Skip to content
top banner

خرید بیت‌کوین یا خرید ETF بیت‌کوین: سراغ کدام یک برویم؟

ETF یا بیت کوین
در
خواندن در ۷ دقیقه

چکیده

برای سرمایه گذاری در بیت کوین اکنون دو گزینه وجود دارد: خرید مستقیم بیت کوین یا سرمایه گذاری در صندوق ETF بیت کوین. خرید مستقیم شامل خرید BTC از یک صرافی و نگهداری آن در یک کیف پول دیجیتال است، درحالی‌که سرمایه گذاری در ETF بیت کوین شامل خرید سهام صندوقی است که قیمت بیت کوین را ردیابی می‌کند.

یکی از مزایای خرید مستقیم بیت کوین این است که سرمایه‌گذاران کنترل کاملی بر سرمایه‌گذاری خود دارند و می‌توانند آن را به طور ایمن در کیف پول دیجیتال خود ذخیره کنند. از سوی دیگر، سرمایه‌گذاری در ETF بیت‌کوین، بدون نیاز به مدیریت کیف پول دیجیتال یا نگرانی در مورد امنیت، به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهد تا در معرض بیت کوین قرار بگیرند.

اگر برای شما هم سؤال شده که کدام روش  برای سرمایه‌گذاری در بیت کوین بهتر است، با ما در این مقاله همراه باشید.

به نقل از CoinDesk، صندوق قابل‌معامله در بورس بیت کوین (ETF)  یکی از داغ‌ترین موضوعات در چند سال گذشته بوده است. بسیاری از شرکت‌های سرمایه‌گذاری، اعم از سنتی و ارز دیجیتال، بارهاوبارها درخواست‌های متعددی را به کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده ارسال کرده‌اند.

در ۱۰ ژانویه ۲۰۲۴، کمیسیون بورس و اوراق بهادار در نهایت مجوز داد و در مجموع ۱۱ درخواست راه‌اندازی صندوق ETF بیت کوین را تأیید کرد.

با تأیید صندوق  ETF بیت کوین، اکنون بررسی یک موضوع بسیار مهم حیاتی است: خرید ETF بیت کوین یا خرید مستقیم بیت کوین؟ کدام یک گزینه بهتری است؟ بیایید با هر کدام از این روش‌ها و مزایا و معایب هر کدام آشنا شویم.

ETF بیت کوین چیست؟

سال‌هاست که صندوق‌های قابل‌معامله در بورس سنگ بنای دنیای مالی سنتی بوده‌اند. در اصل، یک ETF نمایانگر یک سبد از دارایی‌ها است و درست مانند سهام عادی در بورس معامله می‌شود. می‌تواند قیمت انواع مختلف دارایی‌ها، از جمله اوراق بهادار، کالاها یا سایر دارایی‌ها را ردیابی کند. همچنین می‌تواند چندین دارایی مختلف یا فقط یک دارایی را ردیابی کند.

ETFهای بیت کوین یک ابزار سرمایه‌گذاری سنتی هستند که برای قرارگرفتن در معرض قیمت بیت کوین خریداری می‌شوند.

بااین‌حال، یک تفاوت فنی بین خود ETF و دارایی‌ای که ردیابی می‌کند وجود دارد. ازآنجایی‌که ETF خود یک محصول مستقل است، بازار مخصوص به خود را دارد و مستقل از دارایی زیربنایی خود معامله می‌شود. به همین دلیل است که ممکن است بین قیمت ETF و ارزش خالص دارایی (NAV)  محصول زیربنایی تفاوت وجود داشته باشد.

ویژگی‌های صندوق ETF بیت کوین

نکات مهم دیگری نیز وجود دارد که مشخصه‌های صندوق‌های قابل‌معامله بیت‌کوین است، حال بیایید نگاهی به آن‌ها بیندازیم.

خرید ETF

ETF بیت کوین در صرافی‌های سنتی مانند بورس نیویورک معامله می‌شوند

ازآنجایی‌که ETF یک محصول سرمایه‌گذاری سنتی است، در صرافی‌های قانون‌‌گذاری شده در وال‌استریت مانند بورس نیویورک معامله می‌شود. ETFها در صرافی‌های ارزهای دیجیتال مانند بایننس معامله نمی‌شوند.

چکیده دنیای کریپتو در سکه‌نامه تبدیل
چکیده دنیای کریپتو در سکه‌نامه تبدیل معاملات شما با مطالعه ماهنامه اختصاصی تبدیل، سکه می‌شود.
دانلود رایگان سکه‌نامه

سرمایه‌گذاران مالک بیت کوین نیستند

داشتن ETF مالکیت محصول اصلی را به شما اعطا نمی‌کند. به آن به عنوان یک دارایی مصنوعی بنگرید که بر پایه BTC ساخته شده است و قیمت آن را دنبال می‌کند. سرمایه‌گذارانی که ETF را خریداری می‌کنند لازم نیست نگران ذخیره و نگهداری بیت کوین باشند.

سهام ETF توسط BTC پشتیبانی می‌شود که متعلق به ارائه‌دهنده ETF است.

بسته به ارائه دهنده ETF کارمزد خرید باید بپردازید

چندین ETF بیت کوین وجود دارد و هر یک از آنها با کارمزدهای متفاوتی ارائه می‌شود که توسط ارائه‌دهنده تعیین شده است. در ETF بیت کوین شرکت بلک راک (IBIT)، یک کارمزد اسپانسر ۰.۲۵٪ اعمال می‌شود.

صندوق‌ها توسط شرکت ارائه دهنده مدیریت می‌شوند

ETFها توسط شرکت‌هایی که آنها را راه‌اندازی می‌کنند مدیریت می‌شوند. آن‌ها می‌توانند کارمزدها را به میل خود تغییر دهند.

صندوق‌‌ها در ساعات معاملاتی آمریکا معامله می‌شوند

ازآنجایی‌که ETFها در صرافی‌های سنتی و تحت نظارت ایالات متحده مانند NYSE معامله می‌شوند، فقط در ساعات معاملاتی ایالات متحده قابل‌دسترسی هستند.

مزایا و معایب ETF بیت کوین

ویژگی‌های فوق مختص ETFهای بیت کوین است و مزایا و معایب خاصی را به همراه دارد.

مزایا

 • محصول مالی قانونی
 • می‌توان آن را به پورتفولیوهای تخصصی مانند بازنشستگی اضافه کرد.
 • از سوی شرکت‌های تحت نظارت و معتبر مانند بلک راک (BlackRock)  پشتیبانی می‌شود

معایب

 • سرمایه‌گذاران مالک بیت کوین پایه نیستند
 • ممکن است در ETF در مقایسه با خرید مستقیم بیت کوین اضافه‌بها (Premium)  وجود داشته باشد
 • ساعات معاملات محدود و کارمزد بالاتر

خرید مستقیم بیت کوین

برخلاف ETF ها، خرید مستقیم بیت کوین، فارغ از اینکه آن را از یک صرافی یا از کاربر (P2P)  خریداری می‌کنید، مالکیت بیت کوین را برای شما فراهم می‌کند.

خرید مستقیم بیت کوین

البته، اگر بیت کوین را از صرافی‌هایی مانند بایننس خریداری می‌کنید، باید آن را از صرافی خارج و به یک کیف پول شخصی منتقل کنید تا کلیدهای خصوصی را خودتان کنترل کنید.

این نیز با مسئولیت‌های خاصی همراه است. ایمن نگه‌داشتن رمزارز شما می‌تواند یک کار چالش‌برانگیز باشد، به‌خصوص اگر تجربه نداشته باشید.

ویژگی‌های خرید مستقیم بیت کوین

درست مانند ETF ها، خرید مستقیم بیت کوین نیز ویژگی‌های خاص خود را دارد. در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم:

معامله در صرافی‌های ارزهای دیجیتال

شما نمی‌توانید بیت کوین را در بورس نیویورک بخرید، بلکه باید آن را از صرافی ارزهای دیجیتال خریداری کنید.

سرمایه‌گذاران مالک مستقیم بیت کوین هستند

هنگامی که بیت کوین را در یک صرافی ارز دیجیتال خریداری می‌کنید – مالک آن هستید. می‌توانید آن را به خارج از صرافی به یک کیف پول سرد منتقل کنید، یا می‌توانید از آن برای معامله با سایر آلت‌کوین ‌ها مانند اتریوم استفاده کنید.

کارمزدهای معاملاتی بین صرافی‌های مختلف متفاوت است

برخلاف ETF ها، هیچ کارمزد اسپانسری وجود ندارد. بااین‌حال، کارمزدهای معاملاتی مرتبط با خرید و فروش بیت کوین وجود دارد و بر اساس صرافی ارز دیجیتال انتخابی متفاوت است.

پرسشنامه آکادمی تبدیل لطفا با شرکت در پرسشنامه زیر، دیدگاه خود درباره آکادمی تبدیل و کیفیت مقاله‌ها را با ما در میان بگذارید.
شرکت در پرسشنامه

دارایی توسط شما مدیریت می‌شود

ازآنجایی‌که شما مالکیت کامل بیت کوین خریداری شده را دارید، مسئولیت ایمنی آن نیز بر عهده شماست. خود حضانت با چالش‌های خاصی همراه است، و ضروری است که در مورد ذخیره‌سازی سرد و نحوه ایمن نگه‌داشتن رمزارز خود بیاموزید.

معاملات ۲۴ ساعته، فارغ از ساعات کاری بازار بورس

صرافی‌های ارزهای دیجیتال شبانه‌روزی کار می‌کنند، بنابراین هیچ محدودیتی از نظر ساعات معاملاتی یا تعطیلی‌ها وجود ندارد.

مزایا و معایب خرید مستقیم بیت کوین

در ادامه مزایا و معایب خرید مستقیم بیت کوین را برایتان آورده‌ایم:

مزایا

 • شما مالکیت مستقیم بیت کوینی را که خریداری می‌کنید به دست می‌آورید
 • شما کنترل کامل روی بیت کوین خریداری شده خود دارید
 • ساعات معاملات نامحدود و کارمزد کمتر

معایب

 • ذخیره‌سازی بیت کوین می‌تواند چالش‌برانگیز باشد و به تخصص فنی بالاتری نیاز دارد
 • نمی‌توان آن را در برنامه‌های بازنشستگی سنتی لحاظ کرد
 • به عنوان ابزار مالی رسمی شناخته نشده است

جمع بندی؛ خرید ETF بیت کوین یا خرید مستقیم بیت کوین؟

باتوجه‌به مزایا و معایب هر کدام از روش‌ها، هیچ پاسخی در مورد اینکه کدام بهتر است وجود ندارد و این موضوع کاملاً به اولویت‌ها و نیازهای فردی سرمایه‌گذار بستگی دارد.

مقایسه خرید بیت کوین با ETF

به‌عنوان‌مثال، اگر اهل فناوری نیستید، علاقه‌ای به معامله بیت کوین در برابر سایر آلت کوین ها ندارید، می‌خواهید بدون نگرانی در مورد حفظ امنیت در بیت کوین سرمایه‌گذاری بلندمدت کنید و کارمزدهای بالاتر برایتان اهمیتی ندارد، ETF ممکن است گزینه بهتری برای شما باشد.

بااین‌حال، اگر در زمینه کریپتو مسلط هستید و مالکیت مستقیم بیت کوین را ترجیح می‌دهید چون می‌خواهید آن را با خیال راحت در کیف پول سرد خود ذخیره کنید یا می‌خواهید آن را با سایر آلت‌کوین‌ها معامله کنید، شاید خرید بیت کوین به شکل مستقیم برای شما مناسب‌تر باشد.

 

سؤالات متداول

ETF بیت کوین چیست؟

ETF بیت کوین یک صندوق قابل‌معامله در بورس است که قیمت بیت کوین را ردیابی می‌کند و به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهد تا سهام صندوق را در بورس خرید و فروش کنند.

ETF بیت کوین چگونه کار می‌کند؟

ETF بیت کوین با نگهداری بیت کوین به عنوان دارایی پایه صندوق و انتشار سهامی که نشان‌دهنده مالکیت سرمایه‌گذار است، عمل می‌کند. ارزش سهام به قیمت بیت کوین گره‌خورده است و سرمایه‌گذاران می‌توانند؛ مانند هر سهام دیگری آن را در بورس معامله کنند.

مزیت ETF بیت کوین برای سرمایه‌گذاران چیست؟

ETF بیت کوین راه مناسبی را برای سرمایه‌گذاران فراهم می‌کند تا بدون نیاز به خرید و ذخیره ارز دیجیتال خودشان، در معرض نوسانات بیت کوین قرار بگیرند. همچنین سرمایه‌گذاری در بیت‌کوین را برای سرمایه‌گذاران سازمانی، مانند صندوق‌های بازنشستگی و صندوق‌های پوشش ریسک آسان‌تر می‌کند.

آیا صندوق ETF بیت کوین تایید شده است؟

بله، ETF بیت کوین در اوایل سال ۲۰۲۴ توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC)  تأیید شد.

 

 

دیدگاه‌ها

جهت دریافت آخرین اخبار و مقالات به خبرنامه بپیوندید.

عکس مجله خبرنامه