چکیده

۱۴ سال پیش فردی به نام لازلو هانیچ (Laszlo Hanyecz) دست به اقدامی زد که این روزها هیچ انسان عاقلی آن را انجام نمی‌دهد! او برای خرید دو پیتزا ۱۰ هزار بیت‌ کوین پرداخت کرد. ممکن است بسیار غیرمنطقی به نظر برسد و بگویید کدام انسان عاقلی چنین کاری می‌کند؟ اما آن زمان بیت‌ کوین قیمت بسیار کمی داشت و آن فرد خبر نداشت که روزی بیت‌ کوین بسیار ارزشمند خواهد شد. طرف‌داران بیت‌ کوین، آن روز را روز «پیتزای بیت‌ کوین» می‌نامند. لازلو از اقدام خود پشیمان نیست و خوش‌حال است که توانسته است بخشی از تاریخ Bitcoin را رقم بزند.

«۱۰ هزار بیت کوین در ازای دو پیتزا!»؛ ماجرایی که ۱۴ سال پیش اتفاق افتاد و مدتی بعد تیتر خبری بسیاری از رسانه‌ها شد. جریان از چه قرار است؟ فردی در ازای خرید دو پیتزا ۱۰,۰۰۰ بیت کوین پرداخت کرد! ممکن است بگویید چطور ممکن است؟ چرا فردی باید دست به چنین کاری بزند درحالی‌که این میزان بیت کوین امروز بیش از ۱۸ هزار میلیارد تومان ارزش دارد؟ طرف‌داران بیت کوین روزی را که آن شخص با بیت کوین پیتزا خرید «روز پیتزای بیت کوین» (Bitcoin Pizza Day) می‌نامند.

در این مقاله قصد داریم حقایقی را درباره روز پیتزای بیت کوین با شما در میان بگذاریم و اطلاعات بیشتری راجع‌به آن مطرح کنیم. همراه ما باشید.

پیتزا بیت کوین چیست؟

پیتزای بیت کوین چیست؟

داستان روز پیتزای بیت کوین (Bitcoin Pizza Day) به ۲۲ می ۲۰۱۰ برمی‌گردد. در آن روز فردی به نام لازلو هانیچ (Laszlo Hanyecz) که از اولین استخراج‌کنندگان بیت کوین بود، ۱۰ هزار بیت کوین را خرج دو پیتزا کرد!

لازلو که از اولین کسانی بود که استخراج ارز دیجیتال را آغاز کرد، روزانه بیت کوین‌های بسیاری استخراج می‌کرد. جالب است بدانید پیش از هاوینگ‌های پی‌درپی، هر ماینر هربار پس از استخراج بیت کوین، صاحب ۵۰ BTC می‌شد. این امر بدان معنا است که استخراج‌کنندگان با استخراج ۲۰۰ بلوک می‌توانستند صاحب ۱۰ هزار بیت کوین شوند.

باتوجه‌به آنکه بیت کوین سال‌های آغازین راه‌اندازی خود را سپری می‌کرد و سختی شبکه به‌اندازه امروز مطرح نبود، در سال ۲۰۱۰ نیز رقابت چندانی بر سر استخراج BTC وجود نداشت.

علاوه‌براین، در سال ۲۰۱۰ بیت کوین ارزشی ناچیز داشت. اگر درباره قیمت بیت کوین در آن زمان کنجکاو شدید، باید گفت که بیت کوین با قیمت ۰.۰۰۴ دلار معامله می‌شد و افراد کمی این ارز دیجیتال را می‌شناختند.

در چنین شرایطی، عجیب‌ترین اتفاق آن بود که شخصی به نام لازلو با در اختیار داشتن ۱۰ هزار بیت کوین، پیشنهاد خرید پیتزا را در Bitcointalk مطرح کند. او در متن پیشنهاد خود نوشت که در ازای دو پیتزای پاپا جان حاضر است ۱۰ هزار بیت کوین پرداخت کند. در آن زمان، ارزش بیت کوین به‌قدری کم بود که کم‌تر کسی باور می‌کرد که پیشنهاد لازلو پذیرفته شود.

چهار روز پس از انتشار پیشنهاد لازلو، دانشجویی ۱۹ساله با نام کاربری Jercos و نام اصلی (جرمی استوردیونت) پیشنهاد او را قبول کرد و یکی از عجیب‌ترین اتفاقات تاریخ رقم خورد. این تراکنش اولین خریدی محسوب می‌شد که از طریق ارز دیجیتال انجام می‌گرفت.

ثبت نام با موفقیت انجام شد

عکس خبرنامه
چکیده دنیای کریپتو در یک ایمیل

با عضویت در خبرنامه تبدیل از جدیدترین مقالات آموزشی و تاثیرگذارترین اتفاقات ارزهای دیجیتال در یک ایمیل مطلع شوید.

روز پیتزای بیت کوین از چه نظر اهمیت دارد؟

روز پیتزای بیت کوین

اهمیت روز تاریخی پیتزای بیت کوین در به‌کارگیری این ارز دیجیتال برای خرید کالا یا محصول واقعی است. لازلو به‌صورت غیرمستقیم و ناخواسته کاربردی را به بیت کوین اضافه کرد و یکی از عوامل رشد آن محسوب می‌شود. او ثابت کرد که بیت کوین یک دارایی واقعی است و از آن می‌توان در معاملات جهان امروز بهره‌مند شد.

البته همان‌طور که تا این بخش متوجه شده‌اید، لازلو در طولانی‌مدت ضرر سنگینی را متحمل شد. ضرری که در تاریخ بی‌سابقه است! در لحظه نگارش مقاله، مجموع بیت‌کوین‌هایی که لازلو برای خرید پیتزا خرج کرد، بیش از ۱۸ هزار میلیارد تومان ارزش دارند.

اگر او تا این لحظه بیت‌کوین‌های خود را نفروخته بود، می‌توانست چندین میلیون پیتزای بزرگ پاپا جان را خریداری کند. نکته قابل‌توجه آن است که ساخت برج امپایر استیت نیویورک ۴۱ میلیون دلار هزینه داشته است؛ اگر لازلو بیت‌کوین‌های خود را نفروخته بود می‌توانست ۶ برج دیگر از همان نوع را بسازد!

لازلو اشتباه بزرگی را مرتکب شد و ثروت بسیار بزرگی را از دست داد، با‌این‌حال، داستان پیتزا بیت کوین بهانه‌ای شد تا کاربردی دیگر به ارزهای دیجیتال اضافه شود و کاربران بتوانند با استفاده از آن‌ها برای خرید قهوه، خانه و موارد دیگر استفاده کنند.

از لازلو هانیچ و جرمی استوردیونت چه خبر؟

لازلو هانیچ

چندین سال پس از روز پیتزای بیت کوین، جرمی استوردیونت در مصاحبه اعلام کرد که ارزهای خود را برای تأمین هزینه‌های مسافرت خود فروخته است. در آن زمان بیت کوین تنها چند صد دلار ارزش داشت.

جالب است بدانید چند ماه پس از روز پیتزای بیت کوین، ارزش این ارز دیجیتال به ۲۶۰۰ دلار رسید. هیچ‌کس فکر نمی‌کرد که بیت کوین به چنین ارزشی دست یابد. سال بعد ارزش آن به ۱۸ هزار دلار رسید! هرچقدر که بیت کوین رشد می‌کرد، لازلو بیشتر از قبل حسرت می‌خورد. پس از آنکه جرمی ارزها را فروخت، دیگر از این دو فرد خبری نیست.

این نکته را هم در نظر داشته باشید که فداکاری‌های لازلو در زمینه بیت کوین تنها به این زمینه محدود نمی‌شود.  او مدعی است که حدود ۱۰۰ هزار بیت کوین اهدا کرده است که با قیمت امروز دارایی بسیار باارزشی محسوب می‌شود. مثلاً، در فوریه سال ۲۰۱۸ در راستای کمک به شبکه لایتنینگ، طی اقدامی نمادین دو پیتزای دیگر را با لایتنینگ خریداری کرد تا بار دیگر اتفاق روز پیتزای بیت کوین رقم بخورد.

۲ حقیقت درباره پیتزای بیت کوین که هرکسی نمی‌داند

حقایقی درباره پیتزای بیت کوین

بسیاری از فعالان بازار ارزهای دیجیتال، به‌خصوص طرف‌داران بیت کوین، از داستان روز پیتزای بیت کوین خبر دارند. اما یک‌سری حقایق درباره این رویداد تاریخی وجود دارد که کم‌تر کسی از آن باخبر است. در ادامه به چند مورد از این حقایق می‌پردازیم.

پرسشنامه آکادمی تبدیل لطفا با شرکت در پرسشنامه زیر، دیدگاه خود درباره آکادمی تبدیل و کیفیت مقاله‌ها را با ما در میان بگذارید.
شرکت در پرسشنامه

پیتزاها مستقیماً با بیت کوین خریداری نشده‌اند

با‌ آنکه در ۲۲ می ۲۰۱۰ لازلو ۱۰ هزار بیت کوین در ازای دو پیتزا پرداخت کرد، اما آن‌ها را مستقیماً با BTC خریداری نکرد! در حقیقت، ۱۳ سال پیش هیچ رستورانی در جهان حاضر نمی‌شد که این ارز را به‌جای ارزهای فیات دریافت کند.

درواقع، جرمی استوردیونت ابتدا ۲ پیتزای پپرونی بزرگ را از رستوران پاپا جان خرید و هزینه آن‌ را با ارز فیات پرداخت کرد. او پس از تحویل پیتزا به لازلو، ۱۰ هزار واحد BTC دریافت کرد.

لازلو هانیچ از تصمیمی که گرفت پشیمان نیست

برخلاف آنکه ارزهایی که لازلو برای پیتزای بیت کوین پرداخت کرد هم‌اکنون هزاران میلیارد تومان ارزش دارند، لازلو اصلاً اظهار پشیمانی نمی‌کند و در سال ۲۰۱۹ در مصاحبه‌ای گفت از این‌که توانسته است بخشی از تاریخ بیت کوین باشد، خوش‌حال است.

به گفته لازلو، همیشه می‌خواست که مردم از بیت کوین استفاده کنند. یکی از راه‌هایی که مردم را به این کار سوق می‌داد، خرید پیتزاها بود.

جالب است بدانید لازلو بعدها بیت کوین را به macOS منتقل کرد و از این طریق چندین باگ را توانست از کد پروژه پاک کند.

امیدواریم پس از مطالعه این مقاله با روز پیتزای بیت کوین آشنا شده باشید. حالا که این مقاله را با هم خواندیم شاید بخواهید بدانید با بیت کوین چه چیزهایی می‌توان خرید؟

منابع:

investopedia.com

دیدگاهتان را بنویسید