Skip to content
top banner

هم‌دردی در عصر بلاک‌چین، کمک‌های خیریه از طریق ارز‌های دیجیتال

بشردوستی کریپتویی
در
خواندن در ۵ دقیقه

بشردوستی همیشه یکی از ویژگی‌های برجسته جوامع مختلف بوده است و سازمان‌ها و افراد به‌خاطر باورهایشان اقدام به بخشیدن منابع خود کرده‌اند. ظهور ارزهای دیجیتال و فناوری بلاک‌چین باعث ایجاد موقعیت‌های جدیدی در فعالیت‌های بشردوستانه شده‌است. اینک به‌کمک بلاک‌چین می‌توان حمایت‌ها و کمک‌های انسانی را با سرعت، امنیت و شفافیت بیشتری انجام داد.

بشردوستی کریپتویی (Crypto Philantrophy) به عمل استفاده از ارزهای دیجیتال برای کمک به خیریه‌ها و انجام اقدامات بشردوستانه اشاره دارد. خوشبختانه در سال‌های اخیر این بخشش‌ها در فضای ارز دیجیتال بسیار رایج شده‌است و این می‌تواند زمینه‌ساز رشد بیشتر صنعت رمز ارزها در آینده باشد.

مزایای بشردوستی کریپتویی

بلاکچین

بشردوستی کریپتویی و استفاده از ارزهای دیجیتال برای کمک‌های خیریه مزایای زیادی نسبت به بخشش‌های سنتی دارد. یکی از برجسته‌ترین مزیت کمک از طریق ارزهای دیجیتال به‌سرعت و امنیت تراکنش‌ها برمی‌گردد. ارزهای دیجیتال انتقال سریع دارایی‌ها به‌صورت غیرمتمرکز و بدون نیاز به اشخاص ثالث مانند بانک‌ها را میسر می‌کنند که این واقعاً دستاورد بزرگی است.

 

ماهیت غیرمتمرکز بلاک‌چین انتقال پول را برای فرستندگان بخشش‌ها بسیار آسان می‌کند و از طرف دیگر، سازمان‌های دریافت‌کننده این بخشش‌ها نیز با آسودگی خاطر اقدام به دریافت این کمک‌های انسانی می‌کنند.

علاوه بر این، ماهیت شفاف بلاک‌چین به افرادی که این بخشش‌ها را انجام می‌دهند، کمک می‌کند که حمایت‌های خود را از طریق بلاک‌چین ردیابی کنند و نحوه استفاده از وجوه ارسالی خود را عیناً ببینند. این واقعاً رویدادی بی‌سابقه است که به لطف فناوری زیربنای ارزهای دیجیتال میسر شده‌است.

دسترسی سریع و فراگیر یکی دیگر از مزایای کمک از طریق بلاک‌چین و کریپتو است. برای ارسال و دریافت ارزهای دیجیتال تنها کافی است که یک کانکشن اینترنت داشته‌باشید، بنابراین همه افراد جهان می‌توانند در این کمپین‌های خیریه مشارکت داشته‌باشند.

کمک‌های صورت‌گرفته از طریق ارزهای دیجیتال می‌توانند ناشناس باشند که این برای افرادی که در کشورهای خاصی زندگی می‌کنند، بسیار مطلوب خواهد بود. بعضی از کشورهای جهان محدودیت‌های زیادی دارند و کمک‌های سنتی در آن کشورها با دردسرهای زیادی همراه است. این در حالی است که فناوری بلاک‌چین این مشکل بزرگ را برای افراد ساکن چنین کشورهایی حل کرده است.

چالش‌های پیش‌روی کمک‌های بلاک‌چینی

اگرچه بخشش از طریق ارزهای دیجیتال مزایای زیادی به‌همراه دارد، توجه داشته‌باشید که چالش‌هایی نیز در این میان مطرح است. نبود قانون‌گذاری در فضای ارزهای دیجیتال یکی از بزرگ‌ترین این چالش‌هاست. بر خلاف فعالیت‌های بشردوستانه سنتی که کاملاً قانون‌گذاری شده است و چارچوب‌های مشخصی برای آن وجود دارد، کمک‌های بلاک‌چینی قانون‌گذاری نشده‌اند و این گاهی ممکن است منجر به سوء‌استفاده‌هایی شود.

قانون‌گذاری در حوزه کریپتو

یکی دیگر از چالش‌های کمک‌های بلاک‌چینی مشکل نوسانات بالا است که این می‌تواند پیش‌بینی ارزش آینده یک بخشش را دشوار کند. پس نوعی عدم اطمینان و تردید در این گونه بخشش‌های بشردوستانه وجود دارد که البته برای بسیاری از آن‌ها نیز چاره‌اندیشی شده‌است.

یکی دیگر از چالش‌هایی که می‌تواند سر راه هم‌دردی از طریق بلاک‌چین قرار بگیرد، این است که هنوز افراد زیادی در سراسر جهان ارزهای دیجیتال را به‌خوبی درک نمی‌کنند. هنوز هم افراد بسیاری فناوری بلاک‌چین را درک نمی‌کنند و در مورد استفاده از آن برای کمک‌های خیریه تردید دارند.

هنوز هم بسیاری فکر می‌کنند که ارزهای دیجیتال ابزاری برای فعالیت‌های غیرقانونی، پول‌شویی و تأمین مالی تروریسم است و این باعث می‌شود که افراد زیادی از کمک‌های بشردوستانه بلاک‌چینی مأیوس شوند.

چکیده دنیای کریپتو در سکه‌نامه تبدیل
چکیده دنیای کریپتو در سکه‌نامه تبدیل معاملات شما با مطالعه ماهنامه اختصاصی تبدیل، سکه می‌شود.
دانلود رایگان سکه‌نامه

آیا هم‌دردی‌های بلاک‌چینی می‌توانند تأثیرگذار باشند؟

با وجود چالش‌های مطرح‌شده، فعالیت‌های بشردوستانه کریپتویی تأثیر عظیمی بر جهان امور خیریه گذاشته‌اند. در سال ۲۰۲۲، مبلغ ۲.۳ میلیارد دلار از طریق ارزهای دیجیتال به مؤسسات خیریه داده شده‌است که استیبل‌کوین‌ها (Stablecoins)، اتریوم و بیت کوین از رایج‌ترین ارزهایی بوده‌اند که کمک‌ها از طریق آن‌ها صورت گرفته است.

بشردوستی کریپتویی

شفافیت و عدم‌تمرکز بلاک‌چین به افراد علاقه‌مند به بخشش کمک می‌کند که مستقیماً به افراد و جوامع نیازمند کمک‌رسانی کنند و اشخاص ثالث سنتی مانند حکومت‌ها و سازمان‌های بزرگ کمک‌رسانی را دور بزنند.

کمک‌های بلاک‌چینی امروزه نقش بسیار مهمی در هنگام بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله ایفا می‌کنند. در سال ۲۰۲۱ و بعد از فوران آتش‌فشان لاسوفریر (La Soufrière)، سازمان ملل توانست با همکاری صرافی بایننس اقدام به جمع‌آوری کمک‌های بشردوستانه از طریق ارز دیجیتال کند که این باعث ارسال کمک‌های زیادی به افراد آسیب‌دیده شد.

این مشارکت سازمان ملل و صرافی بایننس باعث جمع‌آوری بیش از یک میلیون ارز دیجیتال شد که در نوع خود بی‌نظیر بود. از این کمک‌های جمع‌آوری‌شده در آن زمان برای خرید مایحتاج اساسی مانند غذا، آب و پناهگاه استفاده شد.

آینده کمک‌های بشردوستانه از طریق ارز دیجیتال

ارزهای دیجیتال روزبه‌روز مقبولیت بیشتری در میان مردم جهان پیدا می‌کنند و آینده استفاده از این ارزها برای مقاصد بشردوستانه و انسانی بسیار درخشان است. امروزه سازمان‌های زیادی کمک‌های بشردوستانه بلاک‌چینی را قبول می‌کنند که این می‌تواند نقطه‌عطف دیگری در استفاده از رمز ارزها باشد و بلاک‌چین را بیشتر به مردم جهان بشناساند.

کمک‌های بشردوستانه کریپتویی

گزارش‌ها حاکی از آن هستند که بازیگران بزرگ عرصه فناوری مانند مایکروسافت، تویتر و تسلا برنامه‌هایی برای پذیرش کمک‌های بلاک‌چینی در آینده‌ای نزدیک دارند که این می‌تواند پذیرش ارزهای دیجیتال و استفاده از آن‌ها را دوچندان کند.

ظهور دیفای (DeFi) و دیگر نوآوری‌ها در فضای ارز دیجیتال تأثیر برجسته‌ای بر کمک‌های بشردوستانه بلاک‌چینی دارد. پلتفرم‌های دیفای به ایجاد سازمان‌های خودمختار غیرمتمرکز کمک می‌کنند و این سازمان‌ها نیز می‌توانند مدیریت وجوه را بدون نیاز به اشخاص ثالث به‌خوبی انجام دهند. فناوری دیفای پتانسیل زیادی برای متحول کردن کمک‌های خیریه دارد و احتمالاً تأثیر این فناوری را در آینده‌ای بسیار نزدیک شاهد خواهیم بود.

بسیاری از متخصصان بر این باور هستند که ارزش بازار ارزهای دیجیتال در آینده بسیار افزایش پیدا خواهد کرد. منطقی است بپذیریم که این افزایش ارزش منجر به افزایش فعالیت‌های بشردوستانه نیز خواهد شد. با در نظر گرفتن داده‌های CPAI در سه سال گذشته، ما می‌توانیم پیش‌بینی درستی به نسبت فعالیت‌های انسانی و خیریه در آینده روبه‌رشد این بازار داشته‌باشیم.

با توجه به داده‌های قیمت بیت کوین و دیگر ارزها در چند سال گذشته می‌توان انتظار داشت که فعلیت‌های خیریه کریپتویی تا یک دهه آینده بسیار افزایش پیدا کنند. امروزه تنها ۲ درصد کمک‌های خیریه در ایالات متحده از طریق ارزهای دیجیتال صورت‌می‌گیرد که این رقم می‌تواند در آینده بسیار بیشتر باشد.

پرسشنامه آکادمی تبدیل لطفا با شرکت در پرسشنامه زیر، دیدگاه خود درباره آکادمی تبدیل و کیفیت مقاله‌ها را با ما در میان بگذارید.
شرکت در پرسشنامه

تأثیر استیبل‌کوین و اینترنت نسل سوم

استفاده از استیبل‌کوین در فضای بلاک‌چین هر روز بیشتر می‌شود و اینک استیبل‌کوین‌ها سهم بالایی از بازار ارزهای دیجیتال را از آن خود کرده‌اند. استیبل‌کوین USDC یکی از ارزهای دیجیتالی بود که در سال ۲۰۲۲ به‌مراتب برای کمک‌های بلاک‌چینی مورد استفاده قرار گرفت.

اهدا به خیریه

در سال ۲۰۲۲ شاهد ظهور نسل جدیدی از کمک‌های بلاک‌چینی بودیم و آن کمک از طریق ان‌اف‌تی (NFT) و سازمان‌های خودمختار غیرمتمرکز بود. این کمک‌های نوظهور به همه ثابت کردند که برای کمک و تأثیرگذاری لازم نیست که حتماً بیت کوین و ارز دیجیتال ارسال شود.

جوامع اینترنت نسل سوم این پتانسیل را دارند که در مواقع سختی‌ها و مشکلات در کنار هم قرار بگیرند و حماسه خلق کنند. این قضیه در جنگ اوکراین و در زلزله‌های سوریه و ترکیه به‌خوبی مشهود بود. سیل عظیمی از کمک‌های بشردوستانه کریپتویی در جریان این حوادث به‌سمت افراد آسیب‌دیده سرازیر شد که این شناخت مردم از ارزهای دیجیتال را افزایش داد.

قانون‌گذاری و آموزش عمومی

صنعت ارزهای دیجیتال به‌سرعت در حال تکامل است و این ضرورت قانون‌گذاری در این فضا را بیش از پیش مطرح می‌کند. لازم است که قانون‌گذاران چارچوب‌ها و رهنمودهایی کامل برای اکوسیستم کریپتو و فعالیت‌های بشردوستانه از طریق ارزهای دیجیتال تنظیم کنند و از این طریق راه را بر بسیاری از سوء‌استفاده‌های احتمالی ببندند.

قانون‌گذاری باعث می‌شود که افراد مطمئن شوند که کمک‌های آن‌ها به مقصد درست می‌رسند. ایجاد قوانین کاربردی و شفاف همچنین باعث اعتماد بیشتر به سازمان‌های جمع‌آوری‌کننده کمک‌های بشردوستانه بلاک‌چینی می‌شود و این یعنی افزایش کمک به افراد نیازمند در سراسر کره زمین.

آموزش عموم در مورد ارزهای دیجیتال و پتانسیل آن‌ها برای کمک‌های انسانی نیز بسیار اهمیت دارد. افزایش آگاهی عمومی در مورد این ارزها می‌تواند منجر به مشارکت بیشتری شود که این تأثیر مثبتی بر جامعه خواهد گذاشت.

دانش کریپتویی

ارزهای دیجیتال و فناوری بلاک‌چین می‌توانند در بسیاری از جنبه‌های زندگی افراد تأثیر داشته‌باشند که هنوز افراد زیادی در سراسر جهان از این قضیه بی‌اطلاع هستند. بالا بردن درک افراد در مورد این فناوری انقلابی می‌تواند منجر به استفاده بیشتر از ارزهای دیجیتال شود که استفاده بیشتر منجر به افزایش تقاضا و رشد بیشتر این اکوسیستم خواهد شد.

تبدیل به نیکی

صرافی تبدیل همواره توانمندسازی مالی همه اقشار جامعه را رسالت خود می‌داند و در همین راستا از ۱۰ دی سال ۱۴۰۱ بستری به‌نام «تبدیل به نیکی» برای انجام فعالیت‌های بشردوستانه از طریق ارز دیجیتال و تومان فراهم کرده است.

هم‌وطنان با استفاده از این بستر می‌توانند کمک‌های تومانی و ارز دیجیتالی خود را از طریق مؤسسات خیریه سیمرغ، رامونا، پیام امید، انجمن اوتیسم ایران و کمک به هم‌وطنان زلزله‌زده خوی انجام دهند.

صرافی تبدیل همچنین در راستای مسئولیت اجتماعی خود متعهد شده‌است که بخشی از درآمد حاصل از بازارهای جدید خود را به این حرکت اجتماعی تأثیرگذار هدیه کند.

امید است که همه اقشار جامعه بتوانند زندگی خوب و راحتی داشته‌باشند و در آینده درد و رنج کمتری را در میان اقشار مختلف ببینیم. کریپتو نهضتی هستند که برای تحقق بیشتر دموکراسی و حل مشکلات مردم در سراسر جهان اختراع شده‌است و ما نیز در پلتفرم تبدیل به‌عنوان عضوی از این جامعه، همواره تحقق اهداف بلاک‌چین و فضای ارز دیجیتال را رسالت خود می‌دانیم.

منابع

Coindesk.com

Fidelitycharitable.org

Weforum.org

دیدگاه‌ها

جهت دریافت آخرین اخبار و مقالات به خبرنامه بپیوندید.

عکس مجله خبرنامه