نود چیست و نود یا گره در ارز دیجیتال چه کاربردی دارد؟ معمولا از نود در ارز دیجیتال به عنوان عاملی برای بالاتر بردن امنیت یاد می‌شود و خیلی از کاربران از تعریف نود همین چند کلمه را می‌دانند. قرار است هر فرد با یک کامپیوتر به شبکه بلاک چین متصل شده و به عنوان نود یا گره در شبکه فعالیت داشته باشد. این تعریف برای گره در ارز دیجیتال درست اما کافی نیست.

بلاکچین‌ها در بازار کریپتوکارنسی دارای زیرساخت‌های غیرمتمرکز هستند. در آنها به جای استفاده از یک سرور متمرکز مانند اینترنت، از شبکه‌ای از رایانه‌ها در سرتاسر جهان برای ذخیره‌سازی اطلاعات استفاده می‌شود که هر رایانه متصل به این شبکه یک نود (Node) یا گره است. نودها با اتصال به بلاکچین، تراکنش‌های آن را تایید می‌نمایند و همچنین تضمین می‌کنند که شبکه از قوانین پیروی کرده و خبری از هیچ خرابکاری در آن نباشد. نوع نودها نیز بر اساس الگوریتم بلاکچین می‌تواند متفاوت باشد و در برخی مواقع ماینرها نقش نود را دارند و در برخی از شبکه‌ها نیز اعتبارسنج‌ها نقش گره در ارز دیجیتال را ایفا می‌نمایند.

با این تعریف حالا تا حدودی درک کردید که نود چیست و گره در ارز دیجیتال چه کاربردی دارد، اما همچنان باید برای درک کامل این موضع کمی صبر داشته و این مقاله را تا انتها با ما در تبدیل دنبال کنید. در ادامه به استناد به گزارش لجر قرار است بیشتر درباره کاربردهای گره در ارز دیجیتال صحبت خواهیم کرد.

نود در بلاکچین

نودها را در واقع می‌توان قهرمانان گمنام بلاکچین دانست. در واقع وجود گره در  ارز دیجیتال است که امکان وجود شبکه‌های غیرمتمرکز را فراهم می‌آورند. کار نودها در شبکه خیلی پیچیده نیست و آنها قرار است پیشنهاداتی برای مدیریت هرچه بهتر بلاکچین را ارائه کرده و همچنین در تایید و پردازش تراکنش‌ها همیار شبکه باشند.

این تعریف نشان می‌دهد که ماهیت غیرمتمرکز بودن بلاکچین وابسته به نودها است. حتی انتقال همتا به همتا دارایی‌های دیجیتال نیز به دلیل فعالیت آنها است. نودها مطمئن می‌شوند که تراکنش‌ها در هر بار درست انجام می‌شود و حداقل دستکاری در شبکه بلاکچین صورت نپذیرد.

البته درک اینکه یک شبکه بلاکچین چگونه می‌تواند در سرتاسر جهان افرادی را به عنوان گره در ارز دیجیتال وارد نموده و آنها را مامور تایید تراکنش‌ها نماید، به این راحتی‌ها نخواهد بود. هر شبکه‌ای در بازار کریپتوکارنسی از روش‌های خاصی برای ترغیب کاربران برای تبدیل شدن به نود شبکه استفاده می‌نماید.

نود در ارز دیجیتال

مفاهیم اولیه گره در ارز دیجیتال و شبکه بلاکچین را با شما در میان گذاشتیم و حالا باید بدانید که نود در ارز دیجیتال چیست. نود یا گره در ارز دیجیتال در واقع یک کامپیوتر است که تمام اطلاعات شبکه بلاکچین در آن ذخیره شده است. در تمام نودهای متصل به شبکه این اطلاعات یکسان است و عملا هیچ کس نمی‌تواند بدون تصمیم گیری و تایید تمام نودها تغییری در ساختار شبکه بلاکچین ایجاد نماید؛ زیرا هر تغییری در شبکه بلاکچین یک نود، در صورت تایید نشدن در رایانه سایر نودها عملا معتبر نخواهد بود.

هر چه تعداد نودهای رمزنگاری یک شبکه بیشتر باشند، احتمال تقلب و کلاهبرداری نیز در آن کمتر می‌شود. در امنیت ارز دیجیتال موضوعی به نام حملات 51 درصدی مطرح می‌شود که به همین نود یا گره در ارز دیجیتال برمی گردد. در واق اگر 51 درصد از گره‌های یک شبکه یک تراکنش را تایید نمایند، عملا آن تراکنش در شبکه بلاکچین قرار داده خواهد شد، چه تراکنش مورد نظر واقعی باشد و چه جعلی یا کلاهبرداری. بنابراین اگر کسی بتواند 51 درصد از نودهای یک شبکه را برای جعل با خود همراه کند، امکان نفوذ به شبکه و تایید تراکنش‌های جعلی را خواهد داشت و به همین دلیل این موضوع به حمله 51 درصدی معروف شده که البته امکان بروز آن نزدیم به غیرممکن است.

کاربرد نود در ارز دیجیتال

بعد از اینکه به تعریف نود در ارز دیجیتال و بلاکچین پرداختیم، حالا نوبت به این رسیده تا درباره کاربردهای نود در شبکه صحبت کنیم. کاربردهای گره در شبکه بلاکچین بسیار مهم است. این کاربردها را در ادامه با هم مرور می‌کنیم.

  •         گره‌های رمزنگاری در درجه اول قرار است اطلاعات دفتر توزیع کل یا بلاکچین را ذخیره نمایند. در واقع تمام معاملات بلاکچین توسط نودها ذخیره می‌گردد.
  •         وظیفه دیگر نودها ارتباط با یکدیگر و حفظ اجماع گره‌ها است. در این صورت هر تغییری در شبکه بلافاصله در تمام گره‌ها اعمال شده و اطلاعات تمام نودها با هم ذخیره می‌شود. این همان روش همگام‌سازی نودها با یکدیگر است.
  •         برخی از نودها با هدف دریافت پاداش، در فرایند تایید تراکنش‌های شبکه نیز وارد می‌شوند.
  •         هر گره جدیدی که تمایل به ورود به شبکه را دارد، می‌تواند اطلاعات بلاکچین را از یک نود دریافت کند.

گره بلاکچین

تفاوت نود در ارز دیجیتال با ماینرها و اعتبارسنج ها

کلمات نود و ماینر و اعتبارسنج‌ گاهی اوقات به جای یکدیگر استفاده می‌شوند و ممکن است در این باره کمی گیج شده باشید. از این رو لازم دانستیم تا همراه با تعریف نود در ارز دیجیتال به بیان تفاوت آن با ماینرها نیز بپردازیم.

ماینر یک سیستم کامپیوتری دارد که به شبکه بلاکچین متصل شده و برای ایجاد بلوک‌های جدید پاداش می‌گیرد. اعتبارسنج‌ها با حل معماهای و محاسبات پیچیده ریاضی با صرف انرژی‌های لازم، به صورت مکانیکی در حال استخراج هستند. این مهم نیز برای بالا بردن امنیت بلاکچین ضروری است. ماینرها در شبکه‌هایی فعالیت دارند که الگوریتم اصلی آنها مبتنی بر اثبات کار (PoW) باشد.

دقت داشته باشید که هر ماینر در واقع یک نود یا گره در شبکه است، اما هر گره‌ای یک ماینر نیست و همین موضوع تفاوت میان نود و ماینر را مشخص می‌نماید. هر کسی بدون داشتن دستگاه‌های ماینینگ می‌تواند تبدیل به یک گره در شبکه شود و حتی برای این منظور نیازی به استخراج یک توکن نیز نداشته باشد.

البته بسته به نوع شبکه تفاوت‌هایی را می‌توانیم در گره‌ها نیز با یکدیگر در نظر بگیریم. به عنوان مثال گره‌هایی هستند که هیچ فعالیتی در تایید تراکنش‌های خرید ارز دیجیتال ندارند و این دست از گره‌ها با اعتبار سنج‌ها تعریف متفاوتی خواهند داشت.

انواع نود در ارز دیجیتال

به صورت کلی دو نوع نود در ارز دیجیتال تعریف می‌شود. گره کامل (Full Nodes) و گره سبک (Light Nodes). در ادامه همراه با اعتبارسنج‌ها و ماینرها به تعریف این نوع گره‌ها در شبکه بلاکچین نیز می‌پردازیم.

گره کامل

گره‌های کامل اساس اصلی شبکه‌های بلاکچین هستند.  این دست از گره‌ها نسخه کاملی از شبکه بلاکچین را در کامپیوتر خود ذخیره داشته و در برقراری ارتباط میان گره‌ها نیز فعال هستند. مسئولیت ارائه یک کپی به گره‌های تازه‌وارد نیز به عهده گره‌های کامل است. این دست از گره‌ها را می‌توان ستون فقرات یک شبکه بلاکچین در نظر گرفت و همه بلاکچین‌ها به دنبال رسیدن به این نوع گره‌ها و نگه داشتن آنها هستند.

ماینرها

ماینرها چه در الگوریتم اثبات کار، گره‌هایی هستند که برای تایید تراکنش‌ها وارد می‌شوند. در شبکه بلاکچین بیت کوین ماینرها به دنبال ایجاد بلاک‌های جدید و دریافت پاداش ناشی از این فعالیت هستند. نیاز اصیل برای آنها داشتن یک سیستم قدرتمند برای پردازش مسائل ریاضی پیچیده است.

نود Node ارز دیجیتال

گره‌های اعتبارسنج

گره‌های اعتبارسنج همان نقش ماینرها را الگوریتم اثبات سهام دارند. در این دست از شبکه‌های بلاکچین خبری از ماینینگ نیست، اما در ازای تایید تراکنش‌ها، پاداشی به کاربران اعطا می‌شود. البته اعتبارسنج‌ها برخلاف ماینرها مجبور به حل مسائل پیچیده ریاضی نبوده با قفل کردن سرمایه‌های خود در شبکه ر این امر فعالیت دارند.

گره‌های سبک

گره‌های سبک آنهایی هستند که نسخه کاملی از شبکه بلاکچین را در خود نداشته و تنها به دنبال تایید تراکنش‌ها در شبکه با تایید پرداخت‌ها هستند. در همه شبکه‌های بلاکچین از این نوع گره‌ها استفاده نمی‌شود. چنین گره‌هایی در شبکه‌هایی جذاب هستند که نیاز به فضای ذخیره‌سازی محدودی در هر بلوک وجود دارد. بیت کوین یکی از این شبکه‌ها را دارد.

گره‌ها چگونه کار می‌کنند؟

نحوه عملکرد گره‌ها در شبکه‌های بلاکچین با هم متفاوت است و همه آنها عملکرد مشابهی ندارند. اما به هر حال می‌توانیم یک تفسیر کلی از عملکرد گره‌ها در شبکه داشته باشیم.

هنگامی که یک کاربر یک تراکنش را در شبکه بلاکچین انجام می‌دهد، اطلاعات آن به مجموعه‌ای از گره‌ها ارسال می‌گردد. اولین مجموعه‌هایی که این اطلاعات را دریافت می‌نمایند، آنها را به سایر گره‌ها منتقل کرده و این انتقال در سطوح گره‌ها تا زمانی ادامه پیدا می‌کند که تراکنش مورد نظر تایید شده و در شبکه قرار گیرد یا رد شده و دور ریخته شود.

اگر اکثر گره‌ها تراکنش مورد نظر را تایید نمایند، تراکنش به وضعیت در حال انجام در خواهد آمد. وضعیت درحال انجام به این معنی است که تراکنش آماده اضافه شدن به زنجیره بلاکچین است. در صورتی که اکثر گره‌ها تراکنش را تایید نکنند، تراکنش رد خواهد شد. در نهایت در صورت تایید، تراکنش به شبکه اضافه خواهد شد.

کار گره‌های اعتبارسنج یا ماینرها با تراکنش‌هایی است که در وضعیت در حال انجام قرار گرفته باشند. در این ‌بخش آنها بر سر اضافه کردن تراکنش به شبکه با تایید یا حل مسائل پیچیده ریاضی با یکدیگر رقابت کرده و در نهایت گره موفق می‌تواند پاداش دریافت کند. هر  چقدر شبکه سختی بیشتری داشته باشد، حل مسائل ریاضی برای تایید تراکنش‌ها و اضافه کردن آنها به شبکه نیز دشوارتر خواهد بود. فعالیت گره‌ها نیز با پاداش از سوی شبکه جبران می‌گردد.

جمع‌بندی

حالا به صورت کاملا تخصصی می‌دانید که نود چیست و نود در ارز دیجیتال چه کاربردی دارد. وجود نودها برای امنیت شبکه امری ضروری است و آنها جزء لاینفک شبکه‌های بلاکچین هستند. وجود نود در ارز دیجیتال است که باعث می‌شود تا بلاکچین به صورت غیرمتمرکز اداره شود. هر کاری که شما در شبکه بلاکچین انجام دهید، با گره‌ها روبرو خواهید شد. بدون گره‌ها حتی ذخیره‌سازی بلاکچین‌ها نیز انجام نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید