Skip to content
top banner

قوانین استخراج بیت کوین در ایران و کشور‌های مختلف چیست؟

استخراج بیت کوین
در
خواندن در ۱۱ دقیقه

وضع قوانین استخراج بیت کوین در هر کشوری به شرایط متفاوتی بستگی دارد و دولت‌ها بر اساس شرایط و سیاست‌هایی که دارند، در این باره تصمیم‌گیری کرده و قوانینی را وضع می‌نمایند. قوانین استخراج بیت کوین در ایران نیز متعاقباً بر اساس شرایط داخلی ایران وضع شده و کاربران ایرانی می‌توانند تحت شرایط خاصی برای استخراج این ارز دیجیتال اقدام نمایند. در سال‌های اخیر تمهیدات مختلفی از سوی دولت‌ها برای استخراج بیت کوین در نظر گرفته شده است. در برخی مواقع انرژی‌های فسیلی تبدیل به بهانه‌ای برای ممنوع کردن استخراج این ارز دیجیتال شده‌ و در برخی از کشورها نیز دسترسی به انرژی‌های نو عاملی برای تصویب قوانین حمایتی برای آن.

به هر حال با توجه به اینکه استخراج بیت کوین یکی از بهترین روش‌های رسیدن به درآمد در بازار ارز دیجیتال است و هر کسی بنا به تجربه و امکاناتی که در اختیار دارد، روی این روش درآمدزایی تمرکز خواهد داشت، شناخت قوانین مربوط به آن از اهمیت زیادی برخوردار است. در بررسی قوانین استخراج بیت کوین در ایران و سایر کشورها سعی داریم تا توضیحات کامل و مفصلی درباره این موضوع را با شما در میان بگذاریم. اگر به دنبال استخراج پادشاه بازار ارز دیجیتال هستید، این مقاله را از دست نداده و دقایقی را مهمان ما در سایت تبدیل باشید.

قوانین استخراج بیت کوین

قبل از هر چیزی لازم است تا یک جمع‌بندی کلی از مجموعه قوانین استخراج بیت کوین را با شما در میان بگذاریم. استخراج بیت کوین در هر کشوری شرایط خاص خود را دارد و تصمیم‌گیری‌های متفاوتی را در کشورهای مختلف برای آن شاهد هستیم. از این گذشته چالش‌های خیلی زیادی هم از سوی برخی از مجامع بین‌المللی مربوط به محیط زیست نیز برای این منظور پیش آمده است. با دلیل نیاز به صرف انرژی‌های بالا و آسیب انرژی‌های فسیلی به محیط زیست، خیلی از فعالان به دنبال جلوگیری از ترویج استخراج بیت کوین هستند. البته افزایش قیمت بیت کوین در این بین مشوق اصلی ماینرهاست.

در مجموع میان تمام کشورهای جهان ۴ شرایط مختلف برای است حراج بیت کوین مشاهده می‌شود:

 •         دسته اول کشورهایی هستند که استخراج بیت کوین در آنها کاملا ممنوع است. کشور چین یکی از این نمونه‌ها است.
 •         در برخی از کشورهای استخراج این ارز دیجیتال آزاد است و محدودیت خاصی در این باره وجود ندارد.
 •         کشورهایی هستند که هر چند استخراج ارز دیجیتال بیت کوین را ممنوع اعلام نکرده‌اند، اما قوانین محدودیتی برای آن لحاظ می‌نمایند که ایران نیز یکی از آنها است.
 •         در نهایت کشورهایی هم هستند که هنوز هیچ تصمیم‌گیری رسمی درباره استخراج این ارز دیجیتال ندارند.

در مجموع در ادامه قرار است قوانین استخراج بیت کوین در ایران و سایر کشورها را با توجه به همین ۴ مورد برای شما بررسی کنیم.

قوانین استخراج بیت کوین

قوانین استخراج بیت کوین در ایران

در قدم بعدی نوبت به بررسی قوانین استخراج بیت کوین در ایران می‌رسد. استخراج این ارز دیجیتال در ایران روند بسیار پرتلاطمی را طی کرده است. در سال‌های اول دولت هیچ ادعای رسمی درباره شرایط استخراج آن نداشت و تا چند سال بسیاری از افراد و شرکت‌ها بدون مجوز در حال استخراج این رمز ارز بودند. از سال ۲۰۱۹ بود که دولت ایران نیز قوانین کاملی را درباره شرایط استخراج بیت کوین در نظر گرفت. طبق این قوانین، استخراج بیت کوین در ایران آزاد است اما تحت شرایط و مقررات خاص. اینگونه نیست که هر کس با هر شرایطی یک دستگاه ماینر خریداری کرده و برای استخراج این رمز ارز اقدام نماید. برای این منظور لازم است تا به مقرارت زیر پایبند باشید:

 •         تمام کسانی که به دنبال استخراج ارز دیجیتال بیت کوین هستند، در درجه اول باید از وزارت صمت مجوز دریافت نمایند. برای کسب جواز لازم است تا در سامانه بهین یاب ثبت نام کرده و تمام فرم‌ها و مدارک لازم را ارائه نمایند.
 •         مصرف برق ماینرهای بیت کوین بر اساس نرخ برق صنعتی محاسبه خواهد شد.
 •         اقدام برای ماینینگ در ساعات اوج مصرف خلاف مقررات است. این قانون ابتدا در لیست قوانین استخراج بیت کوین در ایران وجود نداشت، اما در سال ۲۰۲۱ به جمع این قوانین اضافه شد.
 •         ماینرها همچنین باید تمام بیت کوین‌های استخراج شده را به بانک مرکزی بفروشند.
 •         دستگاه ماینر مورد استفاده برای این امر باید استانداردسازی شده باشد. امکان استفاده از دستگاه‌های ضعیف وجود ندارد و حتما دستگاه ماینینگ باید از نوع گرید A تا B باشد.
 •         با توجه به اینکه ماینینگ می‌تواند باعث ایجاد سروصدا و گرمای زیاد شود، از این رو حتما باید فضای مناسبی برای آن در نظر گرفته شود. چنین فضایی حتما باید دارای سیستم تهویه مناسب بوده و تمام استانداردهای در نظر گرفته شده از سوی وزارت صمت را نیز داشته باشد.
 •         همچنین علاقمندان به راه اندازی مزرعه استخراج هم باید تمهیدات خاصی را در آن در نظر بگیرند. استانداردهای شامل تعیین موقعیت مکانی مناسب، سیستم خنک‌کننده و امنیتی و مدیریت دستگاه‌های استخراج همگی از جمله این استانداردها هستند.

در مجموع با ایجاد تمام این شرایط است که شما می‌توانید برای استخراج ارز دیجیتال بیت کوین در ایران اقدام کنید. عدم رعایت این قوانین از سوی ماینرها در ایران ممکن است باعث در نظر گرفتن جرایم خاصی برای آنها شود. در حال حاضر به دلیل قطعی‌های برق در فصول گرما، حساسیت‌های زیادی در ایران از بابت استخراج بیت کوین وجود دارد و عدم دقت به این قوانین ممکن است شما را در دسترس‌های بزرگی بیندازد.

قوانین استخراج بیت کوین در سایر کشورها

به بررسی قوانین استخراج بیت کوین در ایران پرداختیم و حالا نوبت به این رسیده تا این قوانین را برای سایر کشورها نیز ارزیابی و بررسی کنیم. وضع قوانین استخراج بیت کوین در کشورهای مختلف تحت تاثیر شرایط متفاوتی نسبت به ایران است. این قوانین وابسته به شرایط زیر در نظر گرفته می‌شوند:

 •         مراقبت از محیط‌زیست برای جلوگیری از آسیب‌های ناشی از مصرف بالای برق و سوخت‌های فسیلی
 •         مبارزه با پولشویی و جلوگیری از تبدیل استخرها و مزارع استخراج بیت کوین به مرکزی برای پولشویی
 •         جلوگیری از حمایت مالی از تروریسم
 •         جلوگیری از آسیب‌های مالی از استخراج بیت کوین به اقتصاد کشور

با توجه به این موارد است که هر کشور یا درصدد مقابله کامل با استخراج این ارز دیجیتال برآمده یا راهکاری مانند استفاده از نهادهای نظارتی برای جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی را در پیش می‌گیرد. البته در این بین برخی از کشورها هم هستند که سیاست‌های متفاوتی نسبت به این موارد را بهانه ممنوع اعلام کردن استخراج بیت کوین مورد نظر دارند.

ماینینیگ بیت کوین

چکیده دنیای کریپتو در یک ایمیل با عضویت در خبرنامه دیجیتال از جدیدترین مقالات آموزشی و تاثیرگذار ترین اتفاقات ارزهای دیجیتال در یک ایمیل مطلع شوید.

ایالات متحده آمریکا

شبکه اجرای جرایم مالی وزارت خزانه داری ایالات متحده آمریکا (FinCEN) از سال ۲۰۱۳ راهنمایی و قوانین مربوط به استخراج بیت کوین را صادر کرده است. وزارت خزانه‌داری، بیت کوین را به عنوان یک دارایی با ارزش در نظر گرفته و امکان استفاده از آن به عنوان جایگزین پول واقعی را مجاز دانسته است. تمام فعالان عرصه بازار ارز دیجیتال مانند صرافی‌ها بایستی مشمول قانون MSB (قانون رازداری بانکی) باشند و قبل از هر اقدامی در خزانه داری ایالات متحده برای تراکنش‌های بیش از ۱۰ هزار دلار ثبت نام نمایند.

با توجه به استفاده از انرژی‌های نو در این کشور، استخراج بیت کوین نیز منع قانونی ندارد. البته قوانینی هم وجود دارد که در آنها استفاده از بیت کوین منع شده و داشتن چنین رویکردی می‌توان استفاده از بیت کوین را مجرمانه نماید. مواردی مانند خریدوفروش الکل و پرداخت مالیات در برخی از ایالات این کشور از این دست از قوانین هستند.

کانادا

کانادا یکی از کشورهایی است که قوانین منعطفی برای استخراج بیت کوین داشته و حتی استخراج این ارز دیجیتال به عنوان یکی از مشاغل خدماتی در این کشور طبقه‌بندی می‌شود. البته لازم است تا ماینرها قبل از هر اقدامی در مرکز تحلیل و پول این کشور ثبت‌نام نموده و سپس مراحل استخراج بیت کوین را پیش ببرند.

اتحادیه اروپا

اتحادیه اروپا نیز مانند آمریکا بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال را به عنوان دارایی رمزنگاری شده به رسمیت می‌شناسد. استخراج بیت کوین و استفاده از آن در قوانین اتحادیه اروپا غیرقانونی نیست، اما به هر حال هشدارهایی از بابت نوع فعالیت و خطرات موجود به مردم اروپا داده است. این قوانین از سال ۲۰۲۰ در اتحادیه اروپا به تصویب رسیده و از آن زمان به بعد به صورت کاملا قانونی قابل اجرا است.

استرالیا

در کشور استرالیا نیز شرایط مانند کانادا است و دولت این کشور نیز بیت کوین را به عنوان یک دارایی با ارز می‌داند. طبق قوانین استرالیا بیت کوین تحت تاثیر شرایطی می‌تواند شامل قوانین مالیاتی هم شود. در این کشور نیز کاربران می‌توانند تحت نظر دولت و با رعایت تمام نکات از پیش تعیین شده، برای استخراج بیت کوین اقدام کنند.

پرسشنامه آکادمی تبدیل لطفا با شرکت در پرسشنامه زیر، دیدگاه خود درباره آکادمی تبدیل و کیفیت مقاله‌ها را با ما در میان بگذارید.
شرکت در پرسشنامه

فرانسه

در فرانسه نیز مبادلات و استخراج بیت کوین قانونی است. هر چند دولت فرانسه نیز از روش‌هایی برای مبارزه با پولشویی با ارزهای دیجیتال استفاده می‌نماید، اما به هر حال این کشور را نیز باید در لیست کشورهایی قرار دهیم که استخراج بیت کوین و مبادلات آن را به رسمیت شناخته‌اند. قوانین استخراج بیت کوین در ایران با کشورهایی مانند فرانسه تفاوت‌های زیادی با هم دارد، از این رو نباید قانونی بودن استخراج و مبادلات بیت کوین در ایران را با کشورهای این چنینی مقایسه کرد.

استخراج بیت کوین در چین

 

کشورهایی که استخراج بیت کوین در آنها قانونی است

علاوه بر تمام کشورهایی که در بالا به آنها اشاره کردیم، کشورهای دیگری هم هستند که مبادلات با بیت کوین و استخراج این ارز دیجیتال را در قانون در نظر گرفته‌اند و کاربران می‌توانند برای این منظور تحت نظر دولت‌ها اقدام کنند. کشورهایی مانند:

 •         دانمارک
 •         آلمان
 •         ژاپن
 •         سوئیس
 •         اسپانیا
 •         انگلستان
 •         قزاقستان
 •         قرقیزستان
 •         پاراگوئه

در این لیست قرار می‌گیرند. در کشورهایی مانند قزاقستان به دلیل آب‌وهوای مطلوب و شرایطی که وجود دارد، امکان استخراج این ارز دیجیتال با رعایت قوانین وضع شده، وجود دارد. حتی دولت پاراگوئه به دنبال تبدیل کردن کشور خود به عنوان بزرگترین کشور استخراج کننده بیت کوین است و مجوز استخراج بیت کوین رد این کشور از سال ۲۰۲۲ برای علاقمندان صادر می‌شود.

استخراج بیت کوین در کدام کشورها غیرقانونی است

در این بین کشورهایی هم وجود دارند که استخراج بیت کوین رد آنها غیرقانونی است و حتی با نظارت دولت نیز نمی‌توان برای این منظور اقدام کرد. البته هر یک از این کشورها دلایل خاص خود را برای ممنوعیت استخراج بیت کوین دارند.

 •         از سال ۲۰۲۱ کشور چین تبدیل به یکی از اصلی‌ترین مخالفان بیت کوین و استخراج آن شده و ماینرها در این کشور به شدت سرکوب می‌شوند. بیت کوین طبق نظر دولت چین به عنوان یک دارایی سفته‌بازی در نظر گرفته می‌شود.
 •         الجزایر کشور دیگری است که امکان استخراج بیت کوین را برای کاربران خود ممنوع کرده و نظارت بسیار شدیدی را نیز برای جلوگیری از این موضوع در نظر گرفته است.
 •         مصر دیگر کشور آفریقایی است که استخراج بیت کوین در آن از سال ۲۰۱۸ ممنوع و حتی حرام است و از سال ۲۰۲۰ سخت گیری‌های این کشور نسبت به استخراج این ارز دیجیتال بیشتر هم شده است.
 •         بولیوی و بنگلادش دیگر کشورهایی هستند که با استخراج بیت کوین مبارزه می‌کنند. مجازات‌های سنگینی در بولیوی برای استفاده از برق شهری برای استخراج بیت کوین در نظر گرفته می‌شود. در بنگلادش نیز ممکن است تا ۱۲ سال حبس را برای این روش درآمدزایی در بازار ارز دیجیتال به جان بخرید.

دیدگاه‌ها

جهت دریافت آخرین اخبار و مقالات به خبرنامه بپیوندید.

عکس مجله خبرنامه