کیف پول ارز دیجیتال و بررسی انواع آن ، شما کوین‌های خود را کجا ذخیره می‌کنید؟

انواع کیف پول ارز دیجیتال چیست؟ ورود به بازار و سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای رمز پایه مثل بیت کوین، باعث می‌شود انجام مقدمات و پیش‌زمینه‌های مختلفی ضرورت پیدا کند. از جمله این پیش‌زمینه‌ها کسب اطلاعات و دانش درباره بازار و ماهیت واقعی آن، بررسی و انتخاب یک صرافی یا درگاه آنلاین برای ورود به بازار، سرمایه‌گذاری روی رمز‌ارزهای موردنظر و نگه‌داری دارایی‌های دیجیتال به انواع کیف پول‌ های ارز دیجیتال است. ارز‌های دیجیتالی بسیاری مثل بیت کوین، دش، اتریوم، لایت کوین و … وجود دارد و این رمز ارزها در کیف پول‌های دیجیتالی ذخیره می‌شوند.

قیمت ارز دیجیتال

همه کاربران روش‌های خاص خود را دارند و راه‌های مختلفی برای سرمایه‌گذاری، کسب سود یا تجارت ارز‌های رمز پایه استفاده می‌کنند. ما در این مطلب از راهنمای گام به گام تبدیل قرار است شما را با تمام کیف پول های ارز دیجیتال آشنا کنیم تا دارایی‌های دیجیتال خود را از دست کلاهبرداران و هکر‌های مختلف دور نگه‌دارید و بتوانید یک حضور مفید و سود آفرین در بازار داشته باشید. همراه ما تا پایان این مقاله باشید.

کیف پول ارز دیجیتال چیست ؟

کبف پول ارز دیجیتال

کیف پول رمزنگاری برای تعامل با شبکه بلاک چین استفاده می‌شود. سه نوع کیف پول رمزنگاری وجود دارد که بر اساس روش کار و اتصال به اینترنت آنها را به آفلاین و آنلاین طبقه‌بندی می‌کنند.

کیف پول‌های مبتنی بر نرم‌افزار در دسترس تر و راحت‌تر هستند، درحالی‌که ایمنی کیف پول‌های سخت‌افزاری بیشتر است. کیف پول‌های کاغذی روی کاغذ چاپ می‌شوند و اکنون جزء مدل‌های غیرقابل‌اعتماد و منسوخ شده بازار است.

کیف پول‌های رمزنگاری تنها ارز را ذخیره نمی‌کنند بلکه ابزاری برای تعامل با بلاک چین است؛ یعنی تولید اطلاعات لازم برای دریافت و ارسال پول از طریق معاملات بلاک چین.

این اطلاعات شامل جفت کلید خصوصی و عمومی است. بر اساس این کلیدها یک شناسه عددی به نام آدرس تولید می‌شود. این آدرس مکانی را تعیین می‌کند که می‌توان کوین‌ها را به‌وسیله آن به بلاک چین ارسال کرد.

آدرس را می‌توان برای دریافت وجه به اشتراک گذاشت اما کلید‌های خصوصی را هرگز نباید فاش کرد (کلیدهای خصوصی مثل رمز عبور برای کیف پول‌هاست). برای دسترسی به ارز رمز پایه می‌توان از کلید خصوصی روی هر کیف پول استفاده کرد. تا زمانی که کلید خصوصی مشخص باشد، دارایی در هر دستگاهی قابل‌دسترس است. همچنین کوین‌ها فقط از یک آدرس به آدرس دیگر منتقل می‌شوند و هرگز از خود بلاک چین خارج نمی‌شوند.

کیف پول‌‌‌های گرم و سرد

بهترین کیف پول ارز دیجیتال

همان‌طور که گفتیم، کیف پول ترکیبی از آدرس عمومی و کلید خصوصی است. کیف پول‌ها را بر اساس روش و محل ذخیره‌سازی می‌توان در سه نوع مختلف کیف پول ارزهای دیجیتالی دسته‌بندی کرد. تنها تفاوت قابل‌توجه بین این کیف پول روش اتصال آنها به اینترنت است. مهم‌ترین دسته‌بندی که برای انواع کیف پول ارزهای دیجیتالی می‌شناسند دو نوع کیف پول گرم و کیف پول سرد است.

کیف پول گرم

کیف پول گرم کیف پول‌هایی است که لازم است به اینترنت متصل شوند یا اصطلاحاً به آن کیف پول آنلاین می‌گویند و به همین دلیل ممکن است نسبت به کیف پول‌های دیگر، امنیت کم‌تری داشته باشد. کیف پول‌های گرم به‌خاطر اتصال به اینترنت، در دسترس هستند و معامله‌گران و کاربران می‌توانند در سریع‌ترین زمان ممکن به دارایی‌های ذخیره شده روی آنها دست پیدا کنند.

این موضوع درعین‌حال که مهم‌‌ترین جنبه مثبت کیف پول‌های گرم است باعث شده تا پاشنه آشیل امنیت آنها هم محسوب شود. کیف پول آنلاین بیشتر در معرض تهدید امنیتی و حملات هکرها قرار می‌گیرد و کلاهبرداران می‌توانند به‌سرعت به اطلاعات و کد‌های ذخیره شده ارزهای دیجیتالی روی آن برسند. همچنین این کیف پول‌ها کاربرپسندتر هستند.

نکته مهمی وجود دارد این است که اگر انتخاب اصلی یک کاربر یا معامله‌گر برای استفاده از کیف پول‌های مختلف کیف پول گرم بود، بدون شک باید کیف پولی را استفاده کند که سطح امنیت بالایی دارد و با استفاده از روش‌هایی مثل تأیید دو عاملی، رمز عبور پیچیده و … امنیت خوبی برای کاربران ایجاد می‌کند.

کیف پول سرد

کیف پول‌های سرد دیگر مورد از انواع کیف پول های ارز دیجیتال است که برای ذخیره‌سازی در فضا و دستگاه‌های آفلاین طراحی شده (برای درک بهتر می‌توان این کیف پول‌ها را با گاوصندوق مقایسه کرد). این کیف پول‌ها رمزارز‌ها را در حالت آفلاین نگه می‌دارند و برای نگه‌داشتن دارایی‌ها در طولانی‌مدت استفاده می‌شوند. مهم‌ترین ویژگی کیف پول سرد امنیت بسیار بالا آنهاست.

کیف پول‌های سرد را همیشه یک گزینه بسیار مطمئن با سطح امنیت بالا می‌دانند که می‌تواند خیال HODLers و معامله‌گران را از بابت دارایی‌های دیجیتالی آنها راحت کند. این کیف پول‌ها برخلاف مدل قبلی، دسترسی آسان را فدای امنیت کرده‌اند. اگر معامله‌گری هستید که به‌صورت روزانه در بازار فعالیت می‌کنید یا استراتژی خرید‌وفروش شما نوسان گیری از رمزارزها است، کیف پول‌های سرد کمی سرعت معامله را کند خواهد کرد.

البته کیف پول‌‌های آفلاین هم مدل‌های مختلفی دارند که برخی از آنها به اینترنت متصل می‌شود و برخی دیگر نمی‌شود. کاربران باید بسته به نیاز خود کیف پول مناسب را انتخاب کنند.

قبل از رسیدن به این بخش بعدی و صحبت از آن بهتر است یادآوری کنیم که تا فهمیدیم کیف پول ارز دیجیتال چیست، کلیدهای دیجیتالی چه اهمیتی دارند و ساخت کیف پول ارز دیجیتال با استفاده از این کلیدها به چه صورت انجام می‌شود. اکنون نگاه دقیق‌تری به کلیدهای دیجیتالی خواهیم داشت.

کلید‌ دیجیتالی چیست؟

کیف پول ارز دیجیتال

دو نوع مختلف کلید دیجیتالی وجود دارد که به کلید عمومی و کلید خصوصی معروف هستند. برای مبادله ارزهای رمز پایه، خرید، ارسال یا دریافت ارزهای رمز پایه، تبدیل مجدد آنها به ارزهای فیات و پول از هر دو کلید استفاده می‌شود. کلیدهای خصوصی کلیدهای سری هستند که در کیف پول‌های حالت آنلاین وجود دارند.

هر دو این کلیدها به‌صورت فرم الفبایی است و اگر کلیدهای خصوصی کیف پولی از بین برود، تمام رمزارزهای ذخیره شده در کیف پول را از دست خواهید داد. ضروری است که کلیدهای خصوصی خود را به‌دقت ذخیره کنید و از دسترسی غیرمجاز به افراد به این کلیدها جلوگیری کنید.

رعایت این نکات و موارد احتیاطی کمک می‌کند تا راه نفوذ کلاهبرداران را به دارایی‌ها و سرمایه‌های دیجیتال خود ببندید. برخی از کیف پول‌‌های کلیدهای خصوصی را در حالت آفلاین ذخیره می‌کنند درحالی‌که برخی از کیف پول‌ها کلیدهای خصوصی را در حالت آنلاین ذخیره می‌کنند.

کیف پول سخت‌افزاری

digital-currency-wallets

کیف پول‌های سخت‌افزار دستگاه‌هایی هستند که به‌صورت جداگانه آدرس‌ها و کلیدهای عمومی را مدیریت می‌کنند. ظاهر این کیف پول‌ها معمولاً یک USB با صفحه‌نمایش OLED و دکمه‌های جانبی است. این کیف پول یک دستگاه بدون باتری است و می‌تواند به کامپیوتر متصل شود تا توسط برنامه‌های دسکتاپ قابلیت دسترسی پیدا کند. قیمت این کیف پول‌ها از ۷۰ تا ۱۵۰ دلار متغیر است اما به‌خاطر امنیت بالایی آنها، ارزش خرید دارد.

نظرات و دیدگاه‌های مختلفی درباره کیف پول‌های سخت‌افزاری وجود دارد؛ از کیف پول‌های گرم ایمن‌تر و از کیف پول‌های کاغذی کاربرپسند‌تر هستند اما نسبت به کیف پول‌های وب و دسکتاپ کاربرپسندی کمتری دارند. این نوع از کیف پول‌‌ها به اشکال مختلف در دسترس است و برای ذخیره کردن مقادیر زیاد ارزهای دیجیتالی گزینه خوبی است. ممکن است پیشنهاد خوبی برای افراد مبتدی و تازه‌کار بازار نباشد.

محبوب‌ترین کیف پول‌های سخت‌افزاری:

 • Ledger Nano S
 • Trezor

کیف پول کاغذی

کیف پول ارز دیجیتال

این کیف پول کد‌های QR چاپ شده است. برخی از کیف پول‌ها با بارگیری کد می‌توانند آدرس‌های جدید را به‌صورت آفلاین تولید کنند. این مدل‌ها مستعد هک نیستند اما مشکلاتی که در آنها وجود دارد باعث خطرناک بودن کیف پول کاغذی شده است. نقص عمده آنها عدم توانایی ارسال وجوه و مبالغ جزئی است؛ بنابراین نمی‌توان از کد‌های ثبت شده دو بار استفاده کرد.

پیش‌ازاین، این نوع کیف پول‌ها جزء محبوب‌ترین کیف‌های سرد بودند اما با ظهور کیف پول‌‌های سخت‌افزاری و قابلیت‌های بهتر و مناسب‌تری که نسبت به کیف پول کاغذی دارند، باعث شد تا ازرده‌خارج شوند.

کیف پول دسکتاپ

بهترین کیف پول ارز دیجیتال

این کیف پول به روش دانلود کیف پول ارز دیجیتال روی سیستم‌عامل‌ها نصب و استفاده می‌شود. هنگام کار با این کیف پول‌ها داشتن ضدویروس یکی از نکات و ضروریات بسیار مهم است. زیرا اتصال مستقیم سیستم به اینترنت ممکن است دردسر‌ساز باشد. کیف پول‌های دسکتاپ سومین روش ایمن برای ذخیره ارزهای رمز پایه است که به‌جای نگه‌داشتن دارایی‌های دیجیتال، باید از آنها استفاده کرد.

استفاده از این مدل کیف پول‌ها بسیار آسان است، ویژگی‌هایی مثل حریم خصوصی ناشناس بودن را در اختیار شما قرار می‌دهند و نیاز به حضور هیچ شخص سومی برای استفاده از کیف پول نیست.

پشتیبان‌گیری (بک‌آپ) منظم از دارایی‌های منتقل شده به کیف پول دسکتاپ بسیار مهم است.

بهترین کیف پول دسکتاپ:

 • Exodus
 • Jaxx
 • Armory
 • Copay

کیف پول موبایل

انواع کیف پول ارز دیجیتال

کیف پول‌های موبایل دقیقاً مثل کیف پول دسکتاپ است که برای گوشی‌های هوشمند ساخته شده‌اند. کار با آنها کاملاً راحت است و از کد QR برای معاملات استفاده می‌کنند. این مدل می‌تواند گزینه مناسبی به‌عنوان کیف پول بیت کوین و دیگر رمزارزها تلقی شود و برای معاملات روزانه انتخاب خوبی است.

علاوه بر این جنبه‌های مثبت در برابر آلودگی به بدافزار یا هک شدن گزینه آسیب‌پذیری است. رمزگذاری کیف پول موبایلی بسیار ضروری است و در عین کاربردی بودن می‌توانند در معرض ویروس قرار بگیرند.

محبوب‌ترین کیف پول‌های موبایلی:

 • کیف پول Coinomi
 • Mycelium
 • تراست والت

کیف پول وب

کیف پول ارز دیجیتال

همان‌طور که از نام آن پیداست، مرورگرهای اینترنت به این کیف پول‌ها دسترسی دارند. کلیدهای خصوصی در برخی کیف پول‌های وب نگهداری می‌شوند و مستعد حملات DDOS هستند.

این کیف پول‌ها می‌توانند میزبان یا غیر میزبان باشند. معمولاً کاربران استفاده از کیف پول‌های غیر میزبان را ترجیح می‌دهند زیرا بودجه و دارایی ذخیره شده در آن همیشه کنترل می‌شود. کیف پول‌های وب همان کیف پول‌های گرم نیستند و می‌توانند گزینه ایده‌آلی برای سرمایه‌گذاری‌های کوچک باشند و امکان انجام معاملات سریع را فراهم می‌کنند.

محبوب‌ترین کیف پول‌های وب:

 • Coinbase
 • MetaMask

سخن پایانی

گفتیم که کیف پول ارز دیجیتال چیست و ساخت کیف پول ارز دیجیتال به چه صورتی انجام می‌شود. بسته به نیاز خود می‌توانید کیف پول را انتخاب کنید اما به یاد داشته باشید که مرتباً از اطلاعات و دارایی‌‌های خود پشتیبان تهیه کنید. همچنین در صورت استفاده از کیف پول‌های گرم، جدیدترین و به‌روزترین نرم‌افزارها را استفاده کنید.

صرافی‌های داخلی ایران در تلاش‌اند تا به‌خاطر تحریم‌ها و محدودیت‌هایی که وجود دارد، کار را برای هم‌وطنان و کاربران ایرانی راحت‌تر کنند. صرافی تبدیل با داشتن کیف پول داخلی یکی از بهترین کیف پول ارز دیجیتال ایرانی است که خیالتان را از بابت امنیت و دسترسی مناسب راحت می‌کند. همین حالا به خانواده تبدیل بپیوندید و رویای خود را واقعی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مرتبط