Skip to content
top banner

معاملات اسپات مقابل معاملات فیوچرز؛ هر چیزی که باید در مورد آنها بدانید

مقایسه و تفاوت اسپات و فیوچرز
در
خواندن در ۳ دقیقه

ممکن است کمی عجیب به نظر برسد، اما رمزارزها در دنیای کریپتو می‌توانند هم‌زمان دو قیمت داشته باشند. این مسئله در دنیای تجارت بسیار رایج است و یک روش معاملاتی به شمار می‌رود. هر دارایی دیجیتالی به دو شکل قیمت‌گذاری می‌شوند، یکی قیمت لحظه‌ای و دیگری قیمت آن در آینده. زمان معامله و تاریخ تحویل چیزی است که این دو استراتژی معاملاتی را متفاوت می‌کند.

معاملات اسپات (Spot) و فیوچرز (Futures) دو روش‌ محبوب برای کسب درآمد در بازار پر نوسان کریپتو هستند. سرمایه‌گذارانی که صبوری بیشتری دارند معمولاً بازار اسپات را انتخاب می‌کند. درحالی‌که بازار فیوچرز اغلب انتخاب معامله‌گران حرفه‌ای‌تر است که بر بازار مسلط هستند. در این مقاله از تبدیل به بررسی تفاوت فیوچرز و اسپات می‌پردازیم تا شما بتوانید بهترین استراتژی خود را پیدا کنید.

معاملات اسپات

معامله اسپات در این مارکت به خریدوفروش ارزهای دیجیتال که فوراً تسویه می‌شوند اشاره دارد. در این معامله، خریدار و فروشنده بر روی قیمت فعلی یک دارایی توافق می‌کنند و معامله در همان زمان انجام و تسویه می‌شود. همچنین دارایی از کیف پول فروشنده به کیف پول خریدار منتقل می‌شود. در معامله اسپات شما مالکیت مستقیم ارز دیجیتال خریداری شده را دارید و می‌توانید آن را در کیف پول شخصی خود قرار دهید.

معاملات فیوچرز

فیوچرز در کریپتو شامل خریدوفروش قراردادهایی است که خریدار یا فروشنده را ملزم به خرید یا فروش رمزارز با قیمت و تاریخ از پیش تعیین شده در آینده می‌کند. این بدان معناست که معامله‌گران می‌توانند در مورد قیمت یک ارز دیجیتال مانند بیت کوین، بدون داشتن مالکیت واقعی آن پیش‌بینی کنند. این نوع معاملات معمولاً در صرافی‌های متمرکز انجام می‌شود. در معاملات فیوچرز از اهرم استفاده می‌شود و معامله‌گران بسته به تحلیل خود می‌توانند از اهرم ۱ تا ۱۲۰ استفاده کنند. این معاملات برای افراد آماتور و کسانی که تحمل ریسک کمتری دارند توصیه نمی‌شود.

نگاهی به تفاوت های میان معاملات اسپات و فیوچرز

تفاوت های اسپات و فیوچرز

معاملات فیوچرز و اسپات در بازار کریپتو شامل خریدوفروش ارزهای دیجیتال می‌شوند، اما از منظر تسویه‌حساب و ریسک کمی متفاوت هستند. در ادامه اصلی‌ترین تفاوت اسپات و فیوچرز را بررسی می‌کنیم.

چکیده دنیای کریپتو در سکه‌نامه تبدیل
چکیده دنیای کریپتو در سکه‌نامه تبدیل معاملات شما با مطالعه ماهنامه اختصاصی تبدیل، سکه می‌شود.
دانلود رایگان سکه‌نامه

معامله واقعی در مقابل معامله مصنوعی

معامله اسپات در بازارهای نقدی با دارایی واقعی انجام می‌شوند. درحالی‌که معاملات فیوچرز یا آتی، قرارداد و یا یک تعهد ترکیبی بین دو طرف هستند. اگر بخواهید یک دارایی را در فیوچرز تا پایان نگهدارید، باید بارها دارایی اصلی را بخرید یا بفروشید، زیرا قرارداد پس از رسیدن به سررسید منقضی می‌شود.

سود در بازار نزولی در مقابل سرمایه گذار بلند مدت

بازار اسپات امکان نگهداری بلندمدت ارزهای دیجیتال را فراهم می‌کند و یک گزینه عالی برای سرمایه‌گذاری بلندمدت است. در مقابل، معاملات فیوچرز به شما این امکان را می‌دهند که در زمان ریزش ارزهایی مانند اتریوم نیز سود کسب کنید.

قیمت دارایی متفاوت در اسپات و فیوچرز

قیمت رمزارزها توسط خریداران و فروشندگان از طریق فرایند عرضه و تقاضا مشخص می‌شود. میزان ارزش بازار اسپات بر روی تمامی معاملات در بازار حاکم است. قیمت بازار فیوچرز نیز بر اساس ارزش دارایی در بازار نقدی به همراه حق بیمه آتی محاسبه می‌شود. حق بیمه می‌تواند مثبت یا منفی باشد. چنانچه مثبت باشد نشان می‌دهد قیمت فیوچرز بالاتر از اسپات است. در مقابل اگر منفی باشد یعنی ارزش قراردادهای آتی کمتر از نقدی است.

تفاوت نقدینگی در بازارها

بازار فیوچرز با میلیاردها دلار حجم معاملات، نقدینگی عمیقی را فراهم می‌کنند. برای مثال، بازار آتی بیت کوین ماهیانه ۲ میلیارد دلار گردش مالی دارد و از حجم معاملات در بازار spot پیشی می‌گیرد. نقدینگی بالای این بازار به کشف قیمت حقیقی کمک می‌کند و در معاملات بازار نقدی نیز تأثیرگذار است.

پرسشنامه آکادمی تبدیل لطفا با شرکت در پرسشنامه زیر، دیدگاه خود درباره آکادمی تبدیل و کیفیت مقاله‌ها را با ما در میان بگذارید.
شرکت در پرسشنامه

سود بیشتر در مقابل ریسک کمتر

سود بیشتر ریسک کمتر در فیوچرز و اسپات

در معاملات اسپات شما یک دارایی را خریداری می‌کنید و پس از رسیدن به هدف قیمتی، آن را با سود می‌فروشید. چنانچه در ریزش بازار اقدام به فروش کنید، آسیب زیادی به سرمایه اولیه شما وارد می‌شود. اما در بازار فیوچرز کاملاً متفاوت است و در صورت رشد بیشتر یا نزول بازار می‌توانید با سود از معامله خارج شوید. بازار قراردادهای آتی باوجوداینکه                                                                                                                                                                        سودهای بیشتری را ارائه می‌دهد، اما ریسک زیادی را به همراه دارد. چنانچه روند بازار مخالف پیش‌بینی شما حرکت کند، ممکن است قسمتی و یا تمام دارایی خود را از دست بدهید.

مقایسه نقاط قوت و ضعف معاملات اسپات و فیوچرز

مزایا:

  • تراکنش‌ها در بازار اسپات آسان و ساده انجام می‌شود.
  • در معاملات اسپات هر دارایی فقط یک قیمت دارد به میزان عرضه و تقاضا در بازار بستگی دارد.
  • استفاده از اهرم باعث می‌شود که سود چندبرابری دریافت کنید.
  • در معاملات فیوچرز می‌توانند چندبرابر بازار اسپات سود کسب کنید.
  • برای مدیریت ریست در بازار آتی می‌توانید از استراتژی‌ معامله انعطاف‌پذیر استفاده کنید.

معایب:

  • در معاملات اسپات ذخیره دارایی‌های کم سود اصلاً خوش‌آیند نیست.
  • کارمزد خرید ارز دیجیتال در اسپات نسبتاً بالاست و موجب کاهش سود می‌شود.
  • رمزارزهایی که در کیف پول شخصی یا صرافی قرار می‌گیرند بیشتر مستعد هک هستند.
  • بازار کریپتو بسیار پر نوسان است و ریسک بالایی برای معاملات فیوچرز وجود دارد.
  • سرمایه‌گذاران بازار آتی نمی‌توانند از مزایای استیکینگ و وام‌دهی استفاده کنند، زیرا مالکیت دارایی‌ها را بر عهده ندارند.

فیوچرز یا اسپات، کدام بهتر است؟

اسپات و فیوچرز دو روش معاملاتی هستند که معامله‌گران باتوجه‌به ریسک‌پذیری و آگاهی که از بازار دارند می‌توانند سود خوبی دریافت کنند. برای افرادی که به‌تازگی با این بازار آشنا شده‌اند معاملات اسپات توصیه می‌شود؛ زیرا ریسک کمتر، قوانین ساده و محاسبه نسبت سود به ضرر آسان‌تر است. بازار فیوچرز در مقابل spot قرار دارد و به دلیل ریسک بالایی که دارد بهتر است کاربران تازه‌وارد از آن استفاده نکنند.

شما بگویید، کسب سود در کدام بازار راحت‌تر است؟ نظرات خود را با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.

دیدگاه‌ها

جهت دریافت آخرین اخبار و مقالات به خبرنامه بپیوندید.

عکس مجله خبرنامه