چکیده

به کپی کردن تریدهای سایر تریدرها در بازارهای مالی کپی تریدینگ گفته می‌شود.کپی تریدنگ برای افراد تازه‌کار یا کسانی که دانش تحلیلی مناسبی ندارند می‌تواند مفید باشد. هزینه کم، امکان استفاده از تجربه معامله‌گران باتجربه، بهبود پرتفولیو و… از مزایای این روش است. از جمله ریسک‌های استفاده از این روش، اشتباه در شناخت معامله‌گر حرفه‌ای و گرفتار شدن در دام افراد بی‌تجربه یا کلاهبردار است.

کپی تریدینگ چیست و چگونه می‌توانیم از آن برای انجام معاملات در بازارهای مالی استفاده کنیم؟ آیا کپی تریدینگ کلاهبرداری مدرنی است که در نهایت تمام دارایی‌های کاربران را به باد خواهد داد؟ چقدر شانس موفقیت در این استراتژی معاملاتی در بازار کریپتو خواهیم داشت؟ این دست از سؤالات و ابهامات درباره کپی تریدینگ بسیار زیاد هستند و روز به روز نیز به تعداد آنها اضافه می‌شود. بسیاری از منابع کاربران را به استفاده از این فرایند معاملاتی جذاب هدایت می‌نمایند و خیلی‌ها نیز کاربران را بر حذر می‌دارند تا مبادا سرمایه‌های خود را به‌راحتی از دست بدهند. همچنین پلتفرم‌های مختلفی نیز برای آن در دسترس است و انتخاب بهترین پلتفرم برای Copy Trading نیز یکی دیگر از چالش‌های این استراتژی معاملاتی در بازارهای مالی است.

اگر تمام این موارد را در کنار یکدیگر بگذاریم، استفاده از این استراتژی معاملاتی چندان هم ساده نخواهد بود و خیلی‌ها ممکن است با ریسک‌های موجود در این استراتژی، سرمایه‌های خود را از دست بدهند. بر این اساس و همچنین با توجه به استقبالی که کاربران ایرانی از Copy Trading داشته‌اند، در آکادمی صرافی تبدیل بر آن شدیم تا به‌صورت کامل و جامع این روش معاملاتی را برای شما تشریح کنیم. هم به آموزش استفاده از آن خواهیم پرداخت و هم مزیت‌ها و ریسک‌های کپی تریدینگ را نیز با شما در میان می‌گذاریم. در انتهای این مقاله شما می‌توانید به‌صورت کاملاً آگاهانه درباره استفاده از این استراتژی معاملاتی تصمیم گیری کنید. با ما همراه بمانید.

کپی تریدینگ چیست؟

قبل از هر چیزی باید بدانید که کپی تریدینگ چیست و چه کاربردی در بازارهای مالی دارد. Copy Trading اصطلاحی است که به کپی کردن تریدهای سایر تریدرها در بازارهای مالی آن هم به‌صورت خودکار در پلتفرم‌های مختلف توسط کاربران اطلاق می‌شود. فرض کنید که شما به‌عنوان یک تریدر در بازار کریپتوکارنسی در حال معامله هستید و تسلط کاملی به انجام این دست از معاملات پیدا کرده‌اید. دوست شما تصمیم گرفته تا از این قابلیت شما استفاده کرده و همان معاملات شما را در حساب کاربری خود نیز انجام دهد. در این شرایط در پلتفرم‌های توسعه‌یافته برای کپی تریدینگ این امکان برای دوست شما وجود دارد تا در صورت رضایت شما، تمام معاملات شما را به‌صورت خودکار در حساب کاربری خود داشته‌باشد.

ماهیت کپی تریدینگ در بازارهای مالی مانند بازار ارزهای دیجیتال بیشتر برای استفاده از قدرت تحلیل‌گری و معامله‌گری افراد حرفه‌ای توسط افراد تازه‌کار یا ناموفق بنا نهاده شده‌است. به‌راستی با استفاده از این استراتژی معاملاتی، هر کسی حتی بدون کوچک‌ترین تجربه و شناختی نسبت به روش‌های تحلیلی می‌تواند حساب معاملاتی موفقی داشته‌باشد. اتفاقی که البته با ریسک‌هایی هم همراه خواهد بود.

کاربردهای کپی تریدینگ در بازارهای مالی

ماهیت کپی تریدینگ را به‌صورت کامل به شما معرفی کردیم و سعی کردیم تا خیلی ساده این استراتژی معاملاتی را برای شما تعریف کنیم. دقت داشته‌باشید که Copy Trading با کپی کردن تریدها و معاملات سایر افراد حرفه‌ای یا استفاده از سیگنال‌های آنها کاملاً متفاوت است. در این روش دیگر خبری از هیچ فرایند دستی نخواهد بود و شما بعد از انتخاب تریدر، دقیقاً می‌توانید تریدهای وی را روی حساب کاربری خود داشته‌باشید، حتی اگر حساب کاربری خود را باز نکنید و خبری از آن نگیرید.

در این روش اگر تریدری که شما انتخاب کرده‌اید، یک معامله 100 دلاری خرید بیت کوین باز کند، دقیقاً یک معامله 100 دلاری خرید بیت کوین در حساب کاربری شما نیز باز خواهد شد. البته این موضوع به تنظیمات پلتفرم و حساب کاربری شما نیز بستگی دارد. مثلاً می‌توانید از پلتفرم بخواهید تا تنها 50 درصد از معاملات تریدر مورد نظر را برای شما کپی نماید و تنظیمات این چنینی که دسترسی به آنها به پلتفرم انتخاب شده بستگی خواهد داشت.

کاربردهای کپی تریدینگ

اگر با ماهیت کپی تریدینگ آشنا شدید، درک این موضوع برای شما ساده‌تر خواهد بود که این استراتژی معاملاتی را می‌توان در هر بازار مالی پیاده‌سازی کرد. این روش از گذشته در بازار فارکس و میان کاربران این بازار رایج بوده و چند سالی است که در بازار ارز دیجیتال نیز با روی کار آمدن پلتفرم‌های مختلف رایج شده‌است. البته استفاده از آن هیچ محدودیتی در دیگر بازارهای مالی ندارد و این موضوع تنها به وجود پلتفرم‌های مربوطه بستگی خواهد داشت.

کپی تریدینگ چگونه کار می‌کند؟

اما سؤال بسیار مهمی که ممکن است ذهن شما را به خود مشغول کرده باشد، این است که کپی تریدینگ چگونه کار می‌کند و قرار است چه مسیری را برای این روش معاملاتی چه در بازار رمز ارزها و چه در دیگر بازارهای مالی بپیماییم؟ برای این منظور شما باید در قدم اول یک پلتفرم معاملاتی را انتخاب کنید که از کپی تریدینگ پشتیبانی می‌نماید. در قدم بعدی هم نوبت به انتخاب تریدر و تنظیم حساب کاربری روی معاملات وی است. بعد از این دیگر هیچ اقدامی برای استفاده از این روش معاملاتی نیاز نخواهد بود و می‌توانید از مزیت‌های آن استفاده‌کنید.

کپی تریدینگ برای چه کسانی مناسب است؟

آیا همه می‌توانند از Copy Trading و مزیت‌های آن برای معاملات در بازارهای مالی استفاده نمایند؟ بله. هر کسی حتی افرادی که هیچ دانش تحلیلی ندارند و کمترین شناخت را نیز نسبت به بازار ارز دیجیتال یا فارکس پیدا نکرده‌اند، می‌توانند از این استراتژی معاملاتی بهره‌مند شده و مزیت‌های آن را در دسترس داشته‌باشند. البته بیشتر افرادی وارد فرایند استفاده از کپی تریدینگ می‌شوند که:

 • دانش تحلیلی برای انجام معامله در بازار را نداشته‌باشند.
 • هنوز آموزش‌های لازم را سپری نکرده یا آنها را به اتمام نرسانده باشند.
 • کسانی که نمی‌توانند معاملات موفقی را در بازار برای خود رقم بزنند و دائماً شکست می‌خورند.
 • افرادی که به‌نوعی به‌دنبال شناخت تصمیمات معاملاتی تریدرهای حرفه‌ای در بازار کریپتوکارنسی هستند.

البته اگر شما جزء هیچ‌یک از این دسته از افراد هم نباشید، Copy Trading در دسترس شما قرار دارد و می‌توانید از آن بهره‌مند شوید.

کپی رایتینگ برای چه کسانی مناسب است

مزایای کپی تریدینگ

اما مزیت‌های کپی تریدینگ چیست و چرا این استراتژی خرید و فروش در بازار ارز دیجیتال تا این حد محبوب شده‌است؟ مزیت‌های زیر این موضوع را برای شما کاملاً روشن می‌نماید:

 • امکان بهره‌مندی از قدرت تحلیلی بهترین تریدرها در سرتاسر جهان
 • هزینه‌های بسیار کم (بسته به نوع پلتفرم انتخاب شده در حدود 7 درصد از سود حاصل از معاملات به‌عنوان کارمزد پرداخت خواهد شد)
 • عدم نیاز به دانش تحلیلی برای سودآوری در بازار
 • بهینه کردن پرتفوی معاملاتی
 • عدم نیاز به مدیریت دائمی حساب
 • عدم نیاز به بررسی دائمی بازار

ریسک‌های کپی تریدینگ

شناخت ریسک‌های کپی تریدینگ نیز از جمله نکات بسیار مهم این مقاله است که باید به آن دقت بیشتری هم داشته‌باشید؛ زیرا عملاً عدم دقت به این ریسک‌ها است که ممکن است باعث نابودی حساب شما شود.

دقت کنید که هر تریدری در هر بازاری از جمله بازار ارز دیجیتال احتمال اشتباه دارد. هر اشتباهی که از سوی تریدر انتخاب شده از سوی شما به وجود آید، همان اشتباه را در حساب معاملاتی شما نیز رقم خواهد زد. از این رو حتی امکان از دست رفتن کامل دارایی را نیز باید برای این استراتژی معاملاتی متصور باشیم. به‌راستی اگر تریدر انتخاب شده سودآور نباشد و معاملات زیان‌ده را دنبال کند، همان اتفاق برای شما نیز رخ می‌دهد. این مهم بزرگ‌ترین و اصلی‌ترین ریسک کپی تریدینگ است.

آموزش استفاده از کپی تریدینگ در ارز دیجیتال

اگر به‌دنبال استفاده از مزیت‌های کپی تریدینگ در ارز دیجیتال هستید و این روش معاملاتی برای شما جذاب شده‌است، 4 قدم زیر می‌تواند احتمال موفقیت شما را در این روش افزایش دهد. البته داشتن تجربه در پیاده‌سازی این مراحل نیز اهمیت خاص خود را دارد. از این رو پیشنهاد می‌کنیم که حتماً درباره آنها به‌اندازه کافی تحقیق کنید.

انتخاب پلتفرم مناسب

در قدم اول شما باید پلتفرم مناسب برای کپی تریدینگ انتخاب کنید. هم اکنون پلتفرم‌های بسیار زیادی هم برای بازار فارکس و هم برای بازار ارزهای دیجیتال این شرایط را فراهم کرده‌اند. البته بسیاری از آنها نیز به کاربران ایرانی خدمات نمی‌دهند؛ اما با کمی جستجو و بررسی می‌توانید بهترین گزینه را برای خود انتخاب کنید. در نظر داشته‌باشید که این انتخاب تأثیر قابل توجهی روی روند معاملات شما و سودآوری شما خواهد داشت. به‌عنوان مثال اگر دست روی پلتفرمی بگذارید که تریدرهای خیلی حرفه‌ای و عالی در آن ترید نمی‌کنند، عملاً شما از همان قدم اول بازنده خواهید بود.

 • معتبر بودن
 • وجود کاربران زیاد
 • وجود تریدرهای حرفه‌ای
 • دسترسی به امکانات مختلف برای تنظیم معاملات

از جمله معیارهای مهم برای انتخاب بهترین نرم‌افزار کپی تریدینگ هستند.

انتخاب تریدر سودآور

در قدم دوم نوبت به انتخاب بهترین تریدر می‌رسد. احتمالاً با اهمیت این موضوع آشنا هستید و می‌دانید که اگر در آن سهل انگاری کنید، چه عواقب سنگینی برای شما به‌دنبال خواهد داشت. دقت کنید که درصد قابل توجهی از تریدرها سودآور نیستند و افراد موفق در این روش معاملاتی کم هستند.

مدیریت سرمایه و ریسک

مدیریت سرمایه و ریسک در کپی تریدینگ با استفاده از امکانات و ابزارهای تعریف‌شده در نرم‌افزار معاملاتی امکان‌پذیر است. حتماً باید در این باره نیز اقدام کنید. مدیریت سرمایه باعث می‌شود تا امکان از بین رفتن دارایی‌های شما به این راحتی‌ها وجود نداشته‌باشد و حتی در صورت اشتباه کردن تریدر هم ضرر سنگینی برای شما حاصل نشود.

خارج کردن سودها از بازار

حتماً سعی کنید تا برخی از سودهای حاصل شده را از بازار خارج کرده و در سایر روش‌های سرمایه‌گذاری مانند خرید بیت کوین و اتریوم در بازار اسپات وارد نمایید.

مدیریت سرمایه و ریسک

آیا کپی تریدینگ قانونی است؟

هر چند کاربران ایرانی معمولاً با تحریم‌های زیادی در استفاده از پلتفرم‌های خارجی روبه‌رو هستند و قوانین سفت و سختی نیز برای آنها در نظر گرفته‌می‌شود، اما اصلاً این استراتژی معاملاتی در دیگر کشورها قانونی است یا خیر؟ کپی تریدینگ به خودی خود هیچ مشکلی ندارد و حتی سازمان‌های بزرگ رگولاتوری در جهان مانند FCA، سازمان اوراق بهادار و بازارهای اروپا (ESMA)، ناظر بازارهای مالی اتحادیه اروپا و برخی سازمان‌های دیگر، این روش معاملاتی را به رسمیت شناخته و مجوزهای لازم برای آن را نیز به برخی از شرکت‌ها و پلتفرم‌ها اعطا نموده‌اند. در این بین نکته مهمی که وجود دارد، انتخاب یک پلتفرم قانونی و معتبر برای آن است. عدم دقت به این موضوع می‌تواند شما را در دام کلاهبرداران قرار دهد.

منبع:

کوین تلگراف

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید