Skip to content
top banner

چرا بیت‌کوین از ۳۸.۵ هزار دلار پایین‌تر نمی‌رود؟

بیت کوین از ۳۸۵۰۰ دلار پایین تر نمی رود
در
خواندن در ۵ دقیقه

چکیده

بیت کوین پس از تایید ETF تا ۴۹ هزار دلار افزایش قیمت داشت و همه را امیدوار کرد؛ اما در ادامه کاهش قیمت این ارز ترس را در بازار حاکم کرده است. زمانی که دلیل کاهش قیمت را بشناسید شتاب‌زده وارد عمل نمی‌شوید.

بیت کوین برای کاهش قیمت دلیل موجهی دارد و آن نیز فروش بیت کوین از سوی سرمایه‌گذارانی است که بیت کوین را در ۵۰ درصد تخفیف خریداری کرده بودند و اکنون در حال تثبیت سود هستند. خوشبختانه تمام بیت کوین‌های بازار در اختیار این سرمایه‌گذاران نیست و دست‌های دیگری نیز در کار هستند که اجازه سقوط قیمت بیت کوین را نخواهند داد. با ما در این مقاله همراه باشید و با آگاهی کامل برای ترید بیت کوین برنامه‌ریزی کنید.

قیمت بیت کوین برخلاف انتظارات پس از تایید ETF روند روبه‌رشدی را در پی نگرفته است. این روزها شاهد کاهش قیمت این ارز هستیم؛ نگرانی‌ها در بازار شدت گرفته است. از یک سو خریداران به دنبال فرصتی برای خرید بیت کوین با حداقل قیمت هستند. از سوی دیگر کسانی که بیت کوین را در سبد خرید خود دارند منتظر واکنش نجومی بیت کوین به ETF هستند تا با چندبرابر شدن قیمت به سود برسند. پیش‌بینی‌ها متفاوت است؛ اما آنچه مسلم است اینکه بیت کوین این روزها آرام گرفته است. اما این آرامش قیمت را به زیر ۳۸ هزار دلار می‌کشد؟ آیا باید در انتظار طوفان بعدازاین آرامش باشیم؟

در تبدیل به دنبال بالاگرفتن گمانه‌زنی‌ها تصمیم گرفتیم به نقل از منابع معتبر به این سؤال که چرا بیت‌کوین از ۳۸.۵ هزار دلار پایین‌تر نمی‌رود؟ پاسخ دهیم. با ما همراه باشید.

رکود قیمت بیت کوین در ژانویه

قیمت بیت کوین پس از تایید ETF و در هفته سوم ژانویه به پایین‌ترین حد خود در ۲ ماه گذشته رسید. اما شواهد حاکی از آن است که قیمت بیت کوین هنوز به کف نرسیده است. اطلاعات تحلیل‌گران برجسته کوین تلگراف (Cointelegraph)  و تریدینگ ویو (TradingView)  با رسیدن قیمت بیت کوین به ۳۸۵۰۰ دلار زنگ خطر را به صدا درآورده و روند بازار بادقت زیر نظر گرفته‌اند. نتیجه این بررسی‌های دقیق را در ادامه مطالعه می‌کنیم.

ریزش بیت کوین پس از تایید ETF

ETF بیت کوین تایید شد و گرد و خاک‌ها در بازار خوابیده است. به گفته کریپتونیوز (Cryptonews)  سرمایه‌گذارانی که پیش‌ازاین با تخفیف ۵۰ درصدی از گری اسکیل (Grayscale)  بیت کوین خریداری کرده بودند حالا در صف فروش کوین بیس قرار گرفته و در حال تثبیت سود هستند. تنها در روز جمعه ۲۶ ژانویه چیزی در حدود ۴۰۰ میلیون دلار بیت کوین روانه صرافی کوین بیس شد و به نظر می‌رسد مشتریان گری اسکیل روزهای شیرینی را سپری می‌کنند.

البته در روزهای گذشته اشتهای سرمایه‌گذاران گری اسکیل کاهش پیدا کرده است اگر در مقام مقایسه به وضعیت بازار نگاه کنیم متوجه می‌شویم که میزان خرید ETF بیت کوین در روزهای گذشته از میزان فروش  GBTCیا همان تراست بیت کوین گری اسکیل پیشی گرفته است. از سوی دیگر مؤسسات مالی در حال خروج از صف‌های فروش هستند.

تا کنون ۹۵ هزار بیت کوین به ارزش تقریبی ۴ میلیارد دلار در صندوق قابل‌معامله بیت کوین جای گرفته است. کرپیتو نیوز به نقل از بلومبرگ نوشت، شمار ETFهای نوظهور از میزان خروج دارایی از گری اسکیل پیشی گرفته است. کارمزد خرید GBTC در مقایسه با ETF بالاتر است و به همین دلیل میزان دارایی‌های تحت مدیریت گری اسکیل ۲.۸ میلیارد دلار کاهش پیدا کرده است. جالب اینجاست که تحلیل‌گران جی پی مورگان ابتدای نوامبر خروج ۲.۷ میلیارد دلار بیت کوین از گری اسکیل را پیش‌بینی کرده بودند.

دیگر اطلاعات به‌دست‌آمده

با ارزیابی اطلاعات درون‌شبکه‌ای متوجه می‌شویم که بازار در وضعیت «اشباع فروش» یا Oversold قرار دارد. اشباع فروش زمانی رخ می‌دهد که یک دارایی به ارزشی کمتر از ارزش واقعی خود فروخته شود. در مورد بیت کوین این امر کاملاً صدق می‌کند. زیرا قیمت بیت کوین اکنون تقریباً ۲۰ درصد از بالاترین قیمت خود در روزهای گذشته پایین‌تر است و به ارزشی کمتر از ارزش واقعی خود فروخته می‌شود؛ بنابراین قطعاً باید در انتظار ادامه روند صعودی برای این ارز باشیم.

جالب اینجاست که هولدرهای بیت کوین (کسانی که بیت کوین را برای طولانی‌مدت نگهداری می‌کنند) که بازارهای خرسی و گاوی متعددی را پشت سر گذاشته‌اند نیز در حال تسلیم‌شدن هستند. کوین تلگراف برای پی‌بردن به این مسئله که آیا بیت کوین به کف خود رسیده است یا خیر به بررسی این موضوعات پرداخته است.

GBTC: آیا جای امید هست؟

اولین نکته‌ در مورد شرایط فعلی بیت کوین، تایید ETF بیت کوین در ایالت متحده آمریکاست. از زمان تایید ETF در ۱۱ ژانویه، میلیاردها دلار دارایی روانه این صندوق‌ها شده است. به نقل از کوین تلگراف ETF بیت کوین تا این لحظه توانسته است کاهش ۲۰ درصدی جفت‌ارز بیت کوین در برابر دلار (BTC/USD)  را کنترل کند.

فعالان بازار این واقعه را تحت‌تأثیر یک ETF خاص یعنی GBTC شرکت گری اسکیل می‌دانند. نرخ تبدیل GBTC به ETF به سرمایه‌گذاران اجازه داده است که آماده خروج از بازار شوند. البته این دسته از سرمایه‌گذاران سریعاً به دنبال دارایی دیگری برای سرمایه‌گذاری خواهند بود؛ اما بر اساس قوانین حداقل یک ماه برای آرام‌گرفتن بازار زمان لازم است.

فروش سنگین FTX

بخش زیادی از بیت کوین‌های تحت مدیریت گری اسکیل روانه کوین بیس شده است؛ اما تحلیل‌ بیت کوین نشان می‌دهد که این مسئله به‌تنهایی منجر به نزول قیمت بیت کوین نشده است. بلکه دست‌های دیگری در کار هستند. FTX  حدود ۲۲.۲۸ میلیون دلار GBTC در اختیار داشته و با انتشار خبر تایید ETF بیش از دو سوم آنها را فروخته و ۶۰۰ میلیون دلار سود به دست آورده است. در کنار این اقدام از سوی FTX شاهد افزایش فروش قراردادهای مشتقه در بازار نیز بوده‌ایم. این عوامل در کنار یکدیگر منجر به کاهش قیمت بیت کوین شده‌اند.

چکیده دنیای کریپتو در سکه‌نامه تبدیل
چکیده دنیای کریپتو در سکه‌نامه تبدیل معاملات شما با مطالعه ماهنامه اختصاصی تبدیل، سکه می‌شود.
دانلود رایگان سکه‌نامه

آیا بازار خرسی ۲۰۲۲ تکرار می شود؟

زمانی که قیمت بیت کوین به سمت ۳۸ هزار دلار در حال کاهش بود، یک معیار کلاسیک از زنجیره بیت کوین به دست آمد و همه را غافل‌گیر کرد. شاخص NVT (Network value-to-transaction) نسبت ارز بازار به حجم معاملات را نشان می‌دهد. این معیار نشان می‌دهد که حجم معاملات بیت کوین در مقایسه با سهم این معاملات از ارزش کل بازار بیت کوین بسیار پایین است.

سیگنال NVT ارزش کل معاملات بیت کوین در ۹۰ روز گذشته را با ارزش کل این ارز در همین بازه زمانی مقایسه می‌کند و نشان می‌دهد که این ارز چه زمانی دچار اشباع فروش و چه زمانی دچار اشباع خرید (Overbought)  شده است.

کاهش قیمت بیت کوین در روزهای اخیر نشان می‌دهد که قیمت ۳۸۵۰۰ دلار برای بیت کوین غیرطبیعی است. تحلیل‌گر LookIntoBitcoin می‌گوید سقوط شاخص NVT اولین سقوط این معیار از زمان بازار خرسی ۲۰۲۲ است. این تحلیل‌گر می‌گوید این حقیقت که شاخص NVT وارد محدود سبز اشباع خرید بیت کوین شده در طول بازار صعودی اخیر بی‌سابقه است.

پرسشنامه آکادمی تبدیل لطفا با شرکت در پرسشنامه زیر، دیدگاه خود درباره آکادمی تبدیل و کیفیت مقاله‌ها را با ما در میان بگذارید.
شرکت در پرسشنامه

آیا هولدرها تسلیم می ‌شوند؟

وضعیت بیت کوین در روزهای اخیر امتحان سختی برای تازه‌کارها و حتی هولدرهای بازار بوده است. اطلاعات نشان می‌دهند که حتی کسانی که برای طولانی‌مدت بیت کوین را نگهداری می‌کنند نیز با ضرر بیت کوین‌های خود را فروخته‌اند. کسانی هولدر طولانی‌مدت قلمداد می‌شوند که برای ۱۵۵ روز یا بیشتر بیت کوین را نگهداری کنند.

این اتفاق زمانی رخ داد که بیت کوین پس از شنیدن خبر تایید ETF به ۴۹ هزار دلار رسید و سرمایه‌گذارانی که کوتاه‌مدت بیت کوین را نگهداری می‌کنند وارد صف فروش شدند. به‌تدریج بیت کوین به ارزشی کمتر از ارزش واقعی به فروش رسید.

تحلیل‌گر شرکت تحلیل ارز دیجیتال CryptoSlate با بررسی حجم فروش گفت: سرمایه‌گذارانی که مدت‌ها بیت کوین را نگهداری کرده‌اند افزایش قیمت بیت کوین را نقطه مناسبی برای تثبیت سود دیدند و ممکن است بار دیگر نیز شاهد تسلیم‌شدن این دسته از سرمایه‌گذاران باشیم.

این شرایط یادآور سقوط بازار در ماه می سال ۲۰۲۲ است. آن زمان نیز مقدار مشابهی بیت کوین وارد صرافی‌ها شد و با ضرر به فروش رسید و یک هفته بعد ۶۰۰ میلیون دلار ضرر ثبت شده و قیمت بیت کوین به کمتر از ۲۰ هزار دلار رسید؛ بنابراین در صورت ادامه روند نزولی می‌توانیم در انتظار تسلیم سرمایه‌گذاران بیشتر باشیم.

کاهش قیمت بیت کوین در یک نگاه

قیمت ارز دیجیتال بیت کوین در هفته گذشته و به دنبال خبر تایید ETF رفتار ضدونقیضی را به نمایش گذاشته است. از یک سو بازار در انتظار ادامه روند صعودی است و از سوی دیگر سرمایه‌گذاران مؤسساتی مانند FTX در صف فروش هستند. فشار فروش از سوی سرمایه‌گذاران خردی که در گری اسکیل سرمایه‌گذاری کرده بودند افزایش پیدا کرد و بسیاری از معاملات مشتقه در بازار نقد شد.

بیت کوین و ETF

این روند قیمت بیت کوین را تا ۳۸۵۰۰ دلار نیز پایین آورد. اما خبر خوب اینکه اشتهای سرمایه‌گذاران مؤسسات بزرگ کاهش پیدا کرده است و از سوی دیگر صف خریداران ETF بیت کوین در حال افزایش است. با این تفاسیر قیمت بیت کوین نمی‌تواند به روند نزولی ادامه دهد. مگر اینکه سرمایه‌گذاران بیشتری با ترس از احتمال کاهش قیمت‌ها وارد صف فروش شوند در این صورت بیت کوین می‌تواند بدون توجه به خبرهای خوش پیرامون ETF بازار را حیرت‌زده کند.

 منابع:

Cointelegraph.com

Cryptonews.com

Cryptohayes.substack.com

دیدگاه‌ها

جهت دریافت آخرین اخبار و مقالات به خبرنامه بپیوندید.

عکس مجله خبرنامه