چکیده

در کد منبع بیت‌کوین، ناکاموتو حد بالایی ۲۱ میلیون واحد را تعیین کرد، به این معنی که پس از رسیدن به این مقدار دیگر نمی‌توان بیت کوین جدید استخراج کرد. سرعت استخراج بیت کوین به‌مرور زمان کاهش می‌یابد. پاداش استخراج هر بلوک بیت کوین در هر ۲۱۰۰۰۰ بلاک به نصف کاهش می‌یابد. بیش از ۱۰۰ سال دیگر طول می‌کشد تا ماینینگ بیت‌کوین به پایان برسد. اما آن زمان می‌تواند عواقبی داشته باشد که در ادامه به تفصیل بیان می‌شود.

بیت کوین از زمان آغاز به کار خود در سال ۲۰۰۹، تا به امروز مسیر طولانی را طی کرده است. بااین‌حال، چیزی که تا به امروز ثابت مانده، محدودیت‌های سخت‌گیرانه آن است که توسط ساتوشی ناکاموتو، خالق بیت کوین از همان ابتدا تحمیل شد.

در کد منبع این ارز، ناکاموتو حد بالایی ۲۱ میلیون واحد بیت کوین را تعیین کرد، به این معنی که پس از رسیدن به این مقدار دیگر نمی‌توان بیت کوین جدید استخراج کرد. اگرچه ناکاموتو درباره تعیین حد ۲۱ میلیون توضیحی ارائه نکرد، اما بسیاری از مردم آن را یک مزیت قابل‌توجه برای قدیمی‌ترین ارز دیجیتال جهان می‌دانند. حالا عرضه بیت کوین به سقف نهایی خود خیلی نزدیک شده است. وقتی تمام این بیت کوین‌ها استخراج شوند و دیگر هیچ بیت کوین جدیدی برای استخراج وجود نداشته باشد، چه خواهد شد؟ چه پایانی در انتظار استخراج‌کنندگان بیت کوین است؟ با تبدیل همراه شوید تا این معما را حل کنیم.

 

وقتی تمام ۲۱ میلیون بیت کوین استخراج شود چه اتفاقی می افتد؟

پاسخ این سؤال بسیار کوتاه است، دیگر نمی‌توان بیت کوین تازه‌ای را استخراج کرد و عملیات ماینینگ متوقف می‌شود. عرضه بیت کوین روی ۲۱ میلیون ثابت خواهد ماند و از آن پس ارزش بیت کوین کاملاً بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می‌شود. بااین‌حال، واقعیت به‌احتمال زیاد پیچیده‌تر از این پیش‌بینی‌ها رخ می‌دهد.

تراکنش‌های بیت‌کوین به ادغام و پردازش در بلوک‌ها ادامه خواهند داد و ماینرهای بیت‌کوین پاداش دریافت خواهند کرد، اگرچه به‌احتمال زیاد فقط با هزینه‌های پردازش تراکنش‌ها.

پیامد اصلی نزدیک‌شدن و در نهایت رسیدن به سقف عرضه بیت کوین این است که سود ماینینگ خیلی کمتر از گذشته می‌شود. به یاد داشته باشید که اتمام روند ماینینگ بیت کوین بیش از یک قرن طول خواهد کشید. ماینرهای بیت کوین همچنان در آن مرحله پاداش می‌گیرند، اما فقط از طریق کارمزد تراکنش و امکان گرفتن پاداش از طریق سکه‌های تازه ضرب شده دیگر امکان‌پذیر نیست.

تقریباً ۱۹ میلیون یا ۹۰ درصد بیت کوین از زمان راه‌اندازی این ارز دیجیتال در سال ۲۰۰۹ تا به امروز (اکتبر ۲۰۲۳) استخراج شده است. بااین‌وجود، طبق پیش‌بینی‌های انجام شده احتمالاً بیت کوین نهایی در سال ۲۱۴۰ استخراج خواهد شد.

سرعت استخراج بیت کوین به‌مرورزمان کاهش می‌یابد. پاداش استخراج هر بلوک بیت کوین (که هر ۱۰ دقیقه انجام می‌شود) در هر ۲۱۰۰۰۰ بلاک به نصف کاهش می‌یابد. این اتفاق تقریباً هر چهار سال یک‌بار رخ می‌دهد و هاوینگ نام دارد. از سال ۲۰۲۲، پاداش هر بلوک از پاداش اولیه ۵۰ بیت کوین به‌ازای هر بلوک در سال ۲۰۰۹ به تنها ۶.۲۵ بیت کوین کاهش یافت.

هاوینگ بیت کوین

به گفته شرکت تحقیقاتی مساری، نیمی از ۲۱ میلیون بیت کوین موجود در بازار تا اواخر سال ۲۰۱۲ استخراج شدند. در سال ۲۰۲۱، سرعت استخراج بسیار کاهش یافت و کمتر از نیم میلیون بیت کوین در طول سال استخراج شد. رسیدن به حد مجاز استخراج بیت کوین موجب بالا رفتن قیمت این رمزارز می‌شود، مشروط بر اینکه تقاضا برای آن همچنان وجود داشته باشد.

زمانی که تمام بیت کوین استخراج می‌شود، تعداد بسیار کمتری از این ۲۱ میلیون واحد در گردش بازار قرار می‌گیرند. شرکت تجزیه‌وتحلیل داده Chainalysis معتقد است تقریباً یک‌پنجم تمام کوین‌های استخراج شده تا به امروز از بین رفته‌اند و به یک آدرس اشتباهی ارسال شده‌اند. این بدان معناست که برخی از بیت‌کوین‌ها در کیف‌هایی با کلیدهای گم‌شده قرار دارند که می‌تواند به دلیل گم‌شدن رمزهای عبور، کم‌شدن کیف پول سخت‌افزاری باشد که دیگر امکان بازیابی مجدد آنها وجود ندارد.

عاقبت ماینرهای بیت کوین چه می‌شود؟

پایان استخراج بیت کوین

سرانجام استخراج‌کنندگان BTC پس از رسیدن بیت‌کوین به حداکثر حد مجاز تا حدی به نحوه رشد بیت‌کوین به‌عنوان یک ارز دیجیتال بستگی دارد. به‌عنوان‌مثال، اگر بلاک چین بیت کوین تعداد زیادی از تراکنش‌ها را در سال ۲۱۴۰ پردازش کند، ماینرهای بیت کوین ممکن است همچنان بتوانند تنها از هزینه‌های پردازش تراکنش سود ببرند.

حتی با حجم کم تراکنش‌ها و حذف پاداش‌های بلوک، ماینرها همچنان می‌توانند در سال ۲۱۴۰ از این طریق کسب درآمد داشته باشند. این تنها در صورتی امکان‌پذیر است که بیت‌کوین عمدتاً به‌جای تراکنش‌های روزانه به‌عنوان ذخیره‌کننده ارزش استفاده شود. استخراج‌کنندگان می‌توانند برای پردازش تراکنش‌های با ارزش بالا یا دسته‌ای از تراکنش‌ها، کارمزد تراکنش‌های سنگینی دریافت کنند یا اینکه بلاک‌چین‌های لایه ۲ کارآمدتر مانند شبکه لایتنینگ به هزینه روزانه بیت‌کوین کمک می‌کنند.

بااین‌حال، اگر استخراج بیت کوین در نبودن پاداش‌های بلوکی بدون سود شود، ممکن است پیامدهای نامطلوبی رخ دهد:

  • ماینرها ممکن است در تلاش برای به‌دست‌آوردن کنترل منابع استخراج و دریافت هزینه‌های تراکنش بیشتر، اختلالاتی ایجاد کنند.
  • استخراج خودخواهانه زمانی اتفاق می‌افتد که ماینرها با هم کار می‌کنند تا بلاک‌های قانونی جدید را مخفی نگه دارند و سپس آن‌ها را به‌عنوان بلوک‌هایی که شبکه بیت‌کوین تأیید نکرده است، آزاد کنند. این روش می‌تواند دوره‌های پردازش بلوک را طولانی‌تر کند و اطمینان حاصل کند که وقتی بلوک‌های جدید در نهایت برای بلاک‌چین صادر می‌شوند، با هزینه‌های سنگین همراه می‌شوند.
پرسشنامه آکادمی تبدیل لطفا با شرکت در پرسشنامه زیر، دیدگاه خود درباره آکادمی تبدیل و کیفیت مقاله‌ها را با ما در میان بگذارید.
شرکت در پرسشنامه

جمع‌بندی

نکته‌ای که باید در نظر بگیرید این است که تا رسیدن به استخراج آخرین بیت کوین، بیش از یک قرن فاصله است. باتوجه‌به اینکه تنها ۱۴ سال از تولید اولین بیت کوین گذشته است، در این میان ممکن است اتفاقات بسیار زیادی رخ دهد. ممکن آن در سال‌های پیش رو قیمت سخت‌افزار و تجهیزات موردنیاز ماینینگ بیت کوین کاهش پیدا کند و هزینه تمام شده برای ماینرها نیز کمتر شود. در نهایت آنها می‌توانند با خیالی آسوده به استخراج خود ادامه دهند. این را بدانید که هیچ‌چیز درباره آینده بیت کوین قطعی نیست.

نظر شما درباره اتفاق‌هایی که پس از اتمام استخراج بیت کوین ممکن است رخ دهد چیست؟ آیا بیت کوین می‌توانید در این سال‌ها تغییری در اکوسیستم خود ایجاد کند؟

 

منابع:

coindesk.com

blockchain-council.org

 

دیدگاهتان را بنویسید