عبارت بازیابی شامل مجموعه‌ای از کلمات می‌شود که برای رمزنگاری در انواع کیف پول ارز دیجیتال به کار می‌روند. این کلمات با ترتیبی تصادفی در کنار یکدیگر قرار گرفته و جملاتی ۱۲، ۱۵، ۱۸، ۲۱ و ۲۴ کلمه‌ای ایجاد می‌کنند.

این عبارات برای هر کاربر اختصاصی هستند و در واقع کلید ورود به کیف پول به حساب می‌آیند. با استفاده از Seed phrase می‌توان پس از نصب و دسترسی دوباره به کیف پول به تمام دارایی‌های دیجیتال نیز دسترسی دوباره پیدا کرد.

حتما بخوانید: تحلیل تتر امروز ۴ خرداد - تحلیل تکنیکال تتر

ارتباط میان عبارت بازیابی و کلید عمومی و خصوصی

ارتباط کلید خصوصی و عمومی با عبارت بازیابی چیست؟ می‌دانیم که امکان به اشتراک گذاری کلید عمومی با تمام کاربران شبکه وجود دارد. این کد برای دریافت دارایی از یک صرافی ارز دیجیتال یا حساب دیگر ضروری است؛ بر همین اساس می‌توان به اشتراک گذاری آن را نیز بلامانع دانست.

کلید خصوصی در واقع کد اصلی دسترسی به دارایی‌ها است. با استفاده از آن می‌توان ارز های دیجیتال را از کیف پولی به کیف پول دیگر انتقال داده و به‌طور کامل در اختیار داشت.

در صورتی که قصد جا به جایی دارایی‌های خود را داشته باشید باید از همین کلیدهای خصوصی و عمومی استفاده کنید؛ اما چه عاملی امنیت و تداوم دسترسی به این کلیدها را تضمین می‌کند؟

این عبارت بازیابی است که دسترسی به ارزهای دیجیتال را تسهیل کرده و امنیت ذخیره سازی آن‌ها را به حداکثر می‌رساند. در این صورت دیگر نیازی به نگرانی در رابطه با از دست دادن کیف پول نیز وجود ندارد؛ زیرا عبارت بازیابی اجازه می‌دهد که در هر زمانی دوباره به دارایی‌ها و کلیدهای خود دسترسی داشته باشید. 

ثبت نام با موفقیت انجام شد

عکس خبرنامه
چکیده دنیای کریپتو در یک ایمیل

با عضویت در خبرنامه تبدیل از جدیدترین مقالات آموزشی و تاثیرگذارترین اتفاقات ارزهای دیجیتال در یک ایمیل مطلع شوید.

اهمیت عبارت بازیابی چیست؟

عبارت بازیابی یا Seed phrase چیست؟

در واقع عبارت بازیابی با کلیدهای خصوصی کاربر ارتباطی بسیار نزدیک پیدا کرده و پیوند می‌خورد. به شکلی که استفاده از Seed phrase دسترسی به کلید خصوصی و دارایی‌ها را ممکن می‌کند.

تصور کنید تمام دارایی‌های خود را در یک کیف پول ارز دیجیتال اندروید یا iOS ذخیره کرده‌اید و بر اثر حادثه، تلفن همراه خود را گم می‌کنید. در صورتی که نسخه‌ای دیگر از کیف پول را بر روی گوشی یا سیستمی دیگر نداشته باشید چه اتفاقی خواهد افتاد؟ به لطف عبارت بازیابی امکان دسترسی دوباره به حساب کاربری وجود خواهد داشت.

در هر زمان و بر روی هر پلتفرمی می‌توانید با نصب دوباره کیف پول و وارد کردن عبارت بازیابی به ارزهای خود دسترسی پیدا کنید.

جالب است بدانید که برای دسترسی به دارایی‌ها در کیف پول اختصاصی تبدیل نیازی به استفاده از این عبارت وجود ندارد. در صورت وارد کردن شماره تلفن یا ایمیل و رمز عبور می‌توانید به ارزهای خود در صرافی دسترسی داشته باشید. در صورت استفاده از کیف پول تبدیل دیگر ضرورتی برای استفاده از دیگر کیف پول‌های ارز دیجیتال وجود ندارد. تبدیل دارایی‌ها را با حداکثر امنیت نگه‌داری کرده و امکان بازیابی حساب آن نیز در هر زمانی وجود دارد.

پس از خرید ارز دیجیتال از تبدیل، این ارزها به‌طور مستقیم وارد کیف پول اختصاصی همین صرافی می‌شوند.

نحوه نگهداری از عبارت بازیابی

عبارت بازیابی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. به همین دلیل حفظ و نگه‌داری صحیح آن بسیار مهم است.

هر شخص می‌تواند با استفاده از این عبارت به دارایی‌های شما در کیف پول ارز دیجیتال دسترسی پیدا کند؛ بنابراین Seed phrase باید تا حد امکان محرمانه بماند. از طرفی فراموشی یا از دست دادن آن ممکن است به از دست رفتن کل دارایی‌ها منجر شود؛ بنابراین باید به بهترین نحو ممکن از آن نگه‌داری کرد.

حتما بخوانید: تحلیل بیت کوین امروز ۴ خرداد - تحلیل تکنیکال بیت کوین

در ادامه به راه‌های مختلف نگه‌داری این عبارت اشاره کرده‌ایم:

  • یادداشت کردن: می‌توان عبارت بازیابی را بر روی یک تکه کاغذ یا در یک پلتفرم دیجیتال مانند Microsoft Word یادداشت کرد. توجه داشته باشید که یادداشت عبارت بر روی یک فایل دیجیتال امنیت آن را کاهش داده و احتمال هک و سرقت آن را افزایش می‌دهد. در صورتی که عبارت را بر روی کاغذ یادداشت می‌کنید آن را در جایی امن مانند گاوصندوق نگه‌داری کنید.
  • به خاطر سپردن: گرچه عبارت بازیابی گاهی تا ۲۴ کلمه نیز می‌رسد؛ اما به خاطر سپردن آن برای عده‌ای چندان مشکل نیست. به هر حال استفاده از این شیوه توصیه نمی‌شود؛ زیرا ذهن و حافظه خطاپذیر هستند. از طرفی در صورت فراموشی حتی یک کلمه ممکن است کل دارایی‌ها از بین بروند.
  • استفاده از کریپتو استیل (Crypto Steel): این ابزارهای فلزی که انواع مختلفی نظیر دیسکی و استوانه‌ای دارند برای ذخیره عبارات بازیابی ۱۲ تا ۲۴ کلمه‌ای طراحی شده‌اند. کریپتو استیل‌ها معمولا ضد زنگ بوده و در برابر شوک، آتش و آب مقاومت بسیار بالایی دارند.
پرسشنامه آکادمی تبدیل لطفا با شرکت در پرسشنامه زیر، دیدگاه خود درباره آکادمی تبدیل و کیفیت مقاله‌ها را با ما در میان بگذارید.
شرکت در پرسشنامه

آیا امکان هک عبارت بازیابی وجود دارد؟

عبارت بازیابی یا Seed phrase چیست؟

بزرگترین مزیت عبارت بازیابی چیست؟ می‌توان گفت که امنیت بالای حاصل از کد گذاری‌های تصادفی و استفاده از معادلات ریاضی پیچیده بزرگترین مزیت این دسته کدها به حساب می‌‌آیند. تصادفی بودن و از طرفی طولانی بودن Seed phrase (حداقل ۱۲ حرف) رمزگشایی آن را برای هکرها تقریبا ناممکن می‌کند. با این حال راه‌های برای دسترسی به این عبارت وجود دارد.

در صورتی که Seed phrase را بر روی یک نرم افزار متصل به اینترنت ذخیره کرده باشید دسترسی به آن را برای هکرها آسان کرده‌اید. در این حالت دیگر نیازی نیست که سارقان دیجیتال، کدهای پیچیده عبارت را رمز‌گشایی کنند؛ تنها کافی است با نفوذ به برنامه‌ ثانویه عبارت یادداشت شده را استخراج کنند.

توصیه می‌شود که برای جلوگیری از این مشکل حدالامکان عبارت‌ها را بر روی پلتفرمی آفلاین با رمزنگاری قدرتمند ذخیره کنید.

البته به جز هکرها که در فضای اینترنت به سرقت اطلاعات می‌پردازند، در دنیای فیزیکی نیز عبارات بازیابی در معرض مخاطراتی قرار دارند؛ برای مثال در صورتی که Seed phrase را بر روی یک تکه کاغذ یادداشت کرده باشید هر شخصی می‌تواند با دسترسی به آن تمامی دارایی‌های شما را منتقل کند؛ بنابراین نگه‌داری از این عبارات حتی بر روی کاغذ نیز باید با حساسیت و دقت بسیار بالایی انجام شود.

عبارت بازیابی، کلید اختصاصی دسترسی به دارایی های دیجیتال

عبارت بازیابی یا Seed phrase چیست؟

در صورتی که بدانید عبارت بازیابی چیست می‌توانید به خوبی از دارایی‌های خود نگه‌داری کرده و دسترسی سریع و آسانی به آن‌ها داشته باشید. نحوه نگه‌داری از این عبارت اهمیت زیادی داشته و امنیت دارایی‌ها شما را تضمین می‌کند. عبارت بازیابی می‌تواند بر روی کاغذ یا فولاد نوشته شده و حتی به خاطر سپرده شود.

با استفاده از Seed phrase می‌توان در هر پلتفرم پشتیبانی کننده از کیف پول ارز دیجیتال به دارایی‌ها دسترسی پیدا کرد. این عبارت امکان دسترسی به کلید عمومی و خصوصی را فراهم کرده و بدین شکل کنترل کامل ارزها را ممکن می‌کند.

تبدیل دارای کیف پولی اختصاصی است که بازیابی آن نیاز به Seed phrase‌ ندارد. تنها با اثبات هویت می‌توان به دارایی‌های شخصی موجود در این صرافی دست پیدا کرد. برای راهنمای گام به گام خرید ارز دیجیتال از تبدیل کافی است پس از ورود به صرافی، روی کلمه آموزش کلیک کنید.

منابع:

Coinary.com

Coinbase.com

دیدگاهتان را بنویسید