چکیده:

تتر گلد (XAUT) که به دست شرکت تتر، سازنده یکی از بزرگ‌ترین استیبل‌کوین‌های متصل به دلار آمریکا، ساخته شده است، یک استیبل‌کوین است که ارزش آن به قیمت یک اونس طلا پیوند خورده است و با هدف ارائه یک پناهگاه امن به سرمایه‌گذاران کریپتو پا به عرصه گذاشت.

 

برخی از مردم وقتی صحبت از ارزهای دیجیتال به میان می‌آید چندان خوش‌بین نیستند، زیرا معتقدند رمزارزها ارزش خود را حفظ نخواهند کرد؛ زیرا به هیچ پشتوانه فیزیکی تکیه ندارند. اما، برخی از ارزهای دیجیتال وجود دارند که به پشتوانه‌های فیزیکی مانند طلا پیوند خورده‌اند.

رمزارزهای متعددی در طول سال‌ها آمده و رفته‌اند. در این میان، استیبل کوین‌هایی وجود دارد که به ارزش طلا گره خورده‌اند: یکی از این استیبل‌کوین‌ها تتر گلد(XAUT)  است. ارزش بازار این توکن در سه ماهه اول سال 2022 از نیم میلیارد دلار فراتر رفت و در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، 60 درصد افزایش یافت که نشان می‌دهد محبوبیت ارزهای دیجیتال با پشتوانه طلا چقدر افزایش یافته است. اما تتر گلد چیست و چه مزیت‌هایی نسبت به طلای واقعی فیزیکی دارد؟ با ما در ادامه همراه باشید.

تتر گلد چیست؟

تتر گلد Tether Gold)) که توسط شرکت تتر، ناشر USDT، یکی از بزرگ‌ترین استیبل‌کوین‌های متصل به دلار آمریکا، توسعه‌یافته است، یک ارز دیجیتال باثبات است که ارزش آن به قیمت یک اونس طلا پیوند خورده است. پروژه تتر گلد با هدف ارائه یک پناهگاه امن و پایدار برای سرمایه‌گذاران با استفاده از فناوری بلاک چین پا به میدان گذاشت.

ثبت نام با موفقیت انجام شد

عکس خبرنامه
چکیده دنیای کریپتو در یک ایمیل

با عضویت در خبرنامه تبدیل از جدیدترین مقالات آموزشی و تاثیرگذارترین اتفاقات ارزهای دیجیتال در یک ایمیل مطلع شوید.

تتر گلد چگونه عمل می‌کند؟

تترگلد چه طور کار می کند

همانند سایر استیبل‌کوین‌ها، تتر گلد بر اساس مدل وثیقه‌ای عمل می‌کند. هر توکن XAUT توسط ۱ انس تروا (۳۱.۱ گم) طلا پشتیبانی می‌شود و پیوند قیمتی بین XAUT و یک اونس طلا به کمک بلاک‌چین حفظ می‌شود.

سرمایه‌گذارانی که تتر گلد دارند، می‌توانند این توکن‌ها را با طلای فیزیکی مبادله کنند. به منظور ضرب یا سوزاندن توکن XAUT، شرکت تتر از سرمایه‌گذاران یک کارمزد تراکنش ۲۵ واحدی (پایه) دریافت می‌کند.

ازآنجایی‌که XAUT با وثیقه تولید می‌شود، سقف عرضه ندارد. عرضه بر اساس درخواست‌های دریافت شده توسط شرکت تتر برای تولید یا سوزاندن توکن تنظیم می‌شود.

XAUT برای اولین‌بار در ژانویه ۲۰۲۰ راه‌اندازی شد تا طلا را در دسترس کاربران قرار دهد بدون اینکه این فلز گران‌بها را در اختیار داشته باشند و به صورت فیزیکی ذخیره کنند. تتر گلد برای ارائه همان مزایای طلای فیزیکی، مانند حفظ قدرت خرید و محافظت در برابر تورم طراحی شده است، اما با این مزیت اضافی که می‌توان آن را به‌راحتی در یک صرافی معتبر ارز دیجیتال خریدوفروش کرد.

Tether Gold را می‌توان در صورت درخواست به طلای فیزیکی تبدیل کرد. بااین‌حال، شرکت تتر هزینه کمی را برای فرایند بازخرید (تبدیل) دریافت می‌کند.

توکن XAUT یک ارز دیجیتال است که مطابق با استاندارد ERC-20 در بلاک‌چین اتریوم تولید شده است. این استاندارد توکن XAUT را قادر می‌سازد تا به‌راحتی ذخیره و معامله شود و از سوی کیف پول‌ها و پلتفرم‌های مبتنی بر اتریوم پشتیبانی شود.

 • قیمت XAUT: ۲۰۷۲ دلار
 • ارزش بازار: ۵۱۰,۸۶۵,۶۱۰ دلار
 • عرضه در گردش: ۲۴۶۵۲۴

مزایای  تتر گلد نسبت به طلای واقعی

تتر گلد که به دلیل داشتن یک دارایی با پشتوانه کالا از دیگر استیبل‌کوین‌ها متمایز است، اغلب گزینه موردعلاقه سرمایه‌گذاران سنتی است. XAUT به دلیل مزایایی که به سرمایه‌گذاران ارائه می‌دهد و برتری‌هایش نسبت به طلای فیزیکی متمایز است که عبارت‌اند از:

 • انتقال آسان

درحالی‌که جابه‌جایی طلای فیزیکی می‌تواند چالش‌برانگیز باشد، انتقال XAUT به لطف انتقال ۲۴ ساعته آن بر روی بلاک‌چین، به اندازه جابه‌جایی سایر ارزهای دیجیتال ساده است.

 • معاملات ۲۴ ساعته

معامله طلای فیزیکی به دلیل محدودیت مکانی و زمانی ظرفیت محدودی دارد. بااین‌حال، توکن‌های XAUT را می‌توان به صورت ۲۴ ساعته از هر نقطه جهان در ۳۶۵ روز سال خرید و فروش کرد.

 • ذخیره سازی آسان

ذخیره‌سازی طلای فیزیکی می‌تواند هزینه‌بردار باشد و سرمایه‌گذاران را در معرض خطرات امنیتی قرار دهد. ذخیره‌کردن توکن‌های XAUT درست مثل ذخیره سایر رمزارزها ساده است.

 • قابلیت تبدیل به طلای فیزیکی

توکن‌های XAUT را می‌توان در قالب طلای فیزیکی مطالبه کرد. در صورت درخواست، سرمایه‌گذاران می‌توانند شمش‌های طلا را که به آدرسی مشخص در سوئیس تحویل داده شده است، دریافت کنند.

 • ثبات

برخلاف ارزهای دیجیتال سنتی که نوسانات زیادی دارند، تتر گلد با طلای فیزیکی واقعی که در ذخایر شرکت تتر نگهداری می‌شود، پشتیبانی می‌شود که باعث می‌شود کمتر مستعد نوسانات شدید قیمت باشد.

 • دسترسی

Tether Gold به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهد تا بدون داشتن فلز یا نگهداری فیزیکی آن در بانک، روی طلا سرمایه‌گذاری کنند. سرمایه‌گذاران XAUT حتی می‌توانند توکن‌های خود را با گذراندن یک فرایند تأیید اعتبار به طلای واقعی تبدیل کنند.

 • نقدینگی

تتر گلد را می‌توان به‌راحتی در صرافی‌های ارزهای دیجیتال معامله کرد. این به سرمایه‌گذاران راهی عالی برای سرمایه‌گذاری بدون نیاز به نگرانی در مورد هزینه‌های ذخیره‌سازی می‌دهد.

 • امنیت

ذخایر طلای تتر گلد به‌ طور ایمن در یک انبار مورداعتماد در سوئیس ذخیره می‌شود و به سرمایه‌گذاران اطمینان می‌دهد که سرمایه‌گذاری آنها ایمن است.

 • شفافیت

تتر به طور مرتب سند مالکیت و گزارش‌های کاملاً حسابرسی شده را برای نشان‌دادن مشروعیت و شفافیت ذخایر طلای خود ارائه می‌دهد.

کاربرد تتر گلد چیست؟

اگرچه بسیاری از سرمایه‌گذاران و معامله‌گران ارزهای دیجیتال در حال حاضر استیبل‌کوین‌های با پشتوانه دلار را ترجیح می‌دهند، ممکن است زمانی فرا برسد که طلا ترجیح داده شود. به‌عنوان‌مثال، زمانی که یک بحران اقتصادی به وجود می‌آید، ارزش فلزات گران‌بها مانند طلا نسبت به سهام و ارزهای فیات افزایش می‌یابد، همان‌طور که مردم ارزش فلزات گران‌بها را برای حداقل پنج هزار سال حفظ کرده‌اند؛ بنابراین، داشتن یک ارز دیجیتال با پشتوانه طلا در چنین مواردی سودمند است. اگر به دنبال ذخیره یا خرید طلا هستید؛ اما مکان امنی برای آن ندارید، تتر گلد برای شما بهترین گزینه است.

نکات کلیدی در مورد تتر گلد (XAUT)

نکات مهم درباره تتر گلد

 • توکن XAUT توسط شرکت تتر ((Tether صادر می‌شود.
 • تتر گلد را می‌توان در کیف پول‌های اتریوم و ترون ذخیره کرد و به دیگران منتقل کرد.
 • توکن تتر گلد (XAUT) به وسیله طلای فیزیکی پشتیبانی می‌شود، درحالی‌که ارز دیجیتال تتر (USDT) توسط دلار آمریکا پشتیبانی می‌شود.
 • هر واحد از ارز دیجیتال XAUT نشان‌دهنده مالکیت یک اونس تروا طلای Good Delivery لندن است.
 • ارز دیجیتال XAUT بر اساس استاندارد ERC-20 بلاک‌چین اتریوم و استاندارد TRC20 بلاک‌چین ترون طراحی و پیاده‌سازی شده است.

کیف پول‌های ارز دیجیتال تتر گلد چیست؟

تتر گلد یکی از استیبل‌کوین‌های منحصربه‌فرد در دنیای ارزهای دیجیتال است که بر پایه طلا ساخته شده است. اکثر کیف پول‌های معتبر از این ارز پشتیبانی می‌کنند که این قدرت و ارزش ارز دیجیتال XAUT را نشان می‌دهد. اگر با کیف پول ارز دیجیتال Tether Gold آشنایی بیشتری دارید. می‌توانید وسایل خود را در مکانی امن نگهداری کنید. به‌طورکلی، بهترین کیف پول‌های XAUT عبارت‌اند از:

 • متامسک MetaMask))
 • لجر (Ledger)
 • کوین بیس (Coinbase)
 • فری والت FreeWallet))
 • تراست والت (Trust Wallet)
 • اتمیک (Atomic)

آیا کاربران XAUT می‌توانند طلای واقعی داشته باشند؟

متأسفانه، طلای پشتوانه تتر گلد در خزانه‌های شرکت تتر در سوئیس واقع است و کاربران می‌توانند برای مطالبه طلای فیزیکی فقط در داخل این کشور درخواست ارسال کنند. همچنین برای دستیابی به طلای واقعی، کاربر باید یک فرایند اعتبارسنجی سخت‌گیرانه را به پایان برساند.

پرسشنامه آکادمی تبدیل لطفا با شرکت در پرسشنامه زیر، دیدگاه خود درباره آکادمی تبدیل و کیفیت مقاله‌ها را با ما در میان بگذارید.
شرکت در پرسشنامه

آیا استفاده از XAUT آسان است؟

هرکسی که شمش‌ طلا در خانه‌اش دارد، به چالش‌های ذخیره‌سازی امن آن‌ آگاه است. همچنین دسترسی به دارایی‌های تاریخی در سطح شخصی دشوار است.

تتر گلد این مشکلات را حل می‌کند. XAUT مالکیت طلا و صندوق‌های ETF را آسان‌تر می‌کند. بسیاری از شکاف‌ها را از بین می‌برد، هزینه‌ها را کاهش می‌دهد و سرمایه‌گذاران را به ثروت زیادی می‌رساند. افراد نیازی به نگرانی در مورد ایمنی کالای خود ندارند؛ زیرا طلاهای آنها در یک خزانه امن در کشور سوئیس قرار دارد. همه اینها مبادله تتر گلد را تسهیل می‌کند و نقدینگی آن را به طور قابل‌توجهی افزایش می‌دهد.

آینده تتر گلد چیست؟

تتر گلد ( (XAUT مطمئناً آینده درخشانی دارد. درحالی‌که در واقع مناقشات متعددی حول  پول نقد کاغذی در برابر فلزات باارزش وجود دارد، طلا به عنوان یک گزینه از اعتبار بسیار بالایی برخوردار است. یکی از کاربردهای بزرگ طلا، استفاده از آن در ساختن جواهر است، چیزی که هرگز از مد نمی‌افتد.

ذکر این نکته حائز اهمیت است که سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال با پشتوانه طلا و انتظار کسب سود هنگفت راه به جایی نخواهد برد؛ زیرا ارز دیجیتالی که توسط طلا پشتیبانی می‌شود در نهایت قیمت خود طلا را دنبال می‌کند. هر توکن XAUT معادل یک اونس طلا است و بنابراین هرگز نباید از قیمت خود منحرف شود. تا زمانی که قیمت این فلز گران‌بها به‌شدت افزایش پیدا نکند، قیمت تتر گلد شما نیز افزایش نخواهد یافت.

به همین دلیل، XAUT و سایر رمزارزهای با پشتوانه طلا نسبت به ارزهای دیجیتال معمولی بیشتر به استیبل‌کوین نزدیک‌تر هستند. ثبات قیمت آنها می‌تواند به عنوان یک پناهگاه امن برای سرمایه‌گذاران تلقی شود، زیرا آنها تحت‌تأثیر روندی‌های صعودی یا نزولی بازار که اغلب به سایر ارزهای دیجیتال ضربه می‌زنند، نخواهند بود.

خلاصه مطلب

توجه به طلا در دنیای ارزهای دیجیتال در حال افزایش است. درحالی‌که تتر گلد اولین پروژه‌ای نیست که پا به این عرصه گذاشته است، باتوجه‌به همبستگی بالای طلا و بیت کوین، تقاضا برای استیبل‌کوین‌های وابسته به طلا در سال‌های اخیر به میزان قابل‌توجهی افزایش یافته است. برای سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال که علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در طلای فیزیکی هستند، استیبل‌کوین‌هایی که ارزش آنها تثبیت شده‌ است، پاسخی مناسب به این تقاضای بازار هستند.

دیدگاهتان را بنویسید