Skip to content
top banner

چه انتظاری از روز اول ETFهای بیت‌کوین داشته باشیم؟

روز اول ETF ها
در
خواندن در ۲ دقیقه

ETFهای اسپات بیت‌کوین یک دهه پس از اولین درخواست بالاخره در آمریکا راه‌اندازی شدند. حالا چه اتفاقی می‌افتد؟

 

ETFهای اسپات بیت کوین بالاخره پس یک دهه تلاش سخت در آمریکا تأیید شدند. گام بعدی: شروع معاملات در روز پنج‌شنبه است.

پس از چراغ سبز کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) در چهارشنبه شب. این محصولات سرمایه‌گذاری تازه به بازارهای سهام آمریکا می‌روند و در بازارهای زیر نظر NYSE، Cboe Global Markets و Nasdaq با کمک بزرگ‌ترین شرکت‌های معاملاتی که نقدینگی لازم را ارائه می‌کنند، معامله می‌شوند.

خرید و فروش این صندوق‌ها از ساعت ۱۲ ظهر به وقت ایران آغاز می‌شود که هم‌زمان با آغاز به کار بازار سهام با آمریکا است.

ETFها باعث می‌شوند هر کاربر عادی بازار سهام بتواند به سرمایه‌گذاری در بیت کوین دسترسی پیدا کند و از اپلیکیشن‌های معمول کارگزاری به این صندوق‌ها دسترسی داشته باشد. مؤسسات مالی سنتی نیز می‌توانند بدون نیاز به ثبت‌نام در صرافی‌های ارز دیجیتال این امکان سرمایه‌گذاری را در دسترس داشته باشند.

مدیرعامل شرکت مدیریت سرمایه بزرگ Fidelity  که یکی از شرکت‌های عهده‌دار ارائه ETF بیت‌کوین در آمریکا است می‌گوید: «این ETFها به سرمایه‌گذاران علاقه‌مند به دارایی‌های دیجیتال حق انتخاب بیشتری می‌دهند. این ابزارهای سرمایه‌گذاری جدید نسبت به ETFهای بیت‌کوینی که در سال  ۲۰۲۱ ارائه شدند متفاوت هستند. ETFهای پیشین از نوع مشتقه بودند و سرمایه‌گذاری در بازار فیوچرز را ممکن می‌کردند و تأثیر مستقیمی بر قیمت بیت‌ کوین نداشتند.»

به گفته او: «ما مدت‌ها است که فکر می‌کنیم صندوق‌های ETF به قیمت واقعی بیت‌کوین روشی کارآمد برای سرمایه‌گذارانی است که می‌خواهند در بیت‌کوین سرمایه‌گذاری کنند. ما متعهد می‌مانیم تا این تقاضای درحال‌رشد را پاسخ دهیم و ابزارهای لازم برای پشتیبانی از انتخاب آنها را مهیا کرده و دسترسی امنشان به بازار را تسهیل کنیم.»

سخنگوی Cboe نیز معتقد است ETF به سرمایه‌گذاران مسیری «شفاف و قانونی» برای دنبال‌کردن قیمت بیت کوین می‌دهد. او می‌گوید: «تأیید ETFها گام بزرگی به سوی ایجاد طبقه دارایی‌های جدید قابل‌معامله در بورس است و راه را برای ارائه فرصت‌های معاملاتی جدید باز می‌کند.»

استخرهای نقدینگی

ETF اسپات بیت کوین

درحالی‌که ۱۱ شرکت مجوز راه‌اندازی ETFهای خود را دریافت کرده‌اند برخی از آنها از پیش میلیون‌ها دلار را برای راه‌اندازی این صندوق‌ها آماده کرده‌اند. ارائه‌دهندگان نقدینگی و بازارسازان ماه‌های گذشته را صرف آماده‌شدن برای این روز کرده‌اند تا اطمینان حاصل کنند بازار بیت‌کوین با موج جدید تقاضا در روز پنج‌شنبه کارا باقی می‌ماند.

داگلاس یونس مدیر محصولات قال معامله NYSE معتقد است: بازار اسپات و فیوچرز بیت‌کوین و ETFهای فیوچرز بیت‌کوین همگی به نقدینگی ETFهای اسپات در روز اول کمک می‌کنند.

«بازارسازان وارد کار می‌شوند و ما فرایند کشف قیمت بسیار جالبی داریم که در بازار سهام نیویورک از شب تا زمان باز شدن بازار انجام می‌شود، بنابراین انتظار بازاری بسیار پویا و نقدشونده را داریم.»

Robert Mitchnick مدیر بخش دارایی‌های دیجیتال BlackRock در مصاحبه‌ای به  کوین‌دسک گفته است: این شرکت مدیریت سرمایه از شراکتش با Coinbase استفاده خواهد کرد. این شرکت Coinbase Prime را با ابزار مدیریت سبد دارایی‌ خود، Aladdin در سال ۲۰۲۱ یکپارچه کرده است.  گرچه او به میزان سرمایه‌ای که بلک‌راک به عنوان دارایی‌ تحت مدیریت خود برای راه‌اندازی ETF اسپات خود آماده کرده است اشاره نکرد، اما اظهار کرد این شرکت از قبل سرمایه اولیه ۱۰۰،۰۰۰ دلاری را افشا کرده است. به گفته او «بلک راک این مسیر را فرایندی طولانی‌مدت می‌بیند.»

عجله ابتدایی در کار نیست

David Mann مدیر محصول ETF در شرکت فرانکلین تمپلتون در مصاحبه‌ای به کوین دسک گفت: «پیش‌بینی این که جذب سرمایه روز اول چه میزان خواهد بود بسیار دشوار بوده است.» اما انتظار هیجان زیادی دارد. به گفته او: «ممکن است ورود سرمایه تدریجی‌ باشد.»

این مدیر فرانکلین تمپلتون اظهار می‌کند: «غافل‌گیر نمی‌شوم اگر کاربران ETFها و کسانی که به فکر سرمایه‌گذاری از این طریق در بیت‌کوین هستند بخواهند سرمایه‌گذاری خود را مرور و بررسی دوباره‌ای کنند و بعد برای ورود پول اقدام کنند و این امری زمان‌بر است.»

ممکن است روز اول شلوغ باشد؛ اما معمولاً هفته‌ها یا حتی ماه‌ها طول می‌کشد تا سرمایه‌گذاران برای استفاده از ابزار جدیدی مانند ETF بیت‌کوین آماده شوند و تأیید کنند که می‌خواهند سرمایه خود را وارد آن کنند.

نماینده بلک راک هم با تأیید این اظهارات می‌گوید: بعد از راه‌اندازی ETF وارد «سفری بلندمدت» می‌شویم. از نظر او مشاوران سرمایه‌گذاری بخش بزرگی از کانال ورود سرمایه به ETFها خواهند بود. چون تا کنون چنین سرمایه‌گذاری وجود نداشته است ممکن است زمان زیادی طول بکشد تا آموزش و راهنمایی افراد به این‌سو پاسخ لازم را بدهد.

«مکالمه‌های سودمندی میان مشاوران سرمایه‌گذاری و سرمایه‌گذاران انجام خواهد شد.» و این موضوعی است که بلافاصله انجام نمی‌شود و به زمان احتیاج دارد. موسسات سرمایه‌گذار نیز چنین وضعیت خواهند داشت.

 

 

دیدگاه‌ها

مقالات مرتبط

جهت دریافت آخرین اخبار و مقالات به خبرنامه بپیوندید.

عکس مجله خبرنامه