اگر علاقه‌مند به ارزهای دیجیتال یا حتی بازی‌های آنلاین باشید احتمالاً طی روزهای اخیر نام نات کوین (NOT) را شنیده‌اید و شاید از سوی دوستان یا آشنایانتان برای شروع جمع‌آوری آن دعوت شده باشید.

در این مقاله از آکادمی تبدیل می‌خواهیم با هم زیروبم این پدیده جدید را بررسی کنیم و ببینم نات کوین واقعاً چیست؟ چه کسی آن را ساخته است و هدف از ایجاد آن چه بوده است؟ در ادامه به این مسئله می‌پردازیم که آیا جمع‌آوری نات کوین می‌تواند برای ما درآمدزایی داشته باشد و به ارز گران‌بهایی تبدیل شود؟ برای پاسخ به این پرسش‌ها در ادامه با ما همراه باشید؟

نات کوین چیست؟

نات کوین در واقع یک بازی تلگرامی بسیار ساده است که هر کسی می‌تواند به‌راحتی وارد آن شود و نات‌کوین فارم (استخراج) کند. فارم کردن نات کوین به‌راحتی فشاردادن یک دکمه است و همین مسئله باعث جذابیت این بازی برای بسیاری از علاقه‌مندان به ارزهای دیجیتال شده است.

ارز دیجیتال نات کوین

نات کوین خود را یک میم‌کوین می‌داند که در حال حاضر فقط در حد یک ایده مطرح شده است و به صورت یک بازی تلگرامی در اختیار کاربران قرار گرفته است. گفته می‌شود، ممکن است ارز دیجیتال نات کوین در ادامه بر روی بلاکچین TON که با پیام‌رسان مشهور تلگرام در ارتباط است ایجاد شود.

اگر با بازی‌های کریپتویی و میم‌کوین‌ها آشنا باشید نات کوین خود را چیزی در میانه این دو تعریف می‌کند.

بازی‌های کریپتویی بازی‌هایی هستند که با رسیدن به مراحل خاص یا انجام مأموریت‌های موجود در بازی می‌توانید ارز دیجیتال از آن‌ها دریافت کنید.

در مقابل میم‌کوین‌ها ارزهایی هستند که در جهان واقعی کاربرد یا استفاده ویژه‌ای ندارند و بیشتر برای سرگرمی و شوخی ایجاد می‌شوند. ممکن است از دسته میم‌کوین‌ها با دوج ‌کوین مشهور و رقیبش شیبا اینو از قبل آشنا شده باشید.

حالا زمانی که هر دوی این‌ها را ترکیب کنید به چیزی شبیه نات کوین می‌رسید یک بازی کریپتویی که صرفاً برای تفریح و شوخی ایجاد شده و به صورت یک مینی اپلیکیشن یا ربات تلگرامی کار می‌کند. اما همان‌طور که می‌دانید دوج‌کوین هم زمانی برای شوخی و خنده ایجاد شده بود؛ ولی خیلی‌ها را ثروتمند کرد. آیا نات کوین هم می‌تواند چنین سرنوشتی داشته باشد؟

 

چگونه می‌توانیم نات کوین به دست بیاوریم

در حال حاضر هنوز ارزی به نام نات کوین (Not coin) بر روی بلاکچین ضرب (Mint) نشده است و این ارز فقط به عنوان یک ارز درون بازی کاربرد دارد. اما وعده‌هایی درباره احتمال تبدیل‌شدن به یک ارز دیجیتال واقعی از سوی تیم توسعه این بازی داده شده است.

برای به‌دست‌آوردن نات کوین کار سختی در پیش ندارید. پس از پیوستن به ربات تلگرامی نات کوین تنها کافی است روی دکمه‌ای که در بازی وجود دارد ضربه بزنید تا بتوانید نات کوین به دست آورید. البته میزان نات‌کوین‌هایی که از این راه به دست می‌آورید محدود است؛ اما راه‌های دیگری نیز برای گرفتن نات کوین بیشتر وجود دارد.

بازی نات کوین

یکی از راه‌های گرفتن نات کوین بیشتر که باعث افزایش کاربران و رونق این بازی هم شده است دعوت از دوستان است. کافی است از بخش Fren دوستان و آشنایان خود را به بازی دعوت کنید و در صورت پیوستن آنها ۲۵،۰۰۰ نات کوین دریافت می‌کنید. حال اگر شما یا شخص دعوت شده حساب پریمیوم تلگرام را داشته باشید میزان نات کوین دریافتی به ۵۰۰،۰۰۰ توکن می‌رسد و در واقع ۲۰ برابر می‌شود.

نات کوین لیگ‌های مختلف برنزی، نقره‌ای، طلایی،‌ پلاتینیوم و الماسی دارد که برای ورود به هر یک از آن‌ها به تعداد سکه مشخصی نیاز دارید.

شما از ابتدا وارد لیگ برنزی می‌شوید، زمانی که ۵۰۰۰ سکه به دست آورید نقره‌ای هستید، وقتی به ۲۰۰،۰۰۰ سکه برسید طلایی می‌شوید. با ۲ میلیون سکه به لیگ پلاتینیوم صعود می‌کنید اگر ۱۰ میلیون سکه داشته باشید الماسی شده‌اید.

مأموریت‌های دیگری همچون دنبال‌کردن کانال تلگرام، دیسکورد و دیگر شبکه‌های اجتماعی نات کوین هم از دیگر راه‌های دریافت نات کوین بیشتر است.

انرژی بیشتر سکه بیشتر

برای جذاب‌تر شدن بازی بخش‌هایی به عنوان Booster هم اضافه شده است که با خرید آن‌ها با سکه‌هایتان می‌توانید ازآن‌پس با هر مأموریت یا ضربه روی دکمه دوبرابر سکه دریافت کنید.

بنیان ‌گذاران و تیم توسعه نات کوین

نات کوین (Not Coin) روی شبکه تلگرام ایجاد شده است و تیم Open Builders به عنوان توسعه‌دهنده این ارز معرفی شده است. در مجموع این تیم توضیحات زیادی درباره فرایند توسعه و تیم خود ارائه نکرده است؛ ولی به نظر می‌رسد فردی به نام ساشا پلاتینو رهبری این تیم را برعهده دارد و تعداد اعضای تیم مجموعاً به ۱۰ نفر می‌رسد. بسیاری این پروژه‌ را در راستای تبدیل‌کردن تلگرام به یک اکوسیستم بزرگ با مینی‌اپلیکیشن‌ها می‌دانند که می‌تواند این ‌پیام‌رسان را به یکی از محورهای WEB3 تبدیل کند.

نکته تعجب‌برانگیز دیگر درباره نات کوین (NOT) آن است که White Paper آن از ۹ صفحه سفید تشکیل شده است که این باعث می‌شود بیشتر به شوخی بودن آن پی ببریم.

 

وایرال شدن و رشد کاربران نات کوین با سرعت برق و باد

 

بازی نات کوین (NoT Coin) از ابتدای ژانویه ۲۰۲۴ (۱۰ دی ۱۴۰۲)‌ عرضه شد و تعداد کاربرانش آن‌قدر سریع رشد کرد که باعث شگفتی بسیاری از تحلیلگران و کارشناسان شد.

سرعت رشد کاربران نات کوین آن‌قدر زیاد بوده که حتی از سرعت رشد کاربران ChatGpt در ابتدای عرضه نیز فراتر رفت. گفته می‌شود این بازی در کمتر از ۱۰ روز بیش از ۱۵ میلیون کاربر جذب خود کرده است و اکنون به صورت روزانه بیش از ۵ میلیون نفر آن را اجرا می‌کنند و کاربر فعال آن هستند.

این بازی به شکلی طراحی شده است که به‌سرعت وایرال یا همه‌گیر شود و واقعاً در این زمینه با نبوغ طراحان مواجه هستیم.

آیا نات کوین می‌تواند ما را ثروتمند کند؟

واقعیت آن است که هنوز نمی‌توان درباره پروژه نات کوین اظهارنظر چندانی کرد از یک سو با این میزان از کوین فارم شده از سوی کاربران نمی‌توان حتی در صورت مینت شدن این ارز ارزش بالایی را در ابتدا برای آن پیش‌بینی کرد. اما از سوی دیگر ارتباط آن با تیم TON Coin و تلگرام باعث می‌شود نتوانیم آن را یک پروژه کلاهبرداری یا یک شوخی ساده بدانیم؛ بنابراین باید تا روشن‌تر شدن موضوع صبر کنیم و ببینیم پاول دورف و تیم کاردیده تلگرام و TON Coin چه برنامه‌ای برایمان ریخته‌اند.

نات کوین

بااین‌حال افراد کارشناس این حوزه معتقد هستند از نظر اقتصاد توکنی، این میزان از راحتی به‌دست‌آوردن نات کوین می‌تواند در ادامه مشکل‌ساز شود و حتی در صورت تبدیل‌شدن توکن این بازی به یک توکن واقعی ارزش بسیار اندکی را برای آن رقم بزند.

به‌ویژه که بسیاری از افراد منتظر هستند که در اولین فرصت نات کوین‌های خود را به فروش برسانند و پولدار شوند که چنین عرضه احتمالی می‌تواند حتی قیمت این ارز را به نزدیک صفر برساند.

البته ممکن است در صورت انجام یک ایردراپ، کسری از این توکن‌ها در اختیار کاربران قرار گیرد یا برنامه دیگری برای آن در نظر گرفته شده باشد که باید تا آن زمان صبر کنیم.

نقاط قوت و ضعف نات کوین

در هر پروژه باید به نقاط قوت و ضعف توجه کنیم و پروژه نات کوین هم از این امر مستثنی نیست؛ بنابراین به چند مورد از ویژگی‌های مثبت و منفی آن می‌پردازیم.

نقاط قوت

 • وایرال شدن و جلب‌توجه بالا در کمترین زمان
 • ایجاد کامیونیتی و جامعه طرف‌داران بزرگ پیش از عرضه توکن
 • وابستگی به تلگرام و وجود پشت‌گرمی

نقاط ضعف

 • وایت پیپر سفید و نبود اطلاعات کافی
 • تیم توسعه ناشناخته
 • انتشار اطلاعات ناموثق و مشخص نبودن آینده پروژه
 • تعداد تو‌کن‌های فارم شده بالا و احتمال مشکلات اقتصاد توکنی

 

آیا نات کوین یک پروژه کلاهبرداری است؟

در حال حاضر نمی‌توان نات کوین را پروژه کلاهبرداری دانست؛ زیر تا این لحظه برای به‌دست‌آوردن نات کوین (NOT COIN) هیچ تقاضای وجهی از کاربران نشده است و شما پولی برای انجام این بازی و به‌دست‌آوردن کوین آن از دست نمی‌دهید.

اما این ماجرا می‌تواند روی دیگری هم داشته باشید. آیا وقت و زمانی که کاربران صرف این بازی و به‌دست‌آوردن کوین آن می‌کنند ارزشش را دارد؟ اگر از منظر زمان به این مسئله نگاه کنیم ممکن است متوجه شویم که احتمالاً چنین کوینی ارزش این میزان از زمان و توجه جمعی صرف شده را ندارد و ممکن است هیچ‌گاه هم به ارزشی که گمانش را می‌بریم نرسد؛ بنابراین همیشه باید مراقب باشیم که زمان و توجه خود را کجا صرف می‌کنیم.

سخن پایانی

پروژه نات کوین با سروصدای زیادی در شبکه‌های اجتماعی همراه بوده است و کاربران زیادی را جلب خود کرده است. اما هنوز توکن مشخصی ندارد و آینده آن نیز در هاله‌ای از ابهام است. باتوجه‌به ارتباط این پروژه با بنیاد ٰTON COIN و پیام‌رسان تلگرام نمی‌توان آن را کلاهبرداری دانست؛ اما ممکن است ارزش این میزان از توجه و زمان کاربران را نیز نداشته باشد. باید منتظر ماند و در ادامه با گام‌های بعدی این پروژه به تفسیر اتفاقات بعدی پرداخت.

5 دیدگاه

 1. سلام نات کوین های من کجا رفتن بالا صفحه بک پول بال دار بود زدم رو صد در صد زدم کوین های من رفت

  1. سلام دوست عزیز. این گزینه به تازگی به بازی اضافه شده بود. شما با انتخاب این گزینه، کل دارایی خودتونو به کیف پول آقای دوروف، مدیر عامل تلگرام انتقال دادید.
   هنوز توضیحی ارائه نشده که این گزینه برای چیه و آیا پاداشی برای شما داره یا خیر.

دیدگاهتان را بنویسید