در دنیا انواع مختلفی از بازارهای مالی وجود دارد. بازارهای سهام، مانند بورس اوراق بهادار نیویورک (NYSE)، به شما امکان خرید سهام شرکت‌ها را می‌دهند. بازارهای ارز، مانند بازار ارز خارجی (فارکس)، شما را قادر می‌سازد تا یک ارز را با ارز دیگری مبادله کنید و در بازار نوظهوری مانند ارزهای دیجیتال نیز شما می‌توانید به ارزهای دیجیتال بی‌شماری دسترسی داشته باشید و آن‌ها را معامله کنید.

بازارهای مالی نقش مهمی در اقتصاد کشورها دارند. آنها کسب و کارها را با سرمایه گذاران مرتبط می‌کنند و باعث رشد جوامع می‌شوند.

در این بین بعضی موارد وجود دارد که لازمه ورود به بازارهاست. یکی از این موارد دانستن مفهوم “جفت ارز” است. اما واقعا این مفهوم در بازارهای مالی به چه معناست؟ در این مقاله به تمام مواردی که نیاز است در این خصوص بدانید می‌پردازیم.

جفت ارز چیست؟

ارزها به صورت جفت (Pair) معامله می‌شوند و پایه و اساس بازار ارز را تشکیل می‌دهند. درک اینکه یک جفت ارز (Currency Pair) چیست و چگونه کار می‌کند برای حرکت در بازار پویا ضروری است. شاید در اکثر مواقع این مفهوم را در بازار فارکس بشنوید ولی در بازارهای دیگر نیز وجود دارد.

در ابتدا برویم و جفت ارزها را در بازار فارکس بررسی کنیم و بعد از اینکه ماهیت این مفهوم را درک کردیم به جفت ارزهای دیجیتال می‌پردازیم.

به سیستم مبادله کالا فکر کنید، جایی که مردم به طور مستقیم کالاها را مبادله می‌کردند. در بازار ارز فارکس به جای کالا، ارز مبادله می‌شود. یک جفت ارز نشان دهنده ارزش نسبی یک ارز در مقایسه با ارز دیگر است. به عنوان مثال، جفت ارز محبوب USD/JPY (دلار آمریکا در مقابل ین ژاپن) به شما می‌گوید که برای خرید یک دلار آمریکا به چند ین نیاز دارید. اگر قیمت JPY/USD برابر با 120 باشد، به این معنی است که برای خرید یک دلار آمریکا 120 ین نیاز است. همین مثال ساده را می‌توانید در ذهن داشته باشید، چون پایه و اساس کل مفهوم جفت ارزهاست.

ثبت نام با موفقیت انجام شد

عکس خبرنامه
چکیده دنیای کریپتو در یک ایمیل

با عضویت در خبرنامه تبدیل از جدیدترین مقالات آموزشی و تاثیرگذارترین اتفاقات ارزهای دیجیتال در یک ایمیل مطلع شوید.

ارزهای پایه

هر جفت ارز دارای دو بخش است: ارز پایه و ارز مظنه. ارز مبنا همیشه اول لیست می‌شود و ارزش آن نقطه مرجع ثابت در نظر گرفته می‌شود. در مثال USD/JPY، علامت USD ارز پایه است. ارز مظنه، در این مورد ین یا JPY، برای تعیین نرخ مبادله در برابر پایه در نوسان است. بنابراین، افزایش قیمت (JPY) به این معنی است که خرید یک دلار آمریکا به ین بیشتری نیاز دارد، که نشان می‌دهد دلار آمریکا نسبت به ین تقویت می‌شود. در مقابل، قیمت نزولی (JPY) نشان می‌دهد که دلار آمریکا در برابر ین در حال تضعیف است.

جفت ارزهای محبوب 

دلار آمریکا (USD) ارز ذخیره غالب جهان است، بنابراین بسیاری از جفت ارزهای محبوب شامل USD هستند. این موارد عبارتند از EUR/USD (یورو در برابر دلار آمریکا)، GBP/USD (پوند انگلیس در برابر دلار آمریکا) و AUD/USD (دلار استرالیا در برابر دلار آمریکا). با این حال، بازار فارکس مجموعه گسترده‌ای از جفت‌ ارزها را ارائه می‌کند، از جمله آنهایی که شامل سایر ارزهای اصلی مانند یورو، ین و فرانک سوئیس می‌شوند. 

در بازار ارز دیجیتال نیز ارز پایه و غالب تتر می‌باشد که استیبل کوینی با نسبت 1:1 دلار آمریکا است.

جفت ارز در بازار ارز دیجیتال

خیلی خب، مفهوم کلی جفت ارزها را متوجه شدیم. حال نوبت آن است که به این مفهوم در دنیای ارزهای دیجیتال بپردازیم. با جفت ارزهای دیجیتال شما می‌توانید همزمان دو ارز دیجیتال را بخرید.

اصطلاحا به Pair جفت ارز گفته می‌شود که در بازارهای معاملاتی دو ارز با هم معامله می‌شوند. این جفت ارزها به دو دسته‌ی جفت ارز فیات و جفت ارز کوین تقسیم می‌شوند که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

جفت ارز در بازار ارز دیجیتال

جفت ارز فیات

در خصوص جفت ارزها در بازار فارکس صحبت کردیم. در دنیای دیجیتال معمولا معامله جفت ارز فیات زمانی اتفاق می‌افتد که ارز دیجیتالی را با یک ارز فیات مبادله کنید. به عنوان مثال بیت کوین با دلار یا بیت کوین با ین.

جفت ارز کوین

در این نوع جفت یا پیر (Pair)، ارزهای دیجیتال با یکدیگر جفت می‌شوند و معامله‌گران در بازارهای مخصوص به Pairها به معامله آنها می‌پردازند. به عنوان مثال، BTC/USDT یکی از پرکاربردترین Pairهای بازار کریپتو است که در آن تریدر با استفاده از USDT به خرید یا فروش بیت‌کوین می‌پردازد. همچنین به جای تتر می‌تواند استیبل کوین Dai یا ارزهای دیگر مانند اتر و ADA و… قرار گیرد.

معمولا در صرافی‌های ارز دیجیتال ایرانی برای خرید ارز باید شما ریال بدهید و ریال خود را به ارز دیجیتال مدنظر تبدیل کنید که در صورت معامله بر پایه ریال شماست. به عنوان مثال:

همچنین در صرافی‌های خارجی نیز معمولا بر پایه تتر انجام می‌شود:

  • بیت کوین- تتر
  • اتریوم- تتر
  • کاردانو- تتر
  • آوالانچ- تتر

گاهی اوقات بر پایه ارز رایج دیگری نیز صورت می‌گیرد که مزایای خاص خود را دارند. به عنوان مثال در معامله با جفت ارز بیت کوین و اتر با رشد قیمتی هر دو سود شما نیز بیشتر می‌شود. برخی از جفت ارزها با کوین محبوبی مانند بیت کوین به شکل زیر است:

  • تتر- بیت کوین
  • اتریوم- بیت کوین
  • کاردانو – بیت کوین

در بالا زمانی که گفتیم کاردانو منظور همان ADA است زیرا نام شبکه کاردانو است و اسم ارز شبکه کاردانو نیز ADA است.

بررسی عمیق‌تر جفت ارزهای دیجیتال

بیت کوین (BTC)، اولین و برجسته ترین رمزارز یا همان ارز دیجیتال، اغلب ارز پایه در جفت‌ ارزهای کریپتو است. جفت ارزهای محبوب عبارتند از BTC/ETH (بیت کوین در اتریوم)، BTC/USDT (بیت کوین در تتر، یک استیبل کوین متصل به دلار آمریکا) و BTC/BNB (بیت کوین در مقابل بایننس کوین). 

تصویر 3

وبینار یادگیری روش‌های سفارش‌گذاری با یادگیری انواع روش‌های سفارش‌گذاری در صرافی تبدیل به بهترین شکل ممکن از پتانسیل سوددهی محصولات نوین صرافی مانند معاملات اهرم‌دار، ربات نوسان‌گیر، سبد برنده و … بهره‌مند شوید.
ثبت‌نام رایگان

مثالی ساده و جامع از مفهوم جفت ارز دیجیتال

BTC/ETH که ابتدا با بیت کوین (BTC) و دوم اتریوم (ETH) نوشته شده است، یک جفت ارز خاص در بازار ارزهای دیجیتال است و نرخ تبادل بین بیت کوین و اتریوم را به شما می‌گوید. به عبارت دیگر، نشان می‌دهد که برای خرید یک بیت کوین به چه مقدار اتریوم نیاز دارید.

در این بخش خلاصه‌ای از آنچه BTC/ETH نشان می‌دهد را خدمت شما بیان می‌کنیم:

نرخ مبادله: این جفت ارز نشان دهنده ارزش نسبی بیت کوین در مقایسه با اتریوم است. اگر مظنه 3 ETH/BTC باشد، به این معنی است که برای خرید 1 بیت کوین به 3 توکن اتریوم نیاز است.

ارز مبنا در مقابل مظنه: بیت کوین (BTC) ارز پایه در این جفت ارز است که به عنوان نقطه مرجع عمل می‌کند. اتریوم (ETH) ارز مظنه‌ای است و قیمت آن در برابر بیت کوین برای تعیین نرخ ارز در نوسان است.

معامله و سفته بازی: معامله گران از جفت ارز BTC/ETH برای پیش‌بینی در مورد تغییرات قیمت این دو ارز دیجیتال اصلی استفاده می‌کنند.

مزایای معامله جفت ارز دیجیتال 

با این که معاملات ریسک‌هایی را به همراه دارد ولی در این بخش چندین مزیت برای معامله جفت ارزهای دیجیتالی مانند BTC/ETH را بیان می‌کنیم:

فرصت‌های سوداگرانه: مزیت اصلی در پیش‌بینی در مورد حرکات نسبی قیمت بین دو ارز دیجیتال نهفته است. اگر فکر می‌کنید ارزش اتریوم (ETH) در مقایسه با بیت کوین (BTC) افزایش می‌یابد، می‌توانید ETH را بخرید و بیت کوین را بفروشید تااز آن حرکت سود ببرید. و یا اگر نسبت به هر دو صعودی هستید می‌توانید سود بیشتری کسب کنید.

تنوع: نگهداری انواع دارایی‌های رمزارزی از طریق جفت ارزها می‌تواند به گسترش ریسک شما کمک کند. اگر یکی از ارزهای دیجیتال افت ناگهانی قیمت را تجربه کند، سود دیگری (در جفت ارزها) ممکن است برخی از ضررها را جبران کند. این مشابه نحوه عملکرد متنوع سازی در بازارهای سهام سنتی است.

هج کردن: جفت ارزهای دیجیتال را می‌توان برای پوشش ریسک استفاده کرد، یک استراتژی برای محافظت از خود در برابر ضررهای احتمالی در یک ارز دیجیتال. به عنوان مثال، اگر مقدار قابل توجهی بیت کوین (BTC) دارید، ممکن است بخش کوچکی را در برابر اتریوم (ETH) در جفت ارز BTC/ETH بفروشید. اگر قیمت بیت کوین کاهش یابد، سود شما از اتریوم (اگر ارزش آن افزایش یابد) می‌تواند به جبران این ضررها کمک کند.

کاهش تاثیر اسپردها: اسپرد تفاوت بین قیمت خرید و فروش یک دارایی است. هنگام معامله ارزهای دیجیتال جداگانه، ممکن است در هر سفارش خرید و فروش یک اسپرد داشته باشید. با معامله جفت ارزها، شما فقط با یک اسپرد مواجه می‌شوید که هزینه‌های کل معاملات را کاهش می‌دهد.

آموزش خرید آسان صرافی ارز دیجیتال تبدیل

علاوه بر این که معاملات ذکر شده را می‌توانید به راحتی در صرافی ارز دیجیتال تبدیل انجام دهید، ویژگی خرید آسان ارز دیجیتال به شدت کاربردی است.

جفت ارز در بازار ارز دیجیتال

همانطور که مشاهده می‌کنید این صفحه به شدت کاربرپسند است و به راحتی می‌توانید هم خرید و فروش آسان انجام دهید و هم تبدیل ارزها به سادگی انجام می‌شود. در کنار این موارد فیلم آموزشی هم موجود است.

در خصوص جفت ارزهای بازار فارکس به صورت کامل توضیح دادیم ولی اگر بخواهیم به صورت کلی در خصوص جفت ارزهای دیجیتال چیزی بیان کنیم، می‌توانیم بگوییم جفت ارز دیجیتال یعنی ارز مقصد را با چه ارز پایه‌ای معامله کنیم، به عنوان مثال جفت ارز BTC/USDT یعنی برای خرید بیت کوین باید تتر ارائه بدهیم. به همین سادگی!!

امیدواریم این مقاله مورد استفاده شما عزیزان قرار گرفته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید