پیش از این به طور جامع در مورد وب ۳.۰ و ماهیت آن در آکادمی تبدیل صحبت کرده بودیم. در اینجا توضیح مختصری درباره‌ی وب ۳ ارائه می‌دهیم و سپس مشاغلی که در این حوزه فعالیت می‌کنند را به شما معرفی می‌کنیم. با ما همراه باشید.

اولین بار گوین وود (Gavin Wood) از بنیان‌گذاران اتریوم اصطلاح Web3 را مطرح کرد. وب تیری بر پایه فناوری بلاک چین روی کار آمده و بازرترین ویژگی آن غیرمتمرکز بودن است. بیش از ۴۰ سال از پیدایش اینترنت می‌گذرد و اکنون با معرفی ارزهای دیجیتال شاهد تغییرات چشمگیری در فضای اینترنت هستیم. تغییراتی که سرانجام اینترنتی غیرمتمرکز را برای ما به ارمغان می‌آورد.

در واقع وب 3 را می‌توان نسخه تکمیل‌کننده‌ وب‌ 1 و وب 2 به شمار آورد. البته این نسخه از وب تفاوت‌های بارزی با نسخه‌های قدیمی دارد. وب سه با ارائه دو مفهوم کلیدی توجه برنامه‌نویسان را به خود جلب کرده است.

  • اینترنت معناگرا یا Semantic Web
  • هوش مصنوعی یا Artificial Intelligence

اینترنت در مسیر تکامل از وب 1 و وب 2 فعالیت خود را شروع کرد و اکنون با معرفی نسل سوم وب ایده برخورداری از اینترنت غیر متمرکز به واقعیت تبدیل می‌شود. در ادامه مسیر رسیدن اینترنت به وب ۳.۰ را به دقت بررسی می‌کنیم.

وب 1، آغاز زندگی اینترنتی

 

تیم برنرز لی (Tim Berners-Lee) در سال 1989 برنامه‌ای با نام World Wide Web، که امروزه با نام اختصاری www شناخته می‌شود را به مردم ارائه داد. این فضا یک مرورگر ساده بود که فقط قابلیت مشاهده و خواندن اطلاعات را برای کاربران مهیا می‌کرد. درواقع کاربران با استفاده از این فضا، می‌توانستند اطلاعات مختلف را فقط مشاهده یا مطالعه کنند و هیچ نقشی در نگارش یا تبادل اطلاعات موجود در مرورگر نداشتند.

ثبت نام با موفقیت انجام شد

عکس خبرنامه
چکیده دنیای کریپتو در یک ایمیل

با عضویت در خبرنامه تبدیل از جدیدترین مقالات آموزشی و تاثیرگذارترین اتفاقات ارزهای دیجیتال در یک ایمیل مطلع شوید.

وب 2، آغاز تعامل کاربران با دهکده جهانی

با ظهور وب 2 تغییرات مهمی در عرصه وب پدیدار شد. در سال 2004 نسخه جدیدی از وب تحت اختیار کاربران قرار گرفت. در این زمان کاربران می‌توانستند با استفاده از برنامه‌های مانند توییتر، اینستاگرام، یوتیوب، فیسبوک وغیره نظرات و پیشنهادات خود را در هر سایت یا پلتفرمی منتشر کنند. علاوه بر آن می‌توانستند نظرات خود را بر بستر وب 2 به اشتراک بگذراند.

هرچند که همچنان مدیریت اطلاعات و محتوای موجود در سایت‌ها و پلتفرم‌های مختلف برعهده مدیران این برنامه بود. این دوره از تغییرات وب را می‌توان read-write web یا وب خواندنی و نوشتنی نامید.

وب 3، کاربران وارد میدان می شوند!

با بروز وب سه مدیریت و تولید محتواهای مختلف به دست کاربران افتاد. اگر بخواهیم تعریف بهتری از این اتفاق داشته باشیم باید بگوییم که بروز وب 3، دریچه جدیدی به فضاهای اطلاعاتی باز کرد. این بستر امکان به کارگیری هوش مصنوعی در ساخت سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها را به وجود آورد.

وب 3 به فضایی اشاره دارد که به صورت غیرمتمرکز فعالیت دارد و هیچ نهاد یا سازمان خاصی بر آن نظارت نمی‌کند. اما در عین حال نوعی اعتماد را برای کاربران خود ایجاد می‌کند، زیرا هر کاربری که قصد ورود و فعالیت در این شبکه را داشته باشد باید از برخی قوانین کدگذاری پیروی کند. هرچند که وب سه هنوز به صورت کامل ارائه نشده است، اما می‌توان ظهور و تکامل آن را جزو خلاقانه‌ترین رخدادهای صد سال اخیر دانست.

تفاوت های وب 3 و وب 2

همانطور که گفته شد وب سه دریچه جدیدی از فضای اینترنتی و اطلاعاتی را به‌روی کاربران گشود. بارزترین چیزی که باعث تفاوت وب تیری با نسل قدیمی آن می‌شود، قابلیت غیرمتمرکز بودن آن است. درواقع این قابلیت بیان‌کننده این است که هیچ نهاد یا ارگان خاصی بر این فضا تسلط ندارد. به همین سبب بسیاری از فعالیت‌های که تا پیش از این برای کاربران محدود بود، اکنون قابل استفاده است.

برای مثال یکی از تفاوت‌های وب 2 با وب 3 در سانسور کردن یا نکردن پیام‌ها است. در وب 2 قابلیت سانسور یا حذف کردن پیام وجود دارد. اما در وب 3 به دلیل غیرمتمرکز بودن این فضا، قابلیت سانسور یا حذف توییت‌ها و پیام‌های مختلف وجود ندارد.

یکی دیگر از مهم‌ترین تفاوت‌های این دو شبکه در سرویس‌های پرداخت است. سرور‌های موجود در وب 2 توانایی قبول نکردن سرویس‌های پرداخت را دارند، اما در وب 3 چنین قابلیتی وجود ندارد. زیرا این سیستم به صورت غیرمتمرکز فعالیت دارد و کسی اجازه محدود یا تحریم کردن گزینه‌های پرداخت را ندارد.

مزایای استفاده از وب تیری

وب 3 پدیده‌‌‌ای نو ظهور است که قابلیت‌های زیادی را داراست. نسخه‌های قدیمی وب تحت نظارت مدیران و تولیدکنندگان پلتفرم‌ها و برنامه‌های مختلف بود. اما نسل سوم وب فعالیت خود را به صورت غیرمتمرکز انجام می‌دهد. یکی از مزایای استفاده از نسل سوم وب کاهش میزان هک و سرقت اطلاعات است.

به زبان ساده‌تر در وب 3 اطلاعات کاربران مختلف در بخش‌های مختلفی از شبکه ذخیره می‌شود. به همین سبب امکان سرقت کاهش می‌یابد. ضمن اینکه به دلیل امنیت بالای این شبکه، اگر کسی قصد سرقت اطلاعات کاربران را داشته باشد باید تمام ساختار شبکه را برهم بریزد، که این امر غیرممکن است.

یکی دیگر از مزیت‌های وب سه مالکیت اطلاعات برای هر کاربر است. به زبان ساده‌تر از آنجایی که این شبکه به صورت غیرمتمرکز فعالیت دارد، تمام اطلاعات به صورت رمزنگاری‌شده ذخیره می‌شود. بدین ترتیب کسی نمی‌تواند این اطلاعات را به اشخاص دیگر بفروشد. به همین سبب کنترل اطلاعات فقط در اختیار شخص کاربر قرار دارد.

در نسل سوم وب برنامه‌ها و پلتفرم‌های مختلف به کمک هوش مصنوعی بهبود پیدا می‌کنند. از طرفی وجود قابلیت اینترنت معناگرا منجر به ارائه طبیعی اطلاعات می‌شود. در این سیستم به کمک پردازش زبان طبیعی ( Natural Language Processing یا NLP ) روش یادگیری انسان تقلید و اطلاعات مرتبط‌تری در اختیار کاربر گذاشته می‌شود.

وب 3 چه مشاغلی را ایجاد می‌کند؟

یکی از بزرگ‌ترین قابلیت‌های که نسل سوم وب برای کاربران خود به ارمغان آورد، ایجاد مشاغل مختلف در حوزه بلاک چین بود. به زبان ساده‌تر این عرصه نیازمند اشخاصی بود که عملکرد ارزهای دیجیتال و بلاک چین را بهبود ببخشند. در همین راستا مشاغل متفاوتی بر بستر وب تیری شکل گرفت.

معمار بلاک چین

یکی از اصلی‌ترین مشاغلی که در زمان ظهور نسل سوم وب معرفی شد، معمار بلاک چین بود. کاربران برای پذیرش و استفاده از فناوری بلاک چین در رقابت هستند، از این رو به اشخاصی نیاز است  که توانایی طراحی برنامه‌های مختلف بلاک چین را داشته باشند. این اشخاص باید درک عمیقی از فناوری بلاک چین، عملکرد و قابلیت‌های آن داشته باشند. همچنین می‌توانند برای ارتقا اطلاعات خود در دوره‌های مختلف شرکت کرده و برنامه‌ها و پلتفرم‌های جدیدی از بلاک چین را طراحی کنند.

توسعه دهنده بلاک چین

توسعه دهنده بلاک چین یکی دیگر از مشاغل بسیار مهم است. در این شغل اشخاص باید توانایی توسعه برنامه‌های موجود و مدیریت آن‌ها را داشته باشند. کسی که به عنوان توسعه دهنده بلاک چین فعالیت می‌کند در زمینه کدنویسی و رمزنگاری مهارت بالایی دارد و با پلتفرم‌های موجود در بلاک چین، مانند اتریوم و بیت کوین آشناست.

توسعه دهنده قراردادهای هوشمند

نقش توسعه دهندگان قراردادهای هوشمند بررسی، توسعه و مدیریت قراردادهای هوشمند است. قراردادهای هوشمند به صورت برنامه‌های رایانه‌ای فعالیت دارند و شرایط قراردادهای هوشمند را به صورت خودکار اجرا می‌کنند. توسعه دهندگان قراردادهای هوشمند باید در زمینه زبان کدنویسی مانند java, solidity و python فعالیت داشته باشند.

پردازشگر داده های بلاک چین

پردازشگر داده‌های اطلاعاتی مسئول بررسی و تحلیل داده‌های موجود در شبکه بلاک چین هستند. این اشخاص باید در زمینه برنامه‌نویسی جاوا، اسکریپت و … فعال باشند. این شغل یکی از اصلی‌ترین مشاغل موجود در وب 3 است، زیرا این افراد مسئول امنیت اطلاعات و مدیریت تک تک داده‌های بلاک چین هستند.

نویسنده محتوا

اشخاصی که در این زمینه فعالیت می‌کنند مسئولیت نوشتار محتوای شبکه را برعهده دارند. این اشخاص باید تجربه و مهارت کافی در زمینه نوشتار محتوای سئو و کپی رایتینگ را داشته باشند. نویسندگان محتوای وب تری با هدف افزایش اطلاعات کاربر، مطالب مفید و خواندنی را به رشته تحریر در می‌آورند.

پرسشنامه آکادمی تبدیل لطفا با شرکت در پرسشنامه زیر، دیدگاه خود درباره آکادمی تبدیل و کیفیت مقاله‌ها را با ما در میان بگذارید.
شرکت در پرسشنامه

طراح گرافیک

این اشخاص مسئول طراحی تصاویر سایت، شبکه و برنامه‌های آنلاین هستند. علاوه بر آن باید در استفاده از برنامه‌های کاربردی این حوزه مانند Adobe Photoshop تجربه داشته باشند.

مدیر تولید

نقش مدیر تولید یکی از اصلی‌ترین نقش‌های موجود در وب تیری است. این اشخاص باید در مدیریت محصول، تحلیل اطلاعات و کسب‌و‌کارها و بازاریابی مهارت داشته باشند. همچنین باید با سهامداران و اشخاص تاثیرگذار در این عرصه ارتباط داشته باشند.

تحلیلگر پژوهشی

تحلیلگر پژوهشی را می‌توان جزو تاثیرگذارترین شغل‌های موجود در وب 3 دانست. تحلیلگر پژوهشی باید تمامی تحقیقات انجام‌شده در عرصه نسل سوم وب، شبکه بلاک چین و دنیای دیجیتال را تحلیل کند و در صورت لزوم تحقیقات بیشتری را در این زمینه انجام دهد.

توسعه دهنده NFT

توسعه دهندگان NFT کسانی هستند که مسئولیت مدیریت و ایجاد توکن‌های غیرقابل تعویض یا NFT را برعهده دارند. NFT دارایی دیجیتالی است که برای نمایش دارایی‌ها، حقوق دیجیتال و کلکسیون‌های مختلف استفاده می‌شود.

کلام پایانی

نسل سوم وب به دنبال ایجاد قابلیت‌ها و فضاهای جدیدی است که کاربران را به سوی سرمایه‌های دیجیتال جذب کند. به همین سبب مشاغل جذاب و مهمی را برای آنها ایجاد می‌کند. این مشاغل از اهمیت بالایی برخوردار هستند و به بهبود عملکرد شبکه بلاک چین کمک می‌کند. به همین سبب نسل سوم وب را می‌توان بستری برای رشد مشاغل دیجیتال به شمار آورد.

منبع

blockchain-council.org

hundo.xyz

 

دیدگاهتان را بنویسید