چکیده

خرید ارز دیجیتال از سوی گروه یا شخصی متمول به قصد افزایش قیمت ناگهانی پامپ و فروش ناگهانی همین گروه دامپ نامیده می‌شود. هدف این کار معمولاً کسب سود از رفتار ناآگاهانه افراد تازه‌کار در بازار است. راه‌هایی برای جلوگیری از فریب خوردن وجود دارد که از میان آن‌ها می‌توان به تحقیق و بررسی پیش از خرید و پرهیز از هیجانات اشاره کرد.

اگر در بازارهای مالی به‌خصوص بازار ارزهای دیجیتال فعالیت داشته باشید، حتماً تغییر ناگهانی روند قیمت دارایی را دیده‌اید. در چنین شرایطی، به دلیل تبلیغات گسترده‌ای که رسانه‌ها برای حمایت از یک ارز خاص منتشر می‌کنند، وسوسه‌ می‌شوید که آن ارز دیجیتال را خریداری کنید.

پس از کمی بررسی و تحقیق متوجه می‌شوید ارزش واقعی آن بسیار کمتر قیمت فعلی است. سپس، قیمت آن ارز موردنظر به‌شدت کاهش می‌یابد و افرادی که آن را خریداری کرده‌اند، سرمایه خود را از دست مي‌دهند. در بازارهای مالی به این جریان به‌اصطلاح پامپ و دامپ (Pump and Dump) می‌گویند.

در این مقاله قصد داریم پامپ و دامپ ارز دیجیتال را بررسی کنیم و بگوییم که چگونه اتفاق می‌افتند تا از دام آن در امان بمانید. همراه ما باشید.

پامپ و دامپ چیست؟

پامپ و دامپ ارز دیجیتال

به بیان ساده، اگر شخص یا گروهی از معامله‌گران به دنبال یک ارز دیجیتال به مقدار زیاد مثلا خرید بیت کوین باشند ، این موضوع باعث افزایش قیمت ناگهانی آن می‌شود که به‌اصطلاح می‌گوییم بیت کوین پامپ شده است. برعکس، اگر بسیاری از سرمایه‌گذاران به طور دسته‌جمعی تصمیم به فروش مقادیر زیادی از بیت‌کوین بگیرند، دامپ و کاهش ناگهانی و شدید قیمت بیت‌کوین اتفاق می‌افتد. اما این تحرکات قیمتی با چه هدفی ایجاد می‌شوند؟

یکی از اهداف افرادی که در پامپ و دامپ نقش دارند، ایجاد تغییراتی گسترده در کوتاه‌مدت است. در این صورت، سرمایه‌گذاران تازه‌وارد به طور هیجانی دست به انجام معاملات می‌زنند و تصمیمات ناگهانی می‌گیرند. تمامی این اقدامات در آخر به سود کسانی است که در اجرای پامپ و دامپ نقش داشته‌اند.

جالب است بدانید برخی کلاهبرداران برای جذب هرچه بیشتر سرمایه‌گذاران در اجرای پامپ و دامپ، از عرضه اولیه ارز دیجیتال (ICO) استفاده می‌کنند؛ چراکه سرمایه‌گذاران در این روش از نظر روانی آمادگی خرید را دارند.

ثبت نام با موفقیت انجام شد

عکس خبرنامه
چکیده دنیای کریپتو در یک ایمیل

با عضویت در خبرنامه تبدیل از جدیدترین مقالات آموزشی و تاثیرگذارترین اتفاقات ارزهای دیجیتال در یک ایمیل مطلع شوید.

کلاهبرداران چگونه اهداف خود را در پامپ و دامپ دنبال مي‌کنند؟

تیمی متشکل از افراد باانگیزه، متخصص و کارکشته پشت‌ پرده طرح‌های پامپ و دامپ ارزهای دیجیتال قرار دارند. این افراد برای آنکه تبلیغات گسترده در مورد یک ارز دیجیتال واقعی به نظر برسد، فعالیت‌های گوناگونی انجام می‌دهند. همچنین، تیم پشت پرده طرح‌های پامپ و دامپ از افرادی تشکیل شده است که مسئول تأمین بودجه برای خرید توکن و افزایش تقاضا هستند.

تیم‌های پشت پرده طرح‌های پامپ و دامپ به دو دسته تقسیم می‌شوند؛ تیم داخلی که تمرکزش بر روی عرضه غیرواقعی یک ارز دیجیتال معطوف است و تیم دوم که جنبه تبلیغاتی پامپ و دامپ را برعهده دارد. تیم دوم از طریق رسانه‌های اجتماعی مردم را به خرید یا فروش یک ارز دیجیتال تشویق می‌کند. نکته جالب‌توجه آن است که کلاهبرداران برای پیشبرد اهداف خود حتی از افراد مشهور و تأثیرگذار جامعه نیز کمک می‌گیرند.

هنگامی‌که سرمایه‌گذاران و معامله‌گران افزایش ناگهانی قیمت یک ارز دیجیتال را مشاهده می‌کنند، از ترس آنکه از رشد آن جا بمانند اقدام به‌ خرید ناگهانی آن می‌کنند. آن‌ها بدون تحقیق و بررسی ارز دیجیتال مدنظر، به طور شتاب‌زده عمل می‌کنند و آن را با قیمتی بالاتر از ارزش واقعی خریداری می‌کنند.

در آخر، هنگامی‌که حباب قیمتی آن ارز دیجیتال به‌اندازه کافی بزرگ شد، کلاهبرداران تصمیم به فروش می‌گیرند. در چنین شرایطی قیمت آن ارز دیجیتال به طور ناگهانی سقوط می‌کند و دامپ می‌شود. سرمایه‌گذاران تازه متوجه می‌شوند که در دام پامپ و دامپ گیر افتادند و دچار ضررهای سنگینی می‌شوند.

چگونه پامپ و دامپ ارز دیجیتال را تشخیص دهیم؟

تحلیل و بررسی پیش از خرید در پامپ

حال که با ماهیت پامپ و دامپ آشنا و از روش کلاهبرداران باخبر شدید، نوبت به آن رسیده است که روش تشخیص طرح‌های پامپ و دامپ را نیز فرابگیرید. تشخیص پامپ و دامپ می‌تواند شما را از دام ضررهای سنگین نجات دهد و در شرایطی نیز باعث شود سود هنگفتی کسب کنید. در ادامه به چند روش برای تشخیص پامپ و دامپ می‌پردازیم.

تحقیق پیش از سرمایه‌گذاری

پیش از سرمایه‌گذاری حتماً ارز دیجیتال موردنظر را به طور کامل تجزیه‌وتحلیل کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا روندهای غیرعادی را در بازار تشخیص دهید. علاوه‌براین، تمام دارایی خود را در یک ارز سرمایه‌گذاری نکنید و سبد دارایی متنوعی داشته باشید؛ چراکه در این صورت اگر یکی از آن‌ها دامپ شد، تمام سرمایه خود را از دست نخواهید داد.

افزون‌براین، برای تحقیق در مورد ارز دیجیتال موردنظر تنها به مطالب و محتوای رسانه‌های اجتماعی بسنده نکنید. همواره به ‌یاد داشته باشید که تبلیغات گسترده‌ای که در رسانه‌ها انجام می‌شوند، منبع مناسبی برای تحقیق و درنتیجه خرید و فروش ما محسوب نمی‌شوند و تنها جوی هیجانی را در بین کاربران ایجاد می‌کنند. می‌توانید از سایت‌های معتبر درزمینه ارزهای دیجیتال کمک بگیرید.

از احساسات و هیجان دور بمانید

همواره دقت داشته باشید که از روی احساسات و هیجان تصمیم به خرید و فروش نگیرید. با آنکه یک ارز دیجیتال احتمال دارد با حمایت و تبلیغات گسترده‌ای روبه‌رو شود، اما درواقع ممکن است یکی از ارزهایی باشد که قرار است پامپ و دامپ شود. درنتیجه، بدون تحقیق و از روی احساسات، هیچ ارز دیجیتالی را خریداری نکنید.

وبینار یادگیری روش‌های سفارش‌گذاری با یادگیری انواع روش‌های سفارش‌گذاری در صرافی تبدیل به بهترین شکل ممکن از پتانسیل سوددهی محصولات نوین صرافی مانند معاملات اهرم‌دار، ربات نوسان‌گیر، سبد برنده و … بهره‌مند شوید.
ثبت‌نام رایگان

کمی صبر کنید، بعد اقدام کنید

اگر دیدید که قیمت یک ارز دیجیتال به طور ناگهانی در حال افزایش است، احتمالاً دست‌های پشت‌پرده در کارند! در چنین شرایطی اصلاً دست به خرید نزنید، چراکه ممکن است در دام پامپ و دامپ گیر بیفتید و کمی پس از خرید، دچار ضرر شوید. ازاین‌رو، در مسیر سرمایه‌گذاری خود صبر و تحقیق را از یاد نبرید.

ممکن است تبلیغات به‌ دروغ آغشته باشند!

رسانه‌های اجتماعی یا تبلیغات ممکن است اتفاقاتی را پیش‌بینی کنند که قرار نیست رخ بدهند، یا از ارزی حمایت کنند که قرار است تنها در کوتاه‌مدت رشد کند و پس از آن سقوط کند. تبلیغات نادرست و هیجانی یکی از نشانه‌های شروع طرح پامپ و دامپ است که سرمایه‌گذاران را نسبت به خرید ارز دیجیتال متقاعد می‌کند و احساسات آن‌ها را برمی‌انگیزد.

جمع‌بندی

در این مقاله شما را با مفهوم پامپ و دامپ آشنا کردیم و چگونگی رفتار کلاهبرداران در این طرح را موردبررسی قرار دادیم. سپس شما را با روش‌های تشخیص طرح‌های پامپ و دامپ، ازجمله دوری از احساسات، تحقیق پیش از خرید، صبر پیش از اقدام و توجه به تبلیغات دروغین آشنا کردیم. امیدواریم پس از مطالعه این مقاله سرمایه خود را از دام این طرح‌ها دور کنید و ریسک‌ سرمایه‌گذاری خود را کاهش دهید.

منابع:

coinmarketcap.com

1 دیدگاه

  1. متاسفانه با ظاهر موجه کلاه برداری می کنند. من ارز پامپ شده خریدم کل سرمایه ام از بین رفت

دیدگاهتان را بنویسید