Skip to content
top banner

بیت کوین چیست؟ معرفی Bitcoin اولین و معتبر ترین ارز دیجیتال دنیا

در
خواندن در ۸ دقیقه

بیت کوین چیست و چه کاربردی دارد؟ بیت کوین اولین ارز دیجیتال جهان است.هر چند از زمان پیدایش بیت کوین در سال ۲۰۰۹ سال‌های زیادی می‌گذرد، اما همچنان ابهامات زیادی درباره این پدیده و حتی توسعه‌دهنده آن وجود دارد. اینکه ساتوشی ناکاموتو کیست و بیت کوین به چه هدفی به وجود آمده، سؤالاتی هستند که در این مقاله در تبدیل به دنبال رسیدن به پاسخ آنها هستیم. البته قرار نیست همه چیز خیلی پیچیده باشد. سؤال بیت کوین چیست به زبان ساده و شفاف هم قابل‌بررسی است.

کریپتوکارنسی کلمه‌ای است که زندگی بشر را در قرن ۲۱ به خود مشغول کرده و بیت کوین پدیدآورنده این کلمه است. با این حساب در اولین قدم برای شناخت بازار ارز دیجیتال باید درباره بیت کوین بدانید. پس چه کسانی که به دنبال خرید بیت کوین هستند و چه کسانی که فقط برای تحقیق و شناخت بیشتر نسبت به بازار ارز دیجیتال، اخبار آن را دنبال می‌نمایند، در اولین قدم نیاز به درک کامل پادشاه بازار ارز دیجیتال خواهند داشت. در ادامه این ارز دیجیتال را به صورت کامل به شما معرفی خواهیم کرد.

بیت کوین چیست

بیت کوین اولین ارز دیجیتال جهان و اولین سیستم پرداخت غیرمتمرکز مبتنی بر شبکه بلاک چین است که در سال ۲۰۰۹ توسط یک خالق مرموز به نام ساتوشی ناکاموتو توسعه پیدا کرده است. کلمه کریپتوکارنسی به گروهی از دارایی‌های دیجیتالی اشاره دارد که تراکنش‌های آنها با استفاده از یک رمزنگاری ایمن تأیید می‌شوند. تراکنش‌هایی که در یک دفتر توزیع کلی به نام بلاکچین ذخیره می‌شوند. با این حساب بیت کوین را می‌توان به عنوان یک دارایی در نظر گرفت که البته هیچ خبری از نمود فیزیکی برای آن نیست و قرار نیست شما با خرید بیت کوین چند سکه در اختیار داشته باشید. بلکه همه چیز در دنیای رایانه‌ها و فضای دیجیتال راه‌اندازی و اجرا  می‌شود.

بیت کوین چیست

تا قبل از بیت کوین، برای خرید و فروش تمام دارایی‌ها نیاز به یک مرجع ثالث بود. برای خرید کالا باید به بازار می‌رفتید، برای انتقال پول نیاز به بانک داشتید و برای خرید طلا نیز باید سراغ صراف و طلافروش بروید. درحالی‌که در شبکه بیت کوین نیاز به هیچ شخص و سازمان ثالثی برای خرید و فروش نیست و شما می‌توانید به صورت همتا به همتا بیت کوین بخرید و بفروشید.

در خدمات بانکداری، برای نقل‌وانتقال پول، تمام کاربران به یک شبکه مرکزی و سرور اصلی تعریف شده توسط بانک متصل می‌شوند. هرگونه ایراد و اختلال در سرور مرکزی، کل سیستم را دچار نقص می‌نماید. در شبکه بیت کوین اما خبری از چنین سرور مرکزی نیست و تمام کاربران متصل به شبکه با قدرت یکسان به صورت همتا به همتا به خودشان وصل می‌شوند.

در بازار ارز دیجیتال بیت کوین را می‌توانید با نماد BTC پیدا کنید که خلاصه شده نام انگلیسی بیت کوین (Bitcoin) است. باتوجه‌به اینکه BTC به عنوان اولین ارز دیجیتال به بازار معرفی شده، لقب پادشاه بازار کریپتوکارنسی را نیز یدک می‌کشد و نوسانات قیمت آن تاثیر بسیار زیادی روی کل بازار دارد. حالا متوجه شدید که  بیت کوین چیست و چه مسیری را طی کرده است؟

بیت کوین چیست به زبان ساده

برای کسانی که هنوز هیچ شناختی نسبت به بازار کریپتوکارنسی و اصطلاحاتی مانند کریپتوکارنسی، بلاکچین و موارد مشابه ندارند، درک اینکه بیت کوین چیست و چه کاربردی دارد، کمی دشوار به نظر می‌رسد. ازاین‌رو قرار است دراین‌بین به تعریف بیت کوین چیست به زبان ساده پرداخته و کمی خودمانی‌تر این پدیده را برای شما تشریح و تفسیر کنیم.

بیت کوین چیست به زبان ساده

برای اینکه بدانیم بیت کوین چیست و با چه هدفی به وجود آمده، باید به سال‌های خیلی دور زندگی بشر برگردیم؛ جایی که خبری از پول یا دارایی‌های ارزشمند نبود. مردم برای گذران زندگی و برآورده‌کردن نیازهای خود به یکدیگر و خدمات خود نیاز داشتند. تنها ایده منطقی در آن زمان برای دادوستد و برآورده‌کردن نیازها، معاملات کالا به کالا بود. یعنی در ازای عرضه یک کالا، بشر می‌توانست کالای موردنیاز خود را تهیه کند.

کم‌کم با روی کار آمدن فلزات گران‌بها من جمله طلا، شرایط تغییر کرد. حالا بشر می‌توانست برای خرید کالاهای موردنظر خود طلا بپردازد. پس برای اینکه کالایی بخرید، حتماً نباید کالای دیگری تولید می‌کردید. در قدم بعدی معاملات میان نسل بشر یک قدم هم جلوتر رفت و پول جایگزین طلا شد. البته در ابتدا پول‌ها با پشتوانه طلا چاپ می‌شدند و کم‌کم این اقتصاد و اعتبار دولت‌ها بود که اعتبار پول را تعیین می‌کرد. دادوستد با پول خیلی راحت‌تر شد، اما کار به همین‌جا هم ختم نشده و کم‌کم شاهد رونمایی از معاملات بانکی اینترنتی و آنلاین بودیم. اکنون شما برای اینکه کالایی را در آن سوی دنیا بخرید، حتی نیاز به خروج از منزل خود هم ندارید.

هر نسلی از تاریخچه دادوستد در زندگی بشر، تکمیل‌کننده نسل قبلی است و شرایط را برای انسان‌ها بهتر و راحت‌تر کرده است. حالا جایگزین دیگری برای پول به نام بیت کوین و ارز دیجیتال روی کار آمده است. قیمت بیت کوین تحت تاثیر عوامل مختلفی نوسان می‌نماید و بسته به ارزشی که دارد، می‌توان از آن برای دادوستد با روش‌های به‌مراتب ساده‌تر و ایمن‌تری نسبت به معاملات بانکی استفاده کرد. این ساده‌ترین پاسخ برای سؤال بیت کوین چیست بود که می‌تواند درک بهتری نسبت به این پدیده برای شما ایجاد نماید.

تاریخچه بیت کوین چیست

اینکه تاریخچه بیت کوین چیست خود یک داستان چند فصلی است که به اتفاقات مهمی از سال ۱۹۷۰ تا ۲۰۰۹ برمی‌گردد. برای اولین‌بار در آگوست سال ۲۰۰۸، در یک سایت اینترنتی به عنوان Bitcoin.org شخص یا گروهی با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو وایت پیپری منتشر کردند که به تعریف ویژگی‌های یک ارز دیجیتال به نام Bitcoin برمی‌گشت. قبل از اینکه خیلی سردرگم شوید، باید عرض کنیم که وایت پیپر اصطلاحی است که به اولین سند معرف ارزهای دیجیتال عنوان می‌شود. هر تیم یا فردی که به دنبال توسعه یک ارز دیجیتال در بازار است، قبل از راه‌اندازی، ویژگی‌ها و شرایط آن را در قالب یک فایل PDF ارائه می‌نماید که از اصطلاح وایت پییر برای آن استفاده می‌گردد.

تاریخچه بیت کوین

با این تعریف شاید به این تصور برسید که تاریخچه بیت کوین به انتهای سال ۲۰۰۸ برمی‌گردد، اما واقعیت این است که تحقیقات و مطالعات بسیار زیادی از سال‌ها قبل صورت گرفته تا در نهایت در سال ۲۰۰۸ از این پدیده رونمایی شود. حتی ارزهای دیجیتال دیگری قبل از بیت کوین نیز رونمایی شدند که البته در نهایت چیزی جز شکست نصیب آنها نشد. دیجی کش، هش کش، بی‌مانی و بیت گلد تعاریفی بسیار نزدیک به بیت کوین داشتند که حتی در قرن گذشته از آنها رونمایی شد، اما به جهت عدم توسعه فین‌تک یا فناوری مالی در آن زمان، خیلی دوام نیاوردند. البته عدم توسعه فناوری جذابی به نام بلاکچین را نیز باید نکته مهمی در این باره بدانیم.

در ۳ ژانویه سال ۲۰۰۹ اولین بلوک از بیت کوین به نام جنسیس بلاک (Genesis Block) استخراج و بلاکچین بیت کوین راه‌اندازی شد. اولین معامله آزمایشی بیت کوین نیز توسط ساتوشی ناکاموتو یک هفته بعد از استخراج اولین بلوک بیت کوین انجام شد تا این پدیده وارد دنیای ما شود. در آن زمان حتی خبری از صرافی ارز دیجیتال به معنای امروزی نیز وجود نداشت.

چکیده دنیای کریپتو در سکه‌نامه تبدیل
چکیده دنیای کریپتو در سکه‌نامه تبدیل معاملات شما با مطالعه ماهنامه اختصاصی تبدیل، سکه می‌شود.
دانلود رایگان سکه‌نامه

تاریخچه قیمت بیت کوین

تاریخچه قیمت بیت کوین چیست و این ارز دیجیتال در طول زمانی که وارد بازار شده چه نوساناتی را تجربه کرده است؟ هرچند بیت کوین در سال ۲۰۰۹ معرفی شد؛ اما تا قبل از ۲۰۱۰ در هیچ صرافی برای خرید و فروش عرضه نشد و عملاً خبری از قیمت واقعی آن نیز نبود. اولین قیمت معتبر که برای بیت کوین ثبت شده مربوط به سال ۲۰۱۰ است که ۰.۰۰۳ دلار بود. قیمت بیت کوین در همین سال ۲۰۱۰ در بالاترین سطح خود حتی به ۰.۳۹ دلار هم رسید. قیمت بیت کوین از آن زمان تاکنون با نوسانات بسیار شدیدی روبرو شده و اعداد بسیار شگفت‌انگیزی را در تاریخچه قیمت بیت کوین شاهد هستیم. روند تغییرات این ارز دیجیتال در طول سال‌های عرضه آن را در ادامه با هم به صورت فهرست‌وار مرور می‌کنیم.

 • پایین‌ترین قیمت سال ۲۰۱۰: ۰.۰۰۳ دلار
 • بالاترین قیمت سال ۲۰۱۰: ۰.۳۹ دلار
 • پایین‌ترین قیمت سال ۲۰۱۱: ۰.۳ دلار
 • بالاترین قیمت سال ۲۰۱۱: ۲۹.۶ دلار
 • پایین‌ترین قیمت سال ۲۰۱۲: ۴.۲۷ دلار
 • بالاترین قیمت سال ۲۰۱۲: ۱۳.۷ دلار
 • پایین‌ترین قیمت سال ۲۰۱۳: ۱۳.۴۴ دلار
 • بالاترین قیمت سال ۲۰۱۳: ۱۲۳۷.۵۵ دلار
 • پایین‌ترین قیمت سال ۲۰۱۴: ۱۱۱.۵۶ دلار
 • بالاترین قیمت سال ۲۰۱۴: ۱۰۰۷ دلار
 • پایین‌ترین قیمت سال ۲۰۱۵: ۱۶۴.۹۲ دلار
 • بالاترین قیمت سال ۲۰۱۵: ۴۶۳.۱۸ دلار
 • پایین‌ترین قیمت سال ۲۰۱۶: ۳۷۳.۹۲ دلار
 • بالاترین قیمت سال ۲۰۱۶: ۹۷۲.۱۷ دلار
 • پایین‌ترین قیمت سال ۲۰۱۷: ۸۱۹.۶۲ دلار
 • بالاترین قیمت سال ۲۰۱۷: ۱۹۳۳۶.۴۵ دلار
 • پایین‌ترین قیمت سال ۲۰۱۸: ۳۲۳۲.۵۵ دلار
 • بالاترین قیمت سال ۲۰۱۸: ۱۷۱۷۱.۵۶ دلار
 • پایین‌ترین قیمت سال ۲۰۱۹: ۳۳۷۵.۵۲ دلار
 • بالاترین قیمت سال ۲۰۱۹: ۱۲۶۵۷ دلت
 • پایین‌ترین قیمت سال ۲۰۲۰: ۴۹۸۱ دلار
 • بالاترین قیمت سال ۲۰۲۰: ۲۹۰۷۱ دلار
 • پایین‌ترین قیمت سال ۲۰۲۱: ۲۸۷۰۱.۷۸ دلار
 • بالاترین قیمت سال ۲۰۲۱: ۶۹۲۶۴.۵۴ دلار
 • پایین‌ترین قیمت سال ۲۰۲۲: ۱۵۷۵۴.۹۲ دلار
 • بالاترین قیمت سال ۲۰۲۲: ۴۸۲۸۴.۰۷ دلار
 • پایین‌ترین قیمت سال ۲۰۲۳: ۱۶۰۲۶ دلار
 • بالاترین قیمت سال ۲۰۲۳: ۴۴۸۰۳.۱۷ دلار

بیت کوین چیست و چه کاربردی دارد

بیت کوین یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز است که برای تراکنش‌های رمزنگاری شده و همتا به همتا و بدون نیاز به بانک مرکزی به وجود آمده است. این تعریف به‌خودی‌خود می‌تواند کاربرد BTC را نیز به شما نشان دهد. کاربرد اصلی بیت کوین در تغییر ماهیت مراوده‌های مالی در سطح جهانی است. در حال حاضر اگر شما برای خرید یک کالا از بازار چین اقدام کنید، نیاز است تا پول خود را از طریق صرافی از ایران به یک بانک یا صرافی در کشور چین انتقال داده و در چند مرحله دست‌به‌دست شدن و با دخالت چند بانک و مؤسسه مالی، هزینه خرید کالای موردنظر خود را پرداخت کنید.

بیت کوین چیست و چه کاربردی دارد

این پروسه هم طولانی است و هم هزینه‌های خیلی زیادی روی دست شما باقی می‌گذارد. البته این مراحل برای کاربران جهانی به نسبت کاربران ایرانی ساده‌تر است و آنها با عضویت در بانک‌های بین‌المللی و مؤسسات انتقال پول معتبر مانند پی‌پال می‌توانند این هزینه‌ها را در مدت‌زمان کوتاه‌تر و با کارمزدهای پایین‌تر پرداخت کنند. اما در این حالت هم یک سازمان ثالث در این انتقال نقش داشته و به تمام جزئیات آن واقف است.

با استفاده از بیت کوین اصلاً خبری از هیچ‌کدام از این موضوعات نخواهد بود و شما می‌توانید هزینه خرید یک کالا را به‌راحتی با بیت کوین پرداخت کرده و در این راه نیازی به هیچ شخص ثالث یا مؤسسه یا بانکی نخواهید داشت.‌ این هدفی است که بیت کوین به دلیل آن به وجود آمده و به دنبال رسیدن به آن نیز است.

بیت کوین چگونه کار میکند

کارکرد شبکه بیت کوین هرچند در ظاهر بسیار پیچیده اما یک شرایط کاملاً روتین و منظم دارد که درک و فهم آن را ساده می‌کند. در شبکه بیت کوین برخی از کاربران با اتصال کامپیوتر یا دستگاه ماینر خود به شبکه به عنوان نودهای شبکه بیت کوین شناخته می‌شوند که کار آنها اثبات تأیید تراکنش‌های انجام گرفته شده در داخل شبکه است. فرایند اثبات تراکنش‌ها در داخل شبکه بیت کوین از طریق حل معاملات پیچیده ریاضی انجام می‌پذیرد که از توانایی ذهن انسان خارج بوده و این پردازنده‌های قدرتمند هستند که می‌توانند این معماها را حل کنند.

بیت کوین چطور کار می کند

برای اینکه یک تراکنش در شبکه بیت کوین تأیید شود، لازم است تا یک ارتباط معناداری میان آن با آخرین تراکنش انجام گرفته شده در شبکه وجود داشته باشد. ماینرها در واقع کسانی هستند که می‌توانند این ارتباطات را شناسایی نموده و به نوعی تراکنش‌ها را تأیید کنند. این الگوریتم به صورت کلی در شبکه بلاکچین بیت کوین با اصطلاح الگوریتم اثبات کار (PoW) شناخته می‌شود و نودهای شبکه که به عنوان ماینر یا استخراج کننده شناخته می‌شوند، در ازای این کار پاداش دریافت می‌کنند و این پاداش واحدهای کوچکی از بیت کوین با عنوان ساتوشی است.

حداکثر تعداد بیت کوین‌های معرفی شده ۲۱ میلیون واحد است که در حال حاضر حدود ۱۹ میلیون واحد از آنها استخراج شده و در بازار در دسترس است و بقیه نیز در ادامه استخراج خواهد شد.

ویژگی های بیت کوین چیست

برای اینکه بهتر درک کنید که بیت کوین چیست نیاز است تا ویژگی‌های آن را نیز با شما در میان بگذاریم. البته لیست کردن تمام ویژگی ‌های بیت کوین نیاز به چندین مقاله دارد، اما به صورت خلاصه مهم‌ترین آنها را با شما در میان خواهیم گذاشت.

 • بیت کوین دارای یک شبکه کاملاً غیرمتمرکز است. غیرمتمرکز به این معنا که در هیچ مکان یا فضای خاصی قرار نگرفته و به هیچ مؤسسه یا کشوری هم وابسته نیست. خود شما در هر جایی که ساکن هستید می‌توانید با اتصال کامپیوتر خود به شبکه بیت کوین یکی از حاکمان شبکه باشید و حتی در رأی‌گیری‌های مختلف در آن نیز شرکت کنید.
 • عرضه بیت کوین کاملاً محدود بوده و در نهایت به ۲۱ میلیون واحد خواهد رسید.
 • فناوری بلاکچین خلاقیت جدید بشر در قرن حاضر است که بیت کوین را غیر قابل جعل می‌نماید. احتمال هک‌شدن شبکه بیت کوین و جعل آن بسیار ناچیز است. طبق آخرین برآوردها با بهترین فناوری‌های حاضر در جهان نیاز به بیش از ۱۲۰ سال تلاش وجود خواهد داشت تا بتوان شبکه بیت کوین را هک و بیت کوین را جعل کرد. آن هم درصورتی‌که در طول این ۱۲۰ سال هیچ تغییری در شبکه صورت نپذیرد.
 • خرید و فروش و جابه‌جایی بیت کوین بسیار ساده است و شما حتی در موبایل خود می‌توانید تمام این فرایندها را انجام دهید.
 • به دلایل نامعلومی سازنده بیت کوین هنوز هم ناشناس است و هیچ اطلاعی دقیقی از فرد یا گروهی که بیت کوین را ساخته در دسترس نیست. شایعات مختلفی در این باره به گوش می‌رسد که هیچ‌کدام تأیید نشده‌اند.
 • تراکنش‌های انجام گرفته شده بر روی شبکه بیت کوین غیرقابل‌برگشت هستند. یعنی اگر شما بیت کوینی را به یک کیف پول انتقال دهید این امکان وجود ندارد که بدون دلخواه مالک کیف پول موردنظر بتوانید آنها را باز پس بگیرید.

چگونه بیت کوین بخریم

اگر تا اینجا بادقت با ما در تبدیل همراه بوده باشید به‌خوبی درک کردید که بیت کوین چیست و چه کاربردهایی دارد. کم‌کم باید موضوع بحث را به سمت شرایط سرمایه‌گذاری بر روی این ارز دیجیتال برده و نکات لازم درباره امکان سودآوری در آینده را بر روی بیت کوین برای شما تشریح کنیم. چگونه بیت کوین بخریم اولین سؤالی است که باید در این زمینه به شما پاسخ دهیم. به صورت کلی روش‌های مختلفی برای خرید ارز دیجیتال پیش روی کاربران ایرانی قرار دارد و شما بسته به شرایط و اهداف معاملاتی خود می‌توانید از هر یک از این روش‌ها برای خرید بیت کوین استفاده کنید.

شما برای خرید پادشاه رمز ارزها هم می‌توانید سراغ افرادی بروید که این ارز دیجیتال را در کیف پول خود دارند و فروشنده آن هستند و هم می‌توانید از خدمات یک صرافی ارز دیجیتال برای منظور استفاده کنید. در روش اول شما می‌توانید در شبکه‌های اجتماعی مختلف و سایت‌های موجود به دنبال افرادی بگردید که بیت کوین ذخیره دارند و قصد فروش آن را داشته و سپس به آنها درخواست خرید خود را بدهید تا در نهایت یک معامله میان شما شکل بگیرد. این روش با چالش‌های بسیار زیادی همراه است و کلاهبرداری‌های شدیدی نیز پیش روی شما قرار خواهد گرفت که هرگز توصیه به استفاده از آن نداریم. اتفاقاً دلیل اصلی معرفی این روش خرید بیت کوین همین هشدار بابت کلاهبرداری‌های موجود در آن بود.

در دومین روش یعنی استفاده از خدمات یک صرافی ارز دیجیتال شما باید یک پلتفرم معاملاتی معتبر انتخاب کرده و بعد از ورود و ثبت‌نام و طی‌کردن مراحل احراز هویت، از تمام کاربران عضو در آن که در حال خرید و فروش بیت کوین هستند، بیت کوین‌های خود را خریداری کنید. در حال حاضر صرافی‌های ارز دیجیتال به دو دسته داخلی و خارجی تقسیم می‌شوند. شما به عنوان یک کاربر ایرانی امکان واریز مستقیم پول به حساب خود در یک صرافی خارجی را ندارید اما می‌توانید ابتدا یک حساب در یکی از صرافی‌های داخلی باز کرده و پول خود را وارد حساب نمایید. سپس باید اقدام به خرید تتر کرده و با انتقال تترهای خود به حساب صرافی خارجی، برای خرید بیت کوین اقدام کنید. جدا از تمام چالش‌هایی مانند تحریم کاربران ایرانی توسط صرافی‌های خارجی و امکان ضبط دارایی کاربران ایرانی توسط آنها، هزینه‌های خرید بیت کوین در این روش برای شما بسیار زیاد خواهد شد و مجبور هستید تا چند بار کارمزد خرید و فروش و حتی کارمزد انتقال تتر در شبکه را نیز پرداخت کنید.

بهترین روش خرید بیت کوین برای کاربران ایرانی استفاده از خدمات صرافی‌های معتبر و شناخته شده است که امکان خرید بیت کوین با حجم بالا در آنها وجود دارد. در صرافی تبدیل در کنار شما هستیم تا این امکان را در بهترین شرایط ممکن و با امنیت بسیار بالا برای شما فراهم آوریم.

تحلیل قیمت بیت کوین چگونه است؟

تحلیل قیمت بیت کوین چیست و دقیقاً قرار است چه اتفاقی در روند ارزیابی قیمت این ارز دیجیتال رخ دهد؟ یکی از پیش‌نیازهای رسیدن به سود در فرایند سرمایه‌گذاری بر روی پادشاه ارز دیجیتال، ارزیابی نمودار قیمت آن یا اصطلاحاً تحلیل بیت کوین است. اگر بخواهیم این موضوع را خیلی ساده با شما در میان بگذاریم، واقعیت این است که شما باید با استفاده از روش‌های مختلف موجود اقدام به ارزیابی شرایط قیمت بیت کوین کرده و در نهایت تصمیم بگیرید که کدام نقطه و کدام قیمت بهترین محل برای ورود شما به سرمایه‌گذاری و کدام قیمت هم نقطه خروج ایده‌آلی برای رسیدن به سود برای شما است.

ویژگی های بیت کوین

در حال حاضر روش‌های مختلفی برای تحلیل بیت کوین وجود دارد که شما با کسب دانش‌های لازم می‌توانید از هر یک از این روش‌ها استفاده کنید. رایج‌ترین روش تحلیل نمودار بیت کوین استراتژی‌های مبتنی بر تحلیل تکنیکال است و در کنار آن شما می‌توانید از تکنیک‌های تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال برای این منظور هم استفاده کنید. هر کدام از این تکنیک‌ها مزیت‌ها و معایب خاص خود را دارند و شما بایستی با رسیدن به تسلط کافی در آنها، بهترین شرایط را برای تحلیل قیمت بیت کوین برای خود فراهم کرده و یک سرمایه‌گذاری مطمئن را برای خود رقم بزنید.

در حال حاضر امکان یادگیری روش‌های تحلیل بیت کوین به راحتی در دسترس شما قرار دارد و شما حتی در صورت نداشتن تسلط خیلی زیاد روی این روش‌ها می‌توانید از روش‌های جایگزین مانند مشاهده تحلیل‌های افراد موفق استفاده کنید. در سایت تبدیل و در کانال الگوریتم تبدیل در تلگرام، تحلیل بیت کوین به صورت دائمی انجام می‌پذیرد و شما می‌توانید از این تحلیل‌ها برای پیشبرد اهداف معاملاتی خود بر روی بیت کوین استفاده کنید.

عوامل موثر بر قیمت بیت کوین

در یک نگاه کلی قیمت ارز‌ دیجیتال تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار می‌گیرد و شما به عنوان یک معامله‌گر آگاه و یک سرمایه‌گذار حرفه‌ای می‌توانید با شناخت این عوامل تحلیل بهتری روی قیمت ارز دیجیتالی مانند بیت کوین داشته باشید. بسیار مهم است که شما به خوبی درک کنید که عوامل موثر بر قیمت بیت کوین چیست و چگونه تاثیرپذیری این عوامل را بر روی قیمت این ارز دیجیتال تجزیه و تحلیل کنید. نوسانات قیمت بیت کوین در بازار در نهایت تحت تاثیر شرایط عرضه و تقاضای آن در بازار جهانی صورت می‌پذیرد. اگر اکثریت کاربران جهانی به دنبال خرید بیت کوین باشند و تقاضا برای خرید آن افزایش پیدا کند، شاهد افزایش قیمت این ارز دیجیتال در بازار خواهیم بود و در شرایط برعکس اگر اکثریت کاربران اقدام به فروش بیت کوین‌های خود نموده و عرضه بیت کوین افزایش پیدا نماید، مسلماً قیمت هم روند کاهشی به خود خواهد گرفت.

تمام عواملی که به صورت غیرمستقیم بر روی قیمت بیت کوین تاثیر می‌گذارند در واقع شرایط عرضه و تقاضای این ارز دیجیتال در جهان را تحت تاثیر قرار داده و به آن جهت می‌دهند. مثلاً فرض کنید کمپانی بسیار بزرگ مانند تسلا اعلام کند که به عنوان یک سرمایه‌گذار بیت کوین ‌بخش قابل توجهی از سرمایه‌های خود را بر روی این ارز دیجیتال قرار می‌دهد. شما از این خبر چه برداشتی می‌کنید؟ مسلماً اکثریت کاربران جهانی با شنیدن این خبر به این دیدگاه می‌رسند که یک کمپانی بزرگ و شناخته شده که تحلیلگران بزرگی هم دارد، سرمایه‌گذاری بر روی بیت کوین را مناسب تلقی کرده و همین موضوع می‌تواند افزایش تقاضا برای خرید بیت کوین را رقم بزند؛ بنابراین ما برای ارزیابی شرایط عرضه و تقاضا بر روی بیت کوین تنها کافی است عوامل موثر بر این دو فاکتور را شناسایی کرده و همیشه آنها را مورد بررسی خود قرار دهیم.

مهمترین و اصلی‌ترین عوامل موثر بر شرایط عرضه و تقاضای بیت کوین به شرح زیر هستند:

یکی از مهمترین عوامل موثر بر قیمت بیت کوین هاوینگ است. هاوینگ به پدیده‌ای اطلاق می‌شود که در طی آن پاداش استخراج بیت کوین در داخل شبکه بلاکچین آن نصف می‌شود و همین موضوع به صورت مستقیم باعث کاهش عرضه بیت کوین شده و فاکتوری مهم برای بالا رفتن قیمت این ارز دیجیتال شناخته می‌شود. بنابراین هر وقت در بازار به زمان پدیده هاوینگ نزدیک بودیم کاربران با رویکرد افزایشی به نمودار بیت کوین نگاه می‌کنند.

اخبار مرتبط با بازار ارز دیجیتال و خود بیت کوین عامل موثر دیگری بر قیمت این ارز دیجیتال است. اما اخبار موثر بر قیمت بیت کوین چیست و ما باید دنبال کدام خبرها باشیم؟ اخبار بسیار متنوعی می‌توانند بر روی قیمت این ارز دیجیتال موثر باشند. مثلاً وقتی یک ناامنی بزرگ در بازار ارز دیجیتال البته نه فقط در شبکه بیت کوین، به وجود می‌آید، ترس بزرگترین احساس غالب در میان معامله‌گران این ارز دیجیتال شده و آنها را ترغیب به فروش بیت کوین‌ها برای حفظ ارزش دارایی می‌نماید. مثلاً چندی پیش صرافی FTX به عنوان یکی از بزرگترین صرافی‌های دنیا با ورشکستگی روبرو شد و همین خبر ورشکستگی بزرگ دلیلی برای افت قابل توجه قیمت بیت کوین در بازار بود. بنابراین هر خبری چه اقتصادی و سیاسی و چه اخبار مرتبط به خود بیت کوین و بازار ارز دیجیتال که روی احساسات کاربران تاثیر مستقیم داشته باشد، روی قیمت این ارز دیجیتال نیز تاثیر خواهد داشت.

قانون‌گذاری‌های صورت گرفته شده روی بیت کوین توسط دولت‌ها عامل موثر دیگری در این موضوع است. به صورت کلی وقتی استقبال کاربران جهانی از بازار ارز دیجیتال و بیت کوین افزایش پیدا کند، تقاضا برای خرید آنها نیز بیشتر شده و قیمت‌ها روند صعودی به خود می‌گیرد. در شرایط برعکس هم وقتی کاربران تمایلی به سرمایه‌گذاری بر روی بیت کوین نداشته باشند، روند قیمت‌ها نزولی خواهد بود. پذیرش بیت کوین توسط کشورهای مختلف و یا وضع قانون‌های ممانعتی ضد بیت کوین می‌تواند شرایط استقبال کاربران جهانی را تحت تاثیر قرار دهد و به عنوان یک عامل مهم از این بابت تلقی خواهد شد.

یکی دیگر از عوامل موثر بر قیمت بیت کوین ورود سرمایه‌های سنگین یا خرید آن توسط نهنگ‌های بیت کوین است. نهنگ بیت کوین کسی است که سرمایه خیلی زیادی داشته و با واردشدن این سرمایه‌های سنگین روی بیت کوین عملاً تقاضا برای خرید به‌خودی‌خود افزایش پیدا می‌کند. بنابراین شرایط فعالیت نهنگ‌ها و سرمایه‌گذاران بزرگ مانند خود شرکت تسلا را می‌توانیم یک عامل مهم موثر در این موضوع بدانیم.

دقت داشته باشید که علاوه بر عواملی که در بالا برای تاثیرگذاری بر روی قیمت بیت کوین به آنها اشاره کردیم، قیمت این ارز دیجیتال ممکن است تحت تاثیر برخی از شایعات نیز نوسان داشته باشد. این دسته از عوامل معمولاً گذرا هستند و نوسانات خیلی شدید اما بسیار کوتاه‌مدت را بر روی آن رقم می‌زنند.

کیف پول بیت کوین چیست

بعد از اینکه برای شما تشریح کردیم که بیت کوین چیست و چه کاربردی دارد، شرایط سرمایه‌گذاری و خرید این ارز دیجیتال را برای شما بیان نمودیم و حالا نوبت به معرفی نحوه نگهداری از بیت کوین‌های خریداری شده می‌رسد. برای نگهداری از بیت کوین شما نیاز به یک نرم‌افزار و یا سخت‌افزار مخصوصی دارید که اصطلاحاً به آن کیف پول بیت کوین گفته می‌شود. همان‌طور که می‌دانید با خرید بیت کوین شما در واقع یک آدرس خصوصی که ساخته شده از مجموعه‌ای از اعداد و ارقام انگلیسی است را در اختیار می‌گیرید. الگوریتم‌های خاصی که در شبکه بلاکچین بیت کوین تعریف شده ،این آدرس‌ها را می‌سازند و شما برای نگهداری از آنها نیاز به نرم‌افزاری دارید که از الگوریتم شبکه بلاکچین بیت کوین پشتیبانی نماید. اصطلاحاً به این دسته از نرم‌افزارها که به شبکه بلاکچین بیت کوین متصل شده و از آن پشتیبانی می‌نمایند نیز کیف پول بیت کوین اطلاق می‌شود.

کیف پول بیت کوین

کیف پول‌های سخت‌افزاری با امکان خرید در تعداد محدود و کیف پول‌های نرم‌افزاری به صورت رایگان در تنوع بسیار بالا در دسترس شما قرار دارد تا برای نگهداری از بیت کوین‌ها از آنها استفاده نمایید. البته همه این کیف پول‌ها از نظر امنیت و کیفیت شرایط یکسانی ندارند و بهتر است اگر قرار است سرمایه‌گذار بیت کوین باشید، سراغ بهترین کیف پول بیت کوین بروید. پاسخ سؤال بهترین کیف پول بیت کوین چیست را می‌توانید در گزینه‌های زیر پیدا کنید:

 • کیف پول نرم‌افزاری تراست ولت
 • کیف پول نرم‌افزاری متامسک
 • کیف پول سخت‌افزاری لجر نانو
 • کیف پول سخت‌افزاری ترزور
 • کیف پول نرم‌افزاری اختصاصی الکتروم
 • کیف پول نرم‌افزاری اتمیک ولت
 • کیف پول نرم‌افزاری بیت کوین ولت

از جمله بهترین کیف پول‌هایی هستند که امکان نگهداری از بیت کوین را برای شما فراهم می‌آورند و شرایط خوبی از نظر امنیت و خدمات ارائه شده دارا هستند.

کلام آخر

در انتهای این مقاله هستیم و اکنون شما به خوبی می‌دانید که بیت کوین چیست و چه کاربردی دارد و اصلاً چرا باید روی این ارز دیجیتال جذاب و با پتانسیل سودآوری بالا سرمایه‌گذاری کنید. در تبدیل همراه شما هستیم تا شرایط خرید بیت کوین را برای شما تسهیل نماییم و خدمات ارزنده‌ای را در این باره برای شما آماده کرده‌ایم. اما مهم‌تر از این موضوع لازم دانستیم تا در انتها خیلی صادقانه با شما صحبت کرده و یک نکته مهم را با شما در میان بگذاریم.

بیت کوین بهترین ارز دیجیتال جهان است و جذابیت‌های بسیار زیادی برای سرمایه‌گذاری دارد، اما فراموش نکنید که عدم دقت به نکات ایمنی خطرات بسیار زیادی برای شما ایجاد خواهد کرد و ممکن است حتی باعث ازبین‌رفتن تمام دارایی‌های شما نیز شود. ازاین‌رو توصیه اکید داریم که حتماً در فرایند معاملات خود بر روی بیت کوین امنیت را به عنوان اولویت اصلی خود در نظر بگیرید.

منابع:
CoinDesk

Coinbase

دیدگاه‌ها

مقالات مرتبط

جهت دریافت آخرین اخبار و مقالات به خبرنامه بپیوندید.

عکس مجله خبرنامه