Skip to content
top banner

گلدمن ساکس چیست؟ | آشنایی با بانک سرمایه‌گذاری آمریکایی

گلدمن ساکس چیست؟
در
خواندن در ۴ دقیقه

گلدمن ساکس (Goldman Sachs) یکی از بزرگ‌ترین مؤسسات مالی و بانک‌های سرمایه‌گذاری جهان است. دفتر مرکزی این شرکت در ایالات متحده واقع است و بیش از ۱۵۰ سال سابقه دارد. این بانک سرمایه‌گذاری در عرصه‌های مختلف مالی، بانکی و سرمایه‌گذاری حضور دارد و نقش مؤثری را در شکل‌دهی آینده سرمایه‌گذاری در جهان ایفا می‌کند. گلدمن‌ ساکس یکی از اولین مؤسساتی است که در میان شرکت‌های سنتی عرصه مالی و بانک‌داری به سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال روی آورده است و نظرات جالبی درباره بیت‌کوین و ارزهای دیجیتال دارد.

در ادامه بیشتر با گلدمن ساکس، سابقه، نوآوری‌ها و ایده‌هایش آشنا می‌شویم. با ما همراه باشید.

معرفی گلدمن ساکس

گلدمن ساکس

خلاصه‌ سابقه و زمینه‌های فعالیت گلدمن ساکس

گلدمن ساکس یکی از بانک‌های سرمایه‌گذاری چندملیتی آمریکایی است. این مؤسسه خدمات مالی در سال ۱۸۶۹ تأسیس شده است. این شرکت در ابتدا بسیار کوچک بود و فعالیت آن به شهر نیویورک محدود می‌شد. اصلی‌ترین سهامداران گلدمن ساکس در ابتدا مارکوس گلدمن و ساموئل ساکس بودند. گلدمن ساکس از آن زمان همواره بزرگ‌تر و مشهورتر شده است و در حال حاضر به یکی از بزرگ‌ترین بانک‌های تأثیرگذار در جهان تبدیل شده است.

این شرکت در چرخه عمر خود در بسیاری از رویدادهای مالی جهان دخیل بوده است. از جمله این رویدادها می‌توان ایجاد اولین بازار کاغذی تجاری، توسعه اولین قرارداد شاخص آتی بازار سهام و عرضه اولیه بسیاری از شرکت‌های مشهور نام برد. از سوی دیگر این شرکت در بسیاری از حوادث مناقشه‌برانگیز همچون بحران مالی سال ۲۰۰۸ هم حضور داشته است و به رفتار غیراخلاقی در بازار املاک رهنی متهم شده است.

گلدمن ساکس علی‌رغم همه این حرف‌ و حدیث‌ها همچنان معتبرترین بانک سرمایه‌گذاری در جهان باقی مانده است. در سال‌های اخیر این شرکت حوزه فعالیت‌ خود را به حیطه‌های جدیدی همچون ارزهای دیجیتال و فناوری بلاک‌چین گسترش داده است. گلدمن‌ ساکس در سال ۲۰۱۸ میز معامله مخصوص ارزهای دیجیتال را راه‌اندازی کرد و کاربردهای مختلف بلاک‌چین را مدنظر قرار داد. از جمله این کاربردها می‌توان به پتانسیل استفاده از بلاک‌چین در سیستم توسعه و کاربرد ارزهای دیجیتال اشاره کرد.

گلدمن‌ ساکس پیشروترین بانک سرمایه‌گذاری

گلدمن ساکس یکی از بزرگ‌ترین و تأثیرگذارترین بانک‌های سرمایه‌گذاری جهان است. این بانک سابقه‌ای طولانی و تجربه‌ای فراوان در دادن مشاوره امور مالی به برخی از بزرگ‌ترین شرکت‌ها، دولت‌ها و مؤسسات مالی جهان دارد. طی این سال‌های طولانی گلدمن ساکس در ارائه راهکارهای مالی خلاقانه و دانش و تخصص فوق‌العاده‌اش نام نیک و شهرت خوبی به دست آورده است. این شرکت یکی از بازیگران اصلی در صنایع مالی جهانی محسوب می‌شود.

گلدمن ساکس طیف وسیعی از خدمات را به مشتریان خود ارائه می‌دهد. از جمله مهم‌ترین خدمات ارائه‌شده از سوی این بانک می‌توان سرمایه‌گذاری بانکی، معامله و فروش سهام و مدیریت سرمایه و دارایی‌ها را نام برد.

بخش بانکداری سرمایه‌گذار این شرکت خدمات گسترده‌ای شامل مشاوره به شرکت‌ها در مورد ادغام یا خرید شرکت‌های کوچک‌تر رقیب، عرضه اولیه سهام و عرضه اوراق مشارکت ارائه می‌دهد.

بخش معاملات و فروش گلدمن ساکس یکی از بزرگ‌ترین دپارتمان‌ها در جهان است و این شرکت دست برتر را در حضور در بازارهای مالی بزرگی همچون بازار سهام و دارایی‌های ثابت و بازار کالایی جهانی دارد. این شرکت در سال‌های اخیر به ارزهای دیجیتال هم علاقه‌ نشان داده است و سرمایه‌گذاری‌ها و مشاوره‌هایی را در این بخش ارائه می‌کند که در ادامه بیشتر به آن می‌پردازیم.

چکیده دنیای کریپتو در سکه‌نامه تبدیل
چکیده دنیای کریپتو در سکه‌نامه تبدیل معاملات شما با مطالعه ماهنامه اختصاصی تبدیل، سکه می‌شود.
دانلود رایگان سکه‌نامه

مدل کسب‌وکار گلدمن ساکس

گلدمن ساکس که پیشرو‌ترین بانک سرمایه‌گذاری موجود محسوب می‌شود، خدمات بانکی سرمایه‌گذاری مختلفی ارائه می‌دهد و محصولات مالی متفاوتی به مشتریان خود عرضه می‌کند. برخی از اصلی‌ترین خدمات بانکی سرمایه‌گذاری ارائه‌شده از سوی گلدمن ساکس عبارت‌اند از:

  1. ادغام و تصاحب: گلدمن ساکس در امر خرید یا فروش شرکت‌های مختلف به مشتریان خود کمک می‌کند. این مؤسسه مشاوره‌های راهبردی و دانش تخصصی مالی خود را در این مورد در اختیار نهادهای طرف قرارداد خود قرار می‌دهد.
  2. بازارهای سرمایه‌: این شرکت به مشتریان خود برای افزایش سرمایه،‌ انتشار اوراق مشارکت و سهام و همچنین مدیریت ریسک کمک می‌کند. این شرکت محصولاتی همچون صندوق‌های سرمایه‌گذاری درآمدثابت، مشترک و سهامی را برای سرمایه‌گذاری به مشتریان خود ارائه می‌کند.
  3. امور مالی شرکتی: گلدمن ساکس خدمات مالی شرکتی مختلفی همچون امور مالی انتشار اوراق‌قرضه و سهام، بازسازی و ساختاردهی مجدد ارائه می‌کند و در مورد ساختار سرمایه مشاوره می‌دهد.
  4. تحقیقات سهام: این شرکت خدمات تحقیقات کامل بر روی سهام را ارائه می‌دهد و تجزیه‌وتحلیل جامعی در سهام موردنظر انجام داده و پیشنهاداتی را به شرکت‌ها و صنایع مختلف می‌دهد.
  5. درآمدهای ثابت: گلدمن ساکس محصولات و خدماتی چون اوراق بهادار، اعتبار، ارز و کالا و همچنین بازارهای سرمایه‌ای جدید را به مشتریانش معرفی می‌کند.
  6. امور مالی نهادی: این شرکت خدماتی همچون مدیریت دارایی و کارگزاری و نیز مبادلات بانکی را به نهادها و مؤسسات عرضه می‌کند.

گلدمن ساکس و ارز دیجیتال: آغاز عصر جدید

گلدمن ساکس بانک بزرگ آمریکایی

گلدمن ساکس در سال ۲۰۱۸ بررسی ارزهای دیجیتال را به‌عنوان یکی از دارایی‌های قابل‌سرمایه‌گذاری شروع کرد. این شرکت در همین سال زیرساخت معامله در بازار آتی بیت‌کوین را برای مشتریان خود عرضه کرد. ورود همه‌جانبه این شرکت به بازار ارزهای دیجیتال زمانی آغاز شد که رسانه‌ها و مردم در حال پذیرش بیت‌کوین و دیگر ارزهای دیجیتال به‌عنوان یک ابزار سرمایه‌گذاری بودند. در این زمان سرمایه‌گذاری نهادی بر روی بیت‌کوین در حال افزایش بود و گلدمن ساکس زمینه را برای ورود به این عرصه مناسب دید.

یکی از دلایل اصلی ورود گلدمن ساکس به بازار ارزهای دیجیتال افزایش تقاضای مشتریان این شرکت برای ورود به این بازار بود. گلدمن ساکس متوجه شد که ارزهای دیجیتال در حال همه‌گیرشدن است و مشتریان این بازار را به‌عنوان درصدی از سرمایه‌گذاری خود به رسمیت می‌شناسند. اینجا بود که گلدمن ساکس فرصت را برای ارائه خدمات سرمایه‌‌گذاری در این بازار فراهم دید و خواستار معاملات ارزهای دیجیتال در فضایی قانونی و امن شد.

عامل مهم دیگر ورود گلدمن ساکس به بازار رمزارز، افزایش نهادی شدن ارزهای دیجیتال بود. این شرکت مشاهده کرد که ارزهای دیجیتال به شکل وسیع‌تری از سوی مؤسسات مالی در حال پذیرش است و این مؤسسات در این بازار شروع به سرمایه‌گذاری کرده‌اند؛ بنابراین گلدمن ساکس با هدف ارائه خدماتی متفاوت و حرفه‌ای‌تر به مشتریانش وارد فضای رمزارز شد و تخصص خود در بازارهای مالی سنتی را مورداستفاده قرار داد تا محصولاتی قانونی و امن در بازار ارز دیجیتال ارائه کند.

به‌طورکلی ورود گلدمن ساکس به ارزهای دیجیتال از سوی جامعه بلاک‌چین امری مثبت ارزیابی شده است. این شرکت با حضور خود باعث شده است که خوش‌بینی‌ها به آینده ارز دیجیتال افزایش یابد و بازیگران بزرگ با خیال راحت‌تری در این بازار حضور یافته و به سرمایه‌گذاری بپردازند.

میز ارز دیجیتال گلدمن ساکس

میز ارز دیجیتال گلدمن ساکس واحدی در این بانک سرمایه‌گذاری است که بر رمزارزها و دارایی‌های دیجیتال تمرکز دارد. این واحد دسترسی مشتریان به محصولاتی مرتبط با ارزهای دیجیتال و خدمات مربوط به آن را فراهم می‌کند. معامله ارزهای دیجیتال و نگهداری آن و ارائه تحلیل‌های مربوط به این بازار برخی از راهکارهای خدماتی ارائه‌شده از سوی گلدمن ساکس است.

ایجاد میز ارز دیجیتال گلدمن ساکس به‌خودی‌خود نشان‌دهنده توجه صنایع مالی سنتی به بازارهای جدید است و می‌تواند اثربخشی بالایی داشته باشد.

پرسشنامه آکادمی تبدیل لطفا با شرکت در پرسشنامه زیر، دیدگاه خود درباره آکادمی تبدیل و کیفیت مقاله‌ها را با ما در میان بگذارید.
شرکت در پرسشنامه

سرمایه‌گذاری گلدمن ساکس در شرکت‌های بلاک‌چینی

سرمایه گذاری های گلدمن ساکس

گلدمن ساکس علاوه بر ارائه خدمات مربوط به ارزهای دیجیتال در برخی شرکت‌های بلاک‌چینی هم سرمایه‌گذاری کرده است که برخی از این شرکت‌ها را در زیر فهرست می‌کنیم:

  • Circle: سرکل شرکتی با زمینه فناوری‌های مالی است که از بلاک‌چین برای پرداخت‌های نظیر‌ به نظیر یا P2P استفاده می‌کند. این شرکت، ارز دیجیتالی به نام USD Coin را ارائه می‌کند که قیمت آن همواره با دلار آمریکا پیوند خورده است و یکی از ارزهای پایدار بازار است. ارز USDC پس از تتر بزرگ‌ترین ارز پایدار بازار ارزهای دیجیتال است.
  • Chain: چین ارائه‌دهنده زیرساخت بلاک‌چینی است که سکویی ابری مبتنی بر بلاک‌چین را به شرکت‌های عرضه‌کننده خدمات مالی ارائه می‌دهد. گلدمن ساکس در سال ۲۰۱۵ در این شرکت سرمایه‌گذاری کرد و درنهایت استلار این شرکت را خرید و تصاحب کرد.
  • Axoni: اکسونی شرکتی بلاک‌چینی است که راهکارهایی بلاک‌چینی همچون مدیریت قراردادهای هوشمند و مدیریت داده را برای مؤسسات مالی ارائه می‌کند.

نظر گلدمن ساکس درباره آینده ارزهای دیجیتال

متیو مک‌درموت رئیس بخش دارایی‌های جهانی گلدمن ساکس اشاره کرده است که اتفاقات رخ‌داده در سال ۲۰۲۲ در بازار ارزهای دیجیتال باعث شده است که سرمایه‌گذاران بزرگ این بخش «پرواز به سمت کیفیت» را در دستور کار خود قرار دهند. او می‌گوید سرمایه‌گذاران بزرگی که قصد ماندن در این بازار را دارند حساسیت بیشتری در انجام معاملات قانونی با شرکت‌ها و نهادهای سرمایه‌ای پیدا کرده‌اند:

مشتریان بزرگ‌ ما مشتاق معامله در ارزهای دیجیتال بوده‌اند. اشتیاق ما به این خاطر است که می‌توانیم ببینیم که فناوری بلاک‌چین چگونه می‌تواند بر بخش‌های مختلف سیستم مالی تأثیر بگذارد و بر روی تجارت الکترونیک اثربخش باشد.

از نظر مک‌درموت سه بخش اصلی که گلدمن ساکس در فضای رمزارزها بر آن متمرکز است عبارت‌اند از: توکن‌سازی، بازسازی زیرساخت‌های مالی بازار و اثری که پول دیجیتال می‌تواند در کلیت بازارهای مالی داشته باشد. گلدمن ساکس یک پلتفرم توکن‌سازی را در همکاری با دو بانک دیگر ایجاد کرده است. این شرکت سیستم طبقه‌بندی با نام دیتانومی را هم در همکاری با کوین متریکس و MSCI ایجاد کرده است که چارچوبی برای سرمایه‌گذاری در دارایی‌های جدید همچون رمزارزها را ارائه می‌کند.

گلدمن ساکس سرمایه‌گذاری‌های زیادی در بخش دارایی‌های دیجیتال انجام داده است. این شرکت به طور خاص در فناوری بلاک‌چین تا کنون در ۱۱ کسب‌وکار بلاک‌چینی سرمایه‌‌گذاری کرده است و به آینده این بازار خوش‌بین است.

این شرکت پیش‌تر پیش‌بینی کرده است که اتریوم این پتانسیل را دارد که از بیت‌کوین پیشی بگیرد و معتقد است بازار ارزهای دیجیتال بازاری مستعد است و می‌تواند کارکرد پول را از وسیله خرید به‌وسیله ذخیره ارزش تبدیل کند و آن را ارزشمندتر کند.

جمع‌بندی

 

جمع‌بندی

گلدمن ساکس به‌عنوان غول بانکداری سرمایه‌گذار در ایالات متحده در بخش‌ها و دارایی‌های مختلفی سرمایه‌گذاری می‌کند و سابقه زیادی در کار خود دارد. در حال حاضر سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال به بخشی جدانشدنی از گلدمن ساکس تبدیل شده است و این مؤسسه مالی واحد میز ارزهای دیجیتال را تشکیل داده و در بازار حضور جدی دارد. علاوه بر ارائه خدمات ارزهای دیجیتال گلدمن ساکس در بیش از ۱۱ شرکت بلاک‌چینی نیز سرمایه‌گذاری کرده است و آینده خوبی را برای ارزهای دیجیتال و همگانی شدن آن متصور است.

منابع:
وب سایت رسمی گلدمن ساکس

Investopedia

CNBC

دیدگاه‌ها

جهت دریافت آخرین اخبار و مقالات به خبرنامه بپیوندید.

عکس مجله خبرنامه