میکر چیست؟ این روزها به دلیل بالا بودن سرعت رشد ارزهای دیجیتال، شاهد تولد روزافزون این ارزها هستیم. تفاوت اساسی این ارزها با ارزهای فیات رایج در هر کشور، نوسانات بالای رمزارزهاست. از این‌ رو خیلی افراد و شرکت‌ها برای حفظ ارزش دارایی‌های خود از رمزارزها دوری می‌کنند. به همین خاطر برخی شرکت‌ها برای جبران این نقیصه رمزارزها، دست به تولید نوع جدیدی از این ارزها زدند که این نوسانات را به حداقل برسانند.

برای آنکه کاربران با خیال آسوده از این رمزارزها استفاده کنند و در مبادلات خود آن‌ها را به کار ببرند. این رمزارزها به دارایی‌های ثابت مانند طلا یا دلار وابسته هستند و به همین دلیل نوسان کمتری دارند. به این نوع از رمزارزها که جهت کاهش نوسان و حفظ ارزش دارایی‌ها طراحی شده‌اند و همچنین مناسب برای مبادلات هستند، استیبل کوین می‌گویند.

رمزارز میکر Maker نیز یک استیبل کوین است که در مبادلات مورداستفاده قرار می‌گیرد و به‌علاوه افراد برای حفظ ارزش دارایی‌هایشان از آن استفاده می‌کنند. ما در ادامه این مقاله تلاش می‌کنیم به معرفی کامل این ارز دیجیتال بپردازیم و به مواردی همچون اهداف و آینده این پروژه اشاره کنیم و تمام اطلاعات مهم راجع‌به این رمز ارز را با یکدیگر بررسی کنیم. با ما در آکادمی تبدیل همراه باشید.

ثبت نام در تبدیل

بررسی چیستی رمز ارز میکر و توضیح درباره رمزارز دای Dai

میکر چیست

برای پاسخ به سوال میکر چیست ، ابتدا بدانید میکر رمز ارزی کاربردی (Utility Token) با شعار مبارزه با نوساناتِ حال حاضرِ بازار است. علامت اختصاری میکر (MKR) است. این ارز دیجیتال روی بلاک چین اتریوم به وجود آمده و در پروژه میکر کاربرد دارد.

پلتفرم میکر که به‌عنوان سیستم چند وثیقه‌ای دای شناخته می‌شود، به کاربران اجازه می‌دهد تا با استفاده از دارایی‌های وثیقه‌ای که توسط رمز ارز حاکمیتی میکر تأیید شده است، ارز دیجیتال دای (Dai) تولید کنند. رمز ارز حاکمیتی میکر، فرایند سازمان‌یافته و اداره شده‌ای برای مدیریت جنبه‌های مختلف پروتکل میکر است.

ارز دیجیتال دای (Dai) نیز یک رمزارز پایه نامتمرکز، بی‌طرفانه و با پشتوانه وثیقه است که به دلار آمریکا متصل است. در برابر تورم بیش از حد مقاوم است و هر روز آزادی اقتصادی و پیشنهاداتی را به افراد ارائه می‌دهد.

درباره ارز دیجیتال میکر دائو MakerDAO

دائو میکر

میکر دائو یک پروژه open-source در بلاک چین اتریوم و یک سازمان خودمختار نامتمرکز است که در سال ۲۰۱۴ به وجود آمده است. این پروژه توسط افرادی در سراسر جهان اداره می‌شود که رمزارز حاکمیتی میکر را دارند.

دارندگان ارز دیجیتال میکر از طریق سیستم حاکمیت عملی، شامل رای گیری اجرایی و نظرسنجی حاکمیت، پروتکل سازنده و خطرات مالی دای را مدیریت می‌کنند. این‌چنین از ثبات، شفافیت و کارایی آن اطمینان حاصل کنند. وزن رای گیری MKR متناسب با مقدار ارز دیجیتال میکر یک رای‌دهنده در قرارداد رای‌گیری DSChief است. به‌عبارت‌دیگر، هرچه ارز‌های دیجیتال میکر در قرارداد قفل شوند، قدرت تصمیم‌گیری رای دهندگان نیز بیشتر است.

معرفی رمزارز میکر دائو MakerDAO

نماد ارز دیجیتال میکر چیست

لوگوی ارز دیجیتال میکر

از سال ۲۰۱۵ پروژه میکر دائو با توسعه دهندگان در سراسر جهان کار می‌کند و در اولین تکرار کد، معماری و مستندسازی با هم کار می‌کنند. در دسامبر ۲۰۱۷ اولین مقاله رسمی میکر دائو با معرفی سیستم اصلی استیبل کوین دای (now Sai) منتشر شد.

در مقاله اولیه این پروژه توضیح داده شده که چگونه هرکسی می‌تواند با استفاده از آن سیستم اتریوم را به‌عنوان وثیقه از طریق قراردادهای هوشمند منحصربه‌فرد موسوم به موقعیت‌های بدهی تضمین شده CDP، با استفاده از آن ارز دیجیتال دای تولید کند. باتوجه‌به اینکه اتریوم تنها دارایی وثیقه‌ای است که توسط سیستم پذیرفته شده است، دای تولید شده دای تک وثیقه‌ای (SCD) یا (Sai) نامیده می‌شود. این مقاله همچنین شامل برنامه‌ای برای ارتقای سطح سیستم جهت پشتیبانی از چندین نوع دارایی وثیقه علاوه بر اتریوم است.

سیستم استیبل کوین دای که امروز پروتکل میکر نامیده می‌شود، اکنون هر دارایی مبتنی بر اتریوم را که توسط دارندگان MKR تایید شده است، به‌عنوان وثیقه می‌پذیرد. آن‌ها همچنین به پارامترهای ریسک مربوطه برای هر دارایی وثیقه رای می‌دهند. رای دادن یکی از مؤلفه‌های انتقادی مهم به فرایند حاکمیت نامتمرکز میکر است.

به این می‌گویند وثیقه چندوجهی کوین دای یا (MCD)

نکات مهمی که باید درباره پروتکل میکر بدانید

پروتکل میکر که روی بلاک چین اتریوم متولد شده است، کاربران را قادر به ایجاد رمزارز می‌کند. اجزای فعلی پروتکل میکر عبارت‌اند از: استیبل کوین دای، Maker Collateral Vaults(حساب ویژه‌ای است که توسط موسسه ثبت و تسویه اوراق بهادار برای واریز اوراق بهادار، وثیقه یا سایر وثیقه‌های ارائه شده توسط شرکت‌های تسویه‌حساب در معاملات بازپرداختی افتتاح می‌شود.)، اوراکلز و حق رای. میکر دائو با تصمیم‌گیری درباره پارامترهای اصلی (مثلا هزینه‌های پایداری، انواع نرخ وثیقه و…) از طریق قدرت رای دادن دارندگان میکر، پروتکل میکر را کنترل می‌کنند.

این پروتکل یکی از بزرگ‌ترین برنامه‌های نامتمرکز (dapps) در بلاک چین اتریوم، اولین برنامه نامتمرکز (DeFi) بود که مورد قبول واقع شد.

میکر چیست

درباره بنیاد میکر (Maker Foundation)

بنیاد میکر که بخشی از جامعه جهانی میکر است، پروتکل میکر را در همکاری با تعدادی از شرکای خارجی ساخته و راه‌اندازی کرده است. در حال حاضر این بنیاد با جامعه جهانی میکر دائو (MakerDAO) همکاری می‌کند تا بتواند حاکمیت غیرمتمرکز پروژه را راه‌اندازی کند و آن را به سمت تمرکززدایی کامل سوق دهد.

درباره بنیاد دای (Dai Foundation)

بنیاد دای مستقر در دانمارک و مستقل از بنیاد میکر است و به‌صورت خودگردان اداره می‌شود. این مجموعه برای نگهداری دارایی‌های دیجیتال کلیدی جامعه میکر مانند برندهای تجاری و کد کپی‌رایت ایجاد شده است و صرفا بر اساس قوانین موضوعه و سفت و سختی که وظیفه آن را تعیین می‌کنند، فعالیت می‌کنند. هدف آن همان‌طور که در سند اعتماد بنیاد دای ذکر شده است، حفاظت از چیزی است که از نظر فنی در پروتکل میکر نامتمرکز نیست.

تاریخچه ارز دیجیتال میکر

رمز ارز میکر

ارز دیجیتال میکر توسط رون کریستنسن، کارآفرین دانمارکی در سال ۲۰۱۵ در کالیفرنیا به وجود آمد. در ابتدا سال ۲۰۱۴ ارز دیجیتال میکردائو طراحی و اجرا شد. در دسامبر ۲۰۱۷ رمزارز استیبل کوین دای روی شبکه بلاک چین اتریوم ایجاد شد و در اکتبر ۲۰۱۸ رمزارز دای اولین توکن چند بلاک چینی ERC-۲۰ بر مدار وان چین شد. در سپتامبر ۲۰۱۸ ارز دیجیتال دای توسط صرافی کراکن لیست شد.

در اکتبر ۲۰۱۹ ارز دیجیتال میکردائو به‌عنوان وثیقه وام برای افرادی که دارای حساب بانکی نیستند، مورد پذیرش قرار گرفت. در دسامبر ۲۰۱۹ سازمان میکر، سیستم حاکمیتی میکر را به‌عنوان ناظر ارز دیجیتال میکر معرفی کرد. در نتیجه تلاش‌های تیم توسعه‌دهنده این ارز دیجیتال بعد از سه سال استیبل کوین دای ایجاد شد.

اهداف پروژه رمزارز میکر چیست؟

هدف توسعه‌دهندگان میکر چیست ؟ ثبات بازار و جلوگیری از بالا و پایین رفتن شدید قیمت در بازار است. از دیگر اهداف این رمزارز حفظ ارزش سرمایه کاربران است. همچنین، میکر در پی تمرکز بر نامتمرکز شدن ارزهای رمزنگاری شده است. موضوع مهم دیگر اینکه ارز دیجیتال میکر آسان‌سازی تراکنش‌های بین‌المللی به‌موازات تراکنش‌های همتا به همتا است.

مزیت ارز دیجیتال میکر چیست؟

what-is-maker

  • این رمز ارز دنبال آینده‌ای نامتمرکز برای کوین‌های رمزنگاری شده است.
  • سیاست میکر برخلاف سایر سیستم‌های رمزارز، مبتنی بر دو توکن DAI و MKR است.
  • ارز دیجیتال میکر بر اساس قراردادهای هوشمند CDP عمل می‌کند که قیمت توکن دای را دائما معادل یک دلار آمریکا برآورد می‌کند.
  • رمزارز میکر را بسیاری از صرافی‌های معروف سراسر دنیا پشتیبانی می‌کنند، زیرا توکنی نامتمرکز است که بر صرافی‌های نامتمرکز تمرکز دارد.
  • ارز دیجیتال میکر از اولین سازمان‌های نامتمرکز است.

آینده ارز دیجیتال میکر و چگونگی خرید ارز دیجیتال میکر

آینده میکر چیست

با استفاده از سازوکار میکر، میکردائو پلتفرمی به وجود آورده است که ارزش استیبل کوین دار را حفظ می‌کند و باعث می‌شود در آینده از این رمزارز بیشتر استفاده شود. ارز دیجیتال میکر نوعی از ارزهای دیجیتال نادر دو کوینی است که این امر باعث می‌شود در بازار ارزهای دیجیتال متفاوت از سایر رمزارزها باشد.

ارز دیجیتال میکر در بعضی از صرافی‌های داخلی در دسترس است. علاقه‌مندان باید در ابتدا یک صرافی رمزارز قابل‌اطمینان بیابند و پس از ثبت‌نام و احراز هویت، اقدام به خرید رمزارز میکر کنند. یکی از این صرافی‌های رمزارز قابل‌اطمینان داخلی، صرافی تبدیل است که می‌شود به‌راحتی و با اطمینان در آن ثبت‌نام کرده و اقدام به خرید ارز دیجیتال میکر کرد.

کیف پول‌هایی که از ارز دیجیتال میکر پشتیبانی می‌کنند

ارز دیجیتال میکر

به این دلیل که رمزارزهای میکر بر توکن ERC-20 مبتنی هستند، تمامی کیف پول‌هایی که از توکن ERC-20 پشتیبانی می‌کنند، می‌توانند از این رمزارزها پشتیبانی کنند. برخی از این کیف پول‌ها عبارت‌اند از:

  • کیف پول Coinomi
  • کیف پول MyEtherWallet
  • کیف پول Jaxx
  • کیف پول Atomic wallet

نتیجه‌گیری

در این مقاله به‌صورت جامع در مورد ارز دیجیتال میکر و توکن حاکمیتی MKR که بخشی از پروژه میکردائو است، صحبت کردیم. پاسخ دادیم میکرو چیست ، اهداف و مراحل کارکردن این پلتفرم و رمز ارز غیرمتمرکز و معروف را تشریح کردیم و از آینده‌ی روشن این رمزارز صحبت کردیم. ارز دیجیتال میکر تا امروز فراز و نشیب‌های زیادی را در طول تاریخ خود داشته است، اما اگر به فکر سرمایه‌گذاری بلند‌مدت و مآل‌اندیشی هستید، می‌توانید روی این ارز دیجیتال حساب کنید.

همین حالا با ورود به سایت تبدیل می‌توانید پس از ثبت‌نام و احراز هویت به خرید و فروش رمز ارز میکر بپردازید و نهایتا بدون هیچ مشکلی، ارزهای خریداری شده خود را در کیف پول داخلی خود در سایت تبدیل، ذخیره کنید.
برای مبادله و معامله‌ی ارزهای دیجیتالی، تبدیل بستری امن و مطمئن است.

 

ثبت نام