Skip to content
top banner

چهار فصل کریپتو ۱

چهار فصل کریپتو ۱
در
خواندن در ۳ دقیقه

قرار است در تبدیل هفته به هفته به بررسی آب و هوای بازار کریپتو به بررسی اخبار هفته میلادی گذشته بپردازیم. از این به بعد یکشنبه ها منتظر ما باشید.

قبل از شروع اولین شماره از چهار فصل کریپتو مورخ ۲۹ مرداد ۱۴۰۲،  وظیفه داریم شما را با ساختار هفته‌نامه تبدیل آشنا کنیم. قرار است اخبار را از نظر حال و هوا به چهار فصل تقسیم، گلچین و در اختیار شما قرار دهیم.

در بخش بهاری به بررسی اخبار ملایم و خوشایندی می‌پردازیم که با وجود اینکه تاثیر مثبت چشمگیری ندارند اما در درازمدت می‌توانند به سود بازار کریپتو باشند.

در بخش تابستانی به بررسی اخباری می‌پردازیم که برای معامله‌گران مفید هستند و در بازه زمانی کوتاه منجر به افزایش قیمت ارزهای دیجیتال می‌شوند.

در بخش پاییزی نیز با وجود اینکه سعی می‌کنیم فضا چندان دلگیر نشود؛ اما مجبوریم به بررسی اخباری بپردازیم که اندکی تاثیر منفی دارند و ممکن است در درازمدت برای معامله‌گران نتایج خوشایندی را در پی داشته باشند.

در بخش زمستانی نیز به بررسی اخبار کوبنده‌ای می‌پردازیم که سرمای سختی را بر بازار حاکم می‌کنند و به سرعت باعث ریزش قیمت‌ها می‌شوند.

برای آشنایی با حال و هوای هفته میلادی گذشته که از دوشنبه ۲۳ مرداد مصادف با ۱۴ اوت آغاز شد و امروز ۲۹ مرداد مصادف با ۲۰ اوت به پایان رسید، آماده هستید؟

هفته میلادی با یک خبر پاییزی از سمت اتریوم آغاز شد

اتریوم هفته میلادی را با ثبات در محدوده ۱۸۰۰ دلار آغاز کرد. دومین ارز قدرتمند بازار چند ماه اخیر را در انزوا به سر برده و مدت‌هاست که سعی دارد میانگین متحرک ۱۰۰ روزه را با موفقیت در هم بکشند اما توان این کار را ندارد.

اگر قیمت اتریوم در بازه ۱۷۹۲ تا ۱۸۵۰ دلار به ثبات برسد و از حمایت خریداران بهره‌مند شود، باید در انتظار شروع یک روند صعودی باشیم. روندی که بی‌شک سطح مقاومت ۲۰۰۰ دلار را در هم می‌شکند؛ اما چه چیزی این خبر را پاییزی می‌کند؟

همه چیز زیر سر آمریکایی‌هاست؛ شاخص پریمیوم کوین بیس (Ethereum Coinbase Premium Index) قیمت اتریوم در بازار بایننس و کوین بیس را مقایسه می‌کند و نشان می‌دهد که آمریکایی‌ها در مقایسه با دیگر مردم جهان چه رویکردی در برابر خرید و فروش یک دارایی در پیش گرفته‌اند.

این شاخص نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران آمریکایی نسبت به اتریوم خوشبین نیستند. از آنجایی که بازار مالی آمریکا تشکیل شده است از سرمایه‌گذاران خرد ثروتمند و سرمایه‌گذاران موسساتی غول پیکر، طبیعی است که نظر آنها تاثیر زیادی روی بازار اتریوم داشته باشد. منفی شدن شاخص پریمیوم کوین بیس به این معناست که آمریکایی‌ها با قیمت فعلی علاقه چندانی به خرید اتریوم ندارند اما این نیز بگذرد…

۱-۰ آرژانتین

رئیس جمهور جدید آرژانتین

آرژانتین خبر تابستانی هفته را به خود اختصاص داد. خاویر میلی (Javier Milei) طرفدار دو آتشه بیت کوین با ۷ میلیون رای برنده دور اول انتخابات ریاست جمهوری آرژانتین شد.

به نظر می‌رسد با حمایت %۳۱.۵ از مردم آرژانتین، شانس خاویر برای به دست گرفتن عنوان ریاست جمهوری این کشور بسیار زیاد باشد. این سیاستمدار ۵۲ ساله که یک تاجر و اقتصاددان بزرگ است به شدت با بانک مرکزی مشکل دارد و از بیت کوین حمایت می‌کند.

انگار قرار است برای تنوع هم که شده پس از مخالفت‌های طولانی دولت‌ها و نظام‌های بانکداری یک دولتمرد حامی بیت کوین به قدرت برسد.

افزایش خط فقر، تورم سه رقمی و اقتصاد بیمار آرژانتین به نفع خاویر هستند؛ چرا که او باور دارد:

بانک مرکزی کلاهبردار است و مردم را فریب می‌دهد و بیت کوین در این میان می‌تواند پول را به دست مردم عادی جامعه بازگرداند.

حاکمیت خاویر در آرژانتین به معنای حاکمیت بیت کوین است و می‌تواند مسیر را برای استفاده بیشتر از این ارز در واردات و صادرات هموار کند و مرحمی باشد بر اقتصاده درمانده آرژانتینی.

ریپل در دیزی را باز دید

تغییرات قیمت ریپل

بگذارید در انتهای خبر بگوییم که عرض اندام ریپل جزو کدام یک از فصول خبری ما در تبدیل است.

تراکنش‌ها در شبکه ریپل به طور متوسط در کمتر از ۳.۳ ثانیه انجام می‌شوند، کارمزد تراکنش‌ها نیز کمتر از یک پنی و برابر با ۰.۰۰۰۰۳ دلار است. CryptoCompare با انجام تحقیقاتی به این نتیجه رسیده که شبکه ریپل تا به این لحظه سریع‌ترین و کارآمدترین شبکه بلاک چین برای پرداخت در فضای ارز دیجیتال است.

همین امر باعث شده است که عده‌ای ادعا کنند ریپل می‌تواند از نظر محبوبیت جایگزین بسیار خوبی برای بیت کوین، اتریوم و آدا (کاردانو) باشد. تراکنش‌ها در این سه شبکه به طور متوسط و به ترتیب در ۱۰ دقیقه، ۱۵ ثانیه و ۲۰ ثانیه انجام می‌شوند.

شاید ریپل از نظر سرعت انجام تراکنش‌ها و کارمزدها عملکرد بهتری داشته باشد اما این ادعا که می‌تواند از نظر محبوبیت جایگزین ارزهای برتر بازار باشد بسیار دور از ذهن است؛ چرا که ریپل در بهترین حالت یک استیبل کوین است.

نه اینکه قصد داشته باشیم از واژه استیبل کوین به عنوان یک وصله ناجور و برچسب ناخوشایند استفاده کنیم ولی متمرکز بودن در فضای ارز دیجیتال به خودی خود بی‌احترامی به تکنولوژی بلاک چین است.

با همه این تفاسیراجازه دهید این خبر را جزو خبرهای بهاری دسته‌بندی کنیم چرا که به هر حال ریپل هم نام ارز دیجیتال را یدک می‌کشد و محبوبیت هر نوع ارز دیجیتالی برای کل بازار سودمند است. البته ناگفته نمانید که ریپل با وجود آغاز ججالی با وضعیت ناخوشایندی هفته را به پایان رسانده است. این ارز با کاهش ۱۵ درصدی هفته را به پایان رساند.

بازاری که به خود می‌لرزد

تغییرات قیمت ارز دیجیتال

اینکه بازار از سوز خبر زمستانی به خود می‌لرزد یا از هیجان تابستان، با گذر زمان مشخص می‌شود. در هفته‌ای که گذشت بیت کوین در روند نزولی فضای غم‌باری را در بازار رقم زد و ارزهای بزرگ را با خود پایین کشید. پس از انتشار خبر فروختن بیت کوین از سوی کمپانی SpaceX، قیمت این ارز تا ۲۵۳۰۰ دلار کاهش پیدا کرد و اکنون در حدود ۲۶ هزار دلار معامله می‌شود.

قیمت اتریوم نیز به تبعیت از پادشاه از ۱۸۵۰ دلار به ۱۶۰۰ دلار رسید و در حال حاضر در حدود ۱۶۵۰ دلار معامله می‌شود. این در حالی است که آلت کوین‌هایی مانند آدا، دوج کوین و بایننس کوین هفته را با خوش‌بینی به پایان رسانده‌اند.

به نظر می‌رسد با نزدیک شدن هاوینگ ۲۰۲۴، بیت کوین در حال محک زدن وفاداری هواداران خود است و تا این لحظه اتریوم برادری خود را ثابت کرده است. فراموش نکنید که پادشاه می‌تواند در هر لحظه با شروع یک روند صعودی، بازار را غافلگیر کند.

دیدگاه‌ها

مقالات مرتبط

جهت دریافت آخرین اخبار و مقالات به خبرنامه بپیوندید.

عکس مجله خبرنامه