ارتش روسیه عملیات نظامی خود را در اوکراین آغاز کرده است، و صدای انفجارهای موشکی در اطراف چندین منطقه از جمله پایتخت کیف شنیده شده است. بازارهای مالی جهانی در پاسخ به پیش‌روی تنش از جنگ احتمالی به آغاز جنگ، افت شان را آغاز کردند.

به نقل از صرافی ارز دیجیتال تبدیل، و به گزارش کوین تلگرف، پس از اینکه ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در یک برنامه ملی، «عملیات نظامی ویژه» خود در اوکراین را اعلام کرد، تمام بازارهای مالی دنیا سقوط کرده و دچار افت قیمت شدند.

جنگ در اوکراین با شروع طلوع خورشید و آغاز حملات ارتش روسیه با پرتاب موشک هایی به اطراف چندین منطقه از کشور از جمله پایتخت کیف و شهر خارکف ادامه یافت. طبق گزارش مارکت پرو کوین تلگرف، قیمت بیت کوین (BTC) امروز با کاهش ۹ درصدی به ۳۴۷۶۰ دلار رسیده است. ارزش اتریوم (ETH) نیز امروز تحت شرایط بحرانی با کاهش حدود ۱۳ درصدی به ۲۳۲۷ دلار کاهش یافت، همزمان ارزش ریپل (XRP) نیز ۱۲ درصد سقوط کرد. ارزش کل بازار رمزنگاری با کاهش ۹.۴ درصد ی به ۱.۵۶ تریلیون دلار رسیده است.

نوسانات در سایر شاخص های مالی مهم جهانی افزایش یافته است شاخص مالی جهانی اس‌اند‌پی (S&P500)  «GSPC» و میانگین صنعتی داوجونز (DJI) در یک ساعت گذشته نزدیک به ۲ درصد کاهش یافته اند.

ویتالیک بوترین، بنیانگذار اتریوم، که شش سال اول زندگی خود را در کولومنا روسیه گذرانده است، حدود ساعت ۷:۳۰ صبح به وقت ایران، در توییتی به زبان روسی نوشت «از تصمیم پوتین برای کنار گذاشتن امکان راه‌حل مسالمت‌آمیز مناقشه با اوکراین و وارد شدن به جنگ، بسیار ناراحت هستم. این جنایت علیه مردم اوکراین و روسیه است. من برای همه آرزوی سلامتی و امنیت دارم، اگرچه می دانم که در جنگ امنیتی وجود نخواهد داشت. در پایان برای اوکراین و مردمش، آرزوی صلح و پیروزی دارم». او بعداً به انگلیسی اضافه کرد: «یادآوری: اتریوم در این درگیری بی طرف است، اما من نیستم».

آلتکوین شرپل، مشاور مبادله غیرمتمرکز اطلس (Atlas DEX) نیز در توییتی اعلام کرد اولویت باید یافتن راه حلی مسالمت آمیز برای پایان جنگ و خونریزی باشد و نه نگرانی برای سرنوشت بازارها؛ «قلب و ذهن ما امروز همراه کسانی است که در اوکراین هستند. ما گاهی سرنوشت و حیات انسانها را در بروز بحرانها فراموش می کنیم»؛ در شرایط کنونی نجات انسانیت فراتر از اقتصاد و بازار است.

ویل کلمنته، تحلیلگر ارشد بینش بازار در شرکت استخراج بیت کوین BlockWare، هم در توییتی نوشت: «ضمن همدردی با مردم اوکراین برای سلامتیشان دعا می کنیم».

قیمت نفت نیز در بازارهای جهانی، در واکنش به اقدامات روسیه به ۹۹.۵۰ دلار افزایش یافت. سرمایه گذار ارزهای دیجیتال آنتونی پومپ پومپلیانو خاطرنشان کرد که از آنجایی که روسیه سومین تولیدکننده بزرگ نفت در جهان است، «نوسانات قیمت نفت و انرژی تحت تأثیر بحران فعلی، در سطح جهانی محسوس تر خواهد بود».

دیدگاهتان را بنویسید