بیت کوین چیست؟

بیت کوین به زبان ساده شکلِ دیجیتالِ وجه نقد است اما بر خلاف سایر ارزهای فیات (همان واحدهای پولی کشورها) هیچ بانک مرکزی آن را کنترل نمی‌کند. در عوض سیستم مالی پشت بیت کوین توسط هزاران کامپیوتر که در سراسر جهان توزیع شده‌اند، کنترل می‌شوند. هر فردی با دانلود نرم‌افزاری متن باز، می‌تواند در این اکوسیستم مشارکت داشته باشد.

بیت کوین اولین ارزدیجیتال است که برای اولین بار در سال ۲۰۰۸ معرفی و در سال ۲۰۰۹ عرضه شد. این ارز، کاربران را قادر می‌سازد تا پول دیجیتال ارسال یا دریافت نمایند. بیت کوین به صورت bitcoin یا BTC نمایش داده می‌شود. آنچه این ارز را بسیار جذاب می‌سازد این است که نمی‌توان آن را سانسور و یا بلاک کرد، نمی‌توان آن را بیش از یکبار خرج کرد (امکان جعل وجود ندارد) و تراکنش‌اش در هر زمان و از هر مکانی قابل اجراست.

 

از بیت کوین برای چه کاری استفاده می‌شود؟

مردم از بیت کوین برای مقاصد مختلفی استفاده می‌کنند، بسیاری این قابلیت که تراکنش‌های بیت کوین نیاز به موافقت هیچ مرجعی بیرونی ندارد را ستایش می‌کنند. هر فردی فقط با دسترسی به اینترنت، می‌تواند بیت کوین دریافت و یا ارسال نمایید. در حقیقت از این جهت به پول نقدِ توی جیب شما شباهت دارد، چراکه هیچ‌کس نمی‌تواند شما را از خرج کردن آن منع کند. و از آنجا که به شکل دیجیتال است،‌ می‌توانید آن‌را به همه‌ی دنیا ارسال کنید.

ثبت نام در تبدیل

 

چه چیزی بیت کوین را باارزش می‌کند؟

بیت کوین غیرمتمرکز، غیرقابل سانسورشدن، امن و بی مرز است.

این کیفیت‌ها آن‌را برای کاربردهایی نظیر: پرداخت‌های بین‌المللی،‌جایی که افراد نمی‌خواهند هویتشان آشکارشود (در حالی که با کارت‌های اعتباری و پیش‌پرداخت شده فاش می‌شود.) مناسب می‌سازد.

بسیاری از افراد بیت کوین‌های خود را خرج نمی‌کنند، در عوض تصمیم می‌گیرند تا آن‌ها را برای بلند مدت نگهداری کنند. (به اصطلاح به اینکار holding گفته می‌شود.) از آنجا که تعداد نهایی بیت کوین‌های دنیا، مشخص و محدود است لقب طلای دیجیتال را به آن داده‌اند.  برخی سرمایه‌گذاران، بیت کوین را به عنوان شیوه‌ای برای ذخیره‌ی ارزش  می بینند. چون تعدادش محدود است و تولیدش دشوار، بی‌شباهت به فلزات گرانبها مانند طلا و نقره نیست.

نگهدارندگانِ بلند مدتِ بیت کوین این دلایل به همراه دسترسی جهانی و نقدشوندگی بالا، آن را به شیوه‌ای ارزشمند برای ذخیره‌ی ثروت در بلند مدت تبدیل می‌کند. آن‌ها معتقدند که بر ارزش بیت کوین در بلندمدت افزوده می‌شود.

 

 بیت کوین چگونه کار می‌کند؟

زمانی که آرش با رضا تراکنشی انجام می‌دهد، او دارایی اش را آن‌طور که شما تصور می‌کنید، ارسال نمی‌کند! آنچه در عمل اتفاق می‌افتد معادلِ دیجیتالِ فرستادنِ یک دلارِ دیجیتال نیست. آنچه اتفاق می‌افتد بیشتر شبیه این است که بر روی یک برگه کاغذ (جایی که همه ببینند) بنویسد که او مبلغی را به رضا داده است. زمانی که رضا می‌خواهد همان دارایی را به احسان بفرستد، احسان می‌تواند با نگاه کردن به دفتر رضا مطمئن شود که رضا این دارایی را دارد.

این دفتر در حقیقت شکل خاصی از یک پایگاه داده است که بلاکچین نامیده می‌شود. مشارکت کنندگان در شبکه، همگی کپی یکسانی از این پایگاه داده بر روی سیستم‌شان دارند و با اتصال به یکدیگر اطلاعات جدید را به روز رسانی می‌کنند.

زمانی که کاربری پرداختی را انجام می‌دهد، این پرداخت مستقیما به شبکه مخابره می‌شود. این شبکه یک بانک مرکزی و با سازمانی که مسئول پردازش این تراکنش می‌باشد نیست. برای افزودن اطلاعات جدید،‌ بلاکچینِ بیت کوین از مکانیزمی استفاده می‌کند که ماینینگ (mining) نامیده می‌شود. از طریق این فرایند است که بلاک‌های جدیدی از تراکنش‌ها در شبکه‌ي بلاکچین ثبت می‌شوند.

 

 بلاک چین چیست؟

بلاک چین دفتری است که فقط می‌توان به آن افزود. به عبارت دیگر، اطلاعات فقط می‌توانند به آن اضافه شوند. زمانی که اطلاعات اضافه شدند، تغییر و یا پاک کردن آن بسیار دشوار است.  بلاک چین این کار را با افزودن اثری از بلاک قبلی در هر بلاک جدید انجام می‌دهد.

این اثر، عملا هشِ (hash) بلاکِ قبلی می باشد. فرایند هشینگ شامل عبور داده‌ها از یک تابع یک طرفه می باشد که اثر انگشتی یکتا از ورودی تولید می‌کند. اگر ورودی اندکی تغییر کند این اثر انگشت کاملا متفاوت خواهد شد. از آنجا که ما بلاک‌ها را به دنبال یکدیگر زنجیره می‌کنیم، هیچ راهی وجود ندارد که بتوان بلاک‌های قدیمی را بدون تغییر دادن بلاک‌های بعدی، تغییر داد. این ساختار یکی ارکانی است که بلاک چین را امن می‌سازد.

برای اطلاعات بیشتر در زمینه‌ی بلاک چین به تکنولوژی بلاکچین چیست؟ راهنمایی نهایی، مراجعه نمایید.

 

 آیا بیت کوین قانونی است؟

بیت کوین در بسیاری از کشورها کاملا قانونی است. تنها چند استثنا در این زمینه وجود دارد. همیشه مطمئن شوید که قانونِ حوزه‌ای که در آن قرار دارید را قبل از سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال مطالعه نمایید.

در کشورهایی که بیت کوین قانونی است، دولت رویکردهای متفاوتی را در مورد آن دارد. مالیات و پیروی آن از قانون از مسایل مهمی است که دولت‌ها به آن می‌پردازند. با این وجود قانون گذاری بر روی ارزهای دیجیتال فعلا در روزهای اولیه‌ی خود به سر می‌برد و احتمال اینکه قوانین در آینده تغییر کنند بسیار زیاد است.

پیشنهاد: برای خرید بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال می‌توانید به صفحه خرید و فروش ارزهای دیجیتال تبدیل مراجعه کنید.

 

 

ثبت نام