در زمان نگارش این مطلب ( اردیبهشت 1403) عرضه بیت کوین برابر 19690418 BTC است. باتوجه‌به عرضه کل بیت کوین که برابر 21 میلیون کوین است، با یک محاسبه سرانگشتی مشخص می‌شود که چیزی در حدود 93.76 درصد از عرضه کل این ارز دیجیتال در گردش قرار دارد.

بر اساس داده‌های سایت intotheblock.com، در حال حاضر چیزی در حدود 1.53 درصد از هولدرهای بیت کوین را نهنگ‌ها تشکیل می‌دهند. منظور از نهنگ در اینجا هولدرهایی است که بیش از 1 درصد عرضه در گردش بیت کوین را در اختیار دارند. سوال اساسی که در اینجا پیش می‌آید آن است که چه کسی بیشترین بیت کوین را دارد؟ در این مطلب قصد داریم شما را با بزرگ‌ترین هولدرهای حقیقی و حقوقی بیت کوین در سال 2024 آشنا کنیم. مطالعه این مطلب را از دست ندهید.

نمودار توزیع بیت کوین‌های عرضه شده تا سال 2024

قبل از پاسخ به سوال “چه کسی بیشترین بیت کوین را دارد؟” بد نیست وضعیت توزیع بیت کوین‌های در گردش تا سال 2024 را بررسی کنیم. سایت river.com، به‌تازگی گزارش اختصاصی در این زمینه منتشر کرده است. در قالب یک نمودار گرافیکی در این گزارش، وضعیت توزیع بیت کوین بین هولدرهای مختلف به‌تفکیک نشان داده شده که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید.

بیشترین دارندگان بیت کوین در جهان چه کسانی هستند؟ (سال 2024)

مطابق آنچه در تصویر فوق مشاهده می‌کنید، وضعیت توزیع بیت کوین‌های عرضه شده تا فوریه سال 2024 به شرح زیر است:

 • هولدرهای حقیقی بیت کوین (‌بین 81.7 تا 130.4 میلیون نفر): 11.97 میلیون BTC
 • بیت کوین‌های گم شده: 3.7 میلیون BTC
 • بیت کوین‌های تحت اختیار ساتوشی ناکاموتو: 1.1 میلیون BTC
 • بیت‌کوین‌های صندوق‌های سرمایه‌گذاری و ETF: تعداد 818 هزار BTC
 • بیت کوین‌های شرکت‌ها: 758 هزار BTC
 • بیت کوین‌های ماینرها: 714 هزار BTC
 • بیت کوین‌های تحت اختیار دولت‌ها: 565 هزار BTC

نکته شگفت انگیز در آمار فوق، گم شدن حدود 17.6 درصد از عرضه کل بیت کوین است. موضوعی که قطعا بسیاری از توسعه دهندگان فعال در بازار را وسوسه می‌کند تا به‌دنبال راهی برای بازیابی این دسته از بیت کوین‌ها باشند.

موضوع مهم دیگر آن است که بر اساس داده‌های سایت intotheblock.com، از بین افراد حقیق هولدر بیت کوین، حدود 68.92 درصد بیش از یک سال دارایی خریداری شده خود را نگهداری می‌کنند. از این بین تنها 6.8 درصد را تریدرهایی تشکیل می‌دهند که زیر یک ماه دارایی خود را معامله می‌کنند.

ثبت نام با موفقیت انجام شد

عکس خبرنامه
چکیده دنیای کریپتو در یک ایمیل

با عضویت در خبرنامه تبدیل از جدیدترین مقالات آموزشی و تاثیرگذارترین اتفاقات ارزهای دیجیتال در یک ایمیل مطلع شوید.

10 آدرس کیف پول دارای بیشترین بیت کوین در سال 2024

برای پاسخ به سوال “چه کسی بیشترین بیت کوین را دارد؟” می‌توان از زاویه‌های مختلفی اقدام کرد. ما در این مطلب فهرستی از هولدرهای حقیقی، شرکت‌ها، صرافی‌ها و دولت‌های دارای بیشترین تعداد بیت کوین را مورد بررسی قرار می‌دهیم؛ اما بیش از هر چیز باید بدانید که معمولا هولدرها، همه موجودی خود را در یک کیف پول نگهداری نمی‌کنند. بلکه معمولا به‌جهت رعایت مسائل امنیتی، دارایی خود را بین چند کیف پول ارز دیجیتال توزیع می‌کنند.

سایت coincarp.com، فهرستی از 100 آدرس کیف پول دارای بیشترین تعداد بیت کوین را به‌صورت روزانه منتشر می‌کند. شما می‌توانید با مراجعه به این سایت، آدرس‌های برتر و موجودی BTC آن‌ها را مشاهده کنید. میزان دارایی 10 آدرس دارای بیشترین تعداد بیت کوین در زمان نگارش این مطلب را می‌توانید در جدول زیر مشاهده کنید.

تعداد بیت کوین درصد از عرضه کل بیت کوین
248597 1.18
180010 0.86
136295 0.65
94643 0.45
79957 0.38
78317 0.37
75354 0.36
75177 0.36
73047 0.35
69370 0.33

افرادی که بیشترین تعداد بیت کوین را در اختیار دارند

چه کسی بیشترین بیت کوین را دارد؟ درباره افراد حقیقی که بیشترین تعداد بیت کوین را در اختیار دارند، آمار دقیق و رسمی در دسترس نیست. مراجع مختلف، اظهار نظرهای متفاوتی در این زمینه دارند. تنها وجه اشتراک بین منابع مختلف در این زمینه، آن است که ناکاموتو بیشترین تعداد بیت کوین را در اختیار دارد.

بیشترین دارندگان بیت کوین در جهان چه کسانی هستند؟ (سال 2024)

ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) خالق بیت کوین است. او همچنین اولین ماینر بیت کوین نیز به‌حساب می‌آید. پیش بینی می‌شود از روز 3 ژانویه 2009 به بعد، ناکاموتو بیش از 22 هزار بلوک بیت کوین را استخراج کرده باشد. این اتفاق در زمان روی داد که پاداش استخراج هر بلوک برابر 50 BTC بود. با این حساب، ناکاموتو دارای 1.1 میلیون بیت کوین است. این تعداد بیت کوین بین 22 هزار کیف پول توزیع شده‌اند. جالب است بدانید که در طول 15 سال اخیر، بیش از چند تراکنش محدود در این ولت‌ها ثبت نشده است.

سایر افراد حقیقی با بیشترین تعداد بیت کوین تحت مالکیت در سال 2024 عبارت‌اند از:

 • برادران وینکلوس (Tyler and Cameron Winklevoss): بیش از 41500 BTC
 • مایک نووگراتز (Mike Novogratz): بیش از 38000 BTC
 • تیم دراپر (Tim Draper): بیش از 29600 BTC
 • مایکل سیلر (Michael Saylor): بیش از 17700 BTC

نکته مهم درباره بسیاری از افراد فوق آن است که وقتی قیمت بیت کوین خیلی کمتر از محدوده فعلی بود، نسبت به خرید این ارز دیجیتال اقدام کردند. بنابراین در حال حاضر سود قابل توجهی از سرمایه‌گذاری به دست آورده‌اند.

حتما بخوانید: تحلیل بیت کوین امروز ۴ خرداد - تحلیل تکنیکال بیت کوین

دولت‌هایی که بیشترین تعداد بیت کوین را در اختیار دارند

دولت‌ها در مواجهه با بیت کوین مواضع ضد و نقیض اتخاذ می‌کنند. در سال‌های اخیر، قوانین و مقررات شفاف و روشنی از سوی دولت‌ها برای تایید بیت کوین وضع نشده است. السالوادور تنها کشور دنیاست که به‌صورت رسمی در سال 2021، بیت کوین را به‌عنوان ارز قانونی تایید کرد.

کشورهای دیگر علی‌رغم استفاده قابل توجه از بیت کوین در مبادلات خارجی خود، هنوز به‌صورت رسمی این رمزارز را تایید نکرده‌اند. بسیاری از کشورهای تحت تحریم مانند ایران، روسیه و ونزوئلا نیز برای دور زدن تحریم‌ها به‌سراغ بیت کوین می‌روند. بر اساس داده‌های سایت Arkham.com، دولت‌هایی که بیشترین تعداد بیت کوین را در سال 2024 در اختیار دارند، عبارت‌اند از:

 1. آمریکا: 212847 BTC
 2. چین: 194000 BTC
 3. انگلیس: 61245 BTC
 4. آلمان: 49859 BTC
 5. اوکراین: 46351 BTC
 6. السالوادور: 5719 BTC

موضوع مهمی که باید مد نظر داشته باشید آن است که الزاما دولت‌ها برای خرید بیت کوین، سرمایه‌گذاری مستقیم انجام نداده‌اند. بلکه دولت‌هایی مثل آمریکا و چین، دارایی خود را از محل جریمه شرکت‌ها یا بازیابی وجوه سرقت شده به‌دست آورده‌اند.

شرکت‌هایی که بیشترین تعداد بیت کوین را در اختیار دارند

بر اساس داده‌های موجود در منابع معتبر، شرکت‌های زیادی در سال‌های گذشته برای سرمایه‌گذاری در بیت کوین دست به کار شده‌اند. بعضی از این شرکت‌ها به‌صورت چراغ خاموش فعالیت می‌کنند؛ اما برخی دیگر به‌صورت رسمی اخبار مربوط به خرید بیت کوین را منتشر می‌نمایند. بر این اساس برترین شرکت‌های دارای بیت کوین در اردیبهشت 1403 عبارت‌اند از:

 • مایکرو استراتژی (MicroStrategy): تعداد 214000 BTC
 • بلاک وان (Block One): تعداد 164 هزار BTC
 • تتر (Tether): تعداد 75354 BTC
 • گلکسی دیجیتال (Galaxy Digital Holding): تعداد 17518 BTC
 • ماراتن دیجیتال (Marathon Digital Holding): تعداد 13716 BTC
 • تسلا (Tesla): تعداد 10500 BTC
 • هات 8 ماینینگ (Hut 8 Mining Corp): تعداد 9366 BTC
 • موسسه بلاک (Block Inc.): تعداد 8027 BTC
 • ریوت پلتفرم (Riot Platforms): تعداد 7327 BTC
 • هایو بلاکچین (Hive Blockchain): تعداد 2596 BTC
 • کلین اسپارک (Clean Spark): تعداد 2575 BTC

یکی از نکات مهم درباره شرکت‌های سرمایه‌گذار در بیت کوین آن است که بخش عمده این شرکت‌ها را کمپانی‌های آمریکایی تشکیل می‌دهند. در فهرست بالا، تنها نام یک شرکت چینی به نام بلاک وان به چشم می‌خورد. بار دیگر لازم است تاکید کنیم که این موضوع الزاما به معنی عدم سرمایه‌گذاری شرکت‌ها در کشورهای دیگر نیست. بلکه اطلاعات شفاف در این زمینه وجود ندارد.

ضمن اینکه تنها یکی از شرکت‌های تخصص ماینینگ بیت کوین در جمع برترین هولدرهای BTC قرار دارد. در بین اسامی فوق دو شرکت مایکرو استراتژی و تتر جز خریداران ثابت بیت کوین در این سال‌ها بوده‌اند. عادت کرده‌ایم که در طول هر سال چند بار خبر خرید بیت کوین از سوی این شرکت‌ها را بشنویم. به‌همین دلیل در ادامه کمی بیشتر درباره آن‌ها توضیح می‌دهیم.

1. شرکت مایکرو استراتژی (MicroStrategy)

در بین شرکت‌های هولدر بیت کوین، مایکرو استراتژی جایگاه نخست را در اختیار دارد. این شرکت در ابتدای آوریل سال 2024 بیش از 214 هزار بیت کوین را تحت مالکیت خود دارد. جالب است بدانید که مایکرو استراتژی در دوره شیوع همه‌گیری کرونا یعنی در سال 2020 برای سرمایه‌گذاری در بیت کوین دست به کار شد.

بیشترین دارندگان بیت کوین در جهان چه کسانی هستند؟ (سال 2024)

جالب است بدانید که در سال‌های اخیر نیز هیچ‌گاه خبر فروش بیت کوین از سوی این شرکت منتشر نشده است. بلکه در بازه‌های زمانی مختلف به دارایی خود اضافه کرده تا به جایگاه فعلی رسیده است. این شرکت در زمینه سرمایه‌گذاری فعالیت می‌کند و بیت کوین را به‌عنوان یکی از ابزارهای مهم سرمایه‌گذاری در چارچوب سیاست‌های خود انتخاب کرده است. در حال حاضر بیش از 1.02 درصد از عرضه بیت کوین تحت مالکیت این شرکت قرار دارد.

پرسشنامه آکادمی تبدیل لطفا با شرکت در پرسشنامه زیر، دیدگاه خود درباره آکادمی تبدیل و کیفیت مقاله‌ها را با ما در میان بگذارید.
شرکت در پرسشنامه

2. شرکت تتر (Tether)

شرکت تتر (Tether) عرضه کننده اولین و بزرگ‌ترین استیبل کوین بازار ارزهای دیجیتال است. بیش از 70 درصد عرضه استیبل کوین‌ها در بازار کریپتوکارنسی متعلق به تتر است. این شرکت در سال‌های گذشته تصمیم گرفت تا سبد وثیقه خود برای عرضه استیبل کوین تتر را متنوع کند. به‌همین دلیل در کنار دلار و اوراق قرضه، اقدام به خرید بیت کوین نیز کرد.

یکی از نکات مثبت درباره تتر آن است که به‌صورت رسمی گزارش‌های مربوط به خرید بیت کوین را منتشر می‌کند. به‌عنوان مثال آخرین خرید بیت کوین از سوی این شرکت در 31 مارس 2024 صورت گرفت که در آن بیش از 8880 بیت کوین را خریداری کرد. مجموع بیت‌کوین‌های تحت مالکیت شرکت تتر در اردیبهشت 1403 برابر 75354 BTC است.

صرافی‌هایی که بیشترین تعداد بیت کوین را در اختیار دارند

صرافی‌های ارز دیجیتال نیز در جمع هولدرهای بزرگ بیت کوین جایگاه ویژه‌ای دارند. البته باید دقت داشته باشید که موجودی کیف پول‌های منتسب به صرافی‌ها، الزاما متعلق به آن‌ها نیست. بلکه ممکن است وجوه کاربران در حساب‌های کاربری نیز به این کیف پول‌ها انتقال پیدا کند. بر اساس جدید‌ترین داده‌های سایت techopedia.com، صرافی‌هایی که بیشترین تعداد بیت کوین را در آوریل 2024 در اختیار دارند، عبارت‌اند از:

 1. صرافی بایننس: بیش از 504 هزار بیت کوین
 2. صرافی بیت فینکس: بیش از 180 هزار بیت کوین
 3. صرافی رابین هود: بیش از 118 هزار بیت کوین
 4. صرافی اوکی اکس: بیش از 62 هزار بیت کوین
 5. صرافی کریپتو دات کام: بیش از 24 هزار بیت کوین
 6. صرافی بیت مکس: بیش از 13 هزار بیت کوین
 7. صرافی کوین بیس: بیش از 9 هزار بیت کوین

ترتیب صرافی‌ها با بیشترین میزان بیت کوین، تقریبا مطابق با انتظار است. صرافی بایننس حتی بعد از چالش‌های حقوقی پیچیده سال 2023 در آمریکا، سلطه خود بر بازار رمزارزها را حفظ کرده است. همان‌طور که مشاهده می‌کنید، بیش از 2.5 درصد عرضه در گردش بیت کوین در ولت‌های اختصاصی این صرافی وجود دارد.

بررسی‌های ما نشان می‌دهد که صرافی ورشکسته Mt.Gox نیز در حال حاضر 141686 بیت کوین در اختیار دارد. این صرافی تصمیم دارد تا بدهی خود به مشتریان را از طریق فروش بیت کوین پرداخت کند.

کلام پایانی

در این مطلب سعی کردیم به سوال”چه کسی بیشترین بیت کوین را دارد؟” پاسخ دهیم. همان‌طور که مشاهده کردید، هولدرهای بزرگ بیت کوین، سرمایه قابل توجهی را در اختیار دارند. جالب است بدانید که در سال‌های اخیر، این هولدرها همواره دارایی خود را افزایش داده‌اند. این موضوع نشان‌دهنده امیدواری سرمایه‌گذاران اصلی نسبت به آینده بیت کوین است.

شما هم می‌توانید با خرید بیت کوین به خانواده بزرگ بیش از 200 میلیون نفری جامعه این ارز دیجیتال بپیوندید. صرافی تبدیل بهترین گزینه پیش روی شما برای خرید ارز دیجیتال است. این صرافی ارز دیجیتال امکان خرید و فروش بیت کوین در قالب بازار معاملاتی و فروشگاهی را با کمترین کارمزد برای شما فراهم کرده است. حجم معاملات بالای صرافی تبدیل، نقدشوندگی ایده‌آل رمزارزها را به ‌ارمغان می‌آورد و شما می‌توانید با خاطری آسوده در هر ساعت از شبانه‌روز به معامله ارزهای دیجیتال بپردازید.

دیدگاهتان را بنویسید