داستینگ

داست و حمله داستینگ، آنچه باید درباره این خرده کوین‌های خطرناک بدانید

حمله داستینگDusting Attack چیست؟ چه اطلاعاتی درباره حمله داستینگ می‌دانید؟ اگر ردپایی در دنیای ارزهای دیجیتالی از خود گذاشته باشید، احتمالاً حتی برای یک‌بار هم که شده اسمی از حمله داستینگ شنیده‌اید. بازار ارزهای دیجیتالی و دنیای کریپتوکارنسی‌ها از جمله فناوری‌هایی است که پتانسیل زیادی برای حمله هکر‌‌ها و نفوذ کلاهبرداران به این فضا دارد.

چنین اتفاقی دور از انتظار هم نیست؛ زیرا همه چیز روی یک بستر مجازی، به صورت غیرمتمرکز و نظیر به نظیر است. اما چطور باید برای مقابله با چنین اتفاق‌هایی آماده شد؟ بدون شک بهترین سلاح آگاهی و کسب اطلاعات لازم درباره هر آن چیزی است که در این بازار به آن احتیاج دارید. این مطلب از راهنمای تبدیل قرار است درباره داست و داستینگ با شما صحبت کند و از شیوه برخورد با این حمله بگوید. همراه ما تا پایان بمانید تا یکی دیگر از اطلاعات ضروری برای باقی‌ماندن و موفقیت در بازار ارزهای دیجیتالی را به شما بیاموزیم.

داست چیست؟

داستینگ

بحث درباره داست را با یک مثال آغاز کنیم. برای مثال فرض کنید یک کیف پول فیزیکی دارید که در آن مبالغ مختلفی قرار داده‌اید. از اسکناس صد هزارتومانی گرفته تا سکه ۲۵ تومانی که امروز در بازار و خریدهای روزمره ما دیگر جایی ندارد. اما حرف از میزان ارزش آنها است. اسکناس‌‌های صد هزارتومانی همان کوین‌ها یا توکن‌هایی است که در کیف پول ارز دیجیتالی نگه می‌دارید و داست همان سکه ۲۵ تومانی است که ارزش و مقدار آن بسیار ناچیز است.

به‌این‌ترتیب؛ داست، کوین یا توکنی است که اندازه آن به قدری کم و ناچیز است که حتی کاربران متوجه داشتن آن در کیف پول خود نمی‌شوند. داست را می‌‌توان خرده کوین‌ها (مثل همان پول‌خردهای کیف پول فیزیکی) دانست که از تراکنش یک ارز دیجیتالی باقی‌مانده است.

مثلاً داست بیت کوین، مقدار بسیار کمی از بیت کوین است که در والت یا آدرس خاصی به‌جامانده و ارزش آن حتی از کارمزد تراکنش هم کمتر است. در چنین شرایطی این مقدار ناچیز بیت کوین را نمی‌توان وارد چرخه پردازش و تراکنش کرد زیرا حتی از پس پرداخت کارمزد معامله خود هم بر نمی‌آید!

حمله داستینگ چیست؟

حمله داستینگ

بخش قبلی از داست و ویژگی مهم آن که ارزش ناچیز داست است حرف زدیم. اما وقتی داست تا این اندازه ناچیز و کم‌ارزش است، چطور می‌تواند زمینه حمله هکرها را فراهم کند؟ اگر تجربه معامله در بستر کریپتوکارنسی‌ها را داشته باشید، احتمالاً با این مورد مواجه شده‌اید که بعضی مواقع مقدار بسیار اندکی کوین یا توکن در حساب شما باقی می‌ماند. خب؛ این طبق تعریفی که گفتیم، همان داست است.

بعضی از صرافی‌ها به کاربران خود اجازه می‌دهند این میزان ارز دیجیتالی را به BNB تبدیل کنند و با انتقال و تراکنش آن، دیگر داستی در حساب نماند تا راهی برای نفوذ هکرها ایجاد نشود. اما واقعیت این است که این اتفاق برای همه رمز‌ارزها یا در همه صرافی‌ها امکان‌پذیر نیست. از طرفی، وقتی انتقال رمزارزها را از طریق والت انجام می‌شود، حتی باعث باقی‌ماندن داست بیشتر در حساب نسبت به زمانی است که انتقال از صرافی انجام می‌شود.

همان‌طور که از اسم حمله داستینگ انتظار می‌رود، این اتفاق از طریق خرده کوین‌‌ها یا داست‌ها انجام می‌شود. اما جزئیات این حمله چیست؟ اگر بخواهیم بگوییم هکرها چگونه می‌‌توانند از طریق این خرده کوین‌‌های ناچیز وارد حساب ما شوند، پس باید نگاه دقیق‌تری به داستینگ داشته باشیم.

راه نفوذ هکرها از طریق داست

اینکه یک هکر بخواهد راه نفوذ و کلاهبرداری از دارایی‌هایی دیجیتال افراد را پیش بگیرید، ممکن است طبق تصور عمومی، ما را به این نتیجه برساند که تلاش آنها برای به‌دست‌آوردن کلیدهای خصوصی والت‌ها باشد. اما اگر بخواهیم واقع‌بینانه به این قضیه نگاه کنیم، دسترسی به کلید خصوصی هر تراکنش یا والت، آن‌قدر کاری سخت و زمان‌بر است که هیچ هکری استفاده از آن را ترجیح نمی‌دهد.

بهترین راه کلاهبرداری در چنین بازاری، نفوذ به حساب‌های کاربران است و داست‌ها هم آسان‌ترین راه نفوذ را برای کاربران فراهم می‌‌کنند. در حمله داستینگ، هکرها از داست‌ها یا خرده کوین‌ها استفاده می‌کنند و این داست‌ها را به والت هزاران کاربر دیگر منتقل می‌کنند. به‌این‌ترتیب راهی آسان و سریع برای نفوذ به حساب کاربران دارند.

این داست‌ها حکم نفوذی و جاسوس در حساب کاربران است. وقتی کاربر داست‌ها ناآگاهانه را به یک حساب دیگر ارسال می‌کنند، می‌‌توانند حساب را به طور کامل بررسی کرده و اطلاعات را برای مبدأ یا همان هکری که داست را به حساب فرستاده ارسال کنند.

به همین راحتی امکان شناسایی حساب کاربر برای هکرها وجود دارد. می‌توانند مقدمه حمله سایبری را آماده کنند و با انجام حمله، از تمام اطلاعات مهم و محرمانه یک کاربر در بستر بازار ارزهای دیجیتالی سوءاستفاده کنند.

نکته دیگری که باید درباره داستینگ بدانید این است که این حمله فقط توسط هکرها انجام نمی‌شود. حتی گاهی ممکن است مقامات یا مراجع قانونی برای بررسی و زیر نظر گرفتن افرادی که اقدامات غیرقانونی انجام می‌دهند هم چنین حمله‌ای را تدارک ببیند. اگرچه به‌طورکلی چنین حمله‌ای به معنی دزدی اطلاعات است اما در چنین شرایطی واقعیت این است که این حمله کمک می‌کند تا تخلفات کمتری در بحث ارزهای دیجیتالی ایجاد شود.

روش جلوگیری از حمله داستینگ

حتماً تا اینجای مطلب این سؤال برای شما به وجود آمده است که روش مقابله با چنین حمله‌‌ای چیست؟ همان‌طور که اشاره کردیم، یکی از نتایجی که حمله داستینگ دارد کنترل کردن، تجزیه و تحلیل تراکنش‌های انجام شده توسط یک کاربر است. اینجاست که امنیت والت‌ها یا صرافی‌هایی که در آن فعالیت می‌کنید، بیشتر از گذشته اهمیت پیدا می‌کند.

توصیه می‌شود برای امنیت بیشتر از والت‌هایی استفاده کنید سخت‌افزاری هستند و تقریباً راه نفوذ را از هر دری که فکر کنید، به روی هکر‌ها و عوامل نفوذی بسته‌اند. علاوه بر این حساب خود را در صرافی‌هایی بسازید و فعالیت خود را پیگیری کنید که امنیت بالایی دارند، معتبر هستند و تابه‌حال هیچ‌گونه حمله یا نفوذی از طریق هکرها در کارنامه کاری آنها ثبت نشده است!

راه‌حل دومی هم وجود دارد که در کنار استفاده از والت ایمن معنی پیدا می‌کند. این راه‌حل از شما می‌خواهد حساب خود را همیشه چک کنید و اطلاعات آن را در دست داشته باشید تا بتوانید در صورت مشاهده داست در حساب، به‌سرعت با پشتیبانی والت خود ارتباط برقرار کنید و از حملات داستینگ جلوگیری کنید.

همچنین در نظر داشته باشد که از داست‌های حساب خود هنگام انجام تراکنش‌ها استفاده نکنید تا آنها را در تراکنش‌ها انتقال ندهید. به‌این‌ترتیب از حمله داستینگ در امان خواهید بود و اطلاعات حساب شما در دست کسی قرار نمی‌گیرد.

جمع‌بندی

اکنون با خواندن این مطلب، اطلاعات کافی درباره داست‌ها دارید. می‌دانید داست چیست و چگونه می‌تواند مقدمه یک حمله سایبری را فراهم کند. شروع بحث از این نکته حرف زدیم که بازار ارزهای دیجیتالی همان‌طور که از اسم آن انتظار می‌رود، بستر گسترده‌ای را برای حمله هکرها و کلاهبرداران است.

اما وقتی آمادگی لازم برای مقابله با این حمله‌ها را دارید و از دارایی‌های دیجیتال خود مراقبت می‌کنید که اطلاعات لازم درباره جزئیات این بازار و فناوری را بشناسید. سعی کنید برای جلوگیری از حمله داستینگ والت‌ها و صرافی‌های معتبری را استفاده کنید. تراکنش‌ها را مرتب کنترل کنید تا اطلاعات لازم را در اختیار داشته باشد و از استفاده داست‌‌ها در حساب خود خودداری کنید تا بستر لازم برای حمله هکرها را به طور ناخواسته فراهم نکنید.

صرافی ارز دیجیتال تبدیل از جمله صرافی‌های امن و داخلی است که تا امروز کارنامه کاری درخشان و قابل قبولی داشته است. اگر دنبال یک صرافی امن و مطمئن هستید پیشنهاد ما به شما تبدیل است تا با خیالی راحت در بستری امن وارد بازار ارزهای دیجیتالی شوید.

 

نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید