Skip to content
top banner

تأیید مجوز ETFهای بیت کوین؛ ETF‌ اسپات بیت‌ کوین چیست و چرا این قدر مهم است؟

ETF اسپات بیت کوین
در
خواندن در ۴ دقیقه

نیمه شب گذشته، ۱۰ ژانویه (۲۰ دی ماه)، پس از مدت‌ها کش‌وقوس بالاخره کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) مجوز راه‌اندازی ETFهای اسپات بیت ‌کوین را صادر کرد و قرار است از امروز ۱۱ ژانویه (۲۱ دی‌ماه) این محصولات قابلیت خرید و فروش داشته باشند.

جامعه ارزهای دیجیتال به‌خصوص سرمایه‌گذاران و دوستداران بیت‌کوین مدت‌ها منتظر چنین روز بزرگی بودند؛ اما حالا که نهایتاً این خواسته محقق شده است، آینده بیت‌کوین با وجود این ETFها چگونه خواهد بود و این محصولات سرمایه‌گذاری چه نقشی در آینده بیت‌کوین و روی قیمت آن خواهند داشت. در این مقاله با معرفی ETFها و کارکرد آن به همه این پرسش‌ها پاسخ می‌دهیم.

ETF اسپات بیت کوین چیست؟

ETF نوعی صندوق سرمایه‌گذاری است که مانند سهام با آن رفتار می‌شود و در بازارهای سهامی قابل‌خرید و فروش است. ETFهای معمولاً از رشد یا ریزش یک شاخص، فلز گران‌بها یا کالا تبعیت می‌کنند که در مورد ETFهای بیت‌کوین این کالا همان بیت‌کوین است. پیش‌ازاین در مقیاس جهانی ETFهای طلا راه‌اندازی شده است که باتوجه‌به قیمت طلا ارزش آن تغییر می‌کند و بدون نیاز به نگهداری طلای فیزیکی در بازار بورس قابل خرید و فروش است. اکنون ETFهای بیت‌کوین هم چنین نقشی بازی خواهند کرد.

ETFهای اسپات بیت‌کوین بر خلاف نوع آتی آن به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهند به صورت مستقیم در تعیین قیمت بیت‌کوین و رشد و ریزش بازار این ارز نقش بازی کنند بدون این که نیازی به داشتن کیف پول ارز دیجیتال و پیچیدگی‌های فنی و قانونی این صنعت به‌خصوص در آمریکا داشته باشند.

هر ETF اسپات بیت‌کوین از سوی یک شرکت مدیریت می‌شود که شرکت صادرکننده نامیده می‌شود و خرید و نگهداری اصل بیت‌کوین‌ها از طریق یک صرافی مجاز ارز دیجیتال به عنوان امین و نماینده آن شرکت انجام می‌شود.

ETFهای اسپات در بازارهای سنتی سهام که در آمریکا به وال‌استریت مشهور است قابل خرید و فروش هستند و هر کسی با در اختیار داشتن یک کد بورسی می‌توان به معامله آن بپردازد.

کدام درخواست‌های راه‌اندازی ETF پذیرفته شدند

کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا شب گذشته درخواست راه‌اندازی ETF یازده شرکت زیر را پذیرفت و مجوز آن را صادر کرد:

 • BlackRock iShre Bitcoin Trust
 • Grayscale Bitcoin Trust
 • ARK 21Shares Bitcoin ETF
 • Bitwise Bitcoin ETP Trust
 • WisdomTree Bitcoin Fund
 • Fidelity Wise Origin Bitcoin Trust
 • VanEck Bitcoin Trust
 • Invesco Galaxy Bitcoin ETF
 • Valkyrie Bitcoin Fund
 • Hashdex Bitcoin ETF
 • Franklin Bitcoin ETF

تفاوت خرید مستقیم بیت‌کوین با معامله ETFهای اسپات بیت‌کوین چیست؟

سرمایه‌گذاری در ETFهای اسپات بیت‌کوین از چند جهت با خرید و فروش مستقیم بیت‌کوین تفاوت دارد.

اولین مورد این است که سرمایه‌گذاران ETFهای بیت‌کوین در واقع مالکیت هیچ بیت‌کوینی را در اختیار ندارد.

مورد دوم این است که شرکت‌ها برای خرید و فروش ETFهای بیت‌کوین و مدیریت این صندوق‌ها، کارمزد اضافه‌ای را دریافت می‌کنند درحالی‌که برای خرید و فروش مستقیم بیت‌کوین شما هزینه تراکنش شبکه بیت‌کوین یا صرافی را می‌پردازید؛ ولی هزینه مدیریت صندوق سرمایه‌گذاری یا چنین هزینه‌هایی بر عهده شما نیست.

در مقابل ETFها مزیت‌هایی برای کاربران دارند. مثلاً این که سرمایه‌گذاران می‌توانند ETFهای خود را در همان کارگزاری که سهامشان را خرید و فروش می‌کنند داشته باشند و یکجا سرمایه‌گذاری‌هایشان را دنبال کنند یا این که نیازی به دانستن جزئیات فنی استفاده از کیف پول‌ها، تراکنش‌ها و شبکه‌های ارز دیجیتال و مواردی چون این را ندارند. از نظر قانونی نیز چون بسیاری از کشورها هنوز در مورد ارزهای دیجیتال قانون شفافی تصویب نکرده‌اند ممکن است استفاده از ETFها دردسر کمتری برای شرکت‌های بزرگ داشته باشد.

چکیده دنیای کریپتو در سکه‌نامه تبدیل
چکیده دنیای کریپتو در سکه‌نامه تبدیل معاملات شما با مطالعه ماهنامه اختصاصی تبدیل، سکه می‌شود.
دانلود رایگان سکه‌نامه

چرا تأیید مجوز ETFهای بیت ‌کوین بسیار مهم است و می‌تواند بازار را متحول کند؟

 ETF بیت کوین

سرمایه‌گذاران معتقدند شکل‌گیری ETFهای اسپات بیت کوین با ساده‌تر کردن سرمایه‌گذاری می‌تواند میلیاردها دلار را روانه دارایی‌های دیجیتال و بازار ارزهای دیجیتال کند.

شرکت‌هایی همچون BlackRock و Fidelity غول‌های بسیار بزرگی در صنعت مالی هستند و بزرگ‌ترین شرکت‌های مدیریت سرمایه در جهان محسوب می‌شوند. حرکت آن‌ها به سمت صنعت ارزهای دیجیتال و بیت‌کوین باعث می‌شود، بخش سنتی بازار سرمایه‌گذاری و عامه مؤسسات بزرگ و مردم نیز به این سمت کشیده شوند و بخشی از سرمایه خود را وارد این بازار سودساز اما پرنوسان کنند.

در واقع می‌توان گفت با تصویب ETFها، بیت‌کوین دیگر یک دارایی از طبقه نو و جدید محسوب نخواهد شد و به یکی از ابزارهای سرمایه‌گذاری متداول و مهم بازار برای سرمایه‌گذاران بزرگ و مردم عادی تبدیل می‌شود.

با این اقدام مطمئناً تقاضا برای بیت‌کوین افزایش خواهد یافت و رشد قیمت این ارز نیز به تبع رشد سرمایه‌گذاری امری واضح و روشن به نظر می‌رسد.

با پذیرفته‌شدن بیت‌کوین به عنوان ابزار مهم سرمایه‌گذاری دولت‌ها و قانون‌گذاران هم چاره‌ای جز این نخواهند داشت که قوانین حمایت از سرمایه‌گذاران را برای این ارز و بازار کریپتو ایجاد کنند که موجب اطمینان هر چه بیشتر و رشد پذیرش این ارز و کلیت بازار کریپتو خواهد شد.

 

پرسشنامه آکادمی تبدیل لطفا با شرکت در پرسشنامه زیر، دیدگاه خود درباره آکادمی تبدیل و کیفیت مقاله‌ها را با ما در میان بگذارید.
شرکت در پرسشنامه

تأثیر شگفت‌انگیز ETFهای طلا راهنمای ETFهای بیت‌کوین

در مورد تأثیر ETFهای بیت‌کوین می‌توان ETFهای طلا را به عنوان سرمشق معرفی کرد. زمانی که اولین ETF طلا در سال ۲۰۰۳ ایجاد شد قیمت طلا تنها ۳۳۲ دلار بود؛ اما اکنون در سال ۲۰۲۳ حدود ۳۵ ETF طلا در آمریکا وجود دارد و قیمت طلا نیز  به ۱۸۰۰ دلار رسیده است.

این تأثیر شگفت‌انگیز ورود سرمایه به بازار طلا می‌تواند برای بیت‌کوین هم تکرار شود. اکنون صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا (ETF) حدود ۱۰۵ میلیارد دلار سرمایه تحت مدیریت دارند. هر چند ممکن است میزان ورود سرمایه به ETFهای بیت‌کوین کمتر از طلا باشد؛ اما احتمالاً می‌توان نوع تأثیرگذاری آن‌ها را با الگو قراردادن طلا پیش‌بینی کرد.

به نظر می‌رسد آینده درخشانی در انتظار بیت‌کوین است و بیشتر کارشناسان و ناظران بازار ارزهای دیجیتال به این مسئله اذعان دارند.

پیش ‌بینی قیمت بیت ‌کوین پس از تأیید ETFهای اسپات

افراد مشهور، متخصصان، کارشناسان و تحلیلگران بسیاری درباره رشد قیمت بیت‌ کوین پس از تأیید ETFهای اسپات سخن گفته‌اند. نکته جالب در مورد این پیش‌بینی‌ها این است که نقطه مشترک اکثر  آن‌ها اتفاق‌نظر بر سر سقف شکنی بیت‌ کوین با تأیید مجوز ETF های اسپات و رسیدن بزرگ‌ترین ارز دیجیتال بازار به قله‌های جدید است.

مایکل سیلور سرمایه‌گذار مشهور بیت کوین و مدیرعامل شرکت مایکرو استراتژی معتقد است سال ۲۰۲۴ سال درخشش بیت کوین است و با تأیید مجوز ETFها و در پیش بودن هاوینگ بیت کوین رشد درخشانی را در پیش خواهد داشت به گفته او بیت کوین باتوجه‌به این رویدادها می‌تواند در این سیکل خود حتی تا ۱ میلیون دلار هم رشد کند.

آدام بک تحلیلگر مشهور و مدیرعامل شرکت BlockStream قیمت ۷۰۰،۰۰۰ دلار را برای بیت کوین در سال ۲۰۲۴ پیش‌بینی کرده است و معتقد است ارزش بازار بیت کوین با هجوم سیل سرمایه پس از تأیید ETFها در این سیکل می‌تواند حتی از طلا هم فراتر رود و به بزرگ‌ترین دارایی قابل‌معامله جهان تبدیل شود.

پیش‌بینی‌های ۵۰۰،۰۰۰ دلاری و ۲۰۰،۰۰۰ دلاری برای بیت‌کوین هم طرف‌داران زیادی داشته است؛ اما روز گذشته رابرت کیوساکی نویسنده کتاب پدر پولدار پدر بی‌پول پیش‌بینی کرد بیت‌کوین به‌زودی و در سال ۲۰۲۴ به قیمت ۱۵۰،۰۰۰ دلار خواهد رسید و سقف‌شکنی خواهد کرد.

 

شما برای رشد شگفت‌انگیز آینده بیت‌ کوین چه برنامه‌ای دارید؟ شاید این آخرین فرصت‌ها برای سوارشدن به موشک بیت‌کوین پیش از پرواز باشد.

دیدگاه‌ها (1)

جهت دریافت آخرین اخبار و مقالات به خبرنامه بپیوندید.

عکس مجله خبرنامه