بیبی دوج به‌عنوان یک میم کوین (Meme coin) یا شت کوین (Shitcoin) سروصدای زیادی در بازار به پا کرده است. این ارز دیجیتال از خواستگاه و ساختار شباهت بسیار زیادی به دوج کوین و شیبا اینو دارد. این ارز در سال 2021 با موجودی 420 کوادریلیون توکن روانه بازار شد.

این ارز با قیمت 0.000000000175 دلار وارد بازار شده و در برهه‌ای سود 3500 درصدی را نیز برای هواداران خود در پی داشته است. ارزهایی مانند بیبی دوج به‌خوبی نشان می‌دهند که اخبار و حال و هوای بازار تا چه اندازه می‌تواند روی قیمت یک ارز تأثیرگذار باشد. این ارز یک شوخی بود که برای خیلی از سرمایه‌گذاران جدی شد.

سؤالی که مطرح می‌شود این است که آیا بیبی دوج به خودی خود دارایی ارزشمندی است؟ آیا سرمایه‌گذاری در شت کوین‌ها عاقلانه است؟ برای یافتن پاسخ این دست سؤالات به مطالعه این متن نیاز دارید

بیبی دوج چیست؟

بیبی دوج کوین در زمان نگارش این مقاله یعنی آپریل 2023 به قیمت 0.0000000026 دلار معامله می‌شود. این ارز در رتبه 221 ام فهرست کوین مارکت کپ جای دارد. ارزش کل بازار این ارز در زمان نگارش 298،789،492 دلار است. حجم معاملات روزانه این ارز 9،529،997 دلار است.

این ارز به‌شدت دستخوش تورم است. ادعا می‌شود بیبی دوج نسخه بهبودیافته دوج کوین است و با گذشت زمان کمیاب می‌شود. این ارز یک میم کوین است که ادعا می‌کند قصد نجات سگ‌ها را دارد. اما بسیاری این ارز را تنها یک شت کوین می‌دانند، شت کوینی که برای برخی سرمایه‌گذاران سود سرشاری را به‌همراه داشته است. بنابراین بهتر است برای درک بهتر بیبی دوج ابتدا کمی بیشتر با ماهیت شت کوین آشنا شویم.

ثبت نام با موفقیت انجام شد

عکس خبرنامه
چکیده دنیای کریپتو در یک ایمیل

با عضویت در خبرنامه تبدیل از جدیدترین مقالات آموزشی و تاثیرگذارترین اتفاقات ارزهای دیجیتال در یک ایمیل مطلع شوید.

شت کوین چیست؟

شت کوین

اصطلاح شت کوین یکی از اصطلاحات بحث‌برانگیز بازار است. این عبارت برای توصیف آن دسته از کوین‌هایی به وجود آمده است که پس از معرفی بیت کوین و با تقلید از سازوکار آن روی کار آمدند. این دسته از کوین‌ها هدف خاصی را دنبال نمی‌کنند و در برخی از موارد نیز تنها برای کلاه‌برداری راه‌اندازی می‌شوند. این دسته از توکن‌ها از هیچ پشتوانه‌ای ندارند. این دسته از کوین‌ها در اکثر موارد با کپی سازوکار دیگر ارزهای دیجیتال فعالیت می‌کنند.

اکنون شاید این سؤال مطرح شود که از میان هزاران ارز دیجیتالی که در بازار حضور دارند و روز به‌روز بر تعداد آنها افزوده می‌شود، چه تعداد از آنها شت کوین هستند؟ در پاسخ در یک کلام باید گفت بسیاری از ارزهای موجود در بازار در واقع شت کوین هستند.

از میان ارزهایی که در بازار معرفی می‌شوند، عده‌ای به‌دنبال جایگزینی بیت کوین و حل مشکلاتی هستند که بیت کوین در حل آنها ناکام بوده است. پروژه‌هایی مانند اتریوم که به‌خوبی مشکل مقیاس‌پذیری بیت کوین را برطرف کرده است نمونه‌ای از این دست ارزها به‌شمار می‌رود. برای شناسایی شت کوین‌ها آماده هستید؟

چگونه یک شت کوین را شناسایی کنیم؟

بسیاری از مردم فکر می‌کنند، هر ارزی به‌جز بیت کوین در فضای ارز دیجیتال یک شت کوین است. اما این گفته تا چه اندازه صحت دارد؟ زمانی که یک ارز جدید در دنیای ارزهای دیجیتال معرفی می‌شود، ویژگی‌ها و خصوصیاتی را بروز می‌دهد که توجه مردم را به خود جلب می‌کند. در این موارد ارز مورد نظر قابل‌اعتماد و امن قلمداد می‌شود.

اما وقتی یک پروژه با اهداف انقلابی و ارزنده وارد بازار می‌شود اما هیچ مسیر مشخصی را برای رسیدن به این اهداف طی نمی‌کند، شما با یک شت کوین روبه‌رو هستید. بنابراین بله می‌توان گفت بسیاری از پروژه‌های موجود در بازار در واقع شت کوین هستند و هیچ دستاورد عینی و ملموسی در پی نداشته‌اند.

عواملی که هنگام شناسایی شت کوین باید در نظر داشته‌باشید

شت کوین‌ها

در اکثر موارد ارزهای دیجیتال از طریق عرضه اولیه سکه یا ICO روانه بازار می‌شوند و سعی می‌کنند با عرضه سکه‌های جدید توجه سرمایه‌گذاران را به خود جلب کنند. اما همه عرضه اولیه‌ها قابل‌اعتماد نیستند. برای شناسایی به این موارد دقت کنید.

 • اگر اوراق سفید (whitepaper) ارز جدید شباهت بسیار زیادی با یک پروژه شناخته‌شده دارد باید هوشیارتر عمل کنید.
 • اگر توضیحات فنی درج‌شده در اوراق سفید ارز دیجیتال برای هیچ انسان زنده‌ای قابل‌فهم نیست، باید یک قدم به عقب بردارید.
 • اگر ارز مورد نظر اصلاً اوراق سفیدی منتشر نکرده‌است، فرار کنید. شما با یک شت کوین طرف هستید.
 • تیم برنامه‌نویسان شت کوین‌ها معمولاً گروه‌های بسیار کوچکی از افراد هستند که از اسامی تقلبی یا آیکون‌ها برای معرفی خود استفاده می‌کنند.
 • ممکن است ارز موردنظر طراحی ضعیفی داشته‌باشد و فاقد اصالت باشد.
 • ارز مورد نظر به‌احتمال‌زیاد هزاران مزایای متفاوت را فهرست کرده اما مشخص نکرده‌است که چطور باید مزایا را عملی و کاربردی کرد.
 • ممکن است ارز جدید اوراق سفید ارز دیگری مانند بیت کوین را کپی برداری کرده و تنها چند المان ساده را تغییر داده باشد. در این حالت هیچ خلاقیتی در ایجاد کوین دیده نمی‌شود.

آیا سرمایه‌گذاری در شت کوین ها عاقلانه است؟

از حق نگذریم سود 3500 درصدی چیزی است که به‌سادگی بتوان از آن چشم‌پوشی کرد. شت کوین‌ها می‌توانند یک سرمایه‌گذاری جذاب باشند چرا که ممکن است قیمت ارز موردنظر تنها ظرف چند ساعت چندین برابر افزایش قیمت داشته‌باشد. بنابراین شت کوین‌ها راه خوبی برای ثروتمند شدن در یک روز هستند.

در اکتبر سال 2021 شت کوین‌هایی مانند دوج کوین (Dogecoin)، شیبا اینو (Shiba Inu) و سیف مون (SafeMoon) با ده برابر افزایش قیمت، سود سرشاری را برای سرمایه‌گذاران به ارمغان آوردند. اما این روزها دیگر کسی در مورد این شت کوین‌ها صحبت نمی‌کند و به نظر می‌رسد در آستانه فراموشی هستند.

بنابراین در یک کلام باید گفت شت کوین‌ها سرمایه‌گذاری‌های خطرناکی هستند که می‌توانند در چند ساعت ثروت شما را 10 برابر کنند و چند ساعت بعد 90 درصد کاهش قیمت را به‌دنبال داشته‌باشند. بنابراین تنها سرمایه‌گذارانی که در زمان درست دارایی خود را به فروش می‌رسانند می‌توانند از شت کوین‌ها به سود برسند.

با توجه به این موارد بهتر است هر سرمایه‌گذار بخش بسیار ناچیزی از سبد سرمایه‌گذاری خود را به شت کوین‌ها اختصاص دهد. برای معامله و سرمایه‌گذاری بهتر است بیشتر روی دارایی‌های واقعی متمرکز شوید.

بیبی دوج چگونه عمل می‌کند؟

دوج کوین

بیبی دوج به‌عنوان یک شت کوین با دریافت کارمزد افراد را به سرمایه‌گذاری ترغیب می‌کند. کسانی که این ارز را به والت خود اضافه می‌کنند به‌ازای هر تراکنش 5 درصد از کارمزد را دریافت می‌کنند. بنابراین تنها با نگهداری این ارز در کیف پول الکترونیکی خود، می‌توانید بیبی دوج‌های بیشتری به‌دست بیاورید.

به‌عبارتی هر بار که دوج کوین را معامله می‌کنید، 10 درصد کارمزد پرداخت می‌کنید. 5 درصد از کارمزدی که پرداختید به دارندگان این ارز اختصاص داده‌می‌شود. 5 درصد باقی‌مانده نیز صرف استخر نقدینگی می‌شود. به زبان دیگر اگر بیبی دوج‌های خود را بفروشید ده درصد از سرمایه را از دست می‌دهید اما اگر این ارز را نگهداری کنید، همچنان پاداش دریافت می‌کنید.

از ویژگی‌های ارزنده بیبی دوج می‌توان به این موارد اشاره کرد:

 • کارمزد پایین: کارمزد بسیار پایین این ارز در مقایسه با دوج کوین یکی از جذابیت‌های این ارز به‌شمار می‌رود.
 • ایجاد انگیزه: این ارز با پرداخت 5 درصد از کارمزد به‌عنوان پاداش برای نگهداری بیبی دوج توجهات به خود جلب کرده است.

مسیری که بیبی دوج در پیش دارد

این ارز همچنان در روزهای ابتدایی زندگی خود به سر می‌برد. به نظر می‌رسد بیبی دوج 6 هدف را مسیر خود دنبال می‌کند. بنیان‌گذاران ناشناس این ارز قصد دارند در اولین مرحله 100 هزار دلار را به حمایت از سگ‌های بی‌سرپناه اختصاص دهند.

زمانی که ارزش کل دارایی بیبی دوج به 100 میلیارد دلار برسد افراد بیشتری خواستار سرمایه‌گذاری در این ارز خواهند بود و زمانی که ارزش کل دارایی این ارز به 500 میلیارد دلار برسد، فرهنگ حمایت از حیوانات بی‌سرپناه به یک فرهنگ عمومی تبدیل می‌شود.

تاکنون عده محدودی از ارزها ارزش کل بازار 100 میلیارد دلاری را تجربه کرده‌اند و تنها بیت کوین توانسته است ارزش 500 میلیارد دلاری را به ثبت برساند.

پرسشنامه آکادمی تبدیل لطفا با شرکت در پرسشنامه زیر، دیدگاه خود درباره آکادمی تبدیل و کیفیت مقاله‌ها را با ما در میان بگذارید.
شرکت در پرسشنامه

تاریخچه قیمت بیبی دوج

این ارز در حال حاضر به قیمت 0.0000000026 دلار معامله می‌شود. در تاریخ 16 ژوئن 2022 بیبی دوج بالاترین قیمت خود را با 60 تا 67 درصد افزایش روی 0.000000006345 دلار ثبت کرد. پایین‌ترین قیمت ثبت شده برای این ارز در تاریخ 9 ژوئن سال 2021 روی 0.000000000094771 ثبت شده‌است.

تحلیل‌گران بر این باورند که اگر دوج کوین به‌عنوان پدر بیبی دوج با حمایت ایلان ماسک، قیمت 1 دلار را به ثبت برساند، آنگاه بیبی دوج کوین نیز به‌عنوان یک پسر خلف روزهای خوشی را پیش رو دارد.

این ارز با استفاده از زیرساخت‌های بایننس اسمارت چین (Binance Smart Chain) و با هدف ایجاد یک پروژه سازگار با اتریوم راه‌اندازی شد. در ادامه این ارز با استفاده از قابلیت‌های BSC انجام معاملات سواپ بسیار سریع و کارمزدهای بسیار پایین را ممکن کرد. غالباً پروژه‌هایی که به‌نوعی با BSC در ارتباط هستند به لطف اعتبار زنجیره هوشمند بایننس توجهات زیادی را به خود جلب می‌کنند.

مزایای و معایب خرید شت کوین ها

خرید بیبی دوج کوین

از مزایای سرمایه‌گذاری در شت کوین‌ها می‌توان به این موارد اشاره کرد:

 • افزایش قیمت ارز و متعاقباً تثبیت سودهای سرشار
 • قیمت پایین و امکان خریداری ارز در حجم بالا
 • امکان خرید بسیاری از ارزهای دیجیتال با استفاده از شت کوین‌ها وجود دارد.

در خصوص معایب خرید شت کوین‌ها نیز باید به این موارد اشاره کرد:

 • امکان سقوط ناگهانی قیمت و از بین رفتن تمام دارایی وجود دارد.
 • امکان خرید و فروش شت کوین‌ها در تمام صرافی‌ها وجود ندارد.
 • احتمال کلاه‌برداری بودن کل پروژه وجود دارد.

سرمایه‌گذاری بلند مدت یا کوتاه‌مدت

بسیاری از تحلیل‌گران بر این باورند که از آنجایی که شت کوین‌ها در تاریخ حضور خود در بازار همواره به ثبت سودهای چند برابری در کوتاه‌مدت معروف بوده‌اند، بهتر است این ارزها را برای کوتاه‌مدت نگهداری کنید.

اما این قاعده در مورد بیبی دوج صدق نمی‌کند. این شت کوین با دادن 5 درصد از کارمزد تراکنش‌ها به دارندگان انگیزه کافی برای نگهداری طولانی‌مدت این ارز را ایجاد کرده است. بنابراین به‌عنوان یک اصل کلی پیشنهاد می‌کنیم همواره به اندازی ارز خریداری کنید که در صورت از دست رفتن دارایی خسارت سنگینی را متحمل نشوید.

از طرفی از آنجایی که نگهداری از بیبی دوج به‌معنای داشتن درآمد منفعل است، می‌توانید تنها بخش بسیار کوچکی از دارایی خود را به سرمایه‌گذاری روی این ارز اختصاص دهید. داشتن ارزی که به خودی خود سودآوری دارد، سبد سرمایه‌گذاری شما را تکمیل می‌کند.

وارد بازار شت کوین ها بشویم یا خیر؟

در نهایت و بعد از بررسی تمام جوانب باید بگوییم که «بستگی دارد». ممکن است با شت کوینی طرف باشید که مانند بیبی دوج راهکار ایمنی را برای سرمایه‌گذاری طرح‌ریزی کرده باشد، در این صورت بد نیست که بخش کوچکی از دارایی خود را به خرید بیبی دوج اختصاص دهید.

تنها نکته‌ای که باید به یاد داشته‌باشید این است که به‌عنوان یک اصل کلی تمام شت کوین‌ها سودهای چند هزار درصدی و سقوط‌های بالای 90 درصد را تجربه می‌کنند. اگر زمان ورود و خروج شما مناسب باشد، شت کوینی که ممکن است تنها چند ماه عمر داشته‌باشد نیز می‌تواند سود سرشاری را برای شما به‌همراه داشته‌باشد.

قبل از هر چیزی با استفاده از نکاتی که در این مقاله گفته شد به بررسی ارز موردنظر بپردازید. در وهله اول باید بدانید که آیا این ارز شت کوین است یا خیر. در قدم بعدی باید تصمیم بگیرید که آیا این شت کوین می‌تواند در سبد سرمایه شما جایی داشته‌باشد. در این صورت پس از تحلیل بازار می‌تواند سهم بسیار کوچکی از دارایی خود را به این ارز اختصاص دهید.

 

babydoge.com

investopedia.com

coinmarketcap.com

academy.bit2me.com

fool.com

currency.com

technext24.com

1 دیدگاه

 1. هم میهن عزیز، اعتماد به صرافی معتبر ایرانی مانند تبدیل بسیار عاقلانه تر و پر سود تر از صرافی خارجی است و دارایی امن اگر می خواهیم؛ بهترین جا صرافی زنده و پویا و به روز تبدیل است.
  این تبلغ تبدیل نیست بیان تجربه مال باختگی در صرافی و پلتفرم های بی نام نشان خارجی است که با روش پانزی و کلاهبری دارایی افراد را غارت می کنند و در صرافی های بزرگ و مطرح هم که ما ایرانی ها مشکل احراز هویت داریم!
  شخصا از مدیران تبدیل متشکرم.

دیدگاهتان را بنویسید