وارد شدن به بازار ارزهای دیجیتال می‌تواند بسیار جذاب و پرسود باشد، اما این بازار هم مانند دیگر بازارهای مالی چالش‌هایی نیز با خود به همراه دارد. شرایط ویژه‌ای که کشور ما ایران با آن مواجه است باعث می‌شود چالش‌های کاربران ایرانی با معامله‌گران ارز دیجیتال در نقاط دیگر دنیا کمی متفاوت باشد.

در این مقاله مهم‌ترین چالش‌هایی را که ممکن است هنگام خرید ارز دیجیتال در ایران با آن‌ها مواجه شوید بررسی می‌کنیم و به راهکارهای برخی از این مشکلات می‌پردازیم. در ادامه با ما همراه باشید.

چالش ‌های خرید ارز دیجیتال در ایران

حتماً این مصرع معروف خواجه حافظ شیرازی را شنیده‌اید «که عشق آسان نمود اول، ولی افتاد مشکل‌ها». معامله ارز دیجیتال اگرچه می‌تواند پرسود و شیرین باشد؛ اما آن‌قدرها که از دور به نظر می‌رسد هم بی‌چالش نیست.

برخی از چالش‌های خرید ارز دیجیتال در ایران با دیگر کشورها متفاوت است؛ بنابراین بهتر است برای موفقیت بیشتر در این بازار جذاب این موارد را به خوبی بشناسیم.

ایران یکی از کشورهایی است که مشتاق‌ترین و باسوادترین کاربران ارز دیجیتال در دنیا را دارد. بر اساس برخی آمارها بیش از ۱۵ درصد از مردم کشورمان تجربه خریدو‌فروش ارز دیجیتال را دارند که این آمار در مقایسه با دیگر کشورها آمار خیره‌کننده‌ای است. برخی از چالش‌های پیش‌روی کاربران ایرانی برای خرید ارز دیجیتال عبارت‌اند از:

عدم دسترسی به صرافی‌های معتبر خارجی و پرداخت دلاری

در ابتدای ورود پدیده ارزهای دیجیتال به کشورمان و افزایش تدریجی کاربران و معامله‌گران این بازار بزرگ و پرسود بسیاری از کاربران با راه‌اندازی حساب خود در صرافی‌های معتبر و بزرگ خارجی مانند صرافی بایننس شروع به خریدوفروش ارز دیجیتال و سرمایه‌گذاری رمزارزی کردند.

البته در همان زمان هم به دلیل تحریم‌ها کاربران ایرانی بدون احراز هویت در این صرافی‌ها معامله می‌کردند و امکان پرداخت دلاری برای خرید ارزهای دیجیتال را نداشتند و از صرافی‌های ایرانی به‌عنوان رابط خرید تتر استفاده می‌کردند.

اما پس از مدتی با اجباری شدن احراز هویت کاربران در این صرافی و بسیاری از صرافی‌های ارز دیجیتال دیگر و نپذیرفتن کاربران ایرانی به‌خاطر شرایط تحریم، حساب بسیاری از کاربران مسدود شد.

برخی از کاربران سرمایه خود را از دست دادند و برخی دیگر با تلاش‌های بسیار و خواب سرمایه طولانی به‌زحمت توانستند سرمایه ارز دیجیتال خود را از این صرافی خارج کنند. صرافی‌های دیگر خارجی نیز ابتدا کاربران ایرانی را می‌پذیرفتند؛ اما پس از مدتی به بهانه تحریم کشورمان حساب کاربران ایرانی را مسدود می‌کردند. به همین علت استفاده از صرافی‌های معتبر خارجی عملاً برای کاربران ایرانی امکان‌‌پذیر نیست.

برخی از کاربران هنوز از تعدادی از صرافی‌های غیرمعتبر خارجی استفاده می‌کنند که علاوه بر خطر مسدودشدن دارایی‌ها با خطرات کلاهبرداری هم مواجه هستند.

چالش‌های اینترنتی

برخی از صرافی‌ها و سرویس‌های خارجی مرتبط با ارزهای دیجیتال به خاطر مغایرت با قوانین کشورمان در ایران از دسترس خارج شده‌اند

از سوی دیگر همان‌طور که پیش‌تر اشاره کردیم مسدود کردن IPهای کشورمان از سوی برخی از این پلتفرم‌ها نیز باعث به وجود آمدن چالش‌های زیادی برای استفاده کاربران از چنین سرویس‌هایی شده است.

به نظر می‌رسد با شرایط موجود برای تأمین امنیت سرمایه ارزشمند خود بهتر است از سرویس‌های باکیفیت داخلی استفاده کنیم تا خدای ناکرده در مدیریت دارایی‌های خود دچار مشکل نشویم.

چالش‌های قانون‌گذاری و تنظیم‌گری

به‌خاطر نو بودن پدیده ارزهای دیجیتال، در بسیاری از کشورهای جهان هنوز قانون جامع و کاملی برای این بازار به تصویب نرسیده است. درصد بالای استفاده و خریدوفروش ارز دیجیتال در کشورمان باعث شده است حساسیت نهادهای قانونی بر روی این بازار بالا باشد. اما خلأ قانونی مدون و مصوب مجلس شورای اسلامی باعث می‌شود برداشت‌ها و دستورالعمل‌های گوناگونی در این زمینه وجود داشته باشد که گهگاه ممکن است موجب سردرگمی برخی از فعالان این بازار بزرگ در ایران شود.

در سال‌های اخیر گفتگوهای بسیاری برای تدوین قوانین این بازار در کشورمان انجام شده است که امیدواریم در آینده با نهایی شدن این قوانین و شکل‌گیری صنف واحد و نهاد تنظیم‌کننده تخصصی نگرانی‌ها به طور کامل در این زمینه از بین برود.

دسترسی به محتوای دقیق آموزشی

برای ورود به بازار ارزهای دیجیتال باید با اصول اولیه و قوانین این بازار آشنا باشیم. علاوه بر این پیش از خرید ارزهای دیجیتال مختلف بهتر است با پروژه‌های این ارزهای دیجیتال آشنا شویم و از ارزشمند بودن این پروژه‌ها اطمینان حاصل کنیم.

دسترسی به اطلاعات آموزشی دقیق و صحیح به زبان فارسی ممکن است برای برخی از کاربران مشکل باشد. بسیاری از محتواهای آموزشی تولیدشده در زمینه ارزهای دیجیتال دقت لازم را ندارند و ممکن است باعث اشتباه کاربران شوند.

به همین خاطر بهتر است برای دسترسی به محتواهای آموزشی دقیق در زمینه ارزهای دیجیتال از وب‌سایت‌های معتبر و کانال‌های کارآمدی همچون وب‌سایت‌ صرافی‌های معتبر یا افراد شناخته‌شده استفاده کنیم و از اعتماد به افرادی که شناخت کافی بر روی آنها نداریم به طور کامل اجتناب کنیم.

کلاهبرداری‌های رمزارزی

هر جا که جریان پول وجود داشته باشد عده‌ای برای سوءاستفاده حاضر می‌شوند. به همین دلیل بازار ارزهای دیجیتال هم مصون از کلاهبرداری‌ها و خراب‌کاری‌ها نیست.

سیگنال‌دهی‌های اشتباه به‌قصد فریب کاربران و به‌اصطلاح خالی‌کردن ارز دیجیتال یکی از مواردی است که می‌تواند موجب آزار کاربران شود. استفاده از کانال‌های غیرمطمئن و غیررسمی برای گرفتن سیگنال خرید ارزهای دیجیتال می‌تواند موجب ضرر و زیان کاربران شود به همین علت بهتر است تحلیل تکنیکال یا بنیادی را یاد بگیریم و از تحلیل شخصی خود بهره ببریم. در غیر این صورت باید از منابع رسمی همچون بخش سیگنال صرافی‌های معتبر ارز دیجیتال یا کانال‌های معرفی شده از سوی منابع معتبر استفاده کنیم.

معرفی ارزهای غیرمعتبری که پروژه‌های دروغین و نامعتبر دارند از جمله کلاهبرداری‌های دیگر است. گاهی برخی افراد با وعده‌های عجیب و غیرواقعی برای ثروتمند کردن یک‌شبه کاربران آن‌ها را فریب می‌دهند و ارزهای دیجیتال غیرمعتبری به آن‌ها معرفی می‌کنند که نه‌تنها سود‌آور نیست؛ بلکه سرمایه آن‌ها را از بین می‌برد؛ بنابراین هرگز نباید فریب وعده‌های این‌چنینی را خورد.

کلاهبرداری حساب اجاره‌ای یکی دیگر از این ترفندهاست که افرادی با وعده پرداخت مبلغی پول خواستار اجاره حساب کاربری صرافی شما می‌شوند و ممکن است از آن استفاده‌های غیرقانونی کنند و شما را دچار مشکلات قانونی نمایند؛ بنابراین هرگز نباید اطلاعات ورود صرافی خود را به کسی بدهید.

چالش انتخاب بهترین صرافی امن داخلی

باتوجه‌به تعدد صرافی‌های ارز دیجیتال، یکی از چالش‌هایی که کاربران ایرانی با آن مواجه هستند انتخاب بهترین صرافی امن داخلی است. ممکن است کاربران و معامله‌گران در هنگام ورود این بازار اطلاعات زیادی در مورد عوامل مؤثر در انتخاب صرافی ارز دیجیتال نداشته باشند که باعث شود به هر صرافی اعتماد کنند.

با انتخاب یک صرافی امن و پیشرو داخلی نه‌تنها می‌توان بر مشکلات تحریم غلبه کرد بلکه می‌توان امکاناتی در سطح بهترین صرافی‌های جهانی را به کار گرفت و معاملات بی‌دغدغه و سوددهی را انجام داد.

استفاده از بهترین راهکارها و کارشناسان امنیتی برای حفظ امنیت سرمایه کاربران، داشتن تأییدیه‌هایی همچون ثبت شرکت و تأییدیه شرکت‌های دانش‌بنیان و امکانات معامله‌گری و مدیریت سرمایه حرفه‌ای از جمله مواردی است که باید در انتخاب بهترین صرافی داخلی در نظر گرفت.

تغییرات نرخ دلار به ریال

گرچه بازار ارزهای دیجیتال به‌خودی‌خود بازاری با تکانه‌های بالا و بسیار پرفرازونشیب است؛ اما تغییرات شدید نرخ دلار به ریال در کشورمان باعث می‌شود این تکانه‌های ارزهای دیجیتال برای ما ایرانیان بیشتر احساس شود.

این تغییرات باعث می‌شود اگر به سرمایه‌گذاری ارز دیجیتال خود به شکل ریالی نگاه کنیم تکانه‌های افزایش و کاهش به شکل بسیار بزرگ‌تری برای ما رخ‌نمایی کند.

تنوع ارزهای دیجیتال در دسترس

یکی دیگر از چالش‌های خرید ارز دیجیتال در ایران این است که بسیاری از صرافی‌های داخلی تنوع بالایی از ارزهای دیجیتال را به کاربران خود عرضه نمی‌کنند. این مسئله می‌تواند باعث محدودیت انتخاب‌های معامله‌گران و سرمایه‌گذاران شود و بسیاری از موقعیت‌های معاملاتی سودده را از دسترس آنان خارج کند.

خوشبختانه برخی از صرافی‌های معتبر داخلی با ارائه طیف وسیعی از ارزهای دیجیتال دست کاربران خود را برای انتخاب و استفاده از موقعیت‌های معاملاتی سودده باز گذاشته‌اند تا چیزی از برترین معامله‌گران بین‌المللی کم نداشته باشند. صرافی ارز دیجیتال تبدیل یکی از این صرافی‌هاست که با بیش از ۱۹۰ ارز دیجیتال مختلف طیف وسیعی از انتخاب‌ها را در اختیار کاربران خود قرار داده است.

عدم شفافیت و سطح بالای کارمزدها

در برخی از سامانه‌های معاملاتی و صرافی‌های ارز دیجیتال کارمزد معاملاتی شفاف نیست. این مسئله باعث می‌شود کاربران مجبور شوند معاملات خود را بدون داشتن آگاهی کامل از میزان کارمزدها انجام دهند که اصلاً امر خوشایندی نیست.

استفاده از سامانه معاملاتی و پلتفرم معتبر با کارمزدهای شفاف می‌تواند این چالش را تا حد زیادی برای کاربران برطرف کند.

سخن پایانی

در این مقاله به برخی چالش‌های خرید ارز دیجیتال در بازار ایران اشاره کردیم. گرچه چالش‌های پیش روی کاربران ایرانی برای خرید ارز دیجیتال کم نیست، اما بسیاری از این چالش‌ها را می‌توان تا حدود زیادی با انتخاب یک صرافی امن و مدرن ایرانی بر طرف کرد. صرافی ارز دیجیتال تبدیل یکی از صرافی‌هایی است که تلاش می‌کند تمامی دغدغه‌ها و چالش‌های موجود را تا حد امکان برای شما کاربران عزیز ایرانی برطرف کند و تجربه معاملاتی امن و دلپذیری را برای شما رقم بزند.

دیدگاهتان را بنویسید