بیت‌کوین در چند ماه گذشته موفق به رشد قابل توجهی شده است. این رشد به حدی بوده که حتی افرادی که به سرمایه‌گذاری در دلار آمریکا یا بازدهی خزانه داری عادت داشته‌اند، این فرصت را نادیده گرفته و به سمت بیت‌کوین متمایل شده‌اند. پادشاه ارزهای دیجیتال، در حال حاضر به بالاترین قیمت خود از آخرین ماه سال ۲۰۲۱ رسیده است.

اگرچه احتمال کاهش قیمت بیت کوین وجود دارد، اما به نظر می‌رسد که روند صعودی آن ادامه دارد. این پیش‌بینی بر اساس بررسی دقیقتر چرخه‌ها و الگوها در چارت قیمت انجام شده و احتمال شکستن سقف قبلی بیت‌کوین پیش از چهارمین هاوینگ، بسیار بالا در نظر گرفته می‌شود.

این پیش‌بینی بر اساس تحلیل‌های 10X Research و بررسی چرخه‌های گذشته به همراه ارزبابی اندیکاتور RSI انجام شده است. این مقاله که به نقل از Coindesk نوشته شده، به توضیح بیشتر در مورد این دو موضوع پرداخته و آن‌ها را بررسی کرده است.

موج صعودی بیت کوین پیش از هاوینگ

موچ صعودی بیت کوین

این نظریه که بیت کوین، ارز دیجیتال پیشرو از نظر ارزش بازار، ۱۲ تا ۱۶ ماه قبل از هاوینگ، کف قیمتی خود را می‌سازد و پس از آن تا یک سال پس از هاوینگ، یک روند صعودی را تشکیل می‌دهد، تا به حال به خوبی شناخته شده است.

در سه چرخه گذشته که حول هاوینگ بیت کوین مرکزیت داشتند، مشاهده شده است که قیمت بیت‌کوین در هشت هفته قبل از این رویداد، بیش از ۳۰ درصد افزایش پیدا کرده و سپس سرعت افزایش آن کاهش یافته است. با رخداد هاوینگ چهارم که در ماه آوریل ۲۰۲۴ اتفاق می‌افتد، پاداش استخراج هر بلاک از ۶.۲۵ بیت‌کوین به ۳.۱۲۵ بیت‌کوین کاهش می‌یابد.

مارکوس تیلن (Markus Thielen)، بنیانگذار 10X Research در تحلیل خود، اشاره به رسیدن قیمت به سقف تاریخی داشت. او در ادامه اشاره داشت که با توجه به چرخه‌های گذشته، در ۶۰ روز قبل از هاوینگ، بیت‌کوین معمولاً حدود ۳۲ درصد افزایش قیمت می‌دهد. در حال حاضر، قیمت بیت‌کوین نزدیک به ۵۲،۰۰۰ دلار است، بنابراین افزایش ۳۲ درصدی از این نقطه به معنای ممکن بودن معامله آن با قیمت نزدیک به ۶۹،۰۰۰ دلار در روز هاوینگ یا قبل از آن است.

علاوه بر این، ورود قوی به صندوق‌های سرمایه‌گذاری در بورس (ETF) مستقر در آمریکا نشان‌دهنده‌ی این است که سرمایه‌گذاران سنتی به شدت به دنبال خرید ارز دیجیتال هستند. این ETFها به سرمایه‌گذاران این امکان را می‌دهند که به طور غیرمستقیم در ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری کنند و نگرانی‌های مربوط به ذخیره‌سازی این دارایی‌ها را نداشته باشند.

ثبت نام با موفقیت انجام شد

عکس خبرنامه
چکیده دنیای کریپتو در یک ایمیل

با عضویت در خبرنامه تبدیل از جدیدترین مقالات آموزشی و تاثیرگذارترین اتفاقات ارزهای دیجیتال در یک ایمیل مطلع شوید.

اندیکاتور RSI صعود را نشان می‌دهد

تحلیل بیت کوین قبل از هاوینگ

اندیکاتور شاخص نسبی قدرت روند (RSI) یکی از معروف‌ترین و کاربردی‌ترین ابزارهای تحلیل تکنیکال است که برای مشخص کردن وضعیت خریداران و فروشندگان در بازار استفاده می‌شود. ویلز وایلدر (Welles Wilder)، سازنده این اندیکاتور، آن را به عنوان یک ابزار رویکردی برای اندازه‌گیری قوت روند بازار و همچنین شناسایی وضعیت‌های اشباع خرید و اشباع فروش در بازار معرفی کرده است. RSI میزان تغییرات قیمت را در یک بازه زمانی معین، (معمولا ۱۴ روزه) اندازه گیری می‌کند. نرخ بالای ۷۰ نشان دهنده یک حرکت صعودی قوی در روند قیمت است.

یک هفته پیش، اندیکاتور RSI  چهارده روزه بیت کوین برای اولین بار از ماه دسامبر از عدد ۸۰ عبور کرد. بر اساس تحقیقات 10X Research، حدود ۱۲ مورد از ۱۴ سیگنال RSI قبلی، روند صعودی شتاب‌دار را پیش‌بینی کرده بودند که در مدت زمان تقریبا ۶۰ روز بعد، به طور میانگین ۵۴ درصد قیمت بیت کوین را افزایش دادند.

تیلن خاطرنشان کرد: «آخرین باری که RSI بیت کوین سیگنال داد، این ارز دیجیتال در ۴۸۲۹۴ دلار معامله ‌می‌شد و اگر الگوی پیشین (میانگین بازدهی +۵۴ درصد در ۶۰ روز) معتبر باشد، بیت‌کوین می‌تواند بر اساس این سیگنال به قیمت ۷۴۶۰۰ دلار برسد.»

البته باید توجه داشت که عملکرد گذشته، نتایج آتی را تضمین نمی‌کند و عوامل کلان اقتصادی می‌توانند به تنهایی روندها را ایجاد یا نقض کنند.

با این وجود، تصویر اقتصاد کلان کنونی به دلیل اجرای محرک سیاست مالی در سال‌ اخیر، از افزایش ریسک پذیری حمایت می‌کند. گلدمن ساکس پیش‌بینی خود را برای پایان سال در مورد شاخص S&P 500 با استناد به انتظارات برای رشد اقتصادی قوی جهانی و کاهش ارزش دلار به ۵,۲۰۰ افزایش داده است. باید دید که با توجه به همبستگی میان بیت کوین و شاخص‌های بورس آمریکا، این ارز دیجیتال در پایان سال ۲۰۲۴ چه قیمتی را مشاهده می‌کند.

سوالات متداول

چرا قیمت بیت کوین نوسان بالایی دارد؟

به دلیل تازگی و ماهیت غیرمتمرکز آن و همچنین تاثیرپذیری از اخبار حول آن، قیمت بیت کوین شدیدا نوسانی است و تغییر می‌کند.

وبینار یادگیری روش‌های سفارش‌گذاری با یادگیری انواع روش‌های سفارش‌گذاری در صرافی تبدیل به بهترین شکل ممکن از پتانسیل سوددهی محصولات نوین صرافی مانند معاملات اهرم‌دار، ربات نوسان‌گیر، سبد برنده و … بهره‌مند شوید.
ثبت‌نام رایگان

آیا قیمت بیت کوین در آینده صعودی خواهد ماند؟

هیچ‌کس نمی‌داند که قیمت بیت کوین در آینده به کجا خواهد رفت، اما بهتر است که برای پیش‌بینی قیمت‌ آن به تحلیل بیت کوین توسط تحلیلگران حرفه‌ای مراجعه کنید.

آیا هاوینگ تاثیری در قیمت بیت کوین دارد؟

به صورت تئوری رویداد هاوینگ فقط بر پاداش استخراج بیت کوین تاثیرگذار است، اما در عمل به دلیل افزایش کمیابی آن در طول زمان و همچنین مشاهده چرخه‌‌های پیشین، می‌توان گفت که با نزدیک شدن به هاوینگ بیت کوین، قیمت آن نیز بالاتر رفته و رشد می‌کند.

منابع:

Coindesk.com

دیدگاهتان را بنویسید