Skip to content
top banner

اوردینال های (Ordinals) بیت کوین چیست؟ راهنمای ان اف تی های بیت کوین

در
خواندن در ۱۱ دقیقه

اوردینال‌های بیت کوین امکان ساخت ان اف تی بر روی بلاک چین Bitcoin و به صورت آن چین (On Chain) را فراهم می‌کنند. بر این اساس می‌توان داده‌هایی مانند تصویر، موسیقی، فیلم و مواردی از این دست را به یک واحد ساتوشی اضافه کرده و از NFT حاصل شده استفاده کرد.

این NFT ها می‌توانند بسیار ارزشمند باشند؛ زیرا از امنیت و اعتبار بیت کوین بهره می‌برند. از طرفی می‌توانند مانند سایر NFT ها داده‌های رمزگذاری شده و خاص باشند و بر همین اساس نیز اعتبار کسب کنند.

ساتوشی و اوردینال بیت کوین چه ارتباطی با یکدیگر دارند؟

بیش از هر چیز باید به ارتباط ساتوشی و اوردینال‌ بیت کوین پرداخته شود. در حال حاضر ساتوشی کوچک‌ترین واحد بیت کوین به حساب می‌آید. بر اساس ترتیب استخراج شدن بر شبکه بلاک چین Bitcoin، هر ساتوشی دارای یک شماره اوردینال (Ordinal Number) خاص است. این شماره خاص کمک می‌کند که بررسی تاریخچه و مالکیت واحدهای ساتوشی ممکن باشد.

Ordinal ‌ها اجازه می‌دهند که اطلاعات بیشتری بر روی ساتوشی‌ها نوشته شده یا به اصطلاح اینسکرایب (Inscribe) شوند. در این صورت می‌توان داده‌‌هایی مانند تصویر یا صوت را بر روی این واحدهای کوچک پیاده‌سازی کرد.

مقایسه اوردینال بیت کوین با ان اف تی های معمول

در کنار شباهت‌ها، تفاوت‌هایی نیز میان NFT های معمول و NFT های اوردینال‌ وجود دارد. می توان مهم‌‌ترین تفاوت در این دو مورد را نوع ذخیره‌سازی آن‌ها دانست. NFT‌ های معمول خارج از زنجیره بلاک چینی ساخته و ذخیره می‌شوند. در حالی که ان اف تی‌ های بیت کوین درون زنجیره بلاک‌های آن ساخته و نگه‌داری می‌شوند.

یکی دیگر از تفاوت‌ها به تغییرپذیری داده‌ها مربوط می‌شود. از آنجایی که NFT ها خارج از زنجیره بلاک چین رمزگذاری می‌شوند امکان تغییر در غالب‌هایی مشخص را دارند. در حالی که اوردینال‌ها در شبکه بلاک چینی ساخته می‌شوند و برای تغییر آن‌ها نیاز به تغییر اطلاعات بلاک است. می‌دانیم که ایجاد تغییر در کد بلاک‌های زنجیره تقریبا غیر ممکن است. همین مسئله باعث می‌شود که Ordinal ها قابل تغییر و به‌روزرسانی نباشند.

البته همین مورد می‌تواند به ارزشمندتر شدن و خاص‌تر شدن هرچه بیشتر آن‌ها کمک کند. از طرفی Ordinal ها به Bitcoin گره خورده‌اند و بر همین اساس از اعتبار، امنیت و محبوبیت آن نیز سود می‌برند.

مزایای قرارگیری اوردینال ها بر روی بلاک چین بیت کوین

  • بلاک چین بیت کوین یکی از امن‌ترین شبکه‌های اطلاعاتی به حساب می‌آید. اوردینال‌ها به‌طور مستقیم بر این شبکه پایه‌ریزی شده و به‌طور کامل از امنیت و پایداری آن برخوردار می‌شوند.
  • از آنجایی که فن‌آوری بلاک چین ساختاری غیر متمرکز دارد، Ordinal ها نیز غیر متمرکز می‌شوند و نهاد یا شخصی مرکزی امکان نظارت و دسترسی به آن‌ها را ندارد. به همین دلیل اوردینال‌ها در برابر سانسور مقاوم هستند و با محدودیت مواجه نمی‌شوند.
  • از آنجایی که Ordinal ها بر روی ساتوشی‌هایی منحصربه‌فرد ذخیره می‌شوند؛ ارزشی مازاد پیدا می‌کنند و خاص‌تر می‌شوند.
  • Ordinal ها سطح کاربری و خلاقیت در شبکه گسترده بیت کوین را افزایش می‌دهند.
چکیده دنیای کریپتو در سکه‌نامه تبدیل
چکیده دنیای کریپتو در سکه‌نامه تبدیل معاملات شما با مطالعه ماهنامه اختصاصی تبدیل، سکه می‌شود.
دانلود رایگان سکه‌نامه

تأثیر اوردینال ها بر پایداری و امنیت بیت کوین

‌Bitcoin به صورت دوره‌ای با رویدادی به نام هاوینگ (Halving) مواجه می‌شود. هاوینگ فرایندی است که در طی آن پاداش ماینرهای شبکه به نصف کاهش می‌یابد. این اقدام صورت می‌گیرد تا به مرور زمان عرضه بیت کوین کم شده و نقدینگی آن کنترل شود. بدین شکل ارزش آن نیز حفظ می‌شود.

از آنجایی که در هاوینگ پاداش ماینرها نصف می‌شود ممکن است به مرور زمان افراد کم‌تری در شبکه مشارکت کنند. اوردینال بیت کوین می‌تواند به‌عنوان پاداشی به ماینرها پرداخت شود تا به مشارکت در شبکه Bitcoin ادامه دهند.

نحوه ساخت اوردینال بیت کوین

برای ساخت اوردینال‌ بیت کوین نیاز به استفاده از کیف پولی وجود دارد که از تپ روت (Taproot) و Ordinal ها پشتیبانی کند. در حال حاضر کیف پول Xverse یکی از بهترین گزینه‌های است گه از ordinal پشتیبانی می‌کند. بیت کوین و اوردینال‌های آن را می‌توان به‌طور هم‌زمان در آن نگه‌داری کرد.

ابتدا اطمینان حاصل کنید که مقدار کافی BTC‌ در کیف پول موجود داشته باشید تا امکان اینسکریپشن و پرداخت تراکنش‌های شبکه وجود داشته باشد. در مرحله بعد می‌توانید از یک سرویس استفاده کنید تا فایل مورد نظر شما را به اوردینال تبدیل کند. از جمله برترین سرویس‌های این حوزه می‌توان به Magic Eden، Gamma و Ordinals Bot اشاره کرد.

در استفاده از این سرویس‌ها از شما خواسته می‌شود آدرسی را وارد کنید که می‌خواهید Ordinal به آن وارد شود. در نهایت باید کارمزدی بپردازید و مدتی منتظر بمانید تا فرایند کامل شود.

خرید و فروش اوردینال ها

برای خرید و فروش اوردینال‌ بیت کوین ابتدا باید یک کیف پول ارز دیجیتال مناسب فراهم کنید که از تپ روت پشتیبانی کند. کیف پول‌هایی مانند Sparrow Wallet، Fully Noded و Bitcoin Core‌ چند نمونه مناسب هستند.

سپس می‌توان با مراجعه به یک پلتفرم خرید و فروش یا به اصطلاح مارکت پلیس (Marketplace) سازگار با Ordinal برای معامله اقدام کرد. OKX پلتفرمی مناسب خرید و فروش اوردینال است. می توان به‌طور مستقیم از کیف پول‌های پشتیبانی کننده از تپ روت نیز استفاده کرد.

معرفی بهترین NFT ها برای سرمایه گذاری در تبدیل

خرید و فروش اوردینال‌ بیت کوین باید در مارکت پلیس خاصی انجام شود و ممکن است دسترسی به این مارکت پلیس‌ها برای هر کسی آسان نباشد.

در حال حاضر امکان معامله توکن‌های مرتبط با NFT در صرافی ارز دیجیتال تبدیل وجود دارد. این توکن‌ها برای تقویت ارزش و حمایت از اکوسیستم NFT‌ اصلی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

خرید و فروش این توکن‌ها آسان‌تر از معامله انواع Ordinal و NFT است. از طرفی می‌توان آن‌ها را در رنج گسترده‌ای از کیف پول‌های معتبر از جمله تراست والت (Trust Wallet) و متامسک (MetaMask) نگه‌داری کرد.

در ادامه به معرفی چندی از بهترین نمایندگان ان اف تی یا توکن‌هایی که به هر نحوی با آن‌ها ارتباط دارند می‌پردازیم.

سند باکس (SAND)

SAND یک توکن حاکمیتی است که در حوزه بازی‌های کامپیوتری و متاورس (Metaverse) کاربردهای گسترده‌ای دارد. می‌توان در پلتفرم این توکن حاکمیتی به معامله NFT نیز پرداخت و همین به محبوبیت هرچه بیشتر SAND افزوده است. سند باکس از جمله پلتفرم‌های بسیار آینده‌نگرانه به حساب می‌آید؛ زیرا علاوه بر توکن‌های غیر مثلی در زمینه متاورس نیز کاربرد دارد.

ایپ کوین (APE)

ایپ توکن مجموعه NFT‌ هایی با نام Ape Bored Yacht Club‌ است. این توکن حاکمیتی به دارندگان خود اجازه می‌دهد که در تعیین سرنوشت شبکه تأثیرگذار باشند. همچنین صاحبین این ارز می‌توانند در رویدادهای خاص و بازی‌های مختص شبکه آن شرکت کرده و از جوایز و مزایای آن بهره‌مند شوند.

آکسی اینفینیتی (AXS)

این پلتفرم که دارای توکنی اختصاصی با نام AXS است بیش از هرچیز در حوزه بازی‌های کامپیوتری کاربرد دارد. بدین شکل که به کاربران اجازه می‌دهد به آسانی بازی مورد نظر خود را بسازند. از طرفی دارای بازی‌های بسیار جذاب و متنوعی است که انجام دادن آن‌ها می‌تواند به کسب سود منجر شود.

در اکوسیستم بازی‌های آکسی اینفینیتی شخصیت‌های بازی Axies نام دارند و NFT هستند. هر یک از Axie ها منحصر ‌به ‌فرد محسوب می‌شوند. 

امکان ذخیره Axies در کیف پول ارز دیجیتال مناسب وجود دارد. همچنین کاربران می‌توانند آن‌ها را با یکدیگر معامله کنند.

های استریت (HIGH)

یکی دیگر از پلتفرم‌های قدرتمند که متاورس و ان اف‌ تی‌ها را ترکیب کرده های استریت نام دارد. توکن بومی این پلتفرم HIGH است و بر اساس کارکرد و محبوبیت شبکه و عرضه و تقاضا قیمت گذاری می‌شود.

های استریت دارای یک بازی اختصاصی است که آیتم‌های آن NFT هستند. بدین شکل کاربر می‌تواند پس از به دست آوردن آن‌ها برای انتقال یا فروش دارایی‌ها اقدام کند. 

یکی دیگر از مزایای این پلتفرم ایجاد زمینه مناسب برای دیگر شرکت‌هایی است که در زمینه بازی‌های کامپیوتری فعالیت می‌کنند. های استریت اجازه می‌دهد که این شرکت‌ها نیز محصولات خود را در پلتفرم‌ آن تبلیغ کرده و به فروش برسانند.

چکیده مطلب

اوردینال بیت کوین نوعی توکن غیر مثلی یا همان NFT‌ است که بر روی کوچک‌ترین واحد‌های بیت کوین یعنی ساتوشی ایجاد می‌شود. می‌توان تصویر، ویدئو، فایل صوتی و فایل متنی را به اوردینالی ارزشمند تبدیل کرده و به معامله آن پرداخت.

Ordinal ها داخل زنجیره بلاک چینی بیت کوین ذخیره می‌شوند؛ بر همین اساس نیز از مزایای آن از جمله غیر متمرکز بودن و امنیت بالا بهره‌ می‌برند.

امکان تبدیل اطلاعات به Ordinal با استفاده از سرویسی مانند Gamma وجود دارد. پس از تولید اوردینال می‌توان آن را در یک کیف پول مناسب مانند Xverse نگه‌داری کرد. امکان خرید و فروش آن‌ها نیز وجود دارد؛ اما در حال حاضر توکن‌های غیر مثلی از این دست به نسبت تنوع پایینی دارند.

می‌توان برای خرید توکن‌هایی را انتخاب کرد که به نحوی با NFT ها ارتباط داشته یا نماینده‌ای از آن‌ها هستند. در این میان سند باکس، ایپ کوین، آکسی اینفینیتی و های استریت برای معامله از جمله بهترین گزینه‌ها به حساب می‌آیند. 

منابع:

Coinmarketcap.com

Coinbase.com

Bitstamp.net

دیدگاه‌ها (1)

مقالات مرتبط

جهت دریافت آخرین اخبار و مقالات به خبرنامه بپیوندید.

عکس مجله خبرنامه