Skip to content
top banner

گس اتریوم چیست و چطور می‌توان آن را کاهش داد؟

گس اتریوم
در
خواندن در ۵ دقیقه

چکیده

گس اتریوم یکی از واحدهای محاسبه کارمزد معاملات در بلاکچین است. هزینه گس در کنار گس لیمیت، کارمزد معاملات را تعیین می‌کرد؛ تا این‌که هاردفورک لندن اتفاق افتاد و مفاهیم جدیدی مثل کارمزد پایه و انعام به محاسبه کارمزد انجام تراکنش‌ها در شبکه اتریوم اضافه کرد.

علت عمده وجود گس اتریوم جلوگیری از اسپم شدن شبکه و کاهش ترافیک‌های غیرواقعی است. راه‌حل‌هایی نیز وجود دارند که می‌توان با استفاده از آن‌ها هزینه‌های گس را کاهش داد تا معاملات و اجرای قراردادهای هوشمند با کم‌ترین میزان کارمزد انجام شوند.

شبکه اتریوم یکی از پرکاربردترین و پیشرفته‌ترین شبکه‌های بلاکچین در حال حاضر است. این شبکه برای انجام معاملات و برنامه‌های هوشمند، از تکنولوژی قراردادهای هوشمند توزیع‌شده استفاده می‌کند. در این شبکه، تراکنش‌ها با استفاده از گس انجام می‌شوند که هزینه آن با اتر پرداخت می‌شود. گس هزینه‌ای است که برای انجام هر تراکنش در شبکه اتریوم پرداخت می‌شود. گس به بررسی‌کنندگان منابع موردنیاز برای انجام معاملات پرداخت می‌شود. قیمت دقیق گس در زمان معامله را عرضه، تقاضا و ظرفیت شبکه تعیین می‌کنند. گس اتریوم برای حفظ امنیت بلاکچین بسیار اهمیت دارد. معامله‌گران اتریوم که بررسی و پردازش معاملات در شبکه را بر عهده دارند، این هزینه را به‌عنوان پاداش برای نگهداری اتر خود و بررسی بلوک‌ها دریافت می‌کنند.

 

برای خرید اتریوم، میتوانید از صرافی معتبر تبدیل استفاده کنید.

 

یکی از عوامل دیگری که تأثیر گسترده‌ای بر قیمت گس در بلاکچین اتریوم دارد، حجم تراکنش‌ها و کاربران در شبکه است. وقتی هزینه گس بالا می‌رود، تعداد معاملات و کاربرانی که از شبکه استفاده می‌کنند، کاهش می‌یابد. برعکس، هنگامی‌که هزینه گس کاهش می‌یابد، تعداد معاملات و کاربرانی که از شبکه استفاده می‌کنند، افزایش می‌یابد. گس به‌عنوان یک عامل مهم در بلاکچین اتریوم، نه‌تنها به افزایش امنیت شبکه کمک می‌کند، بلکه از طریق تنظیم هزینه‌های تراکنش، به حفظ تعادل در بازار ارز دیجیتال کمک می‌کند. در این مقاله، مفهوم گس و نحوه کارکرد آن در بلاکچین اتریوم را با یکدیگر بررسی خواهیم کرد.

گس اتریوم چیست؟

کارمزد تراکنش‌ها روی شبکه اتریوم

گس هزینه‌ای است که برای انجام معامله یا اجرای قراردادهای هوشمند به بلاکچین اتریوم پرداخت می‌شود. گس مانند سوخت برای ماشین مجازی اتریوم (EVM) عمل می‌کند. کاربران هزینه گس را پرداخت می‌کنند تا اجازه تعامل با شبکه را داشته باشند و به‌نوعی انرژی موردنیاز برای عملیات پیچیده انجام معامله یا اجرای قرارداد هوشمند را فراهم بیاورند.

گس واحدهای کوچک‌تری از اتریوم به نام گیگاوی (Giga Wei) است. هر اتریوم از ۱۰۹ گیگاوی تشکیل شده است و هر ۱۰۹ وی نیز معادل یک گیگاوی است. گیگاوی‌ها به اعتبارسنج‌هایی تعلق می‌گیرد که منابع موردنیاز انجام هر معامله یا اجرای قرارداد هوشمند را فراهم می‌کنند. هزینه دقیق گس در انجام معامله بر اساس عرضه و تقاضا و ظرفیت شبکه مشخص می‌شود.

گس لیمیت چیست؟

گس لیمیت بیشترین میزان گسی است که کاربران تمایل دارند به بلاکچین پرداخت کنند. اگر میزان گس انتخابی کاربر بیشتر از گس موردنیاز برای انجام تراکنش بود، گس‌های اضافی به کاربر بازگردانده خواهد شد و اگر میزان گس انتخابی کمتر بود، تراکنش با شکست مواجه خواهد شد.

کارمزد معاملات اتریوم چگونه محاسبه می‌شود؟

گس اتریوم چیست؟

مفهوم گس در ابتدا برای پاداش به ماینر معرفی شد تا بلاکچین را ایمن نگه دارد. تا قبل از اوت ۲۰۲۱، کارمزد معاملات در بلاکچین اتریوم با ضرب هزینه گس در گس لیمیت محاسبه می‌شد.  برای مثال اگر گس لیمیت ۲۱ هزار واحد و هزینه گس ۲۰۰ گیگاوی باشد، مجموع کارمزد معامله، حاصل ضرب این مقادیر است که ۴.  میلیون گیگاوی برابر با ۰.۰۰۴۲ اتریوم می‌شود.

در اوت ۲۰۲۱، بلاکچین اتریوم تصمیم گرفت تا شبکه خود را به‌روزرسانی کند، چراکه کارمزد بالای معاملات مورد انتقادات شدیدی قرار گرفته بود. این به‌روزرسانی که به هاردفورک لندن شناخته می‌شود باعث شد تا کارمزد تراکنش‌های بلاکچین اتریوم کاهش پیدا کند. هاردفورک لندن همچنین مقیاس‌پذیری بلاکچین اتریوم را افزایش داد. در این به‌روزرسانی دو مفهوم جدید به نام‌های کارمزد پایه و انعام روی کار آمد. کارمزد پایه هزینه‌ای است که شبکه مشخص می‌کند و انعام هزینه‌ای است که کاربر به اعتبارسنج می‌دهد.

محاسبات بعد از هارد فورک لندن تغییر می‌کند. برای مثال اگر گس لیمیت همچنان ۲۱ هزار واحد باشد و کارمزد پایه ۱۰ گیگاوی و انعام را ۲ گیگاوی در نظر بگیریم؛ کارمزد معامله مجموع انعام و کارمزد پایه ضرب‌در گس لیمیت می‌شود که ۰.۰۰۰۲۵۲ اتریوم است. اعتبارسنج معامله ۰.۰۰۰۴۲ اتریوم دریافت می‌کند و کارمزد پایه (۰.۰۰۰۲۱ اتریوم) سوزانده می‌شود.

سرانجام از سپتامبر ۲۰۲۲، الگوریتم اثبات کار در بلاکچین اتریوم به اثبات سهام تغییر یافت و فعالیت ماینرها تغییر یافت. هزینه گس تبدیل به پاداش برای استیکینگ اتریوم و شرکت در اعتبارسنجی‌ها شد. هرچه کاربران اتریوم بیشتری استیک کنند یا در اعتبارسنجی‌های بیشتری شرکت کنند، هزینه گس بیشتری به آن‌ها پرداخت می‌شود.

چکیده دنیای کریپتو در سکه‌نامه تبدیل
چکیده دنیای کریپتو در سکه‌نامه تبدیل معاملات شما با مطالعه ماهنامه اختصاصی تبدیل، سکه می‌شود.
دانلود رایگان سکه‌نامه

چرا هزینه گس وجود دارد؟

هزینه گس امنیت بلاکچین را تأمین می‌کند. درخواست هزینه گس برای انجام هر تراکنش در شبکه از اسپم شدن بلاکچین جلوگیری می‌کند. بسیاری از هکرها تلاش می‌کنند با ایجاد تراکنش‌های غیرواقعی شبکه را شلوغ کنند و سرعت تراکنش‌ها را پایین بیاورند که هزینه گس از این کار جلوگیری می‌کند. به‌منظور جلوگیری از ایجاد حلقه‌های نامحدود و تصادفی و متضاد یا سایر هدر رفت‌های محاسباتی کدها، هر یک از تراکنش‌ها محدودیت خاصی را برای مراحل محاسباتی خود در نظر می‌گیرد. این محدودیت‌ها با هزینه گس تعیین می‌شوند.

پرسشنامه آکادمی تبدیل لطفا با شرکت در پرسشنامه زیر، دیدگاه خود درباره آکادمی تبدیل و کیفیت مقاله‌ها را با ما در میان بگذارید.
شرکت در پرسشنامه

چرا هزینه گس افزایش پیدا می‌کند؟

افزایش هزینه‌های گس نشان از افزایش محبوبیت اتریوم دارند. تمام تراکنش‌ها و اجرای قراردادها در شبکه اتریوم نیاز به هزینه گس دارند. این هزینه‌ها به‌منظور تأمین انرژی لازم برای انجام محاسبات، ذخیره، تغییر یا انتقال داده‌ها استفاده می‌شوند. عملیات متفاوت هزینه‌های گس متفاوتی را طلب می‌کنند. عملکرد برنامه‌های غیرمتمرکز در بستر بلاکچین اتریوم که پیچیده‌تر می‌شوند، عملیات محاسباتی برای اجرای قراردادهای هوشمندشان افزایش پیدا می‌کند. تمام این موارد موجب می‌شود که تراکنش‌ها فضای بیشتری را در یک بلوک محدود اشغال کند. اگر میزان تقاضا از میزان مشخصی بالاتر رود، کاربران باید انعام بیشتری برای انجام سریع‌تر تراکنش‌هایشان بپردازند. افزایش انعام تراکنش کاربر را در اولویت بالاتری نسبت به بقیه تراکنش‌ها در بلاکچین قرار می‌دهد یا تراکنش را وارد بلوک بعدی می‌کند.

چگونه هزینه‌های گس را کاهش دهیم؟

ملاحظه گس فعلی اتریوم

پروتکل‌ها و شبکه‌های بسیاری ازجمله zkSync و Loopring راه‌حل‌های ویژه‌های برای کاهش هزینه گس داده‌اند. این پروتکل‌ها اعتقاد دارند بلاکچین اتریوم هیچ‌گاه مقیاس‌پذیری کافی برای اجرای قراردادهای هوشمند و انجام تراکنش‌های بستر خود را نخواهد داشت، درنتیجه این عملیات را به بیرون از بلاکچین انتقال می‌دهند تا کارمزد کم‌تری را پرداخت کنند.

اما کاربران به‌صورت مستقیم می‌توانند تراکنش‌ها را ترکیبی انجام دهند. تراکنش‌های جداگانه هزینه‌های گس متفاوت دارد که کارمزد تراکنش را بالا می‌برد. راه‌حل دیگر این است که قیمت گس فعلی را بررسی کنند و اجازه دهند تا بلاکچین خلوت شود، سپس تراکنش خود را انجام دهند. با کاهش ترافیک شبکه، هزینه گس نیز کاهش پیدا می‌کند. سایت‌های etherscan و ethgasstation به کاربران کمک می‌کنند تا وضعیت بازار و هزینه گس را به‌صورت لحظه‌ای دنبال کنند. اکستنشن Blocknative Gas Fee Estimator for ETH & MATIC در مرورگر کروم نیز می‌تواند کارمزد گس را برای شما محاسبه کند.

سخن پایانی

هاردفورک لندن نقش بسیار مهمی در افزایش مقیاس‌پذیری بلاکچین اتریوم داشت، اما مسئله‌ای که در حال حاضر کاملاً مشهود است، کارمزد بالای معاملات بلاکچین اتریوم است. بلاکچین اتریوم یکی از مهم‌ترین نقش‌ها را در توسعه بسیاری از برنامه‌های غیرمتمرکز داشته است. در حال حاضر شبکه اتریوم همواره با ترافیک بالایی مواجه است که افزایش هزینه‌های گس و کارمزد معاملات را در پی دارد. بسیاری از معامله‌گران و توسعه‌دهندگان به‌دنبال راهی هستند تا از طرق مختلف فشار روی شبکه را کاهش دهند. برخی از این تلاش‌ها به ثمر رسیده است و پروتکل‌های جدیدی در راستای کاهش هزینه‌های گس تولید شده است.

منابع:

ethereum.org

investopedia.com

originstamp.com

دیدگاه‌ها

جهت دریافت آخرین اخبار و مقالات به خبرنامه بپیوندید.

عکس مجله خبرنامه