نکات امنیتی صرافی تبدیل در فضای مجازی

سایت اسکم (Scam) چیست و چگونه می‌توانیم از دست چنین سایت‌هایی سرمایه‌های خود را در امان نگه داریم؟ کلمه Scam به معنی کلاهبرداری و شیادی است و سایت اسکم نیز اشاره به سایت‌هایی با زمینه و بستر کلاهبرداری و شیادی دارد. در واقع چنین سایت‌هایی از همان ابتدا با انگیزه کلاهبرداری و سرقت دارایی‌های سایرین به روش‌های مختلف تأسیس شده و با ترفندهای مختلف به دنبال رسیدن به مقاصد شوم خود هستند. متأسفانه ناآگاهی‌های کاربران باعث شده تا فعالیت چنین سایت‌هایی در خدمات مختلف بسیار زیاد شده و این قبیل کلاهبرداری‌ها نیز دائماً در حال افزایش است. در گذشته در سایر بازارهای مالی و امروز در بازار ارز دیجیتال شاهد پیدایش تعداد قابل‌توجهی از انواع سایت اسکم هستیم عدم دقت به شرایط آنها ممکن است چالش‌های مالی زیادی را برای هر یک از ما در جامعه ایجاد نماید. در این مقاله با شما همراه هستیم تا به صورت کامل درباره انواع سایت اسکم صحبت کرده و روش‌های شناسایی این سایت‌ها را نیز با هم مرور کنیم.

انواع سایت اسکم در بازار ارز دیجیتال

دقت داشته باشید که انواع سایت اسکم در کسب‌وکارهای مختلف در اینترنت موجود است و این قبیل از سایت‌ها تنها مختص بازار ارز دیجیتال نیست. اما با توجه به گسترش قابل توجه بازار ارز دیجیتال در میان افراد جامعه و نداشتن آگاهی‌های لازم نسبت به مسائل فنی مربوط به این بازار، فعالیت این قبیل سایت‌ها در مسائل مربوط به بازار ارز دیجیتال به شدت زیاد شده و اکثر سایت‌ها در این رده در حال حاضر به نوعی به بازار ارز دیجیتال مربوط می‌شوند. به همین دلیل لازم دانستیم تا انواع سایت اسکم را ابتدا به شما معرفی نماییم تا یک شناخت نسبی نسبت به فعالیت آنها در اینترنت داشته باشید.

سایت‌های فیشینگ

دسته اول از سایت‌های اسکم سایت‌های فیشینگ هستند. عبارت فیشینگ به معنی صیادی و ماهیگیری است و این قبیل از سایت‌ها با پهن کردن تور در سطح گسترده در محیط اینترنت به دنبال به دام انداختن افراد ناآگاه و کم دقت برای دریافت وجه‌های مختلف از آنها هستند. در حال حاضر سایت‌های فیشینگ فعالیت بسیار زیادی داشته و در تنوع بسیار بالا در محیط وب موجود هستند. به عنوان مثال یکی از انواع سایت‌های فیشینگ می‌تواند یک سایت و یا نرم افزار شبیه به یک صرافی یا کیف پول باشد و شما بدون بررسی‌های لازم اطلاعات شخصی خود را در این سایت وارد کرده و آنها سریع رمز ارزهای شما را به سرقت می‌برند.

این قبیل سایت‌ها هم از نظر شکل ظاهری و هم از نظر اسم سایت شباهت بسیار زیادی به سایت‌های اصلی صرافی یا کیف پول‌ها داشته و شناخت آنها بدون دقت امکان‌پذیر نیست. همچنین نوع دیگری از فعالیت‌های فیشینگ در اینترنت استفاده از تبلیغات کلیکی یا ایمیل و یا حتی اس‌ام‌اس برای ورود به یک درگاه پرداخت الکترونیکی با یک سایت ارائه‌دهنده خدمات مالی است. شما با ورود به این سایت‌ها و وارد کردن مشخصات و اطلاعات حساس در واقع در حال در اختیار قرار دادن اطلاعات خود در دسترس افراد کلاهبردار هستید.

انواع فعالیت‌های سایت‌های اسکم فیشینگ را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

 • سایت‌های مشابه با صرافی‌های ارز دیجیتال
 • سایت‌های مشابه کیف پول ارز دیجیتال
 • سایت‌های خرید و فروش پول اینترنتی مانند پرفکت مانی
 • کانال‌ها و سایت‌های ارائه دهنده خدمات بازیابی کیف پول ارز دیجیتال

طرح‌های پانزی یا هرمی

نوع دیگری از سایت‌های اسکم در بازار ارز دیجیتال طرح‌های پانزی یا هرمی هستند. در چنین وب‌سایت‌هایی معمولاً شما برای ورود نیاز به خرید یک محصول خواهید داشت که سود حاصل از خرید شما به بالا دستی‌ها انتقال داده می‌شود و سود حاصل از خرید پایین‌دستی‌های شما نیز در حساب کاربری شما وارد خواهد شد. در چنین سایت‌هایی معمولاً کاربران ترغیب به دریافت سود‌های فوق‌العاده کلان آن هم در بازه‌های زمانی کوتاه‌مدت و با سرمایه کم می‌شوند. این قبیل سایت‌ها هرچقدر عضو‌های بیشتری بگیرند سرمایه بیشتری به دست آورده و با رسیدن به حد نهایت سرمایه مورد نظر خود به صورت کامل بسته خواهند شد.

فعالیت سایت‌های هرمی و پانزی در ایران در چند سال گذشته با رشد بسیار زیادی همراه شده و کلاهبرداری‌های زیادی نیز در این زمینه از کاربران ایرانی به عمل آمده است.

بد افزارها

نوع دیگری از فعالیت‌های اسکم در محیط اینترنت پخش کردن بد افزار‌ها از طریق ایمیل و یا اس‌ام‌اس و یا سایر ترفند‌ها است. بد افزار‌ها نرم‌افزارهایی هستند که با کلیک بر روی آن‌ها هکرها و اسکمر‌ها به راحتی می‌توانند اطلاعات شخصی موجود در لپ‌تاپ و یا موبایل شما را استخراج کرده و از این طریق تمام دارایی‌های شما را به سرقت ببرند.

عرضه اولیه یا ICO کلاهبرداری

دسته دیگر از انواع سایت اسکم در بازار ارز دیجیتال سایت‌هایی هستند که عرضه اولیه رمز ارزهای جدید را تبلیغ کرده و شما با خرید این دسته از رمز ارزها در واقع در حال انتقال سرمایه‌های خود از کیف پول خود به حساب افراد کلاهبردار و متقلب هستید. توصیه می‌کنیم که حتماً فرایند عرضه اولیه در بازار ارز دیجیتال را از سایت‌های معتبر و شناخته شده دنبال کنید و سراغ خرید این دسته از رمز ارزها از سایت‌های نامعتبر و ناشناخته نروید.

روش‌های تشخیص سایت اسکم

یک اسلوب و روش کلی برای شناسایی سایت اسکم در بازار ارز دیجیتال وجود ندارد اما لازم دانستیم تا برخی از روش‌های تشخیص سایت‌های اسکم که بیشتر به صورت تجربی به دست آمده است را با شما در میان بگذاریم.

 • در وهله اول بایستی حتماً آدرس وب‌سایت مورد نظر را مورد بررسی قرار دهید تا دقیقاً همان آدرس مورد نظر شما باشد. خیلی از انواع سایت اسکم تنها با افتتاح یک دامنه نزدیک به دامنه سایت‌های معتبر از نظر شباهت اسمی اقدام به کلاهبرداری از کاربران در بازار ارز دیجیتال می‌نمایند. به عنوان مثال سایت رسمی صرافی مشهور و محبوب ارز دیجیتال داخلی تبدیل در اینترنت org است. یک سایت فیشینگ می‌تواند با عوض کردن برخی از حروف، سایت مشابهی را تأسیس نموده و از این طریق به دنبال سرقت سرمایه‌های کاربران باشد.
 • اطلاعات شخصی و حساس خود را در سایت‌های معتبر نیز نباید وارد کنید. وقتی یک سایت یا اپلیکیشن از شما اطلاعات شخصی و حساس را درخواست می‌کند شک نکنید که دارای فعالیت فیشینگ است.
 • در سایت‌های اسکم معمولاً از آدرس‌ها و شماره تلفن‌های تقلبی استفاده می‌شود تا کاربران هیچ دسترسی به گردانندگان این سایت‌ها نداشته باشند.
 • یکی دیگر از نشانه‌های سایت‌های اسکم در بازار ارز دیجیتال ضعف بسیار شدید هم از نظر نگارشی و هم از نظر کیفیت محتوا در سایت است.
 • سایت‌های اسکم معمولاً بخش فروم یا دیدگاه‌های کاربران را ندارند تا کاربران نتوانند به هیچ وجه با یکدیگر ارتباط برقرار کرده از کلاهبرداری‌های سایت بگویند.
 • بسیاری از سایت‌های اسکم دارای بخش پشتیبانی نبوده و امکان ارتباط با گردانندگان سایت وجود ندارد.
 • اولین قدم و اولین مرحله برای ورود به یک سایت اسکم معمولاً ثبت‌نام در آن است. بدون ثبت‌نام شما نمی‌توانید از خدمات سایت مورد نظر استفاده کنید.
 • اپلیکیشن‌های اسکم معمولاً در پلتفرم گوگل‌پلی لیست نشده و شما برای استفاده از آنها یا بایستی به صورت مستقیم اقدام به دانلود اپلیکیشن نمایید و یا از وب اپلیکیشن‌ها استفاده کنید.
 • وجود یک دامنه عجیب‌وغریب با یک اسم طولانی معمولاً می‌تواند نشان از یک سایت اسکم باشد.
 • تبلیغات گسترده برای دریافت سود‌های کلان از طریق فعالیت‌های بسیار ساده یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین راه‌های شناسایی سایت‌های اسکم در بازار ارز دیجیتال است.
 • کارمزد‌های خیلی بالا را نیز می‌توان یکی از نشانه‌های چنین سایت‌هایی در نظر گرفت.
 • برای ورود به سایت مورد نظر و فعالیت در آن معمولاً شما بایستی یک سرمایه اولیه اختصاص داده و آن را به حساب سایت واریز کنید.

در پایان باید یادآوری کنیم که تمام روش‌ها و راه‌های بالا برای شناسایی سایت‌های اسکم بایستی به صورت هم‌زمان در نظر گرفته شوند زیرا ممکن است یک سایت با شناخت کاربران برخی از نقاط ضعف خود را برطرف سازد.

4 Responses

 1. با سلام . من نزدیک دو سال هست از صرافی تبدیل استفاده میکنم. خیلی از صرافی و همینطور از پشتیبانی رضایت دارم

نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید