چکیده

استیکینگ به معنای نگهداری یا قفل کردن رمز ارز‌ها است. افرادی که استیکینگ انجام می‌دهند به عنوان “استیکرها” شناخته می‌شوند که برای فریز کردن کاردانو می‌بایست سرمایه‌ای که با آن ADA خریداری کرده‌اند را در کیف پول‌ها استیک ‌کنند. استیکینگ یک مفهوم مرتبط با رمز ارز کاردانو است. ADA به منظور حمایت از شبکه کاردانو به وجود آمد.

کاردانو چیست؟

کاردانو یک پلتفرم بلاک ‌چین است که به عنوان یک سامانه‌ی اعتماد و ارز دیجیتال عمل می‌کند. این پلتفرم با هدف ارائه‌ی یک محیط بلاکچین مقیاس‌پذیر، پایدار و متن‌باز برای توسعه‌ی دی‌اپ‌ها و ارزهای دیجیتال طراحی شده است. این محیط سرمایه گذاران زیادی را برای خرید کاردانو به خود جلب کرده است. 

حتما بخوانید: تحلیل بیت کوین امروز ۴ خرداد - تحلیل تکنیکال بیت کوین

ثبت نام با موفقیت انجام شد

عکس خبرنامه
چکیده دنیای کریپتو در یک ایمیل

با عضویت در خبرنامه تبدیل از جدیدترین مقالات آموزشی و تاثیرگذارترین اتفاقات ارزهای دیجیتال در یک ایمیل مطلع شوید.

ویژگی‌ های کلیدی کاردانو:

 1. پروتکل Proof of Stake: کاردانو از پروتکل PoS برای تأیید تراکنش‌ها و تولید بلاک‌ها استفاده می‌کند که منجر به کارایی بالا، کاهش مصرف انرژی و کاهش هزینه‌ها می‌شود.
 2. توسعه‌پذیری: کاردانو به دنبال ایجاد یک اکوسیستم بلاک‌ چین مقیاس‌پذیر است که قادر به پشتیبانی از انواع مختلفی از دی‌اپ‌ها و ارزهای دیجیتال باشد.
 3. استانداردهای تعریف شده: این پلتفرم از استانداردهای تعریف شده برای تأیید هویت، اطلاعات مالی و قراردادهای هوشمند استفاده می‌کند.
 4. توسعه‌های اخیر: از زمان تأسیس، توسعه‌ی کاردانو به‌طور فزاینده‌ای پیش رفته است که تاکنون شاهد انتشار زیرساخت‌ها و ابزارهای جدیدی برای توسعه‌ی دی‌اپ‌ها بر این پلتفرم بلاک‌ چین بوده‌ایم.
 5. استفاده‌های پیش‌بینی شده: استفاده‌های بالقوه‌ی کاردانو شامل ارزهای دیجیتال، انتقال پول، اطلاعات مالی و همچنین امکانات هوشمند شهری و اینترنت می‌شود

استیکینگ کاردانو چیست؟ چطور کاردانو را استیک کنیم؟

استیک کاردانو چیست؟

استیک کاردانو به معنای نگهداری و سرمایه‌گذاری توکن آدا، رمز ارز کاردانو است. در واقع، این فرآیند به عملکرد بهتر شبکه کاردانو کمک می‌کند و در ازای حمایت از شبکه، پاداشی در قالب توکن‌های آدا دریافت می‌شود. استیک کاردانو یکی از راه‌های اصلی سوددهی در بازار رمز ارز‌ها و دنیای ارز‌های دیجیتال است .

این فرآیند مشابه سودی است که بانک سالانه در قبال سرمایه‌ای که از قبل سپرده گذاری کرده‌اید، به شما پرداخت می‌کند.

استیکینگ کاردانو چیست؟ چطور کاردانو را استیک کنیم؟

مزایای استیک کاردانو:

با توجه به فرایند سهام‌گذاری، کاربران خرد نیز می‌توانند در کارکرد شبکه آدا سهیم شوند و بسته به میزان دارایی خود به کسب سود بپردازند در ادامه به مزیت‌های سرمایه گذاری در کاردانو می‌پردازیم:

حتما بخوانید: تحلیل تتر امروز ۴ خرداد - تحلیل تکنیکال تتر
 • قابلیت راه‌اندازی استخر استیکینگ: از جمله مزایا و ویژگی‌های مثبت استیک کاردانو، امکان راه‌اندازی یک استخر شخصی و خصوصی است. سرمایه‌گذارانی که قصد دارند، سرمایه خود را برای ایجاد یک استخر صرف کنند، به عنوان یک هولدر (Holder) شناخته می‌شوند.
 • کسب کوین‌های رایگان ADA: تمام افرادی که به صورت غیر فعال به کسب درآمد از کاردانو مشغول هستند، می‌توانند به عنوان پاداش کوین‌ رایگان ADA دریافت کنند. هر سرمایه‌گذاری که استیکینگ انجام می‌دهد؛ در نهایت به عنوان پاداش فعالیت خود، می‌تواند کوین‌ ADA دریافت ‌کند.
 • ساختار غیر متمرکز: کاردانو هم شبیه به بسیاری از شبکه‌های بلاک چین دیگر، از ساختاری غیر متمرکز برخوردار شده است و امکان راه‌اندازی برنامه‌های غیر متمرکز یا دیفای در آن وجود دارد. از آنجا که بلاکچین Ethereum هم غیر متمرکز است، با مقایسه اتریوم و کاردانو می توان نتیجه گرفت که Cardano هم از قابلیت‌هایی همچون قرارداد هوشمند برخوردار شده است.
 • استیکینگ می تواند به عملکرد بهتر شبکه کاردانو کمک ‌کند.
 • شبکه کاردانو برای فرآیند استیکینگ انعطاف‌پذیری زیادی در اختیار معامله گران قرار می‌دهد؛ چرا که هر زمان می‌توانند توکن‌های خود را آن‌استیک (Un-stake) و آن‌ها را خرج یا منتقل کنند.

کاربرد‌های استیکینگ کاردانو

کاربردهای استیکینگ کاردانو شامل موارد زیر است:

 • تأمین امنیت شبکه: با استیکینگ و نگهداری ADA، افراد به فرآیند تأیید تراکنش‌ها و ایجاد بلاک‌ها در شبکه کمک می‌کنند.
 • حمایت از توزیع دموکراتیک: استیکینگ امکان حضور افراد را در فرآیند تصمیم‌گیری شبکه فراهم می‌کند و باعث تقویت اصول دموکراتیک در اداره شبکه می‌شود.
 • دریافت پاداش: برای شرکت در فرآیند استیکینگ، افراد می‌توانند با دریافت پاداش درآمد زایی کنند.
 • پایداری شبکه ADA: استیکینگ کاردانو یک قسمت اساسی از اکوسیستم کاردانو است که به توسعه و پایداری این شبکه ارز دیجیتال کمک می‌کند.

استیکینگ کاردانو چیست؟ چطور کاردانو را استیک کنیم؟

راهنمای استیک کردن ADA در کاردانو:

برای انجام استیک کردن کاردانو در وهله اول باید به یک صرافی ارز دیجیتال معتبر مانند تبدیل مراجعه کرده و پس از ثبت نام، با ارسال مدارک و ثبت کارت بانکی، می‌توانید خرید و فروش ADA را آغاز کنید. البته مقدار سود دریافتی از استیکینگ کاردانو به مقدار و مدت زمان قفل ماندن دارایی شما بستگی دارد. به طور کلی مراحل استیک کردن کاردانو عبارتند از:

 • انتخاب کیف پول یا پلتفرم برای استیک کردن: مطمئن شوید که کیف پول یا پلتفرمی که انتخاب می‌کنید، قابلیت استیک کردن ADA را داشته باشد.
 • انتقال ADA به کیف پول (پلتفرم استیک کردن): اگر رمز ارز ADA را در یک صرافی خریداری کرده‌اید، باید آن را به کیف پول خود منتقل کنید.
 • انتخاب استیک پول: در کیف پول یا پلتفرم خود، یک استیک پول را انتخاب کرده و ADA را برای استیک کردن قفل کنید.
 • آغاز استیک کردن: پس از قفل کردن ADA، فرآیند استیک کردن آغاز می‌شود و شما در ازای حمایت از شبکه پاداش دریافت خواهید کرد.

نکته مهم:

اطمینان حاصل کنید که همیشه از منابع معتبر و امن برای استیک کردن ADA استفاده کنید و قبل از هر گونه عملیات، قوانین و اطلاعات کامل و دقیق استیکینگ کیف پول‌ها را مطالعه کنید.

بهترین کیف پول‌ها برای استیک کردن کاردانو

از بهترین کیف پول ها برای استیک کردن کاردانو می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کیف پول متامسک (Metamask)؛
 • کیف پول تراست والت (Trust Wallet)؛
 • کیف پول آرجنت (Argent)؛
 • کیف پول کریپتو دات کام (Crypto.com)؛
 • کیف پول ایدو (Eidoo)؛
 • اج (Edge)؛
 • کیف پول گواردا (Guarda)؛
 • کیف پول کوین بیس (Coinbase)؛
 • کیف پول ترزور (Trezor)؛
 • کیف پول بیت گت (Bitget) ؛
 • کیف پول لجر (Ledger).

آموزش گام به گام استیکینگ کاردانو در صرافی بایننس

سرمایه‌گذاران برای استیک کردن سرمایه‌ خود در صرافی بایننس کار سختی در پیش رو ندارند. برای این کار کافی است وارد سایت صرافی بایننس شوند، پس از انجام ثبت نام تنها با کلیک کردن روی چند گزینه سرمایه خود را استیک کنند.

ثبت نام و واریز وجه به صرافی بایننس:

اگر تاکنون در صرافی بایننس حساب باز نکرده‌اید، ابتدا باید یک حساب کاربری برای خود در این صرافی ایجاد کنید. برای انجام این کار به سایت بایننس (Binance.com) مراجعه و روی گزینه Register کلیک کنید.

استیکینگ کاردانو چیست؟ چطور کاردانو را استیک کنیم؟

تکمیل اطلاعات:

اطلاعات هویتی خود را وارد کنید و پس از خواندن قوانین،‌ روی فیلد قوانین کلیک کنید. سپس روی گزینه Create Personal Account کلیک کنید.

استیکینگ کاردانو چیست؟ چطور کاردانو را استیک کنیم؟

اکنون کد تایید به ایمیل شما ارسال می‌شود، کد مد نظر را باید در کادر خود وارد کنید و روی گزینه Submit کلیک کنید.

استیکینگ کاردانو چیست؟ چطور کاردانو را استیک کنیم؟

احراز هویت:

بعد از اتمام مراحل ثبت نام، نوبت به احراز هویت (KYC) می‌رسد. اگر موفق نشدید که در صرافی بایننس احراز هویت را انجام دهید هرگز به بخش استیکینگ آن دسترسی نخواهید داشت.

استیک کردن کاردانو:

اکنون باید مبلغی که قصد استیک کردن آن را دارید را به صرافی واریز کنید. برای انجام این کار باید از منو Wallet گزینه Overview را انتخاب کنید.

استیکینگ کاردانو چیست؟ چطور کاردانو را استیک کنیم؟

سپس روی گزینه Deposit کلیک کرده و در نهایت روی گزینه Deposit Crypto کلیک کنید.

استیکینگ کاردانو چیست؟ چطور کاردانو را استیک کنیم؟

سرمایه گذاری در ADA برای چه معامله گرانی مناسب است؟

سرمایه‌گذاری در کاردانو (ADA) کاملاً به ریسک شخصی شما بستگی دارد. همانطور که می‌دانید ارزهای دیجیتال نوسان زیادی دارند. به طور مثال، در برخی روزها قیمت کاردانو در 24 ساعت گذشته 0.82٪ افزایش می‌یابد و در 30 روز گذشته 28.18٪ کاهش پیدا می‌کند. بنابراین، باید بسنجید که آیا این سرمایه‌گذاری با اهداف و استراتژی‌های معاملاتی شما همخوانی دارد یا خیر. به طور کلی استیکینگ کاردانو برای افرادی که می‌خواهند به طور بلند مدت سرمایه گذاری کنند، انتخاب مناسبی است. 

چطور می‌توان قیمت کاردانو را در سال 2024 پیش بینی کرد؟

طبق پیش‌بینی تحلیلگران، قیمت کاردانو برای سال 2024 باید بین $0.41 تا $0.62 نوسان کند. البته لازم به ذکر است که بازار رمز ارزها بسیار پر نوسان است، از همین رو پیش‌بینی دقیق قیمت کاردانو تقریبا ناممکن خواهد بود. 

بهترین صرافی و کیف پول برای استیک کاردانو

برای استیک کاردانو، صرافی و کیف پول‌های متعددی وجود دارد که می‌توانید با توجه به ترجیحات خود و نیازهای امنیتی، بهترین گزینه را انتخاب کنید. برخی از صرافی‌ها و کیف پول‌هایی که مناسب برای استیک کاردانو در نظر گرفته می‌شوند عبارتند از:

 •  تراست ولت ( Trust Wallet)؛
 •  متا مسک( MetaMas)؛

بهترین استخرهای استیک کاردانو:

 • آل نودز (Allnodes)

پلتفرم All Nodes از نوع “non-custodial” است که انواع نودهای بلاک ‌چین را ارائه می‌دهد.

این پلتفرم دارای 34 هزار نود و قابلیت پشتیبانی بیش از 40 هزار ارز دیجیتال را دارد. همچنین، دارای سود بین 5 تا 90 درصد است و از توکن‌های اتریوم (ETH)، سولانا (SOL)، آوالانچ (AVAX) و کاردانو (ADA) پشتیبانی می‌کند.

 • اِور استیک (Everstake)

بزرگترین استخر غیرمتمرکز در دنیای کریپتو، اور استیک است که دارای بیش از 625 هزار کاربر و بیش از 6 میلیارد دلار دارایی استیک شده ذخیره دارد. کاربران باید یک استخر استیک مناسب انتخاب کنند و بر حسب زمان بلوکه شدن و الزامات حداقلی سپرده گذاری کنند.

 • اینف استونز In Stones))

پلتفرم In Stones یکی از بسترهای فناوری است که خدماتی همچون نود، برنامه‌های غیر متمرکز، تحلیل اطلاعات و غیره را ارائه می‌دهد. همچنین، این پلتفرم دارای سود 2 الی 29 درصدی است.

پرسشنامه آکادمی تبدیل لطفا با شرکت در پرسشنامه زیر، دیدگاه خود درباره آکادمی تبدیل و کیفیت مقاله‌ها را با ما در میان بگذارید.
شرکت در پرسشنامه

میزان سود استیک کاردانو 

یکی از اساسی‌ترین و متداول‌ترین پرسش‌ها در حوزه استیکینگ کاردانو، در مورد میزان سود آن است. میزان سودی که از طریق سپرده‌گذاری کاردانو به دست می‌آید، به عواملی همچون میزان نرخ کیف پول مورد نظر شما و مدت ‌زمانی که شما قصد دارید سپرده خود را به عنوان استیکر قفل کنید، بستگی دارد. بنابراین، سود استیک کاردانو طبق این موارد محاسبه خواهد شد.‌ به عنوان مثال، کیف پول Atomic Wallet برای سرمایه گذارانی که قصد دارند روی کاردانو، سپرده‌گذاری کنند، ۵ درصد سود سالانه در نظر گرفته است. در حالی که در برخی از کیف پول‌ها این رقم متفاوت ارائه می‌شود؛ به طوری که برخی از کیف پول‌ها برای جذب سرمایه گذاران بیشتر، سود ۷ درصدی هم پرداخت می‌کنند.

مسئله دیگری که بسیار حائز اهمیت است، داشتن برنامه ریزی و دید بلند مدت برای رسیدن به سود قابل توجه است. کمترین میزان سودی که یک سرمایه‌گذار در سپرده‌گذاری کاردانو می‌تواند کسب کند، بین0.5 تا 1.5 درصد در ماه خواهد بود. بنابراین، اگر قصد دارید به دنیای ارزهای دیجیتال وارد شوید و در این زمینه سرمایه‌ گذاری کنید، توصیه می‌شود که در ابتدا کیف پول مناسب را انتخاب کرده، سپس میزان حجم سرمایه گذاری خود را برای ADA مشخص کنید و در نهایت آن را برای چندین سال استیک (قفل) سپرده‌گذاری کنید.

نحوه استیک کاردانو در کیف پول تبدیل

در صرافی آنلاین تبدیل معامله گران برای استیک کردن رمز ارزها می توانند از بخش اسپات توکن کاردانو را خریداری کرده و در کیف پول تبدیل یا ولت‌های دیگر نگه داری کنند. صرافی تبدیل حافظ وجوه سرمایه گذاران است. بنابراین تریدرها می‌توانند مدیریت فرآیند استیکینگ را به صرافی واگذار کنند. صرافی تبدیل نیز بر اساس مشارکت و شرایط مورد توافق بخش کوچکی از استیکینگ را به عنوان کارمزد بر می دارد و مابقی را به سپرده گذار ارائه می‌کند. 

سپرده‌ گذاری کاردانو برای کاربران ایرانی امکان‌ پذیر است؟

 از مهمترین ویژگی‌های استیک کاردانو، می توان به عدم نیاز کیف پول‌ها به احراز هویت اشاره کرد؛ از این رو، کاربران ایرانی به وسیله نرم‌افزارهای رایج می‌توانند، با تغییر شناسه کاربری (IP ) خود را همواره مخفی نگه دارند. البته ناگفته نماند که انتخاب نوع صرافی مورد نظر هم در این فرآیند بی تاثیر نخواهد بود. به عنوان مثال، صرافی ارز دیجیتال بایننس با اجباری کردن فرآیند احراز هویت، تمامی اطلاعات مورد نظر در ارتباط با کاربران را در اختیار دارد؛ از این رو هیچ یک از معامله گران مقیم کشور ایران اجازه فعالیت در این صرافی را ندارند. لازم به ذکر است که برای گریز از مسدود شدن حساب خود در دنیای رمز ارز‌ها، تنها راه تغییر دادن شناسه کاربری یا IP است. اگر قصد دارید که در صرافی‌های پر خطر مانند بایننس فعالیت کنید، حتما قبل از وارد شدن به کارگزاری، با استفاده از نرم‌افزارهای تغییر دهنده IP افتتاح حساب کنید.

نتیجه‌‌ گیری

کاردانو به عنوان یک پلتفرم بلاک ‌چین مقیاس‌پذیر و پایدار با استفاده از تکنولوژی PoS و استانداردهای تعریف شده، توجه بسیاری از توسعه‌دهندگان دی‌اپ‌ها و فعالان حوزه‌ی ارزهای دیجیتال را به خود جلب کرده است. کاردانو (Cardano) یک پلتفرم بلاکچینی است که امکان ایجاد و اجرای قراردادهای هوشمند را فراهم می‌کند. استیک کردن (Stacking) در کاردانو به معنای نگهداری و قفل کردن توکن‌های ADA برای حمایت از امنیت شبکه و در عوض دریافت پاداش است. برای استیک کردن کاردانو، می‌توانید از کیف پول‌ها یا پلتفرم‌های مختلفی مانند لجر، تراست والت، اج و … استفاده کنید.این کیف پول‌ها از استیک کردن ADA پشتیبانی می‌کنند. شما همراهان گرامی از چه پلتفرم هایی برای استیکینگ کاردانو استفاده می کنید؟ خوشحال می شویم تجربیات خود را در این باره با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول:

استیکینگ کاردانو چیست؟

استیکینگ به معنای نگهداری یا قفل کردن رمز ارز‌ها است. استیک کاردانو به معنای نگهداری و سرمایه‌گذاری در توکن آدا است.

در چه صرافی‌هایی می توان کاردانور استیکینگ کرد؟

استیک کردن ارز دیجیتال کاردانو در کیف پول اتمیک والت، صرافی بایننس و کوکوین امکان پذیر است.

مزیت‌های استیکینگ کاردانو چیست؟

با توجه به فرایند سهام‌گذاری، کاربران خرد نیز می‌توانند در کارکرد شبکه آدا سهیم شوند و بسته به میزان دارایی خود به کسب سود بپردازند.

چرا کاردانو را استیک کنیم؟!

استیکینگ یک سرمایه گذاری ایمن است که در آن معامله گران می‌توانند با کمترین ریسک در کاردانو سرمایه گذاری کنند.

دیدگاهتان را بنویسید