واچ لیست اساساً لیستی از سهام یا ارزهای دیجیتالی است که یک سرمایه گذار زیر نظر دارد با این هدف که در صورت سقوط کافی قیمت، وارد معامله شده و از آن سود کسب کند. این لیست شامل ارزها یا سهام‌هایی است که یک سرمایه گذار آماده خرید و مالکیت آنها با قیمت مناسب یا با یک کاتالیزور مناسب (مثلاً نشانه‌ای از شعله‌ور شدن مجدد بازار یک ارز) است.

مروری بر واچ لیست‌

یک سرمایه‌گذار یا معامله‌گر می‌تواند فهرستی از ده‌ها یا حتی صدها ابزار معاملاتی برای خود ایجاد کند تا تصمیمات آگاهانه‌تری بگیرد. واچ لیست می‌تواند به سرمایه‌گذار کمک کند تا شرکت‌ها را ردیابی کند و از اخبار مالی یا سایر اخباری که می‌تواند بر این ابزارها تأثیر بگذارد، مطلع بماند.

سرمایه‌گذار این لیست را به طور مداوم رصد می‌کند و منتظر می‌ماند تا معیارهای خاصی مانند رسیدن حجم معاملات به یک مقدار مشخص، خارج شدن قیمت از محدوده 52 هفته‌ اخیر، یا عبور از میانگین متحرک 200 روزه، پیش از ثبت سفارش‌ برآورده شوند.

قواعد واچ لیست

به عنوان یک قاعده کلی، واچ لیست‌های ارائه‌شده توسط پلتفرم‌های کارگزاری بسته به فضای اشغال‌شده توسط نمودارها، اسکنرها، تیکرهای خبری و پنجره‌های عمق بازار می‌توانند حدود 25 تا 75 نماد را در خود جای دهند. یک واچ لیست طولانی‌تر مثلا شامل 200 ارز برای هر سرمایه‌گذاری بسیار گسترده‌تر از آن است که بتواند رصد یا نگهداری کند. ضمن اینکه سرمایه‌گذاران باید این لیست را حداقل چند بار در ماه آپدیت کنند.

انواع واچ لیست‌

واچلیست در cryptowatch

اکثر پلتفرم‌های معاملاتی به کاربران اجازه می‌دهند تا واچ لیست‌‌ها خود را برای اوراق بهادار موردعلاقه خود ایجاد کنند.

فیدلیتی (Fidelity) یکی از پیشروترین پلتفرم‌های معاملات آنلاین، به کاربران خود امکان می‌دهد تا پانزده واچ لیست مختلف با ۵۰ نماد ایجاد کنند. کاربران همچنین می‌توانند واچ‌لیست‌های خود را تنظیم کنند تا از هرگونه سیگنال معاملاتی جدید، مانند تغییرات ناگهانی قیمت، آگاه شوند. یک سرمایه‌گذار می‌تواند از این قابلیت برای ایجاد واچ لیست‌‌های جداگانه برای سهام، اوراق قرضه، صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک یا هر دارایی قابل معامله دیگری استفاده کند.

واچ لیست‌‌ها در بازار ارزهای دیجیتال نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند، بازاری که در آن نوسانات شدید قیمت گاهی اوقات ممکن است فرصت‌های کوتاهی را برای کسب سود بالا ارائه دهد. علاوه بر شاخص‌های معاملاتی، یک واچ لیست کریپتو می‌تواند راه‌اندازی یک فورک (Fork) یا شبکه اصلی (Main net) را نیز برای یک پروژه ردیابی کند.

ایده خوبی است که حداقل یک صفحه را به طور کامل به تیکرهای واچ لیست (Tickers) اختصاص دهید، به این صورت که هر ورودی فقط دو یا سه مورد، از جمله آخرین قیمت، تغییر خالص و درصد تغییر را نمایش دهد. برخی از معامله‌گران یک نمودار دیگر را به این نمودار اضافه کرده و تیکرها را به هم مرتبط می‌کنند تا امکان بررسی سریع الگوهای قیمت در طول روز معاملاتی را فراهم کند.

واچ لیست ارز دیجیتال چیست؟

واچ لیست در حوزه ارز دیجیتال لیستی از ارزهای دیجیتال یا توکن‌هایی است که کاربر علاقه‌مند به ردیابی قیمت آنهاست. این ابزار به کاربران اجازه می‌دهد تا آخرین قیمت‌ها و تحرکات بازار ارز موردعلاقه خود را به راحتی مشاهده کنند. کاربران همچنین می‌توانند توکن‌های خاصی را به واچ لیست ارز دیجیتال خود اضافه کنند تا هر زمان که اتفاق خاصی د آن رخ داد، نوتیفیکیشن آن را روی موبایل یا لپ تاپ خود دریافت کنند.

انواع واچ لیست ارز دیجیتال

واچلیست در کوین مارکت کپ

  1. واچ لیست پورتفولیو (Portfolio Watchlist): واچ لیست پورتفولیو لیستی از تمام ارزهای دیجیتالی است که یک کاربر در سبد سرمایه‌گذاری خود نگه می‌دارد. این واچ لیست به کاربران اجازه می‌دهد تا به راحتی عملکرد رمزارزهای خریداری‌شده خود و هرگونه تغییر در ارزش سبد پرتفوی خود را پیگیری کنند.
  2. واچ لیست بازار (Market Watchlist): فهرست نظارتی بازار به کاربران اجازه می‌دهد تا عملکرد تمام کوین‌های اصلی بازار را ردیابی کنند. این واچ لیست اغلب توسط معامله گران برای نظارت بر قیمت سکه‌های مختلف و احساسات کلی بازار استفاده می‌شود.
  3. واچ لیست بهره (Interest Watchlist): واچ لیست‌های پیگیری علاقه، فهرستی از سکه‌ها و نشانه‌هایی هستند که کاربر به طور بالقوه به آنها علاقه دارد. این فهرست‌ها به کاربران این امکان را می‌دهند که آخرین اخبار و به‌روزرسانی‌های مربوط به سکه را زیر نظر داشته باشند و همچنین عملکرد و قیمت‌ها را دنبال کنند.

چه زمانی از واچ لیست استفاده کنیم

یک سرمایه گذار برای مثال ممکن است به خرید یک رمز ارز در یک بخش خاص علاقه‌مند باشد. اما اگر آن بخش به‌طورکلی بیش از حد رشد کرده باشد، ممکن است ارزهای کمی در آن پیدا شود که قیمت جذابی داشته باشند.

یک سرمایه‌گذار می‌تواند فهرستی از تمام ارزهای آن بخش با شاخص‌های مختلف ایجاد کند. هنگامی‌که یک ارز در این لیست برای مثال از میانگین متحرک 200 روزه عبور کرد، می‌شود که این ارز گزینه احتمالی برای سرمایه‌گذاری است. بسیاری از وب‌سایت‌ها و پلتفرم‌های کارگزاری به بازدیدکنندگان یا مشتریان این امکان را می‌دهند که واچ لیست را به صورت آنلاین و اغلب به صورت رایگان، ایجاد کنند.

بسیاری از سرمایه‌گذاران مبتدی وسوسه می‌شوند تا بیشترین تعداد ارز دیجیتال ممکن را به واچ لیست خود اضافه کنند، اما واچ لیستی با صدها ارز یا سهام برای هر فردی بیش از حد گسترده است. سعی نکنید همه‌چیز را یک‌باره دنبال کنید.

چه زمانی از واچ لیست ارز دیجیتال استفاده کنیم؟

واچ لیست کریپتو هم برای معامله گران و هم برای سرمایه‌گذاران مفید است. معامله‌گران می‌توانند از واچ لیست‌ها برای نظارت بر عملکرد رمزارزهای مختلف بازار استفاده کنند، درحالی‌که سرمایه‌گذاران می‌توانند از آن‌ها برای ردیابی ارزش سبد خود استفاده کنند و از آخرین اخبار و به‌روزرسانی‌های مربوط به توکن‌های خریداری‌شده خود مطلع بمانند. واچ لیست همچنین برای کاربرانی مفید هستند که به‌سادگی علاقه‌مند به ردیابی قیمت‌ها و تحرکات بازار کوین‌های خاص هستند.

جمع بندی

واچ‌لیست‌ها راهی آسان برای سرمایه‌گذاران برای ردیابی بازار به منظور مشاهده سیگنال‌ها و فرصت‌های معاملاتی هستند. در حال حاضر ابزارهای زیادی برای سرمایه‌گذاران وجود دارد که می‌توانند واچ‌لیست‌های خود را ایجاد کنند یا واچ‌لیست‌های سایر افراد را دنبال کنند. با محدود کردن بازار به فهرستی از ارزهای دیجیتال کلیدی، معامله‌گران می‌توانند توجه خود را به دقت روی ارزهای موردعلاقه خود متمرکز کنند. ساخت واچلیست در صرافی ارز دیجیتال تبدیل نیز امکان‌پذیر است. شما می‌توانید در پنل کاربری خود در تبدیل، ارزهای مختلف مثل بیت‌کوین، ریپل،‌ ترون و ۲۰۰ ارز جذاب دیگر را در لیست «منتخب‌ها» ذخیره نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید