Skip to content
top banner

ممو چیست؟ کاربرد ممو در ارز دیجیتال و نحوه استفاده

ممو یا تگ در ارز دیجیتال چیست؟
در
خواندن در ۴ دقیقه

در کنار خرید و فروش ارز دیجیتال باید حتما نسبت به ریزه‌کاری‌های واریز و برداشت آن هم تسلط داشته باشید. اگر تجربه انتقال بعضی از ارزهای دیجیتال مانند ریپل (XRP)، ایاس (EOS) و … را از کیف پول یا حساب کاربری صرافی ارز دیجیتال داشته باشید، حتما با شناسه ممو (Memo) یا تگ (Tag) مواجه شده‌اید. البته توجه داشته باشید وارد کردن این شناسه تنها برای برخی از ارزهای دیجیتال کاربرد دارد. در این مطلب قصد داریم به بررسی مفهوم ممو در ارز دیجیتال و همچنین کاربرد آن بپردازیم. دعوت می‌کنیم تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

ممو یا تگ در ارز دیجیتال چیست؟

ممو (Memo) یا تگ (Tag) یک شناسه اختصاصی و منحصربه‌فرد برای هر تراکنش است. این شناسه تنها برای تراکنش‌های برخی از ارزهای دیجیتال مانند ریپل (XRP)، ایاس (EOS)، استلار (XLM) و … کاربرد دارد. هدف از به‌کارگیری این شناسه، اطمینان از صحت و دقت انجام تراکنش‌های ارز دیجیتال است. به‌عبارت دیگر با استفاده از ممو متوجه خواهید شد که ارز دیجیتال ارسال شده به‌درستی به آدرس مقصد می‌رسد.

کاربرد ممو در ارز دیجیتال

کاربردهای ممو در ارز دیجیتال چیست؟

در حالت عادی ایجاد آدرس در یک شبکه بلاکچین با محدودیت خاصی همراه نیست. به‌عنوان مثال شما می‌توانید به‌راحتی آدرس اختصاصی در شبکه بلاک چین بیت کوین و اتریوم ایجاد کنید. این در حالی است که برای ایجاد آدرس اختصاصی در برخی دیگر شبکه‌های بلاک چین، حداقل واریزی تعریف شده است. مثلا در شبکه ریپل، حداقل ۲۰ ارز دیجیتال XRP برای ایجاد آدرس جدید مورد نیاز است. این عدد در شبکه استلار برابر با ۱ رمزارز XLM است.

با توجه به قیمت ارز دیجیتال مانند ریپل و استلار، بدیهی است که برای صرافی‌ها ایجاد آدرس جداگانه برای هر یک از کاربران در این شبکه‌های بلاک چین توجیه اقتصادی نداشته باشد. بنابراین در چنین شرایطی یک آدرس در شبکه مد نظر ایجاد می‌کنند. سپس آن را به‌صورت عمومی یا اشتراکی برای تمام کاربران استفاده می‌کنند.

در این حالت وارد کردن آدرس کیف پول به‌تنهایی برای مشخص شدن مسیر انتقال ارز دیجیتال کافی نیست. اینجاست که پای ممو یا تگ در ارز دیجیتال به‌میان می‌آید. به‌عبارت دیگر با وارد کردن ممو در کنار آدرس ولت مقصد، صرافی یا کیف پول تشخیص می‌دهد که وجه را به‌حساب کدام کاربر انتقال دهد.

یک کاربرد جانبی دیگر می‌توان برای ممو یا تگ هم ذکر کرد. تراکنش‌های بانکی که در حال حاضر انجام می‌دهید را در نظر بگیرید. معمولا این امکان برای شما وجود دارد که در علاوه بر انتقال وجه، یک یادداشت نیز به‌همراه آن درج کنید. برخی از شبکه‌های بلاک چین مانند ایاس (EOS) نیز امکان پیا‌م‌رسانی به‌همراه ارسال ارز دیجیتال را برای کاربران خود فراهم کرده‌اند.

ریپل و استلار، دو ارز دیجیتال معروف دارای ممو برای انتقال

کدام ارزهای دیجیتال دارای ممو یا تگ هستند؟

با توجه به توضیحاتی که تا اینجا ارائه کردیم، بدیهی است که ممو تنها در حساب‌های عمومی ارز دیجیتال مانند کیف پول صرافی‌های متمرکز موضوعیت پیدا می‌کند. از جمله مهم‌ترین ارزهای دیجیتال که برای انتقال آن‌ها نیاز به ممو یا تگ پیدا خواهید کرد، عبارت‌اند از:

  • ریپل (XRP)
  • استلار (XLM)
  • ایاس (EOS)
  • کازماس (ATOM)
  • اینجکتیو (INJ)
  • استاکس (STX)

دقت داشته باشید که در همه صرافی‌ها و کیف پول‌های ارز دیجیتال برای این رمزارزها ممو یا تگ در نظر گرفته نمی‌شود. بنابراین اگر هنگام واریز یا برداشت آن‌ها در یک پلتفرم نیازی به وارد کردن شناسه ممو نبود، باید بدانید که ولت اختصاصی برای شما در نظر گرفته می‌شود.

چکیده دنیای کریپتو در سکه‌نامه تبدیل
چکیده دنیای کریپتو در سکه‌نامه تبدیل معاملات شما با مطالعه ماهنامه اختصاصی تبدیل، سکه می‌شود.
دانلود رایگان سکه‌نامه

ساختار ممو ارزهای دیجیتال چگونه است؟

آدرس ولت‌های ارز دیجیتال معمولا از ترکیب حروف و اعداد به‌دست می‌آید. درباره ممو در ارز دیجیتال معمولا برای بسیاری از رمزارزها، این شناسه به‌صورت عددی است. در بین رمزارزهایی که نام بردیم، تنها ممو ارز استلار به‌صورت ترکیب عدد و حروف است. دقت داشته باشید که تعداد کاراکترهای ممو معمولا در مقایسه با آدرس ولت‌ها به‌مراتب کمتر است.

یک موضوع دیگر هم وجود دارد که اشاره به آن خالی از لطف نیست. شناسه منحصربه‌فرد ارز دیجیتال ریپل معمولا با نام تگ (Tag) شناخته می‌شود. ممو اصطلاحی است که برای سایر رمزارزها به‌کار می‌رود. اما در عمل هیچ تفاوتی بین کاربرد ممو و تگ وجود ندارد.

راهنمای استفاده از ممو ارز دیجیتال

فرآیند ارسال ارز دیجیتال با ممو تا حد زیادی شبیه به انتقال عادی ارز دیجیتال است. با مراجعه به بخش راهنمای گام به گام صرافی تبدیل می‌توانید «راهنمای برداشت ارز دیجیتال از صرافی تبدیل» را مشاهده کنید. ناگفته نماند که کیف پول ارز دیجیتال صرافی تبدیل از نوع اختصاصی توزیع شده است. به‌همین دلیل بهترین گزینه برای نگهداری رمزارزها به‌شمار می‌رود.

دقت داشته باشید که شناسه ممو باید در کیف پول مقصد در اختیار شما قرار بگیرد. در واقع در کیف پول مقصد، باید وارد بخش دریافت ارز دیجیتال مد نظر شوید. در این بخش علاوه بر آدرس کیف پول، مموی اختصاصی مربوط به شما نیز ارائه می‌شود. به‌این ترتیب می‌توانید ممو را مانند آدرس کپی و در صرافی یا ولت مبدا برای ارسال ارز دیجیتال وارد کنید.

ساختار برچسب مقصد یا Destination Tag برای انتقال ارز دیجیتال

آیا امکان انجام تراکنش بدون وارد کردن ممو وجود دارد؟

فرض کنید پس از خرید ارز دیجیتال مانند ریپل (XRP) قصد انتقال آن به کیف پول شخصی به یک صرافی دیگر را دارید. در زمان انتقال از شما درخواست می‌شود که آدرس تگ یا ممو را در کنار آدرس ولت مقصد وارد کنید. اما در ولت مقصد به جز آدرس، ممو در اختیار شما قرار نمی‌گیرد. در چنین شرایطی سوال مهم این است که آیا امکان انتقال رمزارز بدون وارد کردن ممو وجود دارد؟

پاسخ این سوال در حالت کلی مثبت است. البته ممکن است در صرافی یا ولت مبدا، وارد کردن ممو ارز دیجیتال اجباری باشد. در این حالت باید با پشتیبانی آن ارتباط بگیرید و موضوع را با آن‌ها در میان بگذارید. به‌این ترتیب راهنمایی لازم را در اختیار شما قرار می‌دهند.

اگر بعد از انتقال صرافی یا ولت مقصد ادعا کرد که نمی‌تواند صحت ارسال ارز دیجیتال را تایید کند، کافیست اطلاعات تراکنش مانند نوع و مقدار رمزارز، زمان انجام و هش تراکنش را در اختیار پشتیبانی آن پلتفرم قرار دهید تا مشکل برطرف شود.

در صورت اشتباه وارد کردن ممو ارز دیجیتال چه‌کار کنیم؟

اگر در زمان ارسال ارز دیجیتال، ممو را اشتباه وارد کنید، از دو حال خارج نیست. اگر خوش شانس باشید، ممو وارد شده وجود خارجی نداشته باشد، در آن صورت می‌توانید وجوه خود را بازیابی کنید. در این حالت یا تراکنش انجام نمی‌شود یا با هماهنگی پشتیبانی پلتفرم مقصد می‌توانید ارز دیجیتال ارسالی را باز پس بگیرید. اما اگر بدشانس باشید و ممو اشتباه، متعلق به یک کاربر دیگر در پلتفرم مقصد باشد، در این صورت بازیابی وجه منتقل شده تقریبا غیرممکن است. لازم به دکر است که پیگیری و حل و فصل امور مربوط به ممو اشتباه، حداقل تا یک ماه برای پیشتیبانی پلتفرم خواهد زمان خواهد برد، بنابراین لازم است حداکثر تمرکز خود را هنگام انجام تراکنش بکار گیرید تا در این اشتباه نیافتید.

کلام پایانی

در این مطلب بررسی کردیم که ممو در ارز دیجیتال چیست و چه کاربردی دارد. برای واریز و برداشت برخی از رمزارزها در صرافی ارز دیجیتال تبدیل نیاز به تگ یا ممو پیدا می‌کنید. با در نظر گرفتن مجموعه نکاتی که در این مقاله ذکر کردیم، مشکلی در زمان واریز و برداشت رمزارزها نخواهید داشت. همچنین می‌توانید برای راهنمایی بیشتر در این زمینه، سوالات خود را با پشتیبانی صرافی تبدیل در میان بگذارید.

دیدگاه‌ها

مقالات مرتبط

جهت دریافت آخرین اخبار و مقالات به خبرنامه بپیوندید.

عکس مجله خبرنامه