Skip to content
top banner

ناکامیگوز چیست؟ همه‌چیز در مورد NFT پرسروصدای ۲۰۲۳

NFT ناکامیگوز
در
خواندن در ۵ دقیقه

پروژه NFT ناکامیگوز (Nakamigos) این روزها تعجب همگان را در جامعه وب ۳ برانگیخته است. این مجموعه پس از ورود به صحنه با یک مینت عمومی (Public mint) در ۲۳ مارس، تنها چهار روز زمان می‌خواست تا از غول ان اف تی Bored Ape Yacht Club از نظر حجم معاملات پیشی بگیرد. این مجموعه تاکنون ۷۵۶۲ ETH (نزدیک به ۱۳ میلیون دلار) حجم معاملاتی در بازار ثانویه به ثبت رسانده‌است.

موفقیت این مجموعه مسلماً بر دو چیز استوار است، که البته هیچ‌یک از آنها به حوزه وب ۳ مربوط نیست: سابقه اثبات‌شده بنیان‌گذار آن و گمانه‌زنی‌های بی‌پایان در مورد منشأ پروژه. در این مقاله، نگاهی می‌اندازیم به اینکه پروژه ناکامیگوز چیست، چه کسی پشت آن است و شایعات اخیر را که این پروژه را به یکی از برجسته‌ترین چهره‌های حوزه ارز دیجیتال وصل می‌کند، راستی‌آزمایی می‌کنیم.

مجموعه NFT ناکامیگوز (Nakamigos) چیست؟

ان اف تی ناکامیگوز

ناکامیگوز (Nakamigos) یک پروژه PFP 20 هزارتایی از هایفو لبز (HiFo Labs) است، یک شرکت کمتر شناخته‌شده که ادعا می‌کند تیمش در پنج سال گذشته پروژه‌های NFT و دیجیتالی تولید کرده است. این پروژه کلکسیونی از کاراکترهای پیکسلی ۲۴×۲۴ به سبکی شبیه کریپتوپانک است. این مجموعه نام خود را از بنیان‌گذار ناشناس بیت کوین، ساتوشی ناکاموتو (ناکامیگوس به معنی دوستان ناکاموتو) گرفته است.

طبق پست وبلاگی پروژه، هنرمند پشت این NFT «یک هنرمند معروف کریپتو» است که شاید تصمیم بگیرد هویت واقعی خود را در آینده فاش کند. برخی حدس می‌زنند که این هنرمند کسی نیست جز سارتوشی (Sartoshi)، اینفلوئنسر NFT و هنرمند کریپتوی پشت کلکسیون محبوب mfers.

دلیل چنین گمانه‌زنی‌هایی از این واقعیت ناشی می‌شود که ناکامیگوس ارتباط تنگاتنگی با گذشته سارتوشی در این فضا دارد.

قبل از ساخت پروژه ان اف تی mfers، سارتوشی فالوورهای زیادی در توئیتر دور خود جمع کرده بود که به موفقیت این پروژه در نوامبر ۲۰۲۱ کمک کردند. اما در ژوئن ۲۰۲۲، سارتوشی تصمیم گرفت mfers را ترک کند و ادعا کرد که قصد دارد رهبری پروژه و بودجه آن را به کامیونیتی واگذار کند.

این حرکت بحث‌برانگیز بود و بسیاری برکناری او را یک کلاهبرداری راگ پول (Rugpull) می‌دانستند، در حالی که برخی دیگر خاطرنشان کردند که این تصمیم چیزی است که تعداد زیادی از افراد کامیونیتی مدت‌ها خواستار آن بودند.

سارتوشی برای نشان دادن خروج خود از پروژه، کلکسیون پایانی eos passرا به‌عنوان یک خداحافظی احساساتی با جامعه تولید کرد. با این حال، شش ماه بعد، سارتوشی به پروژه بازگشت و تعجب همگان را برانگیخت.

سارتوشی در یک توئیت در ۱۶ فوریه، به‌دنبال کنندگان خود اطلاع داد که Nakamigos قرار است یک پروژه PFP 20 هزارتایی باشد و دارندگان کلکسیون eos passیک روز قبل از اینکه در ۲۳ مارس در دسترس عموم قرار گیرد، یک می‌نت رایگان از این مجموعه دریافت خواهند کرد. با این حال، نقش سارتوشی در ارتباط با این پروژه هنوز به‌طور رسمی مشخص نشده است.

منشأ ناکامیگوز

ان اف تی

از زمان انتشار Nakamigos، شایعاتی در توئیتر در مورد ارتباط احتمالی HiFo Labs با Larva Labs، شرکتی که در ابتدا پشت کلکسیون کریپتو پانکس (CryptoPunks) بود (CryptoPunks در سال ۲۰۲۲ به Yuga Labs فروخته شد) در حال دست به‌دست شدن است.

طرفداران این نظریه به شباهت‌های ظاهری مجموعه‌ها اشاره می‌کنند و به این واقعیت اشاره می‌کنند که قرارداد مجوز ناکامیگوز صراحتاً از قراردادی که Yuga Labs پس از دریافت IP از Larva در اوایل سال ۲۰۲۲ برای مجموعه ایجاد کردند، الگوبرداری شده‌است. با این حال، در حال حاضر هیچ مدرکی برای تایید این فرضیه وجود ندارد.

دارندگان ناکامیگوز حقوق تجاری دارند

ان‌اف‌تی ناکامیگوز

چیزی که در مورد این مجموعه واضح است این است که تیم Nakamigos به دارندگان این NFT حقوق تجاری اعطا می‌کند و به آنها اجازه می‌دهد هر طور که می‌خواهند از آنها درآمد کسب کنند. قرارداد مجوز بیان می‌کند که دارندگان مجموعه حتی می‌توانند تا زمانی که NFT آن‌ها واقعاً «در تجارت استفاده می‌شود» و نه صرفاً برای استفاده شخصی، علامت تجاری داشته‌باشند.

چکیده دنیای کریپتو در سکه‌نامه تبدیل
چکیده دنیای کریپتو در سکه‌نامه تبدیل معاملات شما با مطالعه ماهنامه اختصاصی تبدیل، سکه می‌شود.
دانلود رایگان سکه‌نامه

تأثیر بیپل بر قیمت کلکسیون ناکامیگوس

نوسانات قیمت ان اف تی Nakamigos تحت‌تأثیر برخی اینفلوئنسرهای مهم نیز قرار گرفته است که از جمله آنها بیپل (Beeple) است. بیپل یکی از بزرگ‌ترین نام‌های دنیای هنر NFT است که بیشتر به‌خاطر قطعه‌ای به نام Everydays: The First 5000 Days شناخته می‌شود که در سال ۲۰۲۱ در یک حراجی به قیمت بیش از ۶۹ میلیون دلار فروخته شد.

بیپل چه در حال خلق آثار هنری باشد و چه هنگام توئیت زدن، مخاطبان زیادی دارد، و بنابراین وقتی در توئیت خود به پروژه ناکامیگوس اشاره کرد، باعث افزایش قیمت آن شد.

ناکامیگوز را از کجا بخریم؟

خریداران علاقه‌مند می‌توانند NFTهای ناکامیگوز را در بازار ثانویه خریداری کنند. گفتنی است که کف قیمت این مجموعه در حال حاضر ۰.۱۸ ETH است. با این حال، برخی از NFT های کمیاب در این مجموعه با قیمتی بسیار بیشتر از آن معامله می‌شوند. Nakamigos #7762 که دارای هودی و کلاه ایمنی نارنجی است، اخیراً به قیمت ۱.۶۹۰ ETH فروخته شد و Nakamigos #3648 با قیمت ۱۶ ETH در ماه مارس فروخته شد.

آینده ناکامیگوز

آینده ناکامیگوز به‌اندازه خود بنیاد HiFo Labs نامعلوم است. ناکامیگوز که به‌جز توئیتر هیچ صفحه‌ای در شبکه‌های اجتماعی دیگر ندارد، تاکنون ارتباط نسبتاً کمی با جامعه خود برقرار کرده و هنوز یک پروژه سری است. اما برای کسانی که به‌دنبال یافتن یک NFT با ظاهری جذاب از مجموعه‌ای هستند که به نظر می‌رسد قصد دارد نوعی جانشین معنوی برای کریپتو پانکس باشد، ناکامیگوس می‌تواند یک خرید عالی باشد.

تأکید تیم بر حقوق تجاری دارندگان این ان اف تی یکی دیگر از جنبه‌های جالب این پروژه است که می‌تواند نشان‌دهنده برنامه فاش‌نشده این پروژه حول مالکیت معنوی آثار باشد.

در سال گذشته تعدادی از پروژه‌های وب ۳ به‌طور فزاینده‌ای برای کسب درآمد از حق مالکیت معنوی خود تلاش کرده‌اند و برخی در انجام این کار موفق بوده‌اند. اما این تنها در صورتی می‌تواند اتفاق بیفتد که جامعه ناکامیگوس تصمیم بگیرد که می‌خواهد از این قابلیت استفاده کند یا خیر، چیزی که برای هایفو لبز سخت است، چراکه می‌بایست برای این منظور اعتماد بیشتری در میان کاربران خود ایجاد کنند.

بنابراین صاحب پروژه باید پرده‌ها را کنار بزند و هویت واقعی خود را فاش کند. امری که انتظار می‌رود در آینده‌ای نه چندان دور اتفاق بیفتد. در نتیجه این احتمال وجود دارد که در صورت فاش شدن چهره پشت کلکسیون، شور و هیجان بیشتری در بین اعضای کامیونیتی ایجاد شود.

دیدگاه‌ها

مقالات مرتبط

جهت دریافت آخرین اخبار و مقالات به خبرنامه بپیوندید.

عکس مجله خبرنامه