Skip to content
top banner

بعد از اولین هاوینگ چه اتفاقی برای قیمت بیت کوین افتاد؟

رشد قیمت بیت کوین پس از هاوینگ
در
خواندن در ۳ دقیقه

میان سال کبیسه و هاوینگ بیت‌ کوین شباهتی وجود دارد. هر دوی آن‌ها هر چهار سال یک‌بار اتفاق می‌افتند. اولین رویداد هاوینگ بیت‌کوین روز ۲۸ نوامبر ۲۰۱۲ اتفاق افتاد و راه را برای رشد شگفت‌انگیز قیمت بیت‌ کوین طی ماه‌های بعد باز کرد. با وجود این‌که آن زمان قیمت بیت‌کوین تنها ۱۳ دلار بود طی یک ‌سال بعد رشد وحشتناکی را تجربه کرد.

مروری بر هاوینگ بیت‌کوین

ساتوشی ناکاموتو خالق بیت‌کوین برخی قوانین از پیش تعریف شده را در زمان توسعه بلاکچین بیت‌کوین در این ارز قرار داده است. هاوینگ بیت‌کوین یکی از جذاب‌ترین موارد از میان آن‌هاست که باعث محدودشدن عرضه توکن‌ها می‌شود.

با شرایطی که به صورت کد برنامه در بلاکچین بیت‌کوین تعریف شده است، رویداد هاوینگ هر چهار سال و برای هر ۲۱۰،۰۰۰ بلوک اتفاق می‌افتد. هاوینگ پاداش استخراج بلوک‌ها را به نصف کاهش می‌دهد که این امر تعداد بیت‌کوین‌های در حال چرخش در بازار را کمتر می‌کند. در نهایت در آخرین چرخه هاوینگ پاداش استخراج بیت‌کوین به صفر می‌رسد و در واقع در آن زمان تمام ۲۱،۰۰۰،۰۰۰ توکن قابل‌عرضه بیت‌کوین استخراج شده‌اند.

نصف شدن پاداش استخراج در هاوینگ

همان‌طور که می‌دانیم اکنون پول‌های رایج کشورها (ارزهای فیات) از تورم رنج می‌برند. عرضه نامحدود این ارزها، ارزش پول را کاهش می‌دهد. ولی زمانی که به بیت ‌کوین می‌نگریم، این ارز عرضه محدود ۲۱،۰۰۰،۰۰۰ توکنی دارد و هیچ راهی برای کاهش یا افزایش تعداد توکن‌های قابل‌عرضه وجود ندارد. زمانی که تقاضا برای بیت‌کوین افزایش می‌یابد، قیمت آن تا حد زیادی بالا می‌رود. در کل رویداد هاوینگ، بیت‌کوین را در مقابل تورم بیمه می‌کند.

اولین هاوینگ بیت کوین

بلوک پیدایش (Genesis) بیت‌کوین در روز سوم ژانویه ۲۰۰۹ ایجاد شد. حدود چهار سال بعد و در بلوک ۲۱۰،۰۰۰، اولین‌بار هاوینگ در روز ۲۸ نوامبر ۲۰۱۲ اتفاق افتاد. پاداش استخراج بلوک در آن روز از ۵۰ بیت‌کوین به ۲۵ بیت‌کوین کاهش یافت و سختی استخراج بر اساس آن تنظیم شد.

پاداش اولیه استخراج بلوک ۵۰ بیت‌کوین بود. پاداش استخراج بلوک میزان بیت‌کوینی است که پس از استخراج موفق یک بلوک و تأیید تراکنش‌های شبکه به ماینر داده می‌شود.

پرسشنامه آکادمی تبدیل لطفا با شرکت در پرسشنامه زیر، دیدگاه خود درباره آکادمی تبدیل و کیفیت مقاله‌ها را با ما در میان بگذارید.
شرکت در پرسشنامه

پس از اولین هاوینگ چه اتفاقی برای قیمت بیت‌کوین افتاد؟

در ابتدای امر بیت کوین به عنوان اولین ارز دیجیتال جهان برای سرمایه‌گذاران زیادی شناخته شده نبود. قیمت اولیه بیت‌کوین بسیار پایین و حتی نزدیک به صفر دلار بود. با افزایش شناخت و آگاهی نسبت به بیت‌کوین و شروع سرمایه‌گذاری مردم روی آن، قیمت به‌تدریج در چهار سال اول، افزایش یافت.

رشد قیمت بیت کوین پس از هاوینگ اول

در هنگام اولین هاوینگ در ۲۸ نوامبر ۲۰۱۲ بیت کوین حول‌وحوش ۱۳ دلار خرید‌وفروش می‌شد. تقریباً بعد از ۱۲ ماه از وقوع اولین هاوینگ، قیمت بیت‌کوین رشد چشمگیری کرد و به ۱۰۰۰ دلار رسید. باوجوداینکه رویداد هاوینگ نقش مهمی در این رشد بازی کرد، تنها دلیل پشت این صعود قابل‌توجه نبود.

اولین رویداد هاوینگ پتانسیل کاهش عرضه و احتمال رشد سنگین در این رویداد را به همه‌ نشان داد. به‌علاوه افزایش شناخت عمومی از ارزهای دیجیتال هم سرمایه‌گذاران بیشتری را به سمت بیت‌کوین جذب کرد. در نتیجه، قیمت بیت‌کوین طی ماه‌های متوالی پس از هاوینگ اول، چندین برابر شد.

سخن آخر

اولین هاوینگ روی قیمت بیت‌کوین تأثیر مثبتی گذاشت و آن را به سقف تاریخی جدیدی رساند. مشابه آن، رویدادهای هاوینگ دوم و سوم نیز که در سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۲۰ روی دادند، این افزایش قیمت را برای بیت‌کوین در ماه‌های پس از این رویداد به ارمغان آوردند.

هاوینگ آینده بیت‌کوین قرار است در آوریل  ۲۰۲۴ (فروردین ۱۴۰۳) رخ دهد و پاداش استخراج هر بلوک را از ۶.۲۵ بیت‌کوین به ۳.۱۲۵ بیت‌کوین کاهش می‌دهد. مشابه هاوینگ‌های قبلی انتظار می‌رود قیمت بیت‌کوین این بار هم پس از رویداد هاوینگ رشد چشمگیری را نشان دهد.

منبع:
coingape.con

دیدگاه‌ها

جهت دریافت آخرین اخبار و مقالات به خبرنامه بپیوندید.

عکس مجله خبرنامه