در دنیای هواداران همواره خیابانی یک ‌طرفه وجود داشت که آن‌ها کالاهایی را برای حمایت از تیم یا گروه موردعلاقه خود خریداری می‌کردند و آن تیم یا گروه به فعالیت خود ادامه می‌داد. در حال حاضر شرایط بسیار تغییر کرده است. توکن‌های هواداری این خیابان را دوطرفه کرده‌اند تا هر دو طرف سود متناسبی از این بازار ببرند.

در مسابقات فوتبال چندین باشگاه بزرگ مانند بارسلونا، اتلتیکومادرید، منچسترسیتی، پاریس‌سنت‌ژرمن، یوونتوس و … ازجمله باشگاه‌های مطرحی هستند که هواداران خود را تشویق می‌کنند تا توکن‌های هواداری باشگاه را خریداری کنند. این توکن‌ها باعث شده است تا رابطه طرفداران سرسخت هر تیم با باشگاه نزدیک و نزدیک‌تر شود.

فن توکن چیست؟

فن توکن ارز دیجیتالی است که در بستر بلاکچین راه‌اندازی شده است تا مالک آن به سرویس‌هایی دسترسی داشته باشد که باشگاه موردعلاقه خود ارائه می‌دهد. این سرویس‌ها با یک‌بار خرید فن توکن همواره در دسترس است و نیازی به خرید اشتراک ماهیانه ندارد.

دارندگان فن توکن می‌توانند در تصمیم‌گیری‌های مهم باشگاه شرکت داشته باشند و پاداش‌ها و طرح‌های کالایی مختلفی را دریافت کنند. از دیگر مزایای فن توکن می‌توان به دسترسی به محتوای انحصاری است تا طرفداران از آن‌ها نیز بهره‌مند شوند.

فن توکن‌ها توانایی تصمیم‌گیری را به تمام افراد می‌دهند. طرفداران می‌توانند با استفاده از فن توکن‌ها آینده باشگاه یا ستاره موسیقی خود را مشخص کنند یا راجع به موفقیت‌های آینده آنان در بازارهای وب ۳ شرط‌بندی می‌کنند.

فن توکن‌ها هرچند عجیب‌وغریب و گاهی بی‌ثبات هستند، اما برخی افراد و سازمان‌های مشهور با دورهم جمع کردن هواداران جریان درآمدی بزرگی را برای خود پدید آورده‌اند. مطابق با گزارش‌ها crypto research، توکن‌های فوتبال در سال ۲۰۲۲ و تنها در ماه مارس ۳.۵ میلیارد دلار درآمدزایی داشتند.

فن توکن‌ها چگونه کار می‌کنند؟

ایده اصلی شکل‌گیری فن توکن‌ها این بود که باشگاه‌ها و ستاره‌های موسیقی تعدادی توکن غیرقابل تعویض (NFT) تولید کنند، سپس این توکن‌ها را به طرفداران یا دلالان بفروشند تا آن‌ها توکن‌ها را در بازار پخش کنند. این کار فن توکن‌ها را مانند سایر ارزهای دیجیتال پویا و در گردش می‌کند.

طرفداران می‌توانند فن توکن‌ها را مانند سایر ارزهای دیجیتال خریداری و معامله کنند. در هنگام معامله، قیمت فن توکن‌ها را فروشنده مشخص می‌کند. حرکت بازار و میزان محبوبیت توکن در زمان معامله نیز در قیمت آن تأثیر بسیار مهمی دارد.

کاربرانی که تعداد معینی توکن خریداری کنند، در نظرسنجی‌ها شرکت داده می‌شوند. باشگاه‌ها در موارد مختلفی مانند طراحی تجاری باشگاه، طراحی اتوبوس تور، فروش بلیت یا حتی عکس روی جلد فیفا ۲۰۲۲ از فن توکن‌ها استفاده می‌کنند.

فن توکن‌ها جامعه‌ای انحصاری از طرفداران پروپاقرص تیم‌ها می‌سازند. آن‌ها طرفداران را در سیستم نظرسنجی و پاداش هیجان‌انگیز قرار می‌دهند. هوادارانی که توکن‌های بیشتری داشته باشند، نفوذ بیشتری در باشگاه خواهند داشت. در برخی موارد، وفاداری هواداران نیز با میزان توکن‌های آنان سنجیده می‌شود.

Socios چیست؟

شرکت چیلیز پلتفرمی با نام Socios پدید آورده است که بازار فن توکن‌ها را در اختیار خود دارد. این پلتفرم بیشتر در حوزه‌های ورزشی فعالیت دارد که تیم‌های برتر تحت تأثیر آن هستند.

Socios فرصتی جذاب است که هواداران در جهت لذت بردن از فناوری مدرن و منحصربه‌فرد نیاز دارند. تعامل با تیم‌های ورزشی از طریق این پلتفرم انجام می‌شود. این پلتفرم دارای نسخه‌های اندروید و ای‌اواس است تا تمامی کاربران توانایی نصب برنامه را داشته باشند.

پاداش‌های شرکت در نظرسنجی‌ها شامل محصولات امضاشده رسمی، بلیت‌های رایگان و دیگر تجربیات ویژه بود. از دیگر پاداش‌ها می‌توان به ایفای نقش به‌عنوان گوینده ورزشگاه، بازی در ورزشگاه موردعلاقه و دریافت یادگاری‌های شخصی می‌توان اسم برد.

در سال ۲۰۲۱، باشگاه‌هایی که در پلتفرم Socios حضور داشتند، بیش از ۳۰۰ نظرسنجی را در این پلتفرم آغاز کردند تا هواداران راجع به امکانات جدید، طراحی لباس، لباس‌های شماره‌دار با امضاهای جدید، آهنگ‌های جشن و موارد دیگر رأی دهند. برخی از فعالیت‌های پلتفرم Socios عبارت‌اند از:

·         بارسلونا: هواداران این تیم راجع به طراحی رختکن و بازوبند کاپیتانی تصمیم گرفتند. در اوت ۲۰۲۰، شرکت چیلیز ۱۰۰ میلیون دلار از سهام استودیوی دیجیتال باشگاه بارسلونا را خرید.

·         اینتر میلان:‌ هواداران این تیم پس از ۸ سال راجع به آهنگ جشن گل تصمیم‌گیری کردند. اتوبوس رسمی تیم را انتخاب کردند و راجع به طراحی پیراهن تیم نظر دادند.

·         منچسترسیتی: طرفداران این تیم تصویر آویزان شده در محوطه بازیکن ورزشگاه ومبلی را انتخاب کردند و راجع به خاطره‌انگیزترین فصل منچسترسیتی نظرسنجی انجام دادند.

بسیاری از این نظرسنجی‌ها پاداش‌هایی مانند دسترسی ویژه به تیم و تبلیغات انحصاری را به‌دنبال دارد.

فن توکن‌ها چه ویژگی‌هایی دارند؟

یکی از بزرگ‌ترین علامت سؤال‌های طرفداران باشگاه‌های ورزشی این است که فن توکن‌ها چه ویژگی‌هایی دارند. در ادامه به این موضوع می‌پردازیم:

·         فن توکن‌ها تعداد عرضه محدودی دارند و افرادی که توکن‌های بیشتری داشته باشند، خدمات و امکانات باشگاه‌ها را سریع‌تر و بهتر از سایرین دریافت می‌کنند.

·          مانند توکن‌های حاکمیتی، مالکان خود را قادر می‌سازد تا در تصمیم‌گیری‌ها مشارکت کنند.

·         فن توکن‌ها جوایزی را برای چت، حضور و فعالیت در اپلیکیشن‌های خود به طرفداران پرداخت می‌کنند.

·         قیمت فن توکن‌ها مانند دیگر ارزهای دیجیتال نوسان دارد و معامله آن‌ها می‌تواند تجارت سودآوری باشد.

·         فن توکن‌ها با دیگر ارزهای دیجیتال، کیت‌های ورزشی و خدمات باشگاه هواداری قابل‌معاوضه هستند.

فن توکن‌های معروف بازار کدم‌اند؟

پس از آشنایی با چیستی و چرایی وجود فن توکن‌ها و ویژگی‌های بارز آن‌ها، زمان آن رسیده است که فن توکن‌های معروف را به شما معرفی کنیم.

توکن پلتفرم چیلیز (CHZ)

شرکت چیلیز که آغازگر تمام ماجرای فن توکن‌ها است، توکنی مختص خود دارد که در ارائه خدمات به شرکت کمک می‌کند. توکن چیلیز یکی از بهترین بلاکچین‌های توسعه‌یافته در صنعت سرگرمی و ورزش دارد. توکن چیلیز باعث رشد تصاعدی دیگر فن توکن‌های موجود در پلتفرم خود نیز شد.

توکن چیلیز دارای استاندارد ERC-20 است و در شبکه اتریوم قرار دارد. این توکن در راستای تولید فن توکن‌های دیگر نیز عمل می‌کند. پلتفرم Socios هرساله میزبان عرضه تعداد زیادی فن توکن هست. عرضه فن توکن‌ها رویدادی است که پیش از عرضه به بازار و پس از تعیین قیمت، توکن‌ها به هواداران فروخته می‌شوند. توکن‌هایی در ادامه معرفی می‌شوند که با استفاده از پلتفرم Socios و توکن چیلیز ساخته شده‌اند:

فن توکن باشگاه لاتزیو (LAZIO)

باشگاه فوتبال لاتزیو بیش از ۱.۵ میلیون نفر طرفدار در ایتالیا دارد. این تیم پرطرفدار ایتالیایی در شبکه‌های اجتماعی نیز با ارقامی معادل بیش از ۳ میلیون دنبال کننده سروکار دارد.

باشگاه لاتزیو ایتالیا در تاریخ ۲۱ اکتبر ۲۰۲۱ با همکاری لانچ‌پد صرافی بایننس به‌صورت عمومی توکن خود را عرضه کرد. فن توکن باشگاه لاتزیو با استاندارد BEP-20 تولید شده است و مبتنی بر شبکه بایننس اسمارت چین است. توکن لازیو در درگاه پرداخت خرید محصولات باشگاه نیز استفاده می‌شود.

در حال حاضر قیمت فن توکن لازیو ۴.۶۷ دلار است و در ۲۴ ساعت گذشته حجمی معادل ۳۲ میلیون دلار را معامله کرده است. عرضه در گردش این توکن ۸.۶ میلیون است.

فن توکن باشگاه سانتوس (SANTOS)

فن توکن باشگاه سانتوس هم‌اکنون در رتبه ۴۶۴ کوین ‌مارکت گپ قرار دارد و پس از لازیو دومین توکن مشهور در میان فن توکن‌ها است.

باشگاه برزیل سانتوس را در سال ۱۹۱۲ سه ورزشکار محلی مشهور تأسیس کردند. باشگاه سانتوس تکنیک قوی و نظمی مثال‌زدنی داشت که این تیم را از سایرین متمایز می‌کرد. پله، بزرگ‌ترین فوتبالیست جهان، بیشتر دوران فوتبالی خود را در سانتوس سپری کرد و برای این تیم در میادین مختلف بیش از ۵۰۰ گل زد.

دارندگان توکن سانتوس می‌توانند در جلسات با اسطوره‌های فوتبال، جلسات تمرینی تیم و جلسات امضا قرارداد با بازیکنان جدید حضور داشته باشند. اگر مقدار دارایی سانتوس از حد مشخصی بالاتر رود، قابلیت بازی در پلتفرم بایننس‌کوین باز می‌شود.

هم‌اکنون فن توکن باشگاه سانتوس باقیمت ۶.۲۹ دلار خریدوفروش می‌شود. در ۲۴ ساعت گذشته حجمی معادل بیش از ۵۳ میلیون دلار معامله شده است و عرضه در گردش ۴.۵ میلیون توکن سانتوس دارد.

فن توکن باشگاه پورتو (PORTO)

اف سی پورتو با نام مهدی طارمی در میان ایرانی‌ها گره خورده است. تیم پورتو در سال ۱۸۹۳ آغاز به کار کرده است و جام‌های بین‌المللی زیادی برای کشور پرتغال آورده است. باشگاه پورتو در سال ۲۰۲۱ با همکاری صرافی بایننس فن توکن مختص به خود را راه‌اندازی کرد.

فن توکن پورتو دومین فن توکن ورزشی صادره از لانچ‌پد بایننس است. این توکن نیز از استاندارد BEP-20 استفاده می‌کند. این توکن در کنار قوانین حاکمیتی پر از NFT های شگفت‌انگیز است. این مجموعه‌های NFT عموماً کم‌یاب و غیرمعمول هستند.

توکن پورتو را ۳.۳۲ دلار در حال حاضر قیمت‌گذاری کرده‌اند. این قیمت همواره در حال نوسان است و معامله‌گران نوسانی می‌توانند از آن سود کسب کنند. حجمی معادل بیش از ۲۵ میلیون دلار در ۲۴ ساعت گذشته بین کاربران ردوبدل شده است که بیش از ۷ میلیون توکن پورتو می‌شود. عرضه در گردش این توکن نیز ۷.۸ میلیون توکن است.

فن توکن باشگاه پاریس سنت ژرمن (PSG)

جنجالی‌ترین توکن حال حاضر بازار توکن پاریس است. این توکن پس از انتقال لیونل مسی به این باشگاه بیش از ۳۰۰ درصد رشد کرد. در حال حاضر با حجم روزانه ۶۸ میلیون دلار بزرگ‌ترین فن توکن بازار ارزهای دیجیتال است.

باشگاه پاریس سنت ژرمن در تاریخ ۱۲ ژوئن ۲۰۲۰ و با قیمتی نزدیک به ۶ دلار در سایت کوین‌مارکت‌گپ نمایان شد. قیمت این فن توکن در سال ۲۰۲۰ دستخوش نوسانات بسیاری بود، اما هیچ خبری به‌اندازه انتقال مسی به این باشگاه تأثیر مثبتی بر روند صعودی فن توکن پاریس نداشت. این روند صعودی زمانی شدت گرفت که باشگاه اعلام کرد بخشی از دستمزد لیونل مسی از طریق این توکن‌ها پرداخت می‌شود.

قیمت حال حاضر این فن توکن پی اس جی ۶.۶۵ دلار است. عرضه در گردش توکن پاریس ۳.۸ میلیون توکن است که در هفت روز گذشته روند صعودی به خود گرفته‌اند.

فن توکن باشگاه بارسلونا (BAR$)

ایالت کاتالونیای اسپانیا را در سراسر جهان با نام باشگاه بارسلونا می‌شناسند. باشگاه ورزشی اجتماعی که هزاران بخش مختلف دارد که معروف‌ترین آن تیم فوتبال بارسلونا است. تیم این باشگاه هرگز به دسته پایین سقوط نکرده و همواره یکی از مدعیان قهرمانی لیگ فوتبال اسپانیا بوده است.

فن توکن بارسلونا توکنی کاربردی است که در اختیار هواداران این تیم قرار دارد. هواداران باشگاه بارسلونا با استفاده از این توکن می‌توانند بر تصمیمات مختلف باشگاه اثر بگذارند. فن توکن بارسلونا مانند کارت عضویت هواداری است که طرفداران دوآتشه این تیم را می‌توان با آن شناخت.

در زمان نگارش این مقاله، فن توکن بارسلونا با قیمتی معادل ۳.۸۳ دلار در حال معامله است. حجم معاملات ۲۴ ساعت گذشته در این فن توکن ۱۳ میلیون دلار بوده است و عرضه در گردشی معادل ۵.۴ میلیون توکن دارد. کل عرضه این توکن ۴۰ میلیون توکن بوده است.

سخن پایانی

در عصر فناوری و تکنولوژی همگان به‌دنبال کسب منافع و سود از کوچک‌ترین کارها هستند. فن توکن‌ها فرهنگ‌های هواداری را تغییر دادند و بسیاری از خاطرات جذاب دوران کودکی بسیاری از فوتبال دوستان را از بین بردند.

فن توکن‌ها با هدف مشارکت بیشتر هواداران در فعالیت‌های مختلف شرکت راه‌اندازی شدند، اما به جایگاهی بالاتر از آن دست یافتند.

هم‌اکنون فن توکن‌ها در اختیار هواداران تیم‌ها هستند تا در تصمیم‌گیری‌های مختلف باشگاه تأثیر بگذارند. بسیاری از هواداران سعی در جمع‌آوری بیشتر فن توکن‌های باشگاه موردعلاقه خود دارند تا از این طریق وفاداری بیشتر خود را به اثبات برسانند.

 

دیدگاهتان را بنویسید