاب معامله‌گر و آغاز کپی تریدینگ دیگر نیازی به اقدام خاصی از سمت شما وجود ندارد؛ اما نباید رصد فعالیت‌های معامله‌گر را نادیده بگیرید.

بررسی تریدها می‌تواند دو مزیت داشته باشد؛ یک، این که باعث می‌شود با استراتژي‌های معاملاتی افراد حرفه‌ای آشنا شده و به مرور زمان خود به دانش آن‌ها دست پیدا کنید. دو، این که از خسارات مالی جدی جلوگیر می‌کند. در صورتی که متوجه شدید روند معاملاتی تریدر ضرردهی بیش از حد داشته یا حتی سوددهی چندانی ندارد می‌توانید سرمایه خود را خارج کرده و تریدر دیگری را پیدا کنید.

معامله گران محبوب را در اولویت قرار دهید

در بسیاری از پلتفرم‌ها مشخص می‌شود که کپی تریدهای هر معامله‌گر چقدر محبوبیت دارد. در این صورت توصیه می‌شود که محبوب‌ترین افراد را انتخاب کنید؛ زیرا به احتمال زیاد عمل‌کرد آن‌‌ها بازدهی پرسودتری خواهد داشت.

در عین حال توجه داشته باشید که نمی‌توان کورکورانه به طرفداران زیاد یک تریدر اعتماد کرد. به هر حال سعی کنید سابقه و استراتژی‌های تریدر را به‌طور دقیق بررسی کرده و میزان ریسک کپی از آن را تخمین بزنید.

انتظارات معقولی داشته باشید

بسیاری از تریدرها ممکن است در بازه‌های زمانی کوتاه‌مدت ضرردهی داشته باشند. در عین حال بازدهی طولانی مدت آن‌ها می‌تواند به دریافت سود قابل توجهی منتهی شود. توجه داشته باشید که به هر حال زیان‌های مالی در بازار ارز های دیجیتال غیر قابل اجتناب است. به تریدرها فرصت بدهید و عجولانه تصمیم‌گیری نکنید. در عین حال با رصد دقیق فعالیت‌ آن‌ها آماده باشید تا در زمان مناسب سرمایه خود را مدیریت کنید.

وبینار یادگیری روش‌های سفارش‌گذاری با یادگیری انواع روش‌های سفارش‌گذاری در صرافی تبدیل به بهترین شکل ممکن از پتانسیل سوددهی محصولات نوین صرافی مانند معاملات اهرم‌دار، ربات نوسان‌گیر، سبد برنده و … بهره‌مند شوید.
ثبت‌نام رایگان

پلتفرم مناسب انتخاب کنید

در قدم اول شما باید پلتفرم مناسب برای کپی تریدینگ انتخاب کنید. هم اکنون پلتفرم‌های بسیار زیادی هم برای بازار فارکس و هم برای بازار ارزهای دیجیتال این شرایط را فراهم کرده‌اند. البته بسیاری از آنها نیز به کاربران ایرانی خدمات نمی‌دهند؛ اما با کمی جستجو و بررسی می‌توانید بهترین گزینه را برای خود انتخاب کنید. در نظر داشته‌باشید که این انتخاب تأثیر قابل توجهی روی روند معاملات شما و سودآوری شما خواهد داشت. به‌عنوان مثال اگر دست روی پلتفرمی بگذارید که تریدرهای خیلی حرفه‌ای و عالی در آن ترید نمی‌کنند، عملاً شما از همان قدم اول بازنده خواهید بود.

 • معتبر بودن
 • وجود کاربران زیاد
 • وجود تریدرهای حرفه‌ای
 • دسترسی به امکانات مختلف برای تنظیم معاملات

از جمله معیارهای مهم برای انتخاب بهترین نرم‌افزار کپی تریدینگ هستند.

مدیریت سرمایه و ریسک داشته باشید

مدیریت سرمایه و ریسک در کپی تریدینگ با استفاده از امکانات و ابزارهای تعریف‌شده در نرم‌افزار معاملاتی امکان‌پذیر است. حتماً باید در این باره نیز اقدام کنید. مدیریت سرمایه باعث می‌شود تا امکان از بین رفتن دارایی‌های شما به این راحتی‌ها وجود نداشته‌باشد و حتی در صورت اشتباه کردن تریدر هم ضرر سنگینی برای شما حاصل نشود.

سودها را از بازار خارج کنید

حتماً سعی کنید تا برخی از سودهای حاصل شده را از بازار خارج کرده و در سایر روش‌های سرمایه‌گذاری مانند خرید بیت کوین و اتریوم در بازار اسپات وارد نمایید.

مدیریت سرمایه و ریسک

آیا کپی تریدینگ قانونی است؟

هر چند کاربران ایرانی معمولاً با تحریم‌های زیادی در استفاده از پلتفرم‌های خارجی روبه‌رو هستند و قوانین سفت و سختی نیز برای آنها در نظر گرفته‌می‌شود، اما اصلاً این استراتژی معاملاتی در دیگر کشورها قانونی است یا خیر؟ کپی تریدینگ به خودی خود هیچ مشکلی ندارد و حتی سازمان‌های بزرگ رگولاتوری در جهان مانند FCA، سازمان اوراق بهادار و بازارهای اروپا (ESMA)، ناظر بازارهای مالی اتحادیه اروپا و برخی سازمان‌های دیگر، این روش معاملاتی را به رسمیت شناخته و مجوزهای لازم برای آن را نیز به برخی از شرکت‌ها و پلتفرم‌ها اعطا نموده‌اند. در این بین نکته مهمی که وجود دارد، انتخاب یک پلتفرم قانونی و معتبر برای آن است. عدم دقت به این موضوع می‌تواند شما را در دام کلاهبرداران قرار دهد.

کپی تریدینگ در سال ۲۰۲۴: روندها و پیش بینی ها

آموزش کپی تریدینگ

هر ساله شاهد افزایش محبوبیت و ورود تعداد بیشتری از سرمایه‌گذاران به بازار ارزهای دیجیتال هستیم. ۲۰۲۴ به عنوان سالی شناخته می‌شود که در آن دید مثبت نسبت به بازار کریپتوکارنسی بیش از پیش افزایش پیدا خواهد کرد. با افزایش جو مثبت و در نتیجه آن کاهش کلی شاخص‌های ترس سرمایه‌ گذاری در ارز دیجیتال، احتمال کسب سود از آن تا حد قابل توجهی افزایش پیدا می‌کند؛ بر همین اساس می‌توان ۲۰۲۴ را بسیار مناسب کپی تریدینگ دانست. 

احتمال طولانی بودن روند رشد بیت کوین و آلت کوین‌ها نیز در این سال به معامله‌گران حرفه‌ای و حتی نیمه حرفه‌ای اجازه می‌دهد که کسب سود خوبی از این بازار داشته باشند.

به هر حال نباید فراموش کرد که مدیریت سرمایه و انتخاب هوشمندانه تریدرها برای کپی معاملات مهم‌ترین عوامل به حساب می‌آیند.

جنبه های روانشناختی کپی تریدینگ: اعتماد و تصمیم گیری

آموزش کپی تریدینگ

کپی تریدینگ می‌تواند برای سرمایه‌گذاران، به ویژه آن دسته که تجربه کم‌تری در بازار کریپتوکارنسی دارند بسیار مناسب باشد. در این حالت فرد می‌تواند سرمایه خود را بر اساس فعالیت‌های افراد حرفه‌ای وارد بازار کریپتو کارنسی کرده و ضررهای مالی را به حداقل برساند. با کپی تریدینگ می‌توان تا حد زیادی در زمان نیز صرفه‌جویی کرد.

اشاره کردیم که Copy Trading باید با آگاهی کامل از میزان ریسک و سابقه فعالیت معامله‌گران انجام شود. به هر حال نباید انتظار داشت که فعالیت در بازار ارزهای دیجیتال صرفا سود دهی داشته باشد؛ بر همین اساس توصیه می‌شود که با ضررهای کوچک ناامید نشده و بدون در نظر گرفتن جنبه‌های مختلف سرمایه خود را خارج نکنید.  

از طرفی ممکن است که از همان ابتدا فعالیت‌های معامله‌گری سود دهی زیادی داشته باشد. در این صورت نیز توصیه می‌شود که کورکورانه و بیش از حد به مبلغ پیشین سرمایه اضافه نکنید؛ زیرا این احتمال وجود دارد که معاملات آینده تریدر با ضرر مواجه شود و در این صورت بخش زیادی از سرمایه خود را از دست بدهید.

در کپی تریدینگ باید هیجانات ناشی از سود و زیان را به شکلی مناسب کنترل کرد تا مدیریت صحیح سرمایه ممکن باشد. در صورت نیاز سود معاملات را برداشت کنید و در زمانی که فعالیت‌های معامله‌گر را نامناسب دیدید، سرمایه خود را به‌طور کامل خارج کنید. 

 

منابع

Litefinance.org

Primexbt.com

Realbusiness.co.uk

کوین تلگراف

3 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید