Skip to content
top banner

۳۰ دلیل برای اینکه خالق اتریوم را دوست داشته باشیم

ویتالیک بوترین
در
خواندن در ۶ دقیقه

می‌گویند پویایی و پیشرفت صنعت ارز دیجیتال مدیون خوب‌بودن رهبران آن است. رهبران این حوزه با جاه‌طلبی و امید به ساختن دنیایی غیرمتمرکز دیجیتالی، توانستند تا حدودی این رویا را به واقعیت تبدیل کنند.

شاید بزرگ‌ترین شخصیت دنیای ارز دیجیتال را ساتوشی ناکاموتو، خالق بیت کوین بدانیم، اما نمی‌توان از ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin)  یکی از بنیان‌گذاران اتریوم و مرد شماره یک در توسعه این شبکه حرفی نزد. افرادی هستند که بوترین را نابغه می‌دانند، برخی او را قهرمان می‌خوانند و برخی دیگر نیز حس سیری‌ناپذیری او به خلق و توسعه بیشتر اکوسیستم اتریوم را تحسین می‌کنند. اما هرچه که باشد، او یکی از ۳ فرد تأثیرگذار این صنعت است.

۳۱ ژانویه تولد این مرد بزرگ بود و بوترین ۳۰ ساله شد. به همین دلیل در این مقاله، ۳۰ دلیلی که چرا ویتالیک بوترین، رهبر این روزهای اتریوم را دوست داریم را به شما خواننده گرامی تقدیم می‌کنیم تا بیشتر با این شخص تاثیر‌گذار دنیای رمزارزها آشنا شوید.

۱- او به دنبال ایجاد ارزش است

در سال ۲۰۱۷، در اوج رونق عرضه اولیه سکه (ICO)، زمانی که ارزش کل بازار ارز دیجیتال از نیم تریلیون دلار گذشت، بوترین در توییتی نوشت: “آیا ما آن (دستاورد) را به دست آورده‌ایم؟”

او این سؤال را مطرح کرد که آیا این مقدار سرمایه هنگفتی که از طریق ICOها جمع‌آوری شده، واقعاً شایسته است؟ زیرا بسیاری از این پروژه‌ها به وعده‌های خود عمل نکرده‌اند یا هیچ نتیجه ملموسی به بار نیاورده‌اند. اساساً، او بر نیاز به مسئولیت‌پذیری و ایجاد ارزش در فضای ارزهای دیجیتال تأکید می‌کرد.

۲- او در جای درستی قرار دارد

هدف ویتالیک از ساخت و توسعه اتریوم، ساخت یک “کامپیوتر جهانی” بود که بتواند هر برنامه قابل تصوری را اجرا کند. بااین‌حال، او در طول زندگی حرفه‌ای خود، به طور مداوم بر پروژه‌هایی متمرکز شده است که برای حل مسائل دنیای واقعی کار می‌کنند.

۳- او قدرشناس است

اتریوم

بوترین در ۱۷ سالگی از پدرش درباره بیت کوین یاد گرفت. اکنون هر دو والدین او، دیمیتری بوترین و ناتالیا آملین، در صنعت کریپتو کار می‌کنند. همچنین بوترین برای جبران زحمات والدینش، توکن متیس (Metis)  را ایجاد و به مادرش تقدیم کرد.

چکیده دنیای کریپتو در سکه‌نامه تبدیل
چکیده دنیای کریپتو در سکه‌نامه تبدیل معاملات شما با مطالعه ماهنامه اختصاصی تبدیل، سکه می‌شود.
دانلود رایگان سکه‌نامه

۴- او یک بیت کوینر اصیل بوده است

در سال ۲۰۱۱، وقتی ویتالیک بوترین با بیت‌کوین آشنا شد، به‌شدت مجذوب آن شد و شروع به نوشتن دربارهٔ این ارز دیجیتال کرد. او ابتدا در مجله “بیت‌کوین ویکلی” از هر چیزی که دربارهٔ این فناوری نوظهور یاد گرفته بود، مقالاتی منتشر کرد. در انتهای همان سال، وی Bitcoin Magazine را تأسیس کرد و به یکی از پرکارترین نویسندگان آن تبدیل شد. او افکار مختلفی را در مورد بیت‌کوین مطرح کرد و به موضوعاتی مانند معرفی قراردادهای هوشمند بومی و توسعه شبکه بلاک‌چین از طریق لایه‌‌ دوم‌ها پرداخت.

۵- او یک میلیاردر متواضع است

بوترین در فهرست میلیاردرهای زیر ۳۰ سال مجلاتی چون فوربس و فورچن قرار داشته، دکترای افتخاری دریافت کرده و سوژه بسیاری از خبرگزاری‌ها بوده است. بااین‌حال، هیچ‌کس این باور را ندارد که بوترین برای پول یا شهرت این کار را ادامه می‌دهد.

۶- او مفهوم جدیدی به علم اقتصاد افزوده است

بوترین به همراه گلن ویل (Glen Weyl)  و زوئی هیتزیگ (Zoe Hitzig)  کمک کردند تا یک سیستم توزیع عادلانه وجوه بدون نیاز به تصمیم‌گیرنده مرکزی را ایجاد کنند که به آن “رأی‌گیری درجه دوم” هم می‌گویند. این سیستم امروزه در ارزهای دیجیتال، به‌خصوص در پروژه‌هایی چون Gitcoin که به تأمین بودجه برای کالاهای عمومی می‌پردازد، به کار می‌رود.

۷- او در فعالیت‌های خیریه مشارکت فعالی دارد

بوترین در سال‌های اخیر کمک‌های خیریه متعددی از جمله به اهداف ایمنی هوش مصنوعی، تحقیقات طول عمر انسان و سایر دغدغه‌های انسانی انجام داده است.

۸- شخصی مرموز به نظر می‌رسد اما انسانی خوش‌نیت است

در سال ۲۰۲۱، در طی رشد دیوانه‌وار”میم‌کوین‌های با لوگوی سگ”، تیم Shiba Inu مقدار قابل‌توجهی از ارز دیجیتال خود SHIB را به قصد تبلیغ پروژه خود به بوترین ارسال کرد. بوترین تصمیم گرفت به جای نگه‌داشتن سکه‌ها برای منافع شخصی، آن‌ها را به ارزش بیش از یک میلیارد دلار به صندوق امداد Crypto Covid هند اهدا کند و یک اقدام مثبت و نوع‌دوستانه را به نمایش بگذارد.

۹- او بی‌پرده از اعتقاد خود صحبت می‌کند

ویتالیک بوترین

او برای دلایلی که به آن‌ها اعتقاد دارد، بی‌پرده صحبت می‌کند. او با وجود اینکه در روسیه متولد شده است، علیه جنگ روسیه و اوکراین صحبت کرده است، او در روز اول شروع جنگ توییت زد و گفت: “اتریوم خنثی است، اما من نیستم”

۱۰- او ساده‌ زیست است

او عاشق چیز‌های ساده است. تصور کنید او در بیوگرافی شبکه اجتماعی توییتر خود می‌تواند چه چیز‌هایی بنویسید. بااین‌وجود، او از جمله ساده “من چای سبز می‌نوشم” استفاده کرده است.

۱۱- او مُد خاص خودش را دارد

چه یک تیشرت اسب تک شاخ، کت‌وشلوار خزدار یا یک عینک از فیلم ماتریکس، ویتالیک بوترین مطمئناً می‌داند که چگونه ظاهر خود را به نمایش بگذارد.

۱۲- او کودک درونش را فعال نگه داشته است

با این‌که این شخص یک میلیاردر است و در حوزه ارز دیجیتال شهرت بالایی دارد، اما هیچ‌گاه کودک درون خود را سرکوب نکرده است و حال خوب خود را با دیگران به اشتراک می‌گذارد.

۱۳- او بیان دلنشینی دارد

بیان لحنی منحصر‌به‌فرد بوترین بسیار دلنشین و برای کتاب‌های تاریخ مناسب است.

۱۴- از اینکه خود را به چالش بکشد نمی‌ترسد

او در طی این ۶ سالی که از توسعه اتریوم می‌گذرد، بارها افکار و نقشه راه خود را بازبینی کرده و در مورد آن‌ها تجدیدنظر کرده است. او همچنین به‌سادگی و آشکارا این تغییرات را با خوانندگان خود به اشتراک گذاشته است.

۱۵- او از انتقاد از قهرمانان خود ترسی ندارد

ویتالیک بوترین از بیان نظرات خود نمی‌ترسد، حتی وقتی صحبت از افرادی باشد که به چشم قهرمان به آن‌ها نگاه می‌کند. بسیاری از رهبران در فضای ارزهای دیجیتال، کتابی به نام “فرد مستقل” نوشته جیمز دیل دیویدسون و ویلیام ریس-موگ را تحسین می‌کنند که بوترین یکی از آن‌هاست. در سال ۲۰۲۰، او شرح مفصلی از ایده‌های اصلی کتاب نوشت و در مورد چگونگی ارتباط این ایده‌ها با دنیای دیجیتال کنونی، تقریباً ۳۰ سال پس از انتشار کتاب، بحث کرد. او در مورد هر دو جنبه‌ مثبت و منفی که کتاب نوشته شده است، صحبت کرد. این نشان می‌دهد که بوترین مایل است حتی آثار شخصیت‌های مورد تحسین خود را تحلیل کند و افکار خود را دررابطه‌با آن‌ها به اشتراک بگذارد.

۱۶- او مدافع دسترسی همگانی است

نه‌تنها اتریوم به‌گونه‌ای طراحی شده است که برای هر کسی که به اینترنت متصل است باز و در دسترس باشد، بوترین دائماً به راه‌هایی برای کاهش هزینه‌ها، افزایش دسترسی و سهولت استفاده می‌اندیشد.

۱۷- او از حضور در رویدادها لذت می‌برد

بوترین در رویدادهای بسیاری شرکت می‌کند و حضور در گردهمایی و همایش‌ها برای او لذت‌بخش است.

برای مثال در رویدادی که در کشور مونته‌نگرو برگزار شد، او یک نشست دو‌ماهه برای افراد علاقه‌مند به تحقیقات ارزهای دیجیتال ترتیب داد.

۱۸- او به هر توصیه‌ای که به دیگران دارد، عمل می‌کند

بوترین کاربر مکرر برنامه‌های غیرمتمرکز است، از برنامه‌های رسانه‌های اجتماعی مانند Farcaster گرفته تا پروتکل‌های اهدایی مانند Gitcoin استفاده می‌کند و به دیگران نیز توصیه می‌کند که از این برنامه‌ها استفاده کنند.

۱۹- او رقابت سالم را دوست دارد

ویتالیک بوترین

زمانی که سولانا پس از فروپاشی FTX و کلاهبرداری سم بنکمن-فرید، قربانی شد و ریزش کرد، بوترین در توییتی نوشت: «برخی از افراد باهوش به من می‌گویند که یک جامعه توسعه‌دهنده هوشمند در سولانا وجود دارد و اکنون که پول‌های فرصت‌طلب مردم از بین رفته‌اند، این زنجیره آینده درخشانی دارد.

برای من سخت است که از بیرون بگویم، اما امیدوارم جامعه سولانا فرصت عادلانه خود را برای رشد پیدا کند.»

این توییت بوترین یعنی او برای رقیب خود احترام قائل است و رشد اکوسیستم اتریوم را وابسته به رشد دیگر اکوسیستم‌ها می‌بیند.

۲۰- او شخصی خوش‌بین اما عملگرا است

اگرچه وی به‌طورکلی دیدگاهی خوش‌بینانه در مورد فناوری، به‌ویژه هوش مصنوعی و ارز دیجیتال دارد، اما ویتالیک بوترین نگاهی عملگرا و واقع‌بینانه دارد. او در آخرین پست وبلاگ خود در مورد اینکه چگونه هوش مصنوعی و کریپتو می‌توانند با هم کار کنند صحبت می‌کند.

۲۱- او می‌داند که چگونه یک اصطلاح بسازد

بوترین در دنیای ارز دیجیتال، چه در طول همایش‌ها و رویدادها و چه در پست‌های وبلاگش، کلمات بسیاری را در اصطلاح رایج ارز دیجیتال ابداع کرده است.

پرسشنامه آکادمی تبدیل لطفا با شرکت در پرسشنامه زیر، دیدگاه خود درباره آکادمی تبدیل و کیفیت مقاله‌ها را با ما در میان بگذارید.
شرکت در پرسشنامه

۲۲- او کمی آنارشیست (از نوع خوبش) است

بوترین علاوه بر ایجاد اتریوم، در تعدادی از پروژه‌های رادیکال‌تر، از جمله DarkWallet ظاهراً مقاوم در برابر سانسور نیز مشارکت داشته است.

۲۳- او ادای احترام می‌کند

کلمه اتریوم اغلب از اترنت یا ستون فقرات فیزیکی اینترنت آمده است. اگرچه برخی نیز می‌گویند که از “اتر” نیز گرفته شده است، چیزی که در قرون وسطی به عنوان پنجمین عنصر شناخته می‌شد که بوترین در هنگام خواندن ویکی‌پدیا با آن برخورد کرد.

۲۴- او ایده‌هایش را به اشتراک می‌گذارد

اگر ویتالیک بوترین ایده‌ای به ذهنش می‌رسد؛ اما زمان کافی برای تبدیل آن به واقعیت یا ساختن آن را ندارد، ایده را با دیگران به اشتراک می‌گذارد. مثال ارائه شده یونی سواپ است که در حال حاضر بزرگ‌ترین صرافی غیرمتمرکز است. این نشان می‌دهد که مفهوم صرافی غیرمتمرکز ممکن است از بوترین نشئت گرفته باشد، اما به جای اینکه شخصاً آن را توسعه دهد، او این ایده را به اشتراک گذاشت و به دیگران اجازه داد تا آن را زنده کنند و بزرگ‌ترین صرافی غیرمتمرکز را ایجاد کنند.

۲۵- او یک توسعه‌دهنده ماهر است

خالق اتریوم

به نظر می‌رسد که این یکی کاملاً واضح است، اما اگر به مثالی نیاز دارید به ادغام اتریوم نگاه کنید، رویدادی که اغلب به عنوان «تعویض موتور هواپیما در وسط پرواز» توصیف می‌شود.

۲۶- او به نظر جامعه احترام می‌گذارد

پس از حمله بدنام DAO که منجر به ازدست‌رفتن تعداد زیادی اتریوم شد، بوترین در ابتدا از سافت فورک اتریوم حمایت کرد تا تاریخ بلاک ‌چین شکسته نشود. با گذشت زمان، تا حدی به دلیل چالش‌های فنی، جامعه اتریوم هارد فورک را انتخاب کرد که منجر به تشکیل دو نسخه از بلاک‌چین اتریوم و اتریوم کلاسیک شد. این لحظه کلیدی در تاریخ ارز دیجیتال است، زیرا نشان می‌دهد که کد همیشه قانون نیست و مردم در مورد چگونگی توسعه یک پروژه نظر دارند.

۲۷- انگیزه او پول نیست

در یک پست وبلاگ، بوترین ابراز تأسف کرد که صنعت ارزهای دیجیتال چقدر روی پول متمرکز شده است و در این‌ باره هشدار داد.

۲۸- او دارای حس شوخ‌طبعی است

من کاملاً مطمئن نیستم که آیا او اصطلاحات Verge، Surge، Purge و Splurge را برای توصیف مراحل بعدی توسعه اتریوم پس از Merge  (ادغام) ابداع کرده است یا خیر، اما او مطمئناً با حس شوخ‌طبعی خود آن‌ها را نام‌گذاری کرده است.

۲۹- او روحیه‌ای انتقام‌جو دارد

شاید جالب باشد که بدانید حادثه تحریک‌کننده‌ای که جرقه‌ای برای ایجاد اتریوم شد، این بود که شخصیت جنگجوی بوترین در بازی World of Warcraft به قول خودش “عصبی” بود. پس از اینکه سازندگان بازی، آیتم موردعلاقه‌اش را تغییر دادند، بوترین شروع به فکرکردن به راه‌هایی برای بازگرداندن کنترل زندگی دیجیتالی به مردم کرد و درست در این لحظه ایده ساخت اتریوم ایجاد شد.

۳۰- ویتالیک همان رهبری است که دنیای ارز دیجیتال می‌خواست

در غیاب مؤسس بیت کوین، ساتوشی ناکاموتو، کسی باید روحیه تمرکززدایی، مقاومت در برابر سانسور و شفافیت را زنده نگه دارد. بوترین با کار سختی مواجه شده است که در کانون توجهات باقی بماند و درعین‌حال فناوری جدیدی ایجاد کند که برای بسیاری از قدرتمندترین مؤسسات امروزی توهین‌آمیز است.

همان‌طور که او در بیانیه اخیر خود می‌نویسد، او این کار را انجام می‌دهد؛ زیرا فکر می‌کند این درست است که اهداف فناوری‌های منبع‌باز و دسترسی آزاد در نهایت به نفع جهان خواهد بود.

سؤالات متداول

آیا ویتالیک بوترین به تنهایی اتریوم را توسعه داد؟

خیر، ویتالیک بوترین به‌تنهایی اتریوم را توسعه نداد. او جزء تیم توسعه‌دهندگان اصلی بود که اتریوم را ایجاد کرد، اما این کار با همکاری و مشارکت یک گروه بزرگ از توسعه‌دهندگان مانند چارلز هاسکینسون (Charles Hoskinson)  بنیان‌گذار شبکه کاردانو، انجام شد.

ثروت ویتالیک بوترین چقدر است؟

ثروت ویتالیک بوترین در حال حاضر حدود ۴۸۰ میلیون دلار تخمین زده می‌شود که بیشتر آن در قالب اتریوم است.

به جز ویتالیک بوترین، چه رهبرانی در صنعت کریپتو وجود دارند؟

اشخاصی همچون چارلز هاسکینسون، آندره کرونیه (Andre Cronje)  و جاستین سان (Justin Sun)  به همراه ویتالیک بوترین را می‌توان از رهبران این حوزه نام برد.

دیدگاه‌ها

جهت دریافت آخرین اخبار و مقالات به خبرنامه بپیوندید.

عکس مجله خبرنامه