Skip to content
top banner

اردر بلاک چیست و نحوه استفاده از آن

در
خواندن در ۲۱ دقیقه

چکیده

اوردر بلاک چیست و چگونه می‌توانیم با اوردر بلاک در بازار ارز دیجیتال ترید کنیم؟ رفتار معامله‌گران در بازارهای مالی مانند بازار کریپتوکارنسی، دائماً تغییر می‌کند و این تغییر رفتارها را می‌توان با استفاده از سبک‌های نوین معاملاتی مدل‌سازی کرد. استفاده از سبک‌های نوین معاملاتی باعث می‌شود تا بهترین نقاط عرضه و تقاضا را شناسایی و بتوانیم دقیقاً متناسب با رفتار بازیگردان اصلی بازار، معامله کنیم. اوردر بلاک از آن دسته از‌ روش‌های معاملاتی نوین و جذاب است که رد پای نهنگ‌های ارز دیجیتال را به ما نشان می‌دهد و ترید با آن می‌تواند شانس موفقیت بسیار بالایی را برای کاربران در معاملات بازار کریپتوکارنسی به دنبال داشته باشد. 

اگر شما به درک صحیحی از نحوه اجرای استراتژی اوردر بلاک در بازار ارز دیجیتال برسید و در شناسایی کندل اوردر بلاک تبحر و مهارت کافی پیدا نمایید، همین استراتژی پولساز می‌تواند سودآوری قابل توجهی را برای شما رقم بزند. در این مقاله در آکادمی صرافی تبدیل در کنار شما هستیم تا سیر تا پیاز استراتژی اوردر بلاک و کندل اوردر بلاک را به شما معرفی و نحوه استفاده از این روش معاملاتی در ترید در بازار ارز دیجیتال را برای شما تشریح کنیم. احتمالاً بعد از مطالعه مقاله نظرتان درباره سودآوری در بازار ارز دیجیتال کاملاً تغییر خواهد کرد و با یک برگ برنده قدرتمند برای معاملات این بازار همراه خواهید شد.

اوردر بلاک چیست؟

 اوردر بلاک رد پای نهنگ‌هاست. این بهترین جوابی است که می‌توانیم برای سوال اوردر بلاک چیست به شما ارائه کنیم. همین پاسخ چند کلمه‌ای اهمیت این استراتژی معاملاتی را به شما نشان می‌دهد. اگر شما رد پای نهنگ‌ها و سرمایه‌گذاران بزرگ بازار کریپتوکارنسی را شناسایی کنید، به راحتی می‌توانید جا پای این رد پا گذاشته و معاملات خود را بر اساس آنها مدیریت کنید. 

 یک نکته بسیار جالب درباره تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال این است که اکثر روش‌های به کار گرفته شده در تحلیل تکنیکال در واقع به دنبال مدل‌سازی رفتار بازیگران اصلی بازار هستند. بازیگران اصلی بازارهای مالی، موسسات مالی، بانک‌ها و افراد ثروتمندی هستند که پول خیلی زیادی در اختیار داشته و معاملات آنها به بازار جهت می‌دهد. 

به عنوان مثال اگر بانک مرکزی آمریکا تصمیم به سرمایه‌گذاری بر روی بیت کوین گرفته و بخشی از سرمایه‌های خود را برای خرید بیت کوین اختصاص دهد، همین یک ورود ساده می‌تواند روند قیمت بیت کوین را تحت تاثیر قرار داده و به سمت بالا بکشاند. در شرایط برعکس اگر چنین سرمایه‌دار بزرگی تصمیم به فروش بیت‌کوین‌های خود بگیرد، بازار با تلاطم و شدت بسیار زیاد ریزش خواهد کرد. 

بنابراین این رفتار سرمایه‌گذاران بزرگ و بازیگردان اصلی بازار ارز دیجیتال است که روند قیمت‌ها را در بازار مشخص می‌کند. با این حساب استفاده از یک استراتژی معاملاتی که بتواند رفتار بازیگران اصلی بازار را شناسایی و برای ما بر روی نمودار مدل‌سازی کند، برگ برنده‌ای برای تریدهای موفق ما در بازار خواهد بود. اوردر بلاک استراتژی معاملاتی است که چنین قدرتی داشته و می‌تواند رد پای نهنگ‌ها را در بازار به ما نشان دهد. 

منظور از اوردر بلاک چیست؟

اما منظور از اوردر بلاک چیست و دقیقاً بر روی نمودار قیمت با استفاده از این استراتژی دنبال چه چیزی هستیم؟ اوردر که معنی سفارش را داشته و به معنی سفارشات است. بلاک هم در واقع همان معنی بلاک شدن را تداعی می‌کند. با این حساب اوردر بلاک را باید سفارشاتی بدانیم که در یک محدوده مشخص بلاک شده و باقی مانده‌اند. منظور از اوردر بلاک در واقع سفارشاتی است که قرار بوده پر شوند، اما پر نشده و در یک جای مشخص به عنوان یک ناحیه عرضه یا تقاضا باقی مانده و در صورت رسیدن قیمت به این ناحیه شاهد فعال شدن آنها خواهیم بود.

 البته انواع مختلفی از اوردر بلاک‌ها با قدرت و اعتبار مختلف در تحلیل تکنیکال تعریف و مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای اینکه بتوانید در استراتژی اوردر بلاک و شناسایی کندل اوردر بلاک به مهارت کافی برسید، لازم است تا ابتدا مفهوم این استراتژی را به صورت کامل درک کنید و سپس معاملات خود را بر اساس آن مدیریت نمایید. 

از نظر مفهومی اوردر بلاک را محل تجمع سفارشاتی در نظر گرفتیم که قرار بوده پر شوند، اما پر نشده و در جای خود باقی مانده‌اند. این سفارشات متعلق به افراد معمولی نیست و بازیگران اصلی بازار و موسسات مالی که سرمایه خیلی هنگفتی در اختیار دارند، این سفارشات را در کندل اوردر بلاک قرار داده و مسلماً با رسیدن قیمت به این ناحیه شاهد فعال شدن آنها و تغییر روند خواهیم بود. بنابراین اوردر بلاک یک استراتژی معاملاتی است که قرار است مسیر روند را تغییر داده و ما را وارد معاملاتی در خلاف جهت روند رسیده شده به اوردر بلاک نماید. 

چرا اوردر بلاک تشکیل می‌شود؟

شاید از خود بپرسید که اصلاً چرا اوردر بلاک تشکیل می‌شود و چه لزومی دارد که نهنگ‌ها و سرمایه‌گذاران بزرگ ارز دیجیتال، رد پایی از خود در بازار بر روی نمودار برای ما باقی بگذارند؟ اتفاقا اگر این سوال در ذهن شما تشکیل شده نشان از این دارد که ذهنیت خوبی نسبت به معاملات بازار کریپتوکارنسی دارید و اگر به دنبال تحلیل بیت کوین و یا تحلیل آلتکوین‌ها هستید، از رفتارهای منطقی برای این منظور استفاده می‌کنید. 

تمام الگوهایی که در پرایس اکشن و تحلیل تکنیکال ایجاد شده و در حال حاضر مورد استفاده تریدرها در بازار کریپتوکارنسی قرار می‌گیرند، به نوعی به رفتار معامله‌گران در گذشته برمی‌گردند. تکرار یک رفتار در گذشته قیمت باعث می‌شود تا تبدیل به الگو شده و همین الگو برای پیش‌بینی آینده قیمت مورد استفاده قرار بگیرد. اوردر بلاک هم دقیقاً شرایط مشابهی دارد. تکرار رفتار موسسات مالی و نهنگ‌ها در چنین نواحی باعث شده تا کندل اوردر بلاک تبدیل به یک الگو برای ترید در آینده شود. 

فرض کنید که یک موسسه مالی به دنبال خرید اتریوم در یک قیمت مشخص است. این نهنگ تصمیم دارد یک میلیارد دلار بر روی اتریوم سرمایه‌گذاری نماید و در قیمت از پیش تعیین شده سفارش خود را به صورت سفارش شرطی ثبت می‌کند. اتفاقی که در بازار می‌افتد این است که بعد از رسیدن قیمت به این ناحیه با یک سفارش خرید بسیار بزرگ روبرو خواهیم بود که می‌تواند قیمت را به صورت انفجاری به سمت بالا هدایت کند. از طرف دیگر این رفتار انفجاری قیمت تحت تاثیر یک سفارش خرید بزرگ، باعث می‌شود تا تمام یک میلیارد دلار سفارش ثبت شده از سوی این موسسه مالی کاملاً پر نشود و تنها بخشی از آن پر شود. 

بخش دیگر باقیمانده از سفارش یک موسسه مالی یا نهنگ‌ها در جای خود باقی می‌مانند تا وقتی دوباره قیمت به این ناحیه برگشت، فعال شوند. این تجمع سفارشات است که اوردر بلاک را می‌سازد و دلیل تشکیل اوردر بلاک دقیقاً همین سفارشات پر نشده نهنگ‌ها و موسسات مالی است.

 اگر دقت کنید در این بند یک موضوع بسیار مهم درباره استراتژی اوردر بلاک را با شما در میان گذاشتیم. آن هم این بود که وقتی قیمت به محل تشکیل اوردر بلاک می‌رسد، با یک رفتار هیجانی روبرو خواهد بود و معمولاً بعد از کندل اوردر بلاک شاهد یک رالی صعودی یا نزولی قدرتمند هستیم. 

دقت کنید که کندل اوردر بلاک تنها مخصوص روندهای صعودی و برای ایجاد روندهای صعودی نیست و چنین اتفاقی در روندهای نزولی نیز به همین ترتیب رخ می‌دهد. شناسایی ناحیه اوردر بلاک در واقع ما را به یک ناحیه عرضه و تقاضا می‌رساند که قدرت بسیار بالایی برای برگرداندن روند داشته و عملاً سفارش‌گذاری در این ناحیه می‌تواند شانس موفقیت بسیار بالایی را برای معاملات ما ایجاد کند. 

چکیده دنیای کریپتو در یک ایمیل با عضویت در خبرنامه دیجیتال از جدیدترین مقالات آموزشی و تاثیرگذار ترین اتفاقات ارزهای دیجیتال در یک ایمیل مطلع شوید.

کندل اوردر بلاک چیست؟

مفهوم بعدی که درباره استراتژی اوردر بلاک باید به تشریح آن بپردازیم، کندل اوردر بلاک است. ما به عنوان یک تکنیکالیست که در حال استفاده از استراتژی اوردر بلاک هستیم، بایستی دائماً به دنبال پیدا کردن کندلی باشیم که معیارهایی لازم برای تبدیل شدن به کندل اوردر بلاک را دارد. البته در ادامه روش‌های تشخیص اوردر بلاک را بر روی نمودار قیمت به صورت کامل برای شما تشریح خواهیم کرد. اما قبل از آن باید برای شما تشریح کنیم که اصلاً کندل اوردر بلاک چیست و چه تعریفی بر روی نمودار قیمت دارد. 

آیا فقط یک کندل است که نشان دهنده ناحیه اوردر بلاک بر روی نمودار قیمت بوده و یا قرار است از چند کندل برای مشخص کردن این ناحیه استفاده کنیم؟ اگر به منابع آموزشی مختلف مراجعه کرده و آموزش استراتژی اوردر بلاک را در آنها مطالعه کنید، مشاهده خواهید کرد که نظریات و ایده‌های مختلفی در این باره ارائه می‌شود. هر کسی بنا به تجربه و دانشی که از پیش داشته، تعریف خاصی از کندل اوردر بلاک ارائه می‌نماید. 

تجربه ما در استفاده از استراتژی اوردر بلاک در معاملات بازار ارز دیجیتال نشان می‌دهد که کندل اوردر بلاک را می‌توانیم در سه حالت بر روی نمودار قیمت مشخص کنیم. این سه حالت:  

 • آخرین کندل صعودی یا نزولی قبل از یک رالی هیجانی 
 • الگوی اینگالف 
 • و تراکم کندلی در یک ناحیه رنج کوچک 

هستند که البته هر یک بایستی مشخصات و شرایط خاص خود را داشته باشند و اینگونه نیست که صرفاً تشکیل یکی از این موارد ما را نسبت به وجود یک ناحیه اوردر بلاک و یا کندل اوردر بلاک بر روی نمودار قیمت مطمئن سازد. در ادامه هر یک از این موارد را به صورت جداگانه و کامل برای شما تشریح می‌کنیم تا از نظر ماهیت کندل اوردر بلاک به درک کاملی برسید.

آخرین کندل صعودی یا نزولی 

اولین و معروف‌ترین تعریفی که برای کندل اوردر بلاک در اکثر منابع ارائه شده است، آخرین کندل صعودی قبل از یک روند نزولی قدرتمند و آخرین کندل نزولی قبل از یک روند صعودی قدرتمند است. البته اگر بخواهیم در این باره کمی حرفه‌ای‌تر عمل کنیم، این کندل باید مشخصات خاصی داشته باشد و اینگونه نیست که بخواهیم هر کندل صعودی یا نزولی که به عنوان آخرین کندل قبل از تشکیل یک روند قدرتمند به وجود آمده را کندل اوردر بلاک بنامیم. 

کندل اوردر بلاک در این تعریف زمانی قدرت قابل توجهی داشته و می‌توان روی آن برای انجام معامله اتکا کرد که:

 • شدو‌های خیلی بزرگ و نامعقولی نداشته باشد. 
 • کل بدنه و شدوهای آن در مجموع اندازه خیلی بزرگی نداشته باشند.
 • خیلی در دل کندل بعد از خود فرو نرفته باشد. 
 • الگوهایی مانند الگوهای پین‌بار و چکش بهترین گزینه‌ها برای کندل اوردر بلاک هستند که البته سایه کمی داشته باشند. 

البته نکات دیگری هم برای بالاتر بردن اعتبار کندل اوردر بلاک وجود دارد که در ادامه آن‌ها را نیز برای شما ارزیابی خواهیم کرد. 

الگوی اینگالف

الگوی دیگری که از آن هم می‌توان به عنوان کندل اوردر بلاک استفاده کرد، الگوی اینگالف است. اینگالف یک الگوی کندلی برگشتی است که از دو کندل تشکیل شده و کندل دوم تمام ‌بخش‌های بدنه و سایه‌های کندل اول را در بر می‌گیرد. در صورتی که آخرین قیمت کندل اول با اولین قیمت کندل دوم با هم یک گپ هم تشکیل دهند، قدرت الگوی اینگالف در بهترین شرایط ممکن قرار می‌گیرد. 

البته در مدل‌های ضعیف‌تر الگوی اینگالف، ممکن است کندل دوم هر چند تمام بدنه و سایه کندل اول را نپوشاند، اما حداقل تا بالای سطح ۵۰ درصد آن خود را برساند. تشکیل چنین الگویی هم، به نوعی نشان دهنده یک کندل اوردر بلاک در نمودار قیمت است. البته هر اینگالفی را نمی‌توان به عنوان کندل اوردر بلاک مورد استفاده قرار داد. الگوی اینگالف زمانی استعداد لازم برای تبدیل شدن به کندل اوردر بلاک را دارد که:  

 • در یک ناحیه عرضه و تقاضای قدرتمند تشکیل شده باشد. 
 • یک ناحیه مقاومتی یا حمایتی را هانت کرده باشد. 
 • قیمت بعد از تشکیل الگوی اینگالف هم جهت با اینگالف حرکت کرده و روند قدرتمندی ساخته باشد. 

با وجود این شرایط می‌توانیم از الگوی اینگالف هم به عنوان کندل اوردر بلاک استفاده کنیم. البته در ادامه استراتژی اوردر بلاک را برای شما به صورت کاملاً کاربردی و تشریح خواهیم کرد تا نحوه استفاده و پیاده‌سازی این الگوها را در بازار راحت‌تر درک کنید.

تراکم کندلی در یک ناحیه رنج کوچک

سومین و آخرین ناحیه‌ای که می‌توانیم از آن نیز به عنوان کندل اوردر بلاک یاد کنیم، مجموعه‌ای از کندل‌ها هستند که با تراکم بسیار بالا و سایه‌های کوچک در یک ناحیه در کنار هم تشکیل شدند. البته تعداد این کندل‌ها در اعتبار این الگو اهمیت بالایی دارد. در صورتی که تعداد کندل‌های تشکیل شده در کنار همدیگر با این مشخصات، کمتر از ۹ کندل باشد، پتانسیل لازم برای تبدیل شدن به کندل اوردر بلاک را دارد. 

البته دوباره باید یادآوری کنیم که بلافاصله بعد از تشکیل این الگو حتماً باید یک روند قدرتمند بر روی نمودار تشکیل شده باشد و البته نکات دیگری هم برای اعتبار این کندل‌ها لازم است که در ادامه آنها را برای شما بازگو می‌کنیم تا با یک بررسی دقیق بتوانید تشخیص دهید که آیا چنین ناحیه‌ای می‌تواند به عنوان کندل اوردر بلاک مورد استفاده قرار بگیرد یا خیر. 

ناحیه اوردر بلاک

 کندل اوردر بلاک و انواع آن را در بالا برای شما تعریف کردیم. حالا شما می‌توانید نمودار قیمت توکن‌ها را در یک صرافی ارز دیجیتال مورد بررسی قرار داده و با پیدا کردن چنین الگوهایی مهارت چشمی خود را برای پیدا کردن کندل اوردر بلاک بالا ببرید. اکنون سوال بسیار مهم‌تر این است که ناحیه اوردر بلاک چیست و ما کدام ‌بخش از کندل اوردر بلاک را به عنوان ناحیه ترید و معامله خود در نظر بگیریم؟  

درباره ناحیه اوردر بلاک نیز معامله‌گران بسته به میزان دانش و تجربه‌ای که دارند، تعریف متفاوتی ارائه کرده و هر کس بنا به تجربه، بخش متفاوتی از کندل اوردر بلاک را به عنوان ناحیه معامله و ترید خود انتخاب می‌کند. برخی از افراد کل کندل اوردر بلاک را به عنوان ناحیه معامله در نظر می‌گیرند، برخی از تریدرها سایه‌های کندل را در این ناحیه قرار نمی‌دهند و فقط از بدنه استفاده می‌کنند، برخی ترجیح می‌دهند که محدوده ۵۰ درصد دورتر را به عنوان ناحیه معاملاتی خود استفاده کنند و تریدرهایی هم هستند که در مجموعه‌ای از کندل‌های تشکیل دهنده اوردر بلاک، به دنبال کندل‌های خاصی مانند پین‌بار یا الگوی چکش و مواردی از این دست می‌گردند تا آن را به عنوان ناحیه معامله خود استفاده کنند. 

پاسخ صحیح کدام است و واقعاً باید کدام یک از ‌بخش‌های کندل اوردر بلاک را به عنوان ناحیه معامله و ترید خود انتخاب کنیم؟ با توجه به اینکه اصلاً مشخص نیست که موسسات مالی در کجای ناحیه اوردر بلاک سفارشات خود را ثبت کرده‌اند و یا اصلاً سفارشات قبلی آنها تا کجا پر شده، نمی‌توان به صورت دقیق تصمیم‌گیری کرد که کدام ناحیه محل دقیق قرارگیری سفارشات این موسسات محسوب می‌شود. از این رو به عنوان یک رفتار منطقی شما بایستی تمام کندل اوردر بلاک را شامل مام بدنه و تمام سایه‌ها به عنوان ناحیه معاملاتی خود در نظر بگیرید.

 اما در این بین گاهی اوقات مخصوصاً برای ترید در معامله اهرم‌ دار و معاملات مارجین یک چالش بسیار مهم پیش روی تریدرها قرار می‌گیرد، آن هم بزرگ شدن حد ضرر معاملاتی در صورت استفاده از برخی از نواحی اوردر بلاک است. پاسخ منطقی برای این تریدرها هم این است که یا از خیر چنین اوردر بلاک‌هایی برای معامله گذشته و سراغ آنها نروند و یا اگر حتماً سعی دارند از این اوردر بلاک‌ها هم برای ترید استفاده کنند، از تکنیک انتخاب یک کندل در مجموعه کندل‌های اوردر بلاک که یک کندل برگشتی است یا محدوده ۵۰ درصد دورتر به قیمت را به عنوان ناحیه معاملاتی خود در نظر بگیرند. 

در این حالت حد ضرر معامله کوچک خواهد شد؛ اما در نظر داشته باشید که در این وضعیت شما استراتژی اوردر بلاک را با یک تغییر در بازار استفاده می‌کنید و ممکن است اصلاً سفارش شما باز نشود. در صورتی که با اولین برخورد قیمت به ناحیه اوردر بلاک سفارش شما باز نشد، عملاً دیگر نمی‌توانید از آن استفاده کنید و این ناحیه اوردر بلاک دیگر قابلیت ترید ندارد. 

آیا اوردر بلاک همان ناحیه عرضه و تقاضا است؟

سبک‌های مختلف معاملاتی در تحلیل تکنیکال معمولاً به دنبال پیدا کردن نواحی عرضه و تقاضا هستند و با پیدا کردن این نواحی است که سطوح مستعد برای انجام معاملات خرید و فروش برای معامله‌گر مشخص می‌شود. با توجه به تعریفی که برای اوردر بلاک در بالا بیان کردیم، بله عملاً اوردر بلاک را هم می‌توانیم یک ناحیه عرضه و تقاضا تلقی کنیم. بسته به اینکه روند تشکیل شده بعد از کندل اوردر بلاک صعودی یا نزولی باشد، این ناحیه عرضه یا تقاضا خواهد بود. 

اما موضوع بسیار مهم اینجاست که اوردر بلاک با نواحی عرضه و تقاضای معمولی موجود بر روی نمودار قیمت تفاوت بسیار بزرگی دارد. تفاوت اصلی آن در دو نکته است. اول اینکه اوردر بلاک از سفارشات نهنگ‌ها و موسسات بسیار بزرگ مالی در جهان به وجود آمده و از این گذشته و مهم‌تر از آن اینکه در ناحیه اوردر بلاک سفارشات شرطی هنوز قرار دارند. 

در یک ناحیه عرضه یا تقاضای معمولی، معامله‌گران با توجه به شرایط موجود بر روی نمودار قیمت تصمیم می‌گیرند که سفارشات خود را بر روی آن قرار دهند. اما در اوردر بلاک از قبل سفارشات موسسات بزرگ مالی قرار گرفته و این معامله‌گران هستند که بر اساس این سفارشات تصمیم می‌گیرند تا معاملات خود را در آن انجام دهند. 

انواع اوردر بلاک

 برای درک هرچه بهتر استراتژی اوردر بلاک مخصوصاً در معاملات بازار ارز دیجیتال لازم است تا انواع اوردر بلاک را نیز به شما معرفی کنیم. اوردر بلاک به صورت کلی به دو نوع اوردر بلاک صعودی و نزولی تقسیم می‌شود. دقت داشته باشید که هر کدام از این اوردر بلاک‌ها می‌توانند برای معاملات متفاوتی به کار گرفته شوند. چه برای معاملات بازار اسپات ارز دیجیتال و چه برای انجام معاملات مارجین در بازار کریپتوکارنسی، می‌توانید از هر دو نوع اوردر بلاک صعودی و نزولی استفاده نمایید. در ادامه تعریف و کاربردهای این دو نوع اوردر بلاک را با هم مورد بررسی قرار می‌دهیم.

اوردر بلاک صعودی

اوردر بلاک صعودی به آخرین کندل نزولی گفته می‌شود که بعد از آن یک روند صعودی قدرتمند تشکیل شده و اگر دوباره قیمت به این کندل برگردد، انتظار تشکیل یک روند صعودی جدید با قدرت بالا را خواهیم داشت. بنابراین اوردر بلاک صعودی در واقع یک ناحیه تقاضا محسوب می‌شود و سفارشات خرید در آن تجمیع شده‌اند. 

از اوردر بلاک صعودی می‌توان برای ورود به معاملات خرید هم در بازار اسپات و هم در معاملات مارجین در بازار کریپتوکارنسی استفاده کرد.‌ با تشکیل اوردر بلاک صعودی و شناسایی آن بر روی نمودار قیمت، می‌توانید سفارشات خود را قبل از رسیدن قیمت به این ناحیه بر روی آن قرار دهید.

اوردر بلاک نزولی

به آخرین کندل صعودی قبل از تشکیل یک روند نزولی قدرتمند اصطلاحاً اوردر بلاک نزولی گفته می‌شود. با این حساب اوردر بلاک نزولی خود یک کندل صعودی است اما به عنوان یک ناحیه عرضه شناخته می‌شود. انتظار داریم که در زمان برخورد دوباره قیمت به این ناحیه عرضه شاهد ریزش قابل توجه آن باشیم. 

اوردر بلاک نزولی در معاملات دو طرفه و اهرم‌دار به عنوان یک محل عرضه مناسب برای ورود به معاملات فروش کاربرد دارد و در معاملات بازار اسپات نیز از آن می‌توان برای تعیین اهداف قیمتی و تارگت معاملات استفاده کرد. هرچه باشد کندل اوردر بلاک محل بسیار مناسبی برای چرخش قیمت است و عملاً می‌توان در این محل از معاملات قبلی خارج شد.

اوردر بلاک معتبر

 اما کدام اوردر بلاک معتبر است و برای سنجش اعتبار و کیفیت یک اوردر بلاک باید چه نشانه‌هایی باید دقت کنیم؟ دقت داشته باشید که مواردی که در این مقاله در آموزش استراتژی اوردر بلاک به آنها می‌پردازیم، نکات فوق‌العاده حرفه‌ای هستند که در کمتر منبع و مقاله دیگری به آنها دسترسی پیدا خواهید کرد و از این گذشته حتی در دوره‌های آموزش پولی معاملات بازار ارز دیجیتال نیز این نکات به این شکل حرفه‌ای به دانشجویان آموخته نمی‌شود. نکات شناسایی اوردر بلاک معتبر در واقع حاصل سال‌ها استفاده ما از این استراتژی معاملاتی در بازار ارز دیجیتال است.

تایم فریم بالاتر

هر چقدر تایم فریم معاملاتی شما بالاتر باشد اوردر بلاک در آن اعتبار بیشتری خواهد داشت. به عنوان مثال اوردر بلاک تایم فریم روزانه به مراتب قدرتمندتر و قوی‌تر از اوردر بلاک تایم فریم ۱ ساعته و ۱۵ دقیقه است. اگر شما از اوردر بلاک‌های تایم فریم‌های بالا برای ترید استفاده کنید، امکان رسیدن به احتمال موفقیت بیش از ۹۰ درصد را نیز خواهید داشت که یک احتمال بسیار عالی برای معاملات بازار ارز دیجیتال محسوب می‌شود. بهترین اوردر بلاک‌ها برای ترید در بازار ارز دیجیتال را می‌توانید در تایم فریم روزانه پیدا کنید که به صورت مرتب تشکیل می‌شوند و فرصت‌های معاملاتی زیادی را نیز در اختیار شما قرار می‌دهند.

روند قوی‌تر بعد از اوردر بلاک

دومین نشانه‌ای که باعث می‌شود تا ما به اعتبار یک اوردر بلاک پی ببریم، تشکیل یک روند قوی و یک حرکت اسپایک دقیقاً بعد از تشکیل این الگو است. دقت داشته باشید که اگر روند بعد از تشکیل کندل اوردر بلاک قوی نباشد، عملاً حتی نمی‌توان از این الگو برای ترید استفاده نمود و نمی‌توانیم حتی آن را به عنوان یک الگوی اوردر بلاک معرفی نماییم. دقت داشته باشید که هر چقدر روند تشکیل شده بعد از کندل اوردر بلاک قوی‌تر و پرشتاب‌تر باشد، اعتبار کندل اوردر بلاک نیز بیشتر خواهد شد.

کندل کوچک‌تر  

معیار بعدی برای تشخیص یک اوردر بلاک معتبر خود کندل اوردر بلاک است. این کندل بایستی ویژگی‌های مشخصی داشته باشد که در بالا به صورت کامل به آنها اشاره کردیم. وجود سایه‌های کوچک و کلاً یک کندل در ابعاد کوچک که به بدنه کندل بعد از خود ورود نکرده باشد، اوردر بلاک قوی‌تری را به ما نشان می‌دهد. با چنین اوردر بلاک‌هایی حتی می‌توانید با ریسک بسیار بالاتر معاملات خود را مدیریت کنید زیرا شانس موفقیت خیلی بالایی دارند.

نبود شادوهای قیمتی بزرگ در کندل‌های قبل و بعد

گاهی اوقات شاهد هستیم که در ناحیه تشکیل اوردر بلاک بر روی نمودار قیمت، سایه‌های خیلی بزرگی هم وجود دارند که این سایه‌ها حتی کندل اوردر بلاک را به صورت کامل در بر گرفته‌اند. بدترین وضعیت وقتی است که کندل قدرتمند تشکیل شده بعد از کندل اوردر بلاک، سایه بزرگی داشته باشد که کل کندل اوردر بلاک را در بر گرفته و به نوعی آن را به صورت کامل هانت کرده باشد. 

در این حالت اصطلاحاً می‌گوییم که بازار بعد از تشکیل کندل اوردر بلاک دوباره برگشته و تمام سفارشات موسسات مالی پر شده است. به همین دلیل ترید در چنین نواحی باعث می‌شود تا شما شانس موفقیت کمتری داشته باشید. به صورت کلی توصیه می‌کنیم که از اوردر بلاک‌های این چنینی برای معاملات خود استفاده نکنید و از آنها عبور نمایید.

مومنتم قیمت

یکی دیگر از نکاتی که باعث می‌شود تا اعتبار یک اوردر بلاک برای شما افزایش پیدا کند و شانس موفقیت بیشتری در معامله داشته باشید، خود روندی است که دوباره به اوردر بلاک می‌رسد. اگر روندی که به اوردر بلاک می‌رسد، مومنتوم کمی داشته و با سرعت بسیار کندی به آن برسد، به احتمال خیلی زیاد اوردر بلاک عمل خواهد کرد و حتی می‌تواند یک رفتار هیجانی و با شدت بسیار بالا را برای شما شکار کند؛ اما اگر قیمت برای رسیدن به اوردر بلاک مومنتوم خیلی بالایی داشته و با حالت اسپایک به آن برسد، شانس موفقیت شما کم خواهد شد.

بکر بودن

 بارها بر روی نمودار قیمت شاهد بودیم که بعد از تشکیل کندل اوردر بلاک و در فاصله کمی بعد از آن، قیمت دوباره به ناحیه اوردر بلاک پولبک زده و سپس مسیر خود را در پیش گرفته است. اگر قیمت قبلاً یک بار یک کندل اوردر بلاک را امتحان کرده باشد، دیگر این کندل بکر نیست و یک بار جواب خود را پس داده است. استفاده از اوردر بلاک‌هایی که قبلاً توسط قیمت تست شده‌اند، ریسک معاملات شما را افزایش داده و شانس موفقیت شما را کاهش می‌دهند. اگر در معاملات بازار ارز دیجیتال هنوز حرفه‌ای نیستید، توصیه می‌کنیم که از اوردر بلاک‌های تست شده برای معامله‌گری استفاده نکنید و فقط سراغ اوردر بلاک‌های بکر بروید که قبلاً تست نشده باشند.

بهترین اندیکاتور اوردر بلاک

بسیاری از تریدرها به دنبال استفاده از بهترین اندیکاتور اوردر بلاک برای شناسایی این نواحی بر روی نمودار قیمت هستند. اگر از پلتفرم تریدینگ ویو برای پیاده‌سازی تحلیل تکنیکال خود بر روی نمودار قیمت ارزهای دیجیتال استفاده می‌کنید، در این پلتفرم یک اندیکاتور به صورت کاملاً رایگان با عنوان order block Finder وجود دارد که می‌توانید از این اندیکاتور برای شناسایی نواحی اوردر بلاک بر روی نمودار قیمت استفاده کنید. البته توصیه ما این است که خودتان به درک صحیحی از نحوه تشخیص اوردر بلاک در بازار رسیده و بدون استفاده از اندیکاتور از این استراتژی معاملاتی در بازار استفاده کنید.

تکنیک پیدا کردن اوردر بلاک

نحوه پیدا کردن اوردر بلاک چیست و چگونه می‌توانیم اوردر بلاک را به راحتی بر روی نمودار قیمت شناسایی کنیم؟ برای شناسایی ناحیه اوردر بلاک بر روی نمودار قیمت یک ارز دیجیتال به ترتیب زیر عمل کنید:  

 • در درجه اول دنبال کندل‌های بزرگی باشید که یک حرکت اسپایک را بر روی نمودار قیمت ایجاد کرده باشند. 
 • سپس به منشا این حرکات رفته و ببینید که آیا منشا این حرکات پتانسیل لازم برای تبدیل شدن به اوردر بلاک را دارند یا خیر. 
 • در قدم بعدی کیفیت اوردر بلاک را بر اساس نکات گفته شده در بالا مورد بررسی قرار دهید و در صورت داشتن اعتبار کافی می‌توانید از آن برای معامله استفاده کنید. 

 شما می‌توانید این تکنیک را در تمام تایم فریم‌ها مورد استفاده قرار داده و به راحتی اوردر بلاک‌های قدرتمند موجود بر روی نمودار قیمت را شکار کنید. 

آموزش استراتژی اوردر بلاک

نوبت به آموزش استراتژی اوردر بلاک می‌رسد. سوال مهمی که در این ‌بخش قرار است به آن پاسخ دهیم این است که نحوه معامله با اوردر بلاک چیست و اصلاً چگونه حتی بعد از تشخیص یک کندل اوردر بلاک بر روی نمودار قیمت از آن برای معامله استفاده کنیم؟

استراتژی‌های بسیار متنوع و زیادی را با استفاده از کندل اوردر بلاک در معاملات شاهد هستیم و تریدرها تنوع بالایی از استراتژی‌ها را در این مواقع به کار می‌گیرند. هر کسی بر اساس میزان ریسک‌پذیری خود در معاملات بازار ارز دیجیتال تصمیم می‌گیرد که از چه استراتژی‌ای در این مواقع برای معامله استفاده نماید. از این رو تصمیم گرفتیم تا استراتژی‌های موجود برای انجام معامله با اوردر بلاک را برای شما تشریح کنیم تا خودتان بر اساس میزان ریسک‌پذیری تصمیم بگیرید که کدام روش برای شما بهتر است.

پرسشنامه آکادمی تبدیل لطفا با شرکت در پرسشنامه زیر، دیدگاه خود درباره آکادمی تبدیل و کیفیت مقاله‌ها را با ما در میان بگذارید.
شرکت در پرسشنامه

استراتژی اوردر بلاک با معاملات لیمیت

در استراتژی اوردر بلاک با معاملات لیمیت شما باید قبل از رسیدن قیمت به این ناحیه آن را شناسایی کرده و از قبل سفارش خرید یا فروش خود را در آن ثبت کنید. در این حالت اگر در زمان رسیدن قیمت به ناحیه اوردر بلاک شما اصلاً در بازار هم نباشید، معامله شما باز شده و سفارش شما پر خواهد شد. 

این استراتژی با توجه به اینکه شما در زمان برخورد قیمت به ناحیه اوردر بلاک هیچ فیلتری را چک نمی‌کنید، ریسک بیشتری دارد. مثلاً ممکن است قیمت در زمان رسیدن به ناحیه اوردر بلاک مومنتوم خیلی بالایی به خود گرفته و حتی این ناحیه را بشکند. 

مزیت بسیار بزرگ این استراتژی هم این است که شما می‌توانید از تمام فرصت‌های به وجود آمده با استفاده از استراتژی اوردر بلاک استفاده کنید و هیچ فرصتی از دست شما خارج نخواهد شد. با توجه به اینکه در بسیاری از مواقع قیمت بعد از برخورد به ناحیه اوردر بلاک بلافاصله و با یک رفتار هیجانی به آن واکنش نشان می‌دهد، در صورتی که شما از قبل سفارش خود را ثبت نکرده باشید از این فرصت جا می‌مانید و نمی‌توانید از آن استفاده کنید. 

استراتژی اوردر بلاک با الگوی کندلی برگشتی

برخی از تریدرها برای بهینه کردن معاملات خود بعد از ترسیم ناحیه اوردر بلاک منتظر می‌مانند تا قیمت در زمان برخورد به این ناحیه یک الگوی کندل استیک برگشتی را تشکیل دهد. البته تشکیل الگوی کندل استیک برگشتی بایستی در تایم فریم‌های پایین‌تر از تایم فریم تشکیل اوردر بلاک مورد بررسی قرار گیرد تا مبادا قیمت فاصله خیلی زیادی از این ناحیه بگیرد. 

با استفاده از این سبک معاملاتی شما می‌توانید ورود مطمئن‌تری به بازار داشته باشید اما عیب بزرگان این است که در بسیاری از مواقع ممکن است فرصت ورود به بازار را پیدا نکنید.  

استراتژی اوردر بلاک با شکست خط روند

در این استراتژی شما باید بعد از ترسیم ناحیه اوردر بلاک به تایم فریم پایین‌تر رفته و خط روند قیمت در زمان رسیدن به کندل اوردر بلاک را ترسیم کنید. در صورتی که قیمت بتواند این خط روند را بشکند امکان ورود به معامله برای شما وجود خواهد داشت. این استراتژی نیز ورود مطمئن‌تری را برای شما ایجاد می‌کند اما همچنان همان عیب بزرگ جاماندن از بسیاری از فرصت‌ها را با خود به همراه دارد.  

اوردر بلاک در ترکیب با الگوی کنج

یکی از قدرتمندترین استراتژی‌های به وجود آمده با استفاده از اوردر بلاک ترکیب آن با الگوی کنج است. اگر شما یک اوردر بلاک معتبر شناسایی کرده و تمام ویژگی‌های لازم برای ترید را نیز بر روی آن بررسی کرده باشید، بایستی منتظر بمانی تا قیمت به ناحیه مورد نظر شما برسد تا معامله خود را آغاز کنید. 

در برخی مواقع شاهد هستیم که قیمت با یک حالت رنج و با تشکیل الگوی کنج به یک اوردر بلاک معتبر می‌رسد. در این حالت شکست الگوی کنج می‌تواند پرتاب شدیدی برای قیمت ایجاد کند و همراه شدن آن با یک ناحیه اوردر بلاک یک فرصت معاملاتی فوق العاده جذاب را در بازار برای شما ایجاد خواهد کرد. شانس موفقیت شما با ترکیب الگوی کنج و استراتژی اوردر بلاک تا چندین برابر افزایش پیدا می‌کند. البته شایان ذکر است که ترکیب این دو استراتژی به صورت همزمان بر روی نمودار قیمت را هر روز مشاهده نمی‌کنید و ممکن است هر چند وقت یک بار شاهد آن باشید.  

استراتژی شکست اوردر بلاک 

دقت داشته باشید که هیچ استراتژی و هیچ ناحیه‌ای بر روی نمودار قیمت وجود ندارد که قرار باشد تا ابد به کار خود ادامه دهد و حتی اوردر بلاک‌ها نیز ممکن است تحت تاثیر رفتار قیمت بشکنند. دقت داشته باشید که شکست اوردر بلاک هم یک استراتژی بسیار قدرتمند برای ترید در بازار ارز دیجیتال است. در صورتی که بعد از شکست اوردر بلاک یک پولبک به آن داشته باشیم، در انتهای این پولبک می‌توان برای ورود به معامله اقدام کرد و اتفاقاً سود خوبی هم به دست آورد.

مثال از اوردر بلاک در تحلیل

 در ادامه مثال‌هایی از کاربرد اوردر بلاک در تحلیل و معامله‌گری در بازار ارز دیجیتال را در قالب تصویر با شما به اشتراک می‌گذاریم که با استفاده از این تصاویر می‌توانید درک بهتری نسبت به این استراتژی معاملاتی پیدا کرده و در پیاده‌سازی آن در بازار نیز موفق‌تر عمل کنید. 

مزیت‌های استراتژی اوردر بلاک چیست

مزیت‌های استراتژی اوردر بلاک چیست و اصلاً چرا این استراتژی مورد توجه تریدرهای بسیار زیادی قرار گرفته است؟ اگر مزیت‌های استراتژی اوردر بلاک را با هم مرور کنیم خودتان درک می‌کنید که چرا اینقدر محبوب شده و تریدرهای زیادی در حال استفاده از آن هستند. 

 • استراتژی اوردر بلاک امکان ورود نقطه‌ای در بهینه‌ترین قیمت را برای شما فراهم می‌آورد. 
 • در اکثر مواقع حد ضرر استراتژی اوردر بلاک بسیار کوچک است. 
 • اوردر بلاک از آن دسته از استراتژی‌هایی است که بلافاصله بعد از ورود شما به معامله سودآوری آغاز شده و قیمت در جهت مورد نظر شما حرکت می‌کند. 
 • یکی دیگر از مزیت‌های این استراتژی این است که زمان رسیدن به سود در این استراتژی بسیار کم بوده و شما در فرصت بسیار کوتاهی به تارگت اصلی مورد نظر خود خواهید رسید. 
 • همچنین با استفاده از این استراتژی شما در واقع همراه با نهنگ‌ها و موسسات بزرگ مالی ترید می‌کنید. 

نکته جالب درباره استراتژی اوردر بلاک این است که این استراتژی می‌تواند وین‌ریت بالای ۹۰ درصد را نیز در معاملات بازار ارز دیجیتال در صورت رعایت تمام نکات شناسایی یک اوردر بلاک معتبر، برای شما ایجاد کند.  

معایب استراتژی اوردر بلاک

مزیت‌های استراتژی اوردر بلاک را با هم مرور کردیم و حالا بد نیست تا سری به معایب این استراتژی هم بزنیم. اتفاقا شناخت معایب آن باعث می‌شود تا شما تمهیدات لازم برای دور ماندن از ضررهای بزرگ را در این وضعیت برای خود در نظر بگیرید. 

 • استراتژی اوردر بلاک از آن دسته از استراتژی‌هایی است که فرصت‌های معاملاتی خیلی زیادی را در اختیار شما قرار نمی‌دهد و هر روز نمی‌توانید از این استراتژی برای ترید استفاده کنید. 
 • در بسیاری از مواقع زمانی که شما یک کندل اوردر بلاک را بر روی نمودار قیمت پیدا می‌کنید، با دقت به آن متوجه می‌شوید که قبلاً تست شده و دیگر بکر نیست. 

در نهایت دقت داشته باشید که استراتژی اوردر بلاک هم با وجود تمام مزیت‌ها و جذابیت‌هایی که دارد، با احتمال شکست روبرو بوده و شما حتماً باید از تکنیک‌های مدیریت ریسک برای بهینه کردن ضررهای خود در این مواقع استفاده نمایید. هرگز تمام دارایی خود را برای ورود به یک معامله با استفاده از استراتژی اوردر بلاک قرار ندهید و تمام تکنیک‌های لازم برای مدیریت ریسک و مدیریت سرمایه را در نظر بگیرید.  

جمع‌بندی  

صفر تا صد آموزش استراتژی اوردر بلاک را برای شما تشریح کردیم و به زبان خیلی ساده برای شما بیان کردیم که اوردر بلاک چیست و چگونه می‌توان از آن برای ترید در بازار ارز دیجیتال استفاده کرد. در انتها توصیه می‌کنیم که چند بار این مقاله را مطالعه کنید و در هر بار مطالعه ‌بخش‌های مختلف آن را بر روی نمودار قیمت تمرین نمایید. همین رفتار باعث می‌شود تا شما در یک فاصله چند روزه به مهارت کافی برای استفاده از استراتژی اوردر بلاک در معاملات بازار ارز دیجیتال برسید و موفقیت خود را روز به روز در این بازار افزایش دهید. 

همچنین دوباره باید یادآوری کنیم که چه با استفاده از استراتژی اوردر بلاک و چه هر استراتژی تکنیکالی دیگری هرگز نباید مغرور شوید و ریسک خود را در معاملات بازار کریپتوکارنسی به میزان خیلی زیادی افزایش دهید. همیشه ترکیب یک استراتژی قوی با تکنیک‌های مدیریت ریسک است که تمایز اصلی میان افراد و سرمایه‌گذاران موفق در بازار ارز دیجیتال با افراد شکست خورده را مشخص می‌نماید. 

سوالات متداول

اوردر بلاک چیست؟

اوردر بلاک ناحیه‌ای است که در آن سفارشات موسسات بزرگ مالی و نهنگ‌های ارز دیجیتال از قبل قرار گرفته است. 

چرا اوردر بلاک تشکیل می‌شود؟

با توجه به اینکه سفارشات موسسات بزرگ مالی و بانک‌ها و نهنگ‌ها در معاملات بازار ارز دیجیتال معمولاً خیلی سنگین است، این سفارشات به صورت آنی پر نشده و بخشی از سفارشات آنها در بازار باقی می‌ماند. به همین دلیل اوردر بلاک در بازار تشکیل می‌شود. 

آیا می‌توان با استراتژی اوردر بلاک ترید کرد؟

بله استراتژی اوردر بلاک یکی از بهترین و بهینه‌ترین استراتژی‌ها برای ترید در بازار ارز دیجیتال است.

دیدگاه‌ها

جهت دریافت آخرین اخبار و مقالات به خبرنامه بپیوندید.

عکس مجله خبرنامه