Skip to content
top banner

نات کوین چیست؟ همه چیز درباره ارز دیجیتال جدید تلگرام

همه چیز دربار نات کوین
در
خواندن در ۷ دقیقه

اگر علاقه‌مند به ارزهای دیجیتال یا حتی بازی‌های آنلاین باشید احتمالاً طی روزهای اخیر نام نات کوین (NOT) را شنیده‌اید و شاید از سوی دوستان یا آشنایانتان برای شروع جمع‌آوری آن دعوت شده باشید.

در این مقاله از آکادمی تبدیل می‌خواهیم با هم زیروبم این پدیده جدید را بررسی کنیم و ببینم نات کوین واقعاً چیست؟ چه کسی آن را ساخته است و هدف از ایجاد آن چه بوده است؟ در ادامه به این مسئله می‌پردازیم که آیا جمع‌آوری نات کوین می‌تواند برای ما درآمدزایی داشته باشد و به ارز گران‌بهایی تبدیل شود؟ برای پاسخ به این پرسش‌ها در ادامه با ما همراه باشید؟

نات کوین چیست؟

نات کوین در واقع یک بازی تلگرامی بسیار ساده است که هر کسی می‌تواند به‌راحتی وارد آن شود و نات‌کوین فارم (استخراج) کند. فارم کردن نات کوین به‌راحتی فشاردادن یک دکمه است و همین مسئله باعث جذابیت این بازی برای بسیاری از علاقه‌مندان به ارزهای دیجیتال شده است.

ارز دیجیتال نات کوین

نات کوین خود را یک میم‌کوین می‌داند که در حال حاضر فقط در حد یک ایده مطرح شده است و به صورت یک بازی تلگرامی در اختیار کاربران قرار گرفته است. گفته می‌شود، ممکن است ارز دیجیتال نات کوین در ادامه بر روی بلاکچین TON که با پیام‌رسان مشهور تلگرام در ارتباط است ایجاد شود.

اگر با بازی‌های کریپتویی و میم‌کوین‌ها آشنا باشید نات کوین خود را چیزی در میانه این دو تعریف می‌کند.

بازی‌های کریپتویی بازی‌هایی هستند که با رسیدن به مراحل خاص یا انجام مأموریت‌های موجود در بازی می‌توانید ارز دیجیتال از آن‌ها دریافت کنید.

در مقابل میم‌کوین‌ها ارزهایی هستند که در جهان واقعی کاربرد یا استفاده ویژه‌ای ندارند و بیشتر برای سرگرمی و شوخی ایجاد می‌شوند. ممکن است از دسته میم‌کوین‌ها با دوج ‌کوین مشهور و رقیبش شیبا اینو از قبل آشنا شده باشید.

حالا زمانی که هر دوی این‌ها را ترکیب کنید به چیزی شبیه نات کوین می‌رسید یک بازی کریپتویی که صرفاً برای تفریح و شوخی ایجاد شده و به صورت یک مینی اپلیکیشن یا ربات تلگرامی کار می‌کند. اما همان‌طور که می‌دانید دوج‌کوین هم زمانی برای شوخی و خنده ایجاد شده بود؛ ولی خیلی‌ها را ثروتمند کرد. آیا نات کوین هم می‌تواند چنین سرنوشتی داشته باشد؟

بررسی اهداف نایت کوین

برخلاف بسیاری از پروژه‌های ارز دیجیتال، به نظر می‌رسد نات کوین مانند یک راز است. در مورد سازندگان، وایت پیپر یا نقشه راه، اطلاعاتی در دسترس نیست و این عدم شفافیت، تعیین هدف واقعی آن را دشوار می‌کند.

اما با این اوصاف اهدافی ممکن است وجود داشته باشد که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم:

تفسیر اجتماعی: نات کوین می‌تواند یک تفسیر طنز درباره ماهیت سوداگرانه ارزهای دیجیتال خاص باشد. شاید هدف آن برجسته‌کردن پوچ بودن برخی از پروژه‌های فاقد کاربرد واقعی باشد.

کوین حریم خصوصی: نات کوین ممکن است روی بخش حریم خصوصی مانند مونرو و زیکش تمرکز کند که بتواند یک کوین حریم خصوصی با تمرکز بر ناشناس بودن و تراکنش‌های غیرقابل ردیابی باشد.

آزمایش جامعه: نات کوین می‌تواند یک آزمایش جامعه باشد تا ببیند آیا یک ارز دیجیتال می‌تواند تنها بر اساس نام و رمز و راز آن مورد توجه قرار گیرد یا خیر.

ولی در حالت کلی با گذشت زمان مشخص می‌شود که نات کوین چه برنامه‌ای خواهد داشت، به طوری که می‌تواند در آینده کاربردهای خاصی داشته باشد و یا حتی کاملاً بی‌استفاده باشد.

ارتباط نات کوین با تلگرام و تون کوین

نات کوین، تلگرام و تون کوین مثلث جذابی را در دنیای ارزهای دیجیتال تشکیل داده‌اند. خود نات کوین مستقیماً به تلگرام متصل نیست، اما از این پلتفرم اپلیکیشن پیام‌رسان استفاده می‌کند. این بازی پرطرفدار کلیکی یک پایگاه کاربری عظیم در تلگرام دارد. در حال حاضر، نات کوین در حال انتقال از مرحله قبل از راه‌اندازی خود به یک تجربه توکن شده در بلاک چین TON است.

تون کوین  (TON) ارز اصلی بلاک چین TON است. در حالی که تلگرام در ابتدا پیشتاز توسعه TON بود، این پروژه اکنون مستقل است. با این حال، تلگرام اخیراً یک محور استراتژیک ایجاد کرده و TON را برای پلتفرم تبلیغات درون برنامه‌ای خود انتخاب کرده است. این بدان معناست که کاربران اکنون می‌توانند برای تبلیغات از این طریق پرداخت انجام دهند و سازندگان محتوا می‌توانند پرداخت‌های خرد را به TON دریافت کنند. این ادغام یک مورد استفاده در دنیای واقعی را برای TON ایجاد می‌کند و یک پل بین کاربران تلگرام و توکن آینده بازی نات کوین، NOT ایجاد می‌کند، البته که این مورد هنوز قطعی نیست و ممکن است حتی اتفاق نیافتد.

از آنجایی که نات کوین توانایی ارسال و دریافت TON را در رابط تلگرام خود اعلام کرد و خود TON از طریق ادغام تلگرام به جریان اصلی تبدیل شد، آینده نویدبخش یک رابطه همزیست است. نات کوین می‌تواند به پایگاه کاربران عظیم تلگرام برای تقویت اقتصاد درون بازی آن با TON دسترسی داشته باشد.

چکیده دنیای کریپتو در یک ایمیل با عضویت در خبرنامه دیجیتال از جدیدترین مقالات آموزشی و تاثیرگذار ترین اتفاقات ارزهای دیجیتال در یک ایمیل مطلع شوید.

درباره وایت پیپر نات کوین

برخلاف اکثر ارزهای دیجیتال، به نظر می‌رسد نات کوین از وایت پیپر استاندارد صرف نظر کرده است. وایت پیپر که یک سند فنی است معمولاً هدف، فناوری و برنامه‌های آتی کوین را مشخص می‌کند.

نکته جالب این است که وقتی وارد وبسایت اصلی نات کوین می‌شوید، مورد خاصی وجود ندارد و زمانی که روی گزینه وایت پیپر کلیک می‌کنید، تنها یک فایل ۹ صفحه‌ای کاملا خالی پیش روی شما قرار می‌گیرد و این دقیقا مانند اسم خود این پروژه است.

چگونه می‌توانیم نات کوین به دست بیاوریم

در حال حاضر هنوز ارزی به نام نات کوین (Not coin) بر روی بلاک چین ضرب (Mint) نشده است و این ارز فقط به عنوان یک ارز درون بازی کاربرد دارد. اما وعده‌هایی درباره احتمال تبدیل‌شدن به یک ارز دیجیتال واقعی از سوی تیم توسعه این بازی داده شده است.

برای به‌دست‌آوردن نات کوین کار سختی در پیش ندارید. پس از پیوستن به ربات تلگرامی نات کوین تنها کافی است روی دکمه‌ای که در بازی وجود دارد ضربه بزنید تا بتوانید نات کوین به دست آورید. البته میزان نات‌کوین‌هایی که از این راه به دست می‌آورید محدود است؛ اما راه‌های دیگری نیز برای گرفتن نات کوین بیشتر وجود دارد.

بازی نات کوین

یکی از راه‌های گرفتن نات کوین بیشتر که باعث افزایش کاربران و رونق این بازی هم شده است دعوت از دوستان است. کافی است از بخش Fren دوستان و آشنایان خود را به بازی دعوت کنید و در صورت پیوستن آنها ۲۵،۰۰۰ نات کوین دریافت می‌کنید. حال اگر شما یا شخص دعوت شده حساب پریمیوم تلگرام را داشته باشید میزان نات کوین دریافتی به ۵۰۰،۰۰۰ توکن می‌رسد و در واقع ۲۰ برابر می‌شود.

نات کوین لیگ‌های مختلف برنزی، نقره‌ای، طلایی،‌ پلاتینیوم و الماسی دارد که برای ورود به هر یک از آن‌ها به تعداد سکه مشخصی نیاز دارید.

شما از ابتدا وارد لیگ برنزی می‌شوید، زمانی که ۵۰۰۰ سکه به دست آورید نقره‌ای هستید، وقتی به ۲۰۰،۰۰۰ سکه برسید طلایی می‌شوید. با ۲ میلیون سکه به لیگ پلاتینیوم صعود می‌کنید اگر ۱۰ میلیون سکه داشته باشید الماسی شده‌اید.

مأموریت‌های دیگری همچون دنبال‌کردن کانال تلگرام، دیسکورد و دیگر شبکه‌های اجتماعی نات کوین هم از دیگر راه‌های دریافت نات کوین بیشتر است.

انرژی بیشتر سکه بیشتر

برای جذاب‌تر شدن بازی بخش‌هایی به عنوان Booster هم اضافه شده است که با خرید آن‌ها با سکه‌هایتان می‌توانید ازآن‌پس با هر مأموریت یا ضربه روی دکمه دوبرابر سکه دریافت کنید.

بنیان ‌گذاران و تیم توسعه نات کوین

نات کوین (Not Coin) روی شبکه تلگرام ایجاد شده است و تیم Open Builders به عنوان توسعه‌دهنده این ارز معرفی شده است. در مجموع این تیم توضیحات زیادی درباره فرایند توسعه و تیم خود ارائه نکرده است؛ ولی به نظر می‌رسد فردی به نام ساشا پلاتینو رهبری این تیم را برعهده دارد و تعداد اعضای تیم مجموعاً به ۱۰ نفر می‌رسد. بسیاری این پروژه‌ را در راستای تبدیل‌کردن تلگرام به یک اکوسیستم بزرگ با مینی‌اپلیکیشن‌ها می‌دانند که می‌تواند این ‌پیام‌رسان را به یکی از محورهای WEB3 تبدیل کند.

نکته تعجب‌برانگیز دیگر درباره نات کوین (NOT) آن است که White Paper آن از ۹ صفحه سفید تشکیل شده است که این باعث می‌شود بیشتر به شوخی بودن آن پی ببریم.

وایرال شدن و رشد کاربران نات کوین با سرعت برق و باد

بازی نات کوین (NoT Coin) از ابتدای ژانویه ۲۰۲۴ (۱۰ دی ۱۴۰۲)‌ عرضه شد و تعداد کاربرانش آن‌قدر سریع رشد کرد که باعث شگفتی بسیاری از تحلیلگران و کارشناسان شد.

سرعت رشد کاربران نات کوین آن‌قدر زیاد بوده که حتی از سرعت رشد کاربران ChatGpt در ابتدای عرضه نیز فراتر رفت. گفته می‌شود این بازی در کمتر از ۱۰ روز بیش از ۱۵ میلیون کاربر جذب خود کرده است و اکنون به صورت روزانه بیش از ۵ میلیون نفر آن را اجرا می‌کنند و کاربر فعال آن هستند.

این بازی به شکلی طراحی شده است که به‌سرعت وایرال یا همه‌گیر شود و واقعاً در این زمینه با نبوغ طراحان مواجه هستیم.

آیا نات کوین می‌تواند ما را ثروتمند کند؟

واقعیت آن است که هنوز نمی‌توان درباره پروژه نات کوین اظهارنظر چندانی کرد از یک سو با این میزان از کوین فارم شده از سوی کاربران نمی‌توان حتی در صورت مینت شدن این ارز ارزش بالایی را در ابتدا برای آن پیش‌بینی کرد. اما از سوی دیگر ارتباط آن با تیم تون کوین TON Coin و تلگرام باعث می‌شود نتوانیم آن را یک پروژه کلاهبرداری یا یک شوخی ساده بدانیم؛ بنابراین باید تا روشن‌تر شدن موضوع صبر کنیم و ببینیم پاول دورف و تیم کاردیده تلگرام و TON Coin چه برنامه‌ای برایمان ریخته‌اند.

نات کوین

بااین‌حال افراد کارشناس این حوزه معتقد هستند از نظر اقتصاد توکنی، این میزان از راحتی به‌دست‌آوردن نات کوین می‌تواند در ادامه مشکل‌ساز شود و حتی در صورت تبدیل‌شدن توکن این بازی به یک توکن واقعی ارزش بسیار اندکی را برای آن رقم بزند.

به‌ویژه که بسیاری از افراد منتظر هستند که در اولین فرصت نات کوین‌های خود را به فروش برسانند و پولدار شوند که چنین عرضه احتمالی می‌تواند حتی قیمت این ارز را به نزدیک صفر برساند.

البته ممکن است در صورت انجام یک ایردراپ، کسری از این توکن‌ها در اختیار کاربران قرار گیرد یا برنامه دیگری برای آن در نظر گرفته شده باشد که باید تا آن زمان صبر کنیم.

نقاط قوت و ضعف نات کوین

در هر پروژه باید به نقاط قوت و ضعف توجه کنیم و پروژه نات کوین هم از این امر مستثنی نیست؛ بنابراین به چند مورد از ویژگی‌های مثبت و منفی آن می‌پردازیم.

نقاط قوت

 • وایرال شدن و جلب‌توجه بالا در کمترین زمان
 • ایجاد کامیونیتی و جامعه طرف‌داران بزرگ پیش از عرضه توکن
 • وابستگی به تلگرام و وجود پشت‌گرمی

نقاط ضعف

 • وایت پیپر سفید و نبود اطلاعات کافی
 • تیم توسعه ناشناخته
 • انتشار اطلاعات ناموثق و مشخص نبودن آینده پروژه
 • تعداد تو‌کن‌های فارم شده بالا و احتمال مشکلات اقتصاد توکنی

آیا نات کوین یک پروژه کلاهبرداری است؟

در حال حاضر نمی‌توان نات کوین را پروژه کلاهبرداری دانست؛ زیر تا این لحظه برای به‌دست‌آوردن نات کوین (NOT COIN) هیچ تقاضای وجهی از کاربران نشده است و شما پولی برای انجام این بازی و به‌دست‌آوردن کوین آن از دست نمی‌دهید.

اما این ماجرا می‌تواند روی دیگری هم داشته باشید. آیا وقت و زمانی که کاربران صرف این بازی و به‌دست‌آوردن کوین آن می‌کنند ارزشش را دارد؟ اگر از منظر زمان به این مسئله نگاه کنیم ممکن است متوجه شویم که احتمالاً چنین کوینی ارزش این میزان از زمان و توجه جمعی صرف شده را ندارد و ممکن است هیچ‌گاه هم به ارزشی که گمانش را می‌بریم نرسد؛ بنابراین همیشه باید مراقب باشیم که زمان و توجه خود را کجا صرف می‌کنیم.

پرسشنامه آکادمی تبدیل لطفا با شرکت در پرسشنامه زیر، دیدگاه خود درباره آکادمی تبدیل و کیفیت مقاله‌ها را با ما در میان بگذارید.
شرکت در پرسشنامه

آینده نات کوین

تحلیلگران در مورد پتانسیل نات کوین اختلاف نظر دارند. خوشبین‌ها به پایگاه کاربران عظیم بازی و پتانسیل ادغام آینده فناوری بلاک چین اشاره می‌کنند. این مورد می‌تواند به بازیکنان اجازه دهد که واقعاً دارایی‌های درون بازی را داشته باشند و حتی از طریق مکانیزم‌های بازی برای کسب درآمد، جوایزی کسب کنند. چنین حرکتی می‌تواند نات کوین را به جریان اصلی سوق دهد و آن را به عنوان یک توکن ارزشمند در بخش بازی برای کسب درآمد به سرعت در حال رشد معرفی کند. با این حال، شکاکان به این پروژه همچنان محتاط هستند. فقدان یک نقشه راه مشخص و فقدان یک توکن قابل معامله، نگرانی‌هایی را در مورد تعهد بلندمدت توسعه‌دهندگان به آینده بلاک چین برای نات کوین ایجاد می‌کند. البته همانطور که می‌دانید به گفته تیم نات کوین توکن این پروژه به زودی لانچ می‌شود و باید منتظر ماند که می‌تواند چه اهدافی را به وجود بیاورد و فقط زمان نشان خواهد داد که آیا نات کوین می‌تواند محبوبیت خود را حفظ کند و برای پذیرش پتانسیل فناوری بلاک چین تکامل یابد یا خیر.

آموزش خرید نات کوین

در حال حاضر هیچ روشی برای خرید نات کوین در صرافی‌های ارز دیجیتال وجود ندارد. خود بازی در حال حاضر توکن قابل معامله ارائه نمی‌دهد. با این حال، شایعاتی در مورد ادغام آینده با بلاک چین وجود دارد که می‌تواند نات کوین قابل خرید را معرفی کند. اگر این اتفاق بیفتد، احتمالاً می‌توانید نات کوین را از طریق صرافی‌های ارز دیجیتال محبوب با پیروی از مراحل استاندارد ایجاد حساب و تأیید آن‌ها، خریداری کنید.

پایان استخراج نات کوین

به گفته تیم نات کوین، استخراج این ارز در ۱ آوریل ۲۰۲۴ متوقف و بازیکنان را با ترکیبی از انتظار و عدم اطمینان روبرو کرد. این اطلاعیه که با طنزی رمزآلود در روز اول آوریل ارائه شد، سؤالاتی را در مورد آینده ارز نات کوین ایجاد کرد. در حالی که مرحله ماینینگ به پایان رسیده است، به نظر می‌رسد که این تنها فصل اول داستان نات کوین باشد. با وجود یک پایگاه عظیم بازیکن که هنوز درگیر هستند، اکنون همه نگاه‌ها به توسعه‌دهندگان است تا ببینند چگونه نات کوین استخراج شده و ایردراپ آینده را در اکوسیستم بازی نات کوین ادغام خواهند کرد. این مرحله بعدی برای تعیین اینکه آیا نات کوین به یک پروژه خوب در فضای بازی‌های رمزارزی تبدیل می‌شود یا به عنوان چیزی زودگذر، بسیار مهم خواهد بود.

نات کوین چه زمانی در صرافی‌های لیست می‌شود؟

گفته‌ها نشان می‌دهد که بعضی از صرافی‌ها قصد لیست کردن نات کوین را دارند. همچنین قرار بود این توکن همزمان با هاوینگ بیت کوین لیست بشود که تیم این پروژه اعلام کرد که لیست شدن در صرافی‌ها به زمان دیگری موکول خواهد شد. برای اینکه نات کوین رسماً در لیست صرافی‌ها قرار گیرد، باید الزامات خاصی را که توسط آن‌ها تعیین می‌شود، برآورده کند که اغلب شامل یک وایت پیپر است که اهداف پروژه، توکنومیکس و نقشه راه توسعه را مشخص می‌کند.

در حال حاضر هیچ اطلاعیه رسمی از سوی توسعه‌دهندگان نات کوین در مورد لیست شدن در صرافی‌ها وجود ندارد. با توجه به راه‌اندازی اخیر این پروژه و وابستگی آن به موفقیت «بازی نات‌کوین»، احتمالاً مدتی طول می‌کشد تا صرافی‌ها به‌طور جدی به لیست کردن این توکن فکر کنند.

چطور می‌توان نات کوین رایگان بیشتری دریافت کرد؟

علاوه بر کلیک کردن روی صفحه برای استخراج نات کوین، چند گزینه برای به دست آوردن آن در اکوسیستم نات کوین وجود دارد. این روش‌ها شامل تماشای تبلیغات یا تعامل با برنامه به روش‌های خاص است. با این حال، بررسی‌های کاربران نشان می‌دهد که این روش‌ها ممکن است کند باشند یا حداقل پاداش را ارائه دهند.

البته که فعلا استخراج متوقف شده و باید دید تیم این پروژه چه تصمیمی در خصوص کسب توکن‌های بیشتری می‌گیرد.

سخن پایانی

پروژه نات کوین با سروصدای زیادی در شبکه‌های اجتماعی همراه بوده است و کاربران زیادی را جلب خود کرده است. اما هنوز توکن مشخصی ندارد و آینده آن نیز در هاله‌ای از ابهام است. باتوجه‌به ارتباط این پروژه با بنیاد ٰTON COIN و پیام‌رسان تلگرام نمی‌توان آن را کلاهبرداری دانست؛ اما ممکن است ارزش این میزان از توجه و زمان کاربران را نیز نداشته باشد. باید منتظر ماند و در ادامه با گام‌های بعدی این پروژه به تفسیر اتفاقات بعدی پرداخت.

دیدگاه‌ها (10)

 1. سلام نات کوین های من کجا رفتن بالا صفحه بک پول بال دار بود زدم رو صد در صد زدم کوین های من رفت

  1. سلام دوست عزیز. این گزینه به تازگی به بازی اضافه شده بود. شما با انتخاب این گزینه، کل دارایی خودتونو به کیف پول آقای دوروف، مدیر عامل تلگرام انتقال دادید.
   هنوز توضیحی ارائه نشده که این گزینه برای چیه و آیا پاداشی برای شما داره یا خیر.

 2. سلام بعد از استخراج نات کوین به کیف پول باید انتقال بدیم ؟اگه کسی اطلاعات داره لطفا راهنماییم کنید ممنون

  1. سلام دوست عزیز. شما می‌تونید نات کوین رو به کیف پول Tonkeeper انتقال بدید و بعد اونو به صرافی تبدیل انتقال بدید و بفروشید. برای انتقال از Tonkeeper به تبدیل نیازه که مقداری ارز TON هم داخل کیف پول‌تون موجود باشه تا هزینه تراکنش تامین بشه. این ارز رو می‌تونید از صرافی تبدیل تهیه کنید و انتقال بدید به Tonkeeper

جهت دریافت آخرین اخبار و مقالات به خبرنامه بپیوندید.

عکس مجله خبرنامه