بیت کوین را نیز می‌توان درست مانند دلار یا هر ارز دیگری به اجزای کوچک‌تری تقسیم کرد. کوچک‌ترین واحد بیت کوین ساتوشی نام دارد. شاید نتوانید یک بیت کوین کامل را خریداری کنید؛ اما چند ساتوشی را می‌توانید به سبد سرمایه خود اضافه کنید. ساتوشی از اصطلاحات ارز دیجیتال و به معنای بخش بسیار کوچکی از بیت کوین است؛ هر ۱۰۰ میلیون ساتوشی یک بیت کوین را تشکیل می‌دهند. قیمت ساتوشی برابر با ۰.۰۰۰۰۰۰۰۱ بیت کوین است. باتوجه‌به قیمت بیت کوین در زمان نگارش این مقاله قیمت هر ساتوشی برابر است با ۰.۰۰۰۲۶۱ دلار.

زمانی که قیمت بیت کوین به ۱ میلیون دلار برسد هر ساتوشی ۱ دلار خواهد بود. ساتوشی کوچک‌ترین واحد بیت کوین است و واحدهای بزرگ‌تری نیز برای خرید و فروش بیت کوین وجود دارد.

شما می‌توانید روی خرید یک میلی بیت کوین سرمایه‌گذاری کنید. هر میلی بیت کوین ۱ هزارم بیت کوین و برابر با ۰.۰۰۱ بیت کوین است. میکرو بیت‌کوین نیز برابر با ۰.۰۰۰۰۰۱ است.

زمانی که از شبکه لایتنینگ (Lightening Network) برای انتقال استفاده می‌کنید می‌توانید واحدهای کوچک‌تر از ساتوشی را نیز منتقل کنید. به‌عنوان‌مثال میلی ساتوشی یک هزارم ساتوشی است؛ اما به دلیل کارمزدهای بالا این واحد در شبکه بیت کوین کارایی ندارد.

تقسیم بیت کوین به واحدهای کوچک‌تر

برای اینکه بتوانید تراکنش‌هایی با ارقام کوچک را به‌سادگی با بیت کوین انجام دهید به واحدهای کوچک‌تری نیاز دارید. به‌عنوان‌مثال اگر بخواهید هزینه مواد غذایی را بپردازید یا خود را به یک فنجان قهوه مهمان کنید، می‌توانید از واحدهای بسیار کوچک بیت کوین استفاده کنید. البته ازآنجایی‌که بازار این ارز به‌شدت نوسان دارد، هنوز شرایط برای استفاده از بیت کوین در پرداخت‌های روزانه مهیا نیست.

از سوی دیگر ازآنجایی‌که قیمت یک بیت کوین به چند ۱۰ هزار دلار رسیده است، نیاز به ساتوشی پیش از هر زمان دیگری احساس می‌شود. با وجود این واحد کوچک، سرمایه‌گذاران می‌توانند حتی با یک دلار نیز روی بیت کوین سرمایه‌گذاری کنند.

باتوجه‌به اینکه پاداش بلاک هر چهار سال به واسطه هاوینگ نصف می‌شود، در نهایت به جای اینکه هر ۱۰ دقیقه یک بیت کوین آزاد شود، یک ساتوشی آزاد خواهد شد. البته این فرایند نیز بالاخره به اتمام می‌رسد چرا که موجودی بیت کوین محدود است.

نام کوچک‌ترین واحد بیت کوین از روی نام خالق این ارز یعنی ساتوشی ناکاماتو (Satoshi Nakamoto) برداشته شده است. هویت خالق این ارز ناشناس است و از سال ۲۰۱۰ دیگر شخص یا گروهی از این نام استفاده نکرده است. سرنخ‌هایی برجای‌مانده اما کسی از هویت واقعی خالق این ارز اطلاع ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید